Sunteți pe pagina 1din 6

Grdinia Popnzleti

TEMA: Cine si cum planific/ organizeaz o activitate?


Ed. Cojocaru Emilia
GRUPA COMBINATA( MIJLOCIE- MARE)
08 MAI 2014
PROIECT DE ACTIVITATE
DATA: 08.05.2014
UNITATEA DE NVTMNT: Gr dinia Popnz leti
PROPUNTOR: Cojocaru Loredana Emilia
GRUPA: cominat
TEMA ANUAL DE NVARE: !Cine "i cum plani#ic $ or%anizeaz o
acti&itate'(
TEMA PROIECTULUI: !C l torie in jurul P m)ntului(
SUBTEMA: !*ijloace de tran"port(+ *ainue, trenulee, a&ioane(
FORMA DE REALIZARE: -cti&itate inte%rat. /012 0EC3+ !*ainue, trenulee,
a&ioane(
TIPUL ACIVITII: 4eri#icare,5i6are i con"olidare
SCOPUL ACTIVITII7Con"olidarea cunotinelor re#eritoare la mijloacele de
tran"port prin aplicarea ace"tora n di#erite conte6te de n&.are.
OBIECTIVE OPERAIONALE:
COGNITIVE7
+ "a recunoa"ca ci#rele din inter&alul 1+10 "i &ecinii ace"tora.
o " aranjeze corect i in ordine cre"c toare "i de"crec toare numerele de la 1 la
10
o "a recunoa"ca %re"elile "i "a le corecteze.
o " recunoa"ca numarul mai mare "i mai mic.
o "a rezol&e #iele de lucru.
o "a recunoa"ca "i "a #olo"ea"ca core"punzator materialele de lucru8
o 1. #olo"ea"c. un limaj adec&at8
o 1.+i dez&olte "imul e"tetic.
AFECTIVE:
o ". participe cu intere" la acti&itatea de"#."urat.8
o ". mani#e"te atitudine critic. #at. de lucr.rile proprii, precum "i #at. de cele ale
cole%ilor8
o ". coopereze cu cole%ii de ec9ip., pentru realizarea "arcinilor de lucru8
PSIHO-MOTRICE
o 1. m)nuia"c. cu %rij. materialul didactic8
o 1. numere corect n limitele 1+108
ELEMENTE DE JOC: cuul #ermecat, jetoane cu mainue, ileele cu cerine.
STRATEGIA DIDACTIC7 *i6t..
METODE I PROCEDEE: Con&er"aia, e6plicaia, demon"traia, e6erciiu,
prolematizarea.
*ijloace de n&..m)nt7
0:7 ;uc.rii imit)nd mijloace de tran"port, jetoane in #orma de ma"inute in"criptionate
cu numere de la 1la 10, couleul cu cerine, cuuleul #ermecat.
0EC7 plane cu mijloace de tran"port, carioci, apa, pen"ule.
FORME DE ORGANIZARE: #rontal, indi&idual, %rupuri.
DURATA: 25+<0min
EVALUAREA:
o Continu.7 prin o"er&area comportamentului,analiza r."pun"urilor, "timularea
particip.rii n acti&itatea de %rup.
o 5inal.7 oral, prin aprecieri a"upra realiz.rii oiecti&elor.
BIBLIOGRAFIE:
= !Curriculum pentru n&..m)ntul precolar(, 200>.
= Laurenia Culea, -n%ela 1e"o&ici, !-cti&itatea inte%rat. n %r.dini.(, Ed.
0idactica puli"9in% 9ou"e 2008.
= 4iorica Preda, *iora Pletea, !G9id pentru proiecte tematice(, Ed. ?umanita"
Educational, 2005.
= 1il&ia @reen, Elena Gon%ea, *ioara 5ul%a, Geor%eta Auiu, !*etode interacti&e
de %rup(, Ed. -r&e", Craio&a, 200B.
SCENARIUL DIDACTIC
NR.
CRT
.
EVENIMENTUL
DIDACTIC
CONINUT TIINIFIC STRATEGII DIDACTICE
EVALUARE
1
MOMENT
ORGANIZATORIC
1e a"i%ur. condiiile nece"are pentru una de"#.urare a
acti&it.ii7
C aeri"irea ".lii de %rup.8
C aezarea "caunelelor in #orm de "emicerc
E6plicaia

