Documente Academic
Documente Profesional
Documente Cultură
Mioara Danac
DATA: 20.03.2013 PROPUNATOR:
SCOALA: Spectrum Bucuresti, sect. 3 PROF.INV.PRIMAR Danac Mioara
CLASA: I i
DURATA: 45 min
PROIECT DIDACTIC
ARIA CURRICULARA: Matematica si Stiinte
DISCIPLINA: Matematica
UNITATEA DE INVATARE: Adunarea si scaderea numerelor naturale in concentrul 0-20, fara trecere peste ordin
SUBIECTUL: Adunarea si scaderea numerelor naturale in concentrul 0-20, fara trecere peste ordin
MIJLOCUL DE REALIZARE; jocul didactic Salvati-l pe iepuras!
TIPUL: lectie de consolidare a cunostintelor
OBIECTIV FUNDAMENTAL:
Consolidarea strategiilor algoritmice de calcul oral i scris a numerelor n concentrul 0-20, fr trecere peste ordin
OBIECTIVE DE REFERINTA:
1.3. s efectueze operaii de adunare i scdere n concentrul 0 20, fr trecere peste ordin.
2.6. s rezolve probleme care presupun o singur operaie dintre cele nvate.
3.1. s verbalizeze modalitile de calcul folosite n rezolvarea unor probleme practice i de calcul.
2
Mioara Danac
OBIECTIVE OPERATIONALE: La sfarsitul activitatii, toti elevii vor fi in masura sa:
OBIECTIVE COGNITIVE
sa raspunda corect intrebarilor adresate prin efectuarea prompta si eficienta a calculelor mentale;
nivel minimal - efectueaza cel putin un calcul mental;
nivel mediu - efectueaza , cel putin, doua calcule mentale;
nivel maximal - poate sa raspunda tuturor calculelor mentale solicitate;
sa demonstreze ca stapaneste limbajul matematic, pe baza celor invatate pana in prezent;
nivel minimal - utilizeaza corect notiunile de zeci si unitati in asezarea in calculul scris;
nivel mediu - utilizeaza corect notiunile de unitati, zeci, calcul scris, termeni, suma, diferenta;
nivel maximal - verbalizeaza toate operatiile efectuate in cadrul exercitiilor si al problemelor;
s efectueze correct adunri i scderi fr trecere peste ordin cu numere naturale n concentrul 0 20, folosind
terminologia matematica invatata;
nivel minimal sa calculeze corect folosind, cel putin, notiunile de zeci si unitati;
nivel mediu sa calculeze corect, folosind terminologia matematica invatata;
nivel maximal sa calculeze corect si rapid exercitiile propuse in linie/ in calcul scris, verbalizand algoritmul de
rezolvare;
s rezolve problemele propuse, descoprind algoritmul corect pe baza celor accumulate pana in prezent;
nivel minimal - sa gasesca operatia ce trebuie folosita in rezolvarea problemei propuse;
nivel mediu - sa explice algoritmul de rezolvare al problemei , exemplificand intocmai;
3
Mioara Danac
nivel maximal - sa efectueze corect problema cu ajutorul planului de rezolvare;
OBIECTIVE AFECTIVE
s rezolve cu plcere i interes sarcinile de lucru propuse frontal, individual si in grupa
OBIECTIVE PSIHO-MOTORII
s-i coordoneze activitatea oculo-motorie pentru citirea/scrierea simbolurilor grafice
s pstreze pe parcursul leciei poziia corect n banc.
STRATEGII DIDACTICE:
1. METODE I PROCEDEE: conversaia, explicaia, jocul didactic, exerciiul, problematizarea.
2. MIJLOACE DIDACTICE: calculatorul, fise cu exercitii, recompense.
3. ORGANIZAREA ACTIVITII:
frontal
individual
pe grupe
4. FORME I TEHNICI DE EVALUARE
observaia sistemic
evaluare oral
prob scris
4
Mioara Danac
BIBLIOGRAFIE:
Aron Ioan , Herescu I. Ghe . ,, Aritmetica pentr invatatori , Bucuresti , Ed. D.P. , 1977;
Curriculum National. Progarama pentru invatamantul primar , Bucuresti , 1998;
Neacsu Ioan, ,, Educarea capacitatii creatoare in procesul de invatamant, Bucuresti, Ed. D.P. , 1988;
Metodica predarii matematicii la clasele I-IV , manualul pt. Licee pedagogice , cls.a XI-XII, Bucuresti, Ed. D.P.1988.
5
Mioara Danac
SCENARIUL DIDACTIC
Secventele
lectiei
Activitatea
profesorului
Activitatea
elevilor
Strategii de
predare/
invatare/
evaluare
Observatii
1.Momentul
organizatoric
2 min
Le cer elevilor s-i pregteasc cele
necesare leciei.
Corectez poziia elevilor n banc.
