Sunteți pe pagina 1din 10

Prof.

Sandu Robert Proiect didactic - Complementul


1

PROIECT DIDACTIC

Unitatea de nvmnt: Colegiul Naional Alexandru Ioan Cuza Ploieti
Data: 04.06.2014
Clasa: a V-a A
Aria curricular: Limb i comunicare
Disciplina: Limba i Literatura romn
Unitatea de nvare: Snoava
Subiectul leciei: Complementul indirect
Tipul leciei: Lecie mixt - Reactualizare, sistematizare a cunotinelor
dobndite anterior i predare de noi cunotine

Obiective cadru:
2. Utilizarea corect i adecvat a limbii romne n producerea de
mesaje orale n situaii de comunicare monologat i dialogat
3. Receptarea mesajului scris, din texte literare i nonliterare, n scopuri
diverse
4. Utilizarea corect i adecvat a limbii romne n producerea de
mesaje scrise, n diferite contexte de realizare, cu scopuri diverse
Obiective de referin:
2.3. utilizarea categoriilor gramaticale nvate, n diverse tipuri de propoziii;
2.5. participarea la diferite situaii de comunicare, manifestnd o atitudine favorabil progresiei
comunicrii;
3.4. sesizarea corectitudinii i a valorii expresive a categoriilor gramaticale i lexicale nvate,
ntr-un text citit;
4.1. redactarea unor texte cu destinaii diverse;
4.2. utilizarea unui lexic diversificat, recurgnd la categoriile semantice studiate i la mijloacele
de mbogire a vocabularului pentru exprimarea nuanat;
4.3 alctuirea unor propoziii i fraze corecte din punct de vedere gramatical, folosind corect
semnele ortografice i de punctuaie
Prof. Sandu Robert Proiect didactic - Complementul
2


Obiective operaionale:
La sfritul orei elevii vor fi capabili
O1: s defineasc complementului indirect
O2: s identifice complementul indirect n diferite enunuri;
O3: s exemplifice prile de vorbire care intr n clasa de substituie a complementului
indirect;
O4. s formuleze enunuri n care s existe complemente indirecte exprimate prin diferite
pri de vorbire, respectnd topica i punctuaia;
O5 : s diferenieze complementul indirect de alte pri de propozitie ;
O6: s tie cazurile n care stau complementele nvate.
Strategii didactice:
Metode i procedee: conversaia euristic, explicaia, exerciiul, dialogul, nvarea prin
descoperire, lucru pe echipe, diagrama Venn.
Forme de organizare a activitii: activitate frontal alternativ cu activitatea independent
a elevilor; lucrul pe grupe.
Resurse materiale: Limba romn, Manual pentru clasa a V-a, Ed. Humanitas, fie de
lucru, Schema metoda ciorchinelui, culegere de exerciii editura Paralela 45, cret
colorat.
Metode de evaluare:
Evaluare frontal
Evaluare formativ
Autoevaluare







Prof. Sandu Robert Proiect didactic - Complementul
3



Bibliografie


Metodica studierii limbii i literaturii romne n coal C. Parfene, Editura Polirom, Iai,
1999;
Gramatica practic a limbii romne tefania Popescu, Editura Tedit F.Z.H., Bucureti, 2009
Gramatica limbii romne, Bucureti, Editura Academiei, 2008;
Limba romn, manual pentru clasa a V-a Alexandru Crian, Sofia Dobra, Florentina
Snmihian, Editura Humanitas Educational, Bucureti, 2013.
Evaluarea colar la limba i literatura romn, clasa a V-a Elena Rudic, Editura Polirom,
Iai, 2002














Prof. Sandu Robert Proiect didactic - Complementul
4

Desfurarea activitii

I. Moment organizatoric (3min.)
prezena;
stabilirea ordinii;
verificarea materialului didactic;
verificarea temelor.

II. Captarea ateniei (5min.)
Captarea ateniei: se realizeaz o schem recapitulativ a noiunii de gramatic.
Elevii vor completa cu ajutorul profesorului schema.
Se va reactualiza definiia complementului pe baza schemei de mai sus.
Se va nota titlul leciei pe tabl: Complementul, iar elevii l noteaz n caiete.