REACTUALIZAREA
CUNOSTINTELOR
-u loc di"cutii cu pri&ire la tema ".pt.m)nii, mijloacele de
tran"port.
-dre"ez copiilor c)te&a ntre.ri7
+ Cum putem parcur%e di"tantele mari dintre di#erite localit.ti'
+ C)te tipuri de mijloace de tra"nport cunoa"teti'
+ Care "unt mijloacele de tran"port care circul. pe u"cat'
+ Care "unt mijloacele de tran"port care circul. prin aer' 0ar cele
care circul. prin aer'
Con&er"aia -precierea r."pun"urilor
copiilor
! CAPTAREA ATENIEI
1e &a realiza prin prezentarea cuuleului cu ajutorul c ruia ne
&om juca i &om in& a di&er"e lucruri.
Con&er"aia
E6plicaia
0emon"traia
1timularea intere"ului
pentru acti&itate
"
ANUNAREA TEMEI
I ENUNAREA
OBIECTIVELOR
-zi ne &om juca un joc numit ! Cuuleul 5ermecat( cu ajutorul
c ruia ne &om aminti numerele de la 1 la 10, &ecini lor cum "
num r m cre"c tor i de"cre"c tor.
E6punerea D"er&area
comportamentului
#
PREZENTAREA
CON INUTURILOR I
DIRIJAREA
NV RII
1ec&ena E F 0:
E6plicarea "i demon"trarea jocului7
+"e e6plica "i "e demon"treaza modul de de"#a"urare, precizand
"arcinile "i re%ulile jocului8
+prin numaratoare "e ale%e un copil care &a arunca cuuleul,
apoi ace"ta ale%e un alt copil care ne &a "pune ce numar e"te pe
#ata cuuletului.
0aca ra"pun"ul e"te corect &a rezol&a cerina de pe ileelul cu
numarul re"pecti&.
0ac r "pun"ul e"te %reit &a #i pedep"it prin e#ectuarea de
" rituri num r)nd p)n "e ajun%e la num rul de pe cuule.
Con&er"aia, E6plicaia,
E6erciiul
1e &a aprecia cooperarea
3 E6ecutarea jocului demon"trati& de c.tre educatoare.
-runc cuuleul in timp ce copiii recit &er"urile !Cuule,
cuule #ermecat, $ 1pune+mi ce num r mi+ai ar tat'(. -le% un
copil din %rup i il ro% "a+mi "pun num rul.
c3 E6ecutarea jocului de pro.7 ;ocul "e e6ecut. de c.tre
copii. 0up. #iecare e6ecuie "e #ac preciz.ri pri&ind modul de
rezol&are, ritmul de lucru.
;ocul continua p)n c)nd "e &or rezol&a toate cerinele, apoi
&om mer%e la m "ute "i &om completa #iele de lucru.
Granzitie7 !*aina de poliie(
Con&er"aia
E6erciiul
0emon"traia
Con&er"aia
E6plicaia
Prolematizarea
;ocul
-precierea r."pun"urilor
corecte
$
OBINEREA
PERFORMANEI
Copiii &or primi materialele de lucru i anume carioci, coli,
pa9are cu apa "i pen"ule. Prezint plan"ele model "i demon"trez
te9nica de lucru. 1e e6ecut. un e6ercitiu de nc.lzire a mu"c9ilor
mici ai m)inilor
Copiii intuie"c materialele de lucru "i le e6plic "arcina acti&itatii.
Pe tot parcur"ul de"#a"urarii acti&itatii "upra&e%9ez modul de
realizare a lucrarii "i ajut copiii care intampina di#icultati.
Lucrarile realizate &or #i e6pu"e la panoul %rupei .
E6plicatia,
demon"tratia
-precierea
rezol&.rii corecte a
"arcinilor
% EVALUAREA
En inc9eiere, analizez impreuna cu pre"colarii, prin metoda
!Gurul %aleriei( lucrarile realizate.
5ac aprecieri a"upra modului de participare a copiilor la
acti&itate "i ii recompen"ez pentru e#orturile depu"e.
Gurul %aleriei8
5rontal,indi&idual
Aecompen"e
-precierea produ"elor
acti&it.ii

S-ar putea să vă placă și