Sunteți pe pagina 1din 4

Proiect didactic

Tema:MEMORIA-proces psihic
Clasa: a X-a
Disciplina: Psihologie
Subiectul leciei: Memoria
Timp de lucru: 50 minute
ELABORAT:Gaiber Ludmila grupa 35 A



Obiectiv fundamental: dobndirea cunotinelor fundamentale referitoare la memorie
Obiective operaionale:
Oo1:s defineasc memoria, fr a avea n fa schema leciei; performana minim: proces de
ntiprire, stocare i reactualizare a informaiilor;
Oo2:s analizeze procesele memoriei: ntiprirea, stocarea i reactualizarea informaiilor;
Oo3:s explice caracteristicile memoriei; performana minim: enumerarea lor;
Oo4:s ilustreze formele memoriei prin exemple din experiena personal;
Oo5:s explice modul n care i organizeaz propria activitate de memorare eficient.


1. Predare prin ntrebri(15 minute)
Prin aceast metod, se urmrete atingerea obiectivului 2 i 3.
Coninutul : Se vor adresa urmtoarele ntrebri clasei:
Ce credei c reprezint memoria?
Cte tipuri de memorie cunoatei?
Elevii vor fi pui s lucreze n grupuri de cte 5 persoane, fiecare grup fiind nevoit s rspund acestor
ntrebri. Dup ce sunt lsai 10 minute s lucreze i s reflecteze asupra acestor chestiuni, n 5 minute
elevii vor prezenta printr-un reprezentant ceea ce au rezolvat, iar rspunsurile fiecrei grupe vor fi
comentate, discutate de ceilali elevi.

2. ntrebri pe baza textului (20 minute)
Prin aceast metod, se vor atinge obiectivele 2, 3, 4, 5.
Coninutul: Elevii vor rmne tot n grupuri de 5 persoane, fiecare grup va primi o foaie cu schema
leciei (definiia memoriei, trsturile memoriei, tipurile de memorie, memoria i uitarea). Ca sarcin,
elevii vor avea de citit textul, de subliniat punctele cheie, s formuleze preri cu privire la tipurile de
memorie pe care le utilizeaz cel mai des, s reflecteze asupra importanei uitrii.

3. Expunere prin desene i filme (15 minute)
Prin aceast metod, toate obiectivele vor fi atinse, ntruct desenele i filmele au rolul de a aprofunda,
de a ntri cunotinele elevilor, de a le fixa cunotinele, lucruri care nglobez toate obiectivele
prezentate.
Coninutul: n 4 minute, li se va nfia elevilor un desen (schem) care nfieaz particularitile
materialului de memorat , iar n 11 minute vor vedea un mic film legat de principale metode pe care ar
trebui s le foloseasc pentru a ine minte mai uor, pentru a mpiedica intervenia uitrii.



1. Captarea ateniei

- se va realiza discutnd pe marginea urmtoarei afirmaii :

Zilnic mergem la coal, ne regsim locul n clas, ne ntoarcem acas pe acelai drum, pregtim leciile,
ne ntlnim cu prietenii, vorbim cu membrii familiei.

Cum este posibil s existe attea elemente care se repet n viaa noastr ?
Ar fi ele posibile fr conservarea experienei anterioare ?
Ce se afl la baza acestor obiceiuri i activiti zilnice ?

Activitatea elevilor: - particip la discuii, argumentndu-i rspunsurile ; dezbatere.

Impresiile, imaginile, gndurile, simbolurile, emoiile nu dispar, nu se volatilizeaz fr a lasa nicio urm
n creier, dimpotriv, ele dispar n trecut, se sedimenteaz, se cristalizeaz, pentru ca mai apoi s fie
scoase la lumin i refolosite.

2. Dirijarea nvrii

Ce este memoria ?

Memoria reprezint acea capacitate psihic absolut necesar, fr de care viaa ar fi practic imposibil.
Am tri ntr-un prezent continuu, fr trecut i fr viitor, incapabili s nregistrm schimbrile.
Memoria este procesul psihic care asigur ntiprirea, stocarea i reactualizarea experienei anterioare.

Trsturile memoriei

Memoria este un proces :
activ - deoarece faptele memorate, pstrate i reactualizate suport modificri importante;
inteligibil presupune nelegerea informaiilor memorate ;
situaional- raportarea i ncadrarea materialului n anumite coordonate spaiale i temporale
mijlocit- fixarea, pstrarea i reactualizarea se realizeaz prin procese mnemotehnice speciale
relativ fidel
selectiv omul reine i reactualizeaz informaiile