Sunteți pe pagina 1din 4

coala Gimnazial Nr.

195, Bucureti



PROIECT DE LECIE


Profesor: HARABAGIU ADALGIZA
Data: 28. 05. 2014
Clasa: a VI -a, 1or/sptmn
Aria Curricular: Arte
Disciplina: Educaie plastic
Unitatea de nvare (tema plastic): COMPOZIIA PLASTIC
Subiectul leciei: COMPOZIIE DINAMIC, (subiect aplicativ liber ales)
Durata desfurrii leciei: 50 de minute

COMPETENE GENERALE
1. Dezvoltarea capacitii de exprimare plastic utiliznd materiale, instrumente i tehnici variate
2. Dezvoltarea sensibilitii, a imaginaiei i a creativitii artistice
3. Cunoaterea i utilizarea elementelor de limbaj plastic
4. Dezvoltarea capacitii de receptare a mesajului vizual-artistic


Competene specifice vizate:
1.1 obinerea unei suprafae picturale prin suprapunere grafic
1.2 realizarea unei dominante de culoare ntro compoziie, folosind game cromatice
2.1 identificarea ritmului plastic prin elementele de limbaj care-l formeaz
2.2 folosirea ritmului n compoziiile plastice ct i n cele decorative
2.3 valorificarea n alctuirea unor compoziii nchise sau deschise a elementelor de limbaj plastic, a
semnificaiilor i raporturilor dintre ele
2.4 realizarea centrului/centrelor de interes prin elemente de limbaj plastic i expresivitile lor
3.1 separarea ntre punct i linie a elementelor de construcie, ct i ca semnificani
3.2 reprezentarea grafic a unor forme din natur
3.4 utilizarea culorilor complementare n obinerea griurilor colorate

Obiective operaionale
La sfritul leciei elevii vor fi capabili:
O1- s recunoasc pe imagini cel puin dou caracteristici ale compoziiei plastice dinamice;
O2- s realizeze o schi de compoziie dinamic cu ajutorul unei scheme compoziionale i a contraselor;
O3- s argumenteze un punct de vedere referitor la mijloacele de expresie plastice folosite n compoziia
dinamic;
O4- s ofere o interpretare personal a imaginii realizate;
O5- s se autoevalueze i evalueze dup criteriile date;

Obiective afective
-s participe cu interes la activitate ;
-s aprecieze munca colegilor.

Tipul i varianta leciei: mixt- asimilare de noi cunotine, formare de priceperi i deprinderi
Resurse procedurale (metode de nvmnt): dezbaterea, problematizarea, explicaia, exerciiul, exprimarea
opiniilor, conversaia euristic, comparaia, nvarea prin descoperire, demonstraia
Resurse materiale (mijloace de nvmnt: aparatur i material didactic): tabla, creta, (video-proiector,)
culori, creioane, hrtie, pensule, crp, ap, manualul, reproduceri de art, (prezentare power point), capacitile
receptive normale ale elevilor
Locul de desfurare: sala de clas

Tipul de organizare a activitii: frontal, pe grupe, individual

Bibliografia (cu specificarea autorilor, titlului lucrrii, editurii, anului apariiei):
- manualul- Victor Dima, Educaie Plastic, Editura Teora, 1996
- ( prezentare power point:
Reproduceri:
1.Parabola orbilor Pieter Bruegel cel Btrn
2.Vitraliu, catedrala Chartres
3.Mozaic, Ravenna
4.tratare decorativ- Victor Vasarely, Dansul, Henry Matisse
6.compoziie dinamic-Sclav, Michelangelo
7.Siteza dinamismului uman, Umberto Boccioni
8.Calul Titanilor, Mihaela Diaconu
9. Elemente de limbaj- Pdurea vrjitoarelor, Paul Klee
9. Btlia de la San Romano, Paolo Ucello)


DESFURAREA LECIEI

OO

Etapele leciei

Activitatea
profesorului Activitatea elevilor
Evaluarea-
strategii















O 1














-momentul
organizatoric
- 1 min.


captarea ateniei
pentru lecia nou
- 5 min.





