Sunteți pe pagina 1din 7

PROIECT DE LECIE

COALA GIMNAZIAL: ,,MIHAI EMINESCU ALBA IULIA


PROFESORI: GROZAV VASILE, NEGRESCU MIHAI
STUDENT: MARC CATALIN
CLASA: a I a A
Numr total de elevi:
Data: 03.06. 2014
Locul desfurrii leciei: teren si sala de sport
Tipul leciei: consolidare
Metode de lucru: demonstraie, conversaie i expunere
Temele leciei:
1. Calitati motrice.Viteza
2. Deprinderi sportive elementare-Minibaschet
Obiective instructiv educative:
1. Calitati motrice.Viteza
2. Minibaschet.Aruncarea la cos de pe loc cu 2 maini de la piept precedata de dribling
Material didactic utilizat:
Mingi de baschet:
Jaloane: 12
Fluier: 1
Cronometru:1

DESFURAREA LECIEI
NR.
CRT.
1.

2.

VERIGI
(ETAPELE LECIEI)
I DURAT
Organizarea
colectivului de elevi
(3 minute)

Pregtirea
organismului pentru
efort
(10 minute)

CONINUT
-MIJLOACE DE REALIZARE-alinierea;
-raportul;
-salutul;
-controlul echipamentului i
verificarea strii de sntate;
-anunarea temelor i a obiectivelor;
a). Mers i variante de mers:
-mers normal;
-mers pe vrfuri cu braele ntinse
sus;
-mers normal;
-mers pe clcie cu braele
ncruciate la spate;
-mers normal;
-mers ghemuit cu palmele pe
genunchi;
-mers normal
-mers cu micri de relaxare;
b). Alergare i variante de alergare:
-alergare uoar;
-alergare cu joc de glezne
-alergare usoara
-alergare cu genunchii sus;

DOZARE
-20
-20
-10
-10

FORMAII
DE
LUCRU
-n linie pe un
rnd

INDICAII
METODICE

-Drepi!

-20
-40
1/2
lungime
1/2
lungime
1/2
lungime
1/2
lungime
1/2
lungime
1/2
lungime
1/2
lungime
1/2
lungime

-Cu stngul nainte,


-n coloan cte MAR!
unul
-Nu tropii! Spatele

drept! Mic braele!

-Sus braele!

-ndreapt spatele!

-Genunchii
apropiai!

Palmele se sprijin pe
genunchi!
-n coloan cte -Tragei aerul pe nas i
unul
l dai afar pe gur! La
un pas inspirm, la
urmtorul expirm!

-Nu tropii! Pstreaz

distana!

-Sus genunchii! Mic

EVALUARE SI
OBSERVATII
-Receptivitatea
i
interesul
elevilor.
-Rspunsul
adecvat
la
comenzi.

-Corectitudinea
execuiei
variantelor de
mers
i
de
alergare.
-Observarea
sistematic.
-Frecvena de
execuie
a
micrilor.
-ncadrarea n
ritmul
impus.
Amplitudinea
micrii braelor
i oprirea la
comand.

-alergare uoar
1/2
-alergare cu pendularea gambei lungime
napoi;
1/2
-alergare uoar;
lungime
-alergare cu pas srit;
1/2
-alergare uoar;
lungime
1/2
lungime
-exerciii de respiraie;
1 min.
- formarea coloanei de gimnastic.

3.

Influenarea selectiv Complex de exerciii:


a aparatului locomotor
(10 minute)
I : P.I. -stnd deprtat cu palmele pe
old
T1, T2- rasuciri ale capului spre
stnga cu arcuire;
T3, T4- rasuciri ale capului spre
dreapta cu arcuire
II:P.I- stnd deprtat cu palmele pe
old
T1, T2, T3, T4- Rotiri ale capului
spre stanga
T1, T2, T3, T4-Rotiri ale capului
spre dreapta

2x 8t

1x 4t

braele! Gura nchis!


-Clciele la ezut!
Gura nchis!

-Tragei aerul pe nas i


l dai afar pe gur! La
-n coloan cte un pas inspirm, la
patru
urmtorul expirm!

-Menine
cadena!

Spatele
drept!
Nu

tropii!

-Prin centru, cte trei,


MAR!
-Atenie! Stai!
*Se ia distan n
lungime i n adncime.
*ntoarceri pe lungimea
coloanei de gimnastic
pentru formarea formaiei
de lucru .
-n coloan cte *Tempoul de execuie
patru
este lent.

-Corectitudinea

execuiilor.