Stabilesc climatul de linite i ordine
adecvat.
Isi pregatesc cele necesare
desfasurarii lectiei
*frontal
* conversatia
2. Verificarea
temei pentru
acasa
5 min
Se va face din punct de vedere cantitativ,
dar si calitativ.
Citesc si verifica tema.
*frontal
* conversatia
3.Reactualiza-
rea cunostin-
telor anterioare
3 min
Voi adresa elevilor cateva intrebari cu
caracter evaluativ:
-exercitii de calcul mental
-intrebari legate de terminologia
matematica
Raspund intrebarilor
adresate.
*frontal
* conversatia
de evaluare
4.Captarea
atentiei
3 min
O voi realiza prin intermediul unei ghicitori
pe calculator:
Pe costi, lng sat,
Raspund
*Frontal
*conversatia
problematiza-
rea
*Ev. orala
6
Mioara Danac
Iute fuge-un urecheat,
Se sperie i de-un cine,
Dac tii tu, haide, spune!
5.Anuntarea
temei si
enuntarea
obiectivelor
5 min
Prezint titlul lectiei cu precizarea ca se va
desfasura sub forma unui joc didactic ce
are ca scop salvarea Iepurasului din mana
unui zmeu care l-a rapit.
Iepuraul se pregtea pentru a-i ndeplini
rolul su de Pate. Tocmai i umpluse
couleul cu ou frumos vopsite ,
cndzmeul cel ru , care nu iubete deloc
srbtorile, l-a prins i l-a nchis n castelul su
de pe vrful muntelui.
Ce s fac iepuraul? E suprat tare! Se
teme c nu va mai putea ajunge de Pate s
aduc bucurie copiilor, plus c el e i colrel
n clasa I i ..nu e bine s lipseasc de la
coal.
Pentru a-l elibera pe Iepuras, zmeul a cerut
sa indeparteze obstacolele matematice nite
elevi de clasa I.
Ce zicei?Vrei voi s l ajutai?
Elevii asculta cu mare
atentie scrisoarea trimisa de
Iepuras pentru a-l salva.
*Frontal
*conversatia
explicatia
*Ev. orala
6.Dirijarea
consolidarii
15 min
Pe o plansa voi prezenta traseul pana la
castelul zmeului cu toate obstacolele aflate in
plicuri.
Elevii vor fi impartiti in patru grupe a cate
trei elevi (o grupa cu 2elevi)
Obstacolul nr.1:
Rezolva la tabla si pe caiete
exercitiile propuse
Fiecare elev din grupa va
primi cate o sarcina de
rezolvare pentru a adduce
puncte echipei.
*pe grupe
*conversatia
problematiza-
rea
exercitiul
*plansa
7
Mioara Danac
Calculai n scris pe caiete:
12 + 5 =
13 + 2 =
11+ 2 =
18-15=
Calculai n scris pe caiete:
16 - 2 =
17 - 3 =
11+ 8 =
19- 5 =
Obstacolul nr.3
Raspundeti la ghicitori
,, Colo-n vale jos pe lac
8 ratuste baie fac ,
Doua pleaca suparate ,
Cate au ramas sa-noate
,,In gradinita cu flori
Au inflorit 10 bujori .
Sunt si gata mbobocite
5 lalele rumenite .
Cate flori eu voi avea
In buchet cand ti-l
Voi da ?
,, Cati pitici intr-o padure ,
Culegeau ciuperci si mure ?
Cu piticul Barba Cot
S-au facut la numar 8 ?
Pe cmpie sunt opt miei.
Elevii sunt recompensati cu
cate un morcov.
*Ev. orala
8
Mioara Danac
Negri i cu clopoei.
Unul alb nscut n urm
Se adaug n turm.
Vreau acum s-mi spui i mie:
Ci mielui sunt pe cmpie?
7.Obtinerea
performantei
10 min
Obstacolul nr.4:
Aflai suma numerelor 12 i 7.
Obstacolul nr.5
Aflai diferena numerelor 14 i 2.
Obstacolul nr 6
Cu cat este mai mare 12 decat 10?
Obstacolul nr.7:
Iepuraul avea 16 de morcovi. A mncat 11.
Ci morcovi i-au rmas?
Rezolva cerintele.
*pe grupe
* problematiza-
rea
exercitiul
*cartonase cu
probleme
*Ev. Individuala
sip e grupe
8. Evaluarea
performantelor
5 min
Vor fi apreciate raspunsurile elevilor
Se va verifica punctajul grupelor
Receptioneaza
*pe grupe
*conversatia
*Ev. Individuala
si pe grup
9. Incheierea
lectiei
2 min
Se vor face aprecieri individuale, pe
grupe si frontale.
Ca tema pentru acasa vor avea o fisa de
lucru.
Receptioneaza.
*Frontal
*conversatia
analiza