-reactualizarea
noiunilor
necesare trecerii
la lecia nou
- 5 min.









-prezentarea
optim a
coninutului
salutul, absene n catalog,
organizeaz materialele i
clasa, creeaz un climat
cooperant

i intreb dac sunt statici sau
dinamici, rog un elev s
lipeasc pe tabl(Parabola
Orbilor, Bruegel)Spun, scriu
pe tabl tema i subiectul
leciei. Ii ajut s descifreze
schema compoziional
povestindu-le parabola.
Reactualizez cunotinele
desennd la tabl ciorchinele,
care se completeaz pe
msur ce elevii redescoper:
compoziia plastic i
tratarea pictural. (ex. Klee,
vitraliu, tapiserie, op art)
Ii dirijez s identifice
elementele de limbaj plastic i
cel puin dou mijloace de
expresie plastic (punctul,
linia, forma, contrastul cald-
rece, nchis-deschis)

Elevii ncep s lucreze. Le
reamintesc semnificaiile
culorilor (R-lupta, putere,
-rspund cerinelor
-pregtesc materialele
solicitate


Se gndesc,
analizeaz imaginea,



i reactualizeaz
cunotinele,
referitoare la
compoziia plastic,
tratare pictural,
suprapunere
grafic,elemente de
limbaj, mijloace de
expresie: punct, linie,
form, contrast...,
comenteaz,
argumenteaz

Noteaz; particip
activ,















continu,
frontal,
dialogul,
aprecieri,

















O 2











O 3








O 4












O 5

-dirijarea nvrii
-35 min


-conexiunea
invers (feed-
back-ul),
are loc pe
parcursul
conducerii
nvrii, ntrirea
fcndu-se treptat
prin aprecieri
verbale




















- evaluarea
formativ
- 3 min.



- retenie i
transfer de
cunotine
-1min

exaltare, incurajare;O-
energie, cldur, ncordare,
bucurie;), semnificaiile
formelor n raport cu
paginarea (cerc, ptrat,
dreptunghi- stabilitate,
echilibru; triunghi, oval,
spiral- micare, tensiune).
Ordonez cu ajutorul elevilor
semnificaiile liniei,
punctului, n raport cu
suprafaa, densitate(oblic,
ascendent, descendent, zig-
zag, modulat), antrenndu-i
s descopere singuri, n
timpul lucrului, elemente ce
exprim dinamismul.
Explic termeni ca: schema
compoziional, centru de
interes, ritm, ton, nuane,
dominant, gam cromatic,
subliniind ideea unitii n
varietate i a varietii n
unitate-regul de aur a unei
compoziii armonioase.

n particular, dau cteva idei
de subiect aplicativ:
RecreaiaMare, Furtun,
Dans, I ntrecere,Constructori,
Gnduri, Vis
Indrum activitatea practic:
rspund ntrebrilor, corectez,
apreciez etc.

Selectez schiele reuite prin
vot, le expun spre aprecieri
libere i comentarii, notez
schiele reuite.

- anun tema pentru acas:
finalizarea schielor ncepute;
- finalizeaz cu precizarea a
ceea ce au de adus i de
pregtit elevii pentru lecia
urmtoare


pun ntrebri de
lmurire, lucreaz
individual, sau pe
grupe. i verific
competenele.




























voteaz, apreciaz
verbal, admirativ,
schiele colegilor



- noteaz










formativ,
continu,
observarea
sistematic,
aprecierea,
autoevaluarea



















expoziie,
aprecierea,
autoevaluare,
notarea









1.C Plastic
1.C dinamic
2.linii:
forme:
2.contrast: puternic
2.culori: R, O,
tratare pictural-tua vibrat, supr. graf., decorativ- tenta plat
C Decorativ
2.Compoziia= sa
punem impreun
= UNITATE
linii
forme:
culori
game
C static
nchis deschis
2.scheme comp.

S-ar putea să vă placă și