Sunteți pe pagina 1din 6

Grdinia Popnzleti

TEMA: CAND / CUM SI DE CE SE INTAMPLA?


Ed. Cojocaru Emilia
GRUPA COMBINATA( MIJLOCIE- MARE)
06 Iunie 2014
PROIECT DE ACTIVITATE
DATA: 06.06.2014
UNITATEA DE NVTMNT: Gr dinia Popnz leti
PROPUNTOR: Cojocaru Loredana Emilia
GRUPA: combinat
TEMA ANUAL DE NVARE: C!"# $ C%& '( #E CE 'E (")!&PL!*+
TEMA PROIECTULUI: ,ana -ara a .o.it+
SUBTEMA: /luturi .i albine cutreiera pamantul
FORMA DE REALIZARE: !cti-itate inte0rat1 2#LC3 #EC4 5uburuze .i alte
0aze+
TIPUL ACIVITII: )ran.miterea .i in.u.irea de noi cuno.tine
SCOPUL ACTIVITII6
#ez-oltarea e7pre.i-it1ii limbajului oral
/ormarea deprinderii de a recita poezii cu re.pectarea intonaie8
ritmului8pauzei8n concordan1 cu me.ajul tran.mi.
OBIECTIVE OPERAIONALE:
COGNITIVE6
9 .a recunoa.ca ci:rele din inter-alul 1910 .i -ecinii ace.tora.
o . aranjeze corect i in ordine cre.c toare .i de.crec toare numerele de la 1 la
10
o .a recunoa.ca 0re.elile .i .a le corecteze.
o . recunoa.ca numarul mai mare .i mai mic.
o .a rezol-e :iele de lucru.
o .a recunoa.ca .i .a :olo.ea.ca core.punzator materialele de lucru;
o '1 :olo.ea.c1 un limbaj adec-at;
o '1 realizeze lucr ri corecte :olo.ind elemente de limbaj pla.tic.
AFECTIVE:
o .1 participe cu intere. la acti-itatea de.:1.urat1;
o .1 mani:e.te atitudine critic1 :at1 de lucr1rile proprii8 precum .i :at1 de cele ale
cole0ilor;
o .1 coopereze cu cole0ii de ec<ip18 pentru realizarea .arcinilor de lucru;
PSIHO-MOTRICE
o '1 m=nuia.c1 cu 0rij1 materialul didactic;
o '1 numere corect n limitele 1910;
o ' manuia.c cu 0rij re.ur.ele materiale in -ederea realiz rii temei pla.tice.
ELEMENTE DE JOC: cubul :ermecat8 jetoane cu mainue8 bileele cu cerine.
STRATEGIA DIDACTIC6 &i7t1.
METODE I PROCEDEE: Con-er.aia8 e7plicaia8 demon.traia8 e7erciiu8
problematizarea.
&ijloace de n-11m=nt6
#>6 ?uc1rii imit=nd mijloace de tran.port8 jetoane in :orma de ma.inute in.criptionate
cu numere de la 1la 108 couleul cu cerine8 cubuleul :ermecat.
#EC6 plane cu mijloace de tran.port8 carioci8 apa8 pen.ule.
FORME DE ORGANIZARE: :rontal8 indi-idual8 0rupuri.
DURATA: 2@9A0min
EVALUAREA:
o Continu16 prin ob.er-area comportamentului8analiza r1.pun.urilor8 .timularea
particip1rii n acti-itatea de 0rup.
o /inal16 oral8 prin aprecieri a.upra realiz1rii obiecti-elor.
BIBLIOGRAFIE:
B Curriculum pentru n-11m=ntul precolar+8 200C.
B Laurenia Culea8 !n0ela 'e.o-ici8 !cti-itatea inte0rat1 n 0r1dini1+8 Ed.
#idactica publi.<in0 <ou.e 200D.
B Eiorica Preda8 &iora Pletea8 G<id pentru proiecte tematice+8 Ed. Fumanita.
Educational8 200@.
B 'il-ia 5reben8 Elena Gon0ea8 &ioara /ul0a8 Geor0eta Guiu8 &etode interacti-e
de 0rup+8 Ed. !r-e.8 Craio-a8 2006.
SCENARIUL DIDACTIC
NR.
CRT
.
EVENIMENTUL
DIDACTIC
CONINUT TIINIFIC STRATEGII DIDACTICE
EVALUARE
1
MOMENT
ORGANIZATORIC
'e a.i0ur1 condiiile nece.are pentru buna de.:1urare a
acti-it1ii6
H aeri.irea .1lii de 0rup1;
H aezarea .caunelelor in :orm de .emicerc
E7plicaia