III. Anunarea temei i a obiectivelor leciei (2min.)
Cognitive la sfritul orei elevii vor fi capabili:
s defineasc complementul indirect;
s clasifice complementele n complemente circumstaniale (de mod, de timp, de loc) i
complemente necircumstaniale (directe, indirecte);
s recunoasc diferite tipuri de complemente;
s pun ntrebrile specifice fiecrui complement nvat;
s indice prin ce pri de vorbire se exprim complementele recapitulate;
s tie cazurile n care stau complementele nvate.
Formative
s rezolve diverse tipuri de exerciii, utiliznd toate complementele recapitulate.
Prof. Sandu Robert Proiect didactic - Complementul
5


IV. Dirijarea demersului didactic i obinerea performanelor (30min.)
- Pentru reactualizarea cunotinelor legate de tipurile de complemente nvate (de
mod, de timp, de loc) i complemente necircumstaniale (directe) se distribuie elevilor o
fi de lucru ce cuprinde exerciii de identificare a acestor tipuri de complemente,
recapitulndu-se totodat i a prilor de vorbire prin care sunt exprimate. (Anexa 2)

- Dup efectuarea celor dou exerciii cuprinse n Anexa 2 se trece la predarea
noilor cunotine legate de Complementul indirect (Ci).
- Se anun titlul noii lecii Complementul indirect i elevii noteaz n caiete.
- Complementul indirect arat obiectul asupra cruia se exercit indirect aciunea
verbului determinat.
- Complementul indirect poate fi exprimat prin:
Substantiv n cazul dativ: i spun copilului o poveste.
n cazul acuzativ cu prepoziie: Vorbim despre lecie.
Pronume n cazul dativ: Le-am dat lor carile.
n cazul acuzativ cu prepoziie: Se gndea la el.
Numeral cu valoare substantival: M gandeam la primul.
Se realizeaz pe tabl o schem cu ntrebrile specifice complementului indirect dup
modelul:




Prof. Sandu Robert Proiect didactic - Complementul
6


V. Realizarea feedback-ului (3min.)
Utiliznd metoda diagramei Venn li se solicit elevilor s completeze diagrama din Anexa3.
Acetia vor trebui s sintetizeze informaiile legate de complementul direct i complementul
indirect i s completeze diagrama cu trsturile comune celor dou complemente (spre
exemplu ambele complemente determin verbe i sunt exprimate prin aceleai pri de vorbire -
substantiv in Ac. i D., pronume n Ac. i D. i numeral cu valoare substantival), iar ca
elemente pe care nu le au n comun, elevii vor observa c ntrebrile la care rspund cele dou
tipuri de complemente sunt diferite.

VI. Evaluare (5min.)
Li se solicit elevilor s completeze Anexa 4.
Dup rezolvarea exerciiilor cuprinse n anex acestea sunt corectate frontal, fiind
solicitai s rspund cte un elev pentru fiecare exerciiu, ceilali i corecteaz eventualele
greeli i se autoevalueaz n funcie de cte rspunsuri corecte au dat.
Elevilor nominalizai pentru a rspunde la cerine li se trece nota n catalog.
Pe tot parcursul leciei se fac aprecieri pozitive legate de modul n care rspund elevii
(ex. Bine, Foarte bine, Da, aa este, etc. )

VII. Asigurarea reteniei i a transferului. (2min.)
Profesorul noteaz pe tabl tema pentru acas:
1. Realizeaz o compunere despre o vizit la un muzeu care te-a impresionat. Folosete
complemente diferite.
2. Manual Humanitas, p.307 ex.1, 2, 5.
3. Culegere Paralela 45 (tbd)