-Localizarea

micrii
la
nivelul
articulaiei, cap-Prin sritur, picioarele gt,
apropiate, LUAT!
amplitudinea
-Privirea
nainte! micrii.
Braele ntinse! Vrful
apsat!
*Contactul cu solul pe -Coordonarea
toat talpa.
micrilor
la

III: P.I.-stnd uor departat


Ducerea minilor la piept, ndoite
din articulaia cotului, palmele
orientate spre sol ;
T1, T2,T5,T6-Flexii ale bratelor
T3, T4,T7,T8- extesia braelor,
palmele orientate in sus ;
IV:P.I. stnd uor deprtat;
T1,T2,T3....T8 rotarea braelor
nainte;
T1,T2,T3....T8 - rotarea braelor
napoi;
V: P.I. stnd uor deprtat cu
minile pe olduri
T1, aplecarea trunchiului lateral
stnga
T2 arcuire
T3 aplecarea trunchiului lateral
dreapta
T4 arcuire

ntregul colectiv
i echilibrul.
2x 8 t

1x 8t

-n coloan cte
patru
-Aprecieri

individuale

colective.

-Prin sritur, picioarele


apropiate, LUAT!

- Spatele drept

-Coordonarea
micrilor
la
ntregul
colectiv.

2x 8 t

VI: P.I. stnd uor deprtat cu


mini pe olduri
T1 rsucirea trunchiului spre
stnga
T2 arcuire
T3 rsucirea trunchiului spre
dreapta
T4 arcuire
T5-8 idem T1-4
VII: P.I.- stand deprtat mai mult
decat umerii, trunchiul aplecat spre
nainte, ducerea braului la piciorul

-Observarea
*Tempoul de execuie sistematic.
este lent.

-n coloan cte
patru

2x 8 t

-Situarea
segmentelor n
planurile
indicate,
amplitudinea
micrii.

-Localizarea

opus (morica)

micrii
la
nivelul
taliei,
situarea
segmentelor n
planurile
indicate.

VIII: P.I. stnd


T1 fandare lateral cu piciorul
stng cu ducerea braelor nainte,
palmele paralele cu solul
T2 revenire in P.I.
T3 fandare lateral cu piciorul
drept cu ducerea braelor nainte,
palmele paralele cu solul
T4 revenire in P.I.
T1-4 idem T1-4

2x 8 t

-n coloan cte
patru

2x 8 t

4.

Realizarea temelor
(20 inute)

1.Tema nr.1: Calitati motrice.Viteza


Viteza de reacie: dezvoltarea
vitezei de reacie la stimuli vizuali,
auditivi si tactili;
-copiii sunt impartiti in 4 echipe
asezate pe siruri.La semnalul
studentului prin lasarea mainii
drepte jos, prima linie pleaca in
alergare de viteza, pana in dreptul
jalonului

-Corectitudinea
i respectarea
regulilor

-n coloan cte
4

2x

-Respectarea
tehnicii
de
execuie.
*Se explic elevilor
tehnicile de execuie, cu
demonstraie,
pentru

-copiii sunt impartiti in 4 echipe


asezate pe siruri.La semnalul
fluierului, prima linie pleaca in
alergare de viteza, pana in dreptul
jalonului

2x

fiecare etap

-Rspuns
prompt la
comenzi, viteza
de reacie i de
*Se explic elevilor execuie.
tehnicile de execuie, cu
demonstraie,
pentru
fiecare etap

- copiii sunt impartiti in patru echipe


asezate pe siruri . La cativa metri
inaintea lor se plaseaza cate un
jalon.
la auzul fluierului, primul elev din
coloan care are o minge in mana, v- 1x
a pleca in alergare, n momentul
cnd ocolete jalonul, coechipierul
se aeaz n poziie, iar acesta v-a
pleca cand juctorul de pe traseu i
pred tafeta s.a.m.d.
-ctig echipa care termina prima!

6.

Revenirea
organismului dup
efort(reducerea
marilor funciuni)
(4 minute)

Tema nr.2. : :
Minibaschet.Aruncarea la cos de pe
loc cu 2 maini de la piept precedata
de dribling
- dribling cu mingea
- dribling printre jaloane n alergare
- aruncare la co cu dou mini de
la piept
- dribling printre jaloane in alergare
si aruncarea la cos cu 2 maini de la
piept.
mers cu micri de relaxare a
membrelor inferioare i
superioare;
-alergare uoar;
-mers cu exerciii de respiraie;

- 2 ori ;

-Testarea
-1-2 ture -n coloan cte -Inspir pe nas! Expir capacitii de
de teren
unul
pe gur!
revenire a
-Scutur braele!
elevilor.

7..
Aprecieri i
recomandri
(3 minute)

-aprecieri asupra desfurrii orei;


-evidenieri pozitive i deficiene;
-recomandri pentru elevii care nu
execut corect;
-aprecieri asupra comportamentului
elevilor;
-alinierea, salutul i prsirea
terenului de sport n mod disciplinat.

-n linie pe un
rnd

S-ar putea să vă placă și