REACTUALIZAREA
CUNOSTINTELOR
!u loc di.cutii cu pri-ire la tema .1pt1m=nii8 mijloacele de
tran.port.
!dre.ez copiilor c=te-a ntreb1ri6
9 Cum putem parcur0e di.tantele mari dintre di:erite localit1ti*
9 C=te tipuri de mijloace de tra.nport cunoa.teti*
9 Care .unt mijloacele de tran.port care circul1 pe u.cat*
9 Care .unt mijloacele de tran.port care circul1 prin aer* #ar cele
care circul1 prin aer*
Con-er.aia !precierea r1.pun.urilor
copiilor
! CAPTAREA ATENIEI
'e -a realiza prin prezentarea cubuleului cu ajutorul c ruia ne
-om juca i -om in- a di-er.e lucruri.
Con-er.aia
E7plicaia
#emon.traia
'timularea intere.ului
pentru acti-itate
"
ANUNAREA TEMEI
I ENUNAREA
OBIECTIVELOR
!zi ne -om juca un joc numit Cubuleul /ermecat+ cu ajutorul
c ruia ne -om aminti numerele de la 1 la 108 -ecini lor cum .
num r m cre.c tor i de.cre.c tor.
E7punerea Ib.er-area
comportamentului
#
PREZENTAREA
CON INUTURILOR I
DIRIJAREA
NV RII
'ec-ena ( J #>
E7plicarea .i demon.trarea jocului6
9.e e7plica .i .e demon.treaza modul de de.:a.urare8 precizand
.arcinile .i re0ulile jocului;
9prin numaratoare .e ale0e un copil care -a arunca cubuleul8
apoi ace.ta ale0e un alt copil care ne -a .pune ce numar e.te pe
:ata cubuletului.
#aca ra.pun.ul e.te corect -a rezol-a cerina de pe bileelul cu
numarul re.pecti-.
#ac r .pun.ul e.te 0reit -a :i pedep.it prin e:ectuarea de
. rituri num r=nd p=n .e ajun0e la num rul de pe cubule.
Con-er.aia8 E7plicaia8
E7erciiul
'e -a aprecia cooperarea
b4 E7ecutarea jocului demon.trati- de c1tre educatoare.
!runc cubuleul in timp ce copiii recit -er.urile Cubule8
cubule :ermecat8 $ 'pune9mi ce num r mi9ai ar tat*+. !le0 un
copil din 0rup i il ro0 .a9mi .pun num rul.
c4 E7ecutarea jocului de prob16 ?ocul .e e7ecut1 de c1tre
copii. #up1 :iecare e7ecuie .e :ac preciz1ri pri-ind modul de
rezol-are8 ritmul de lucru.
?ocul continua p=n c=nd .e -or rezol-a toate cerinele8 apoi
-om mer0e la m .ute .i -om completa :iele de lucru.
Earianta (
Couleul conine bileele numerotate de la 1 la 6 cu urm torele
cerine6
"umar cre.c tor de la 1 la 10
"um r de.cre.c tor .
'pune care e.te numarul cel mai mare;
Earianta 2
Copiii .unt ru0ai . inc<id oc<ii i . recite
"um r toarea+ 8 timp in care o .a :ac o modi:icare in irul
numerelor de pe panou.
Cerinele .e complic 6
'pune -ecinii ci:rei 4;
#e.coper 0re.ala.
'pune ce numar e.te inaintea luiK.
'pune9mi un numar mai mic dec=t KK
)ranzitie6 &aina de poliie+
Con-er.aia
E7erciiul
#emon.traia
Con-er.aia
E7plicaia
Problematizarea
?ocul
!precierea r1.pun.urilor
corecte
$
OBINEREA
PERFORMANEI
Copiii -or primi materialele de lucru i anume carioci8 coli8
pa<are cu apa .i pen.ule. Prezint plan.ele model .i demon.trez
te<nica de lucru. 'e e7ecut1 un e7ercitiu de nc1lzire a mu.c<ilor
mici ai m=inilor
Copiii intuie.c materialele de lucru .i le e7plic .arcina acti-itatii.
Pe tot parcur.ul de.:a.urarii acti-itatii .upra-e0<ez modul de
realizare a lucrarii .i ajut copiii care intampina di:icultati.
Lucrarile realizate -or :i e7pu.e la panoul 0rupei .
E7plicatia8
demon.tratia
!precierea
rezol-1rii corecte a
.arcinilor
%
EVALUAREA (n inc<eiere8 analizez impreuna cu pre.colarii8 prin metoda )urul 0aleriei; !precierea produ.elor
)urul 0aleriei+ lucrarile realizate.
/ac aprecieri a.upra modului de participare a copiilor la
acti-itate .i ii recompen.ez pentru e:orturile depu.e.
/rontal8indi-idual
Gecompen.e
acti-it1ii

S-ar putea să vă placă și