Prof. Sandu Robert Proiect didactic - Complementul
7

Anexa 1

Prof. Sandu Robert Proiect didactic - Complementul
8

Anexa 2 - Fi de lucru
1. Identificai complementele circumstaniale din urmtoarele enunuri, menionai felul lor,
partea de vorbire prin care sunt exprimate i ce cuvnt determin.
a) Tu pleci acas.
b) Merge pe trotuar.
c) Voi ajunge repede la el.
d) Ei vor pleca mine n Frana.
e) n seara aceasta a plouat.
f) Voi pleca sptmna viitoare.
g) S cumpnim bine cuvintele.
h) El privi cu tristee apusul soarelui.
Complementul
identificat
Tipul Partea de vorbire prin
care este exprimat
Cuvnt determinat












2. n coloana din stnga sunt scrise texte n care apar substantive cu funcia se S sau de
CD, care rspund la aceeai ntrebare (ce?). nscrie pe linia punctat din dreptul
numrului de ordine al fiecrui exemplu litera corespunztoare funciei sintactice a
substantivului subliniat.
...... 1. S cumpnim bine cuvintele cnd scriem. A Subiect B Cd
...... 2. Dac n-am tabl i plumb!.
...... 3. Treceau clipe mari zdrenuite pe cer...
...... 4. Deschise ochiorii mai mult, mai tare, mai mari....
...... 5. Mi-am pus oonii i paltonul i am plecat.
...... 6. Puterile i cam slbiser, dar nu se lsa.
.......7. Din tavan(...) atrnau nenumrate candele de argint.







Prof. Sandu Robert Proiect didactic - Complementul
9

Anexa 3 - Fi de lucru

1. Identificai complementele indirecte din enunurile urmtoare i precizai prin ce pri
de vorbire sunt exprimate:
a) I-am dus veriorului meu o minge.
b) Ieri am vorbit despre excursie.
c) Mama a pregtit un tort pentru mine.
d) Le-am spus prinilor despre problemele mele.
e) Tot timpul te gndeti la ea.
f) I-am spus celui de-al doilea s m atepte.

2. Noteaz pe spaiile punctate felul fiecrui complement i partea de vorbire prin care
se exprim.
a) Trziu mi amintesc de el i-l caut pe fratele su.
........................................................................................................................................................
b) Atunci mezinul se vr iute n horn i [] tace ca petele............................................
c) Vd fluturi albatri, uori...............................................................................................
d) ...de pe piscuri, vedeam cerul nalt... ..........................................................................
e) Salcmii plini de floare / Se uit lung spre sat .......................................................
f) i-ndat aud i pe cel de-al doilea ..............................................................................
h) I-am dat colegei cartea mea. ......................................................................................
i) Dup adormirea copilului [], patul aluneca lin n vzduh .........................................
j) Am vorbit cu ei mai devreme.........................................................................................


Prof. Sandu Robert Proiect didactic - Complementul
10


Anexa 4.

1. Citete enunurile de mai jos. Dac afirmaia este adevrat, ncercuiete cuvntul DA,
iar dac o consideri neadevrat, ncercuiete cuvntul NU i scrie ntre paranteze
rspunsul corect.
a) Toate complementele se construiesc cu prepoziie. DA NU (.........)
b) Substantivul subliniat n propoziia:
Abia se vedea crarea. are funcia sintactic de CD. DA NU (.........)
c) Substantivul subliniat n propoziia: Rspunsul corect l-a dat colega mea. are funcia
sintactic de CD. DA NU (.........)
d) Enunul: Am ateptat pe Vlad. este corect din punctul de vedere al folosirii complementului
direct. DA NU (.........)
e) Schema propoziiei: De dup perdeaua de catifea viinie se ivise Fram. este: CL+A s. prep.
+ A adj. + Pv + S. DA NU (.........)



2. Facei corespondena ntre enunurile din stnga i funciile sintactice din coloana din
dreapta.

1. Toi ciulinii de pe vale A As prep. (Ac)
Se pitesc prin vguni. B Cm (Ac)
2. Copiii se luar dup domnul lor C Ci (Ac)
3. ... nu-i vorbesc de gramatic i de aritmetic
4. Mergea cu Andreea la cumprturi.
5. a intrat n via cu ndrzneal

S-ar putea să vă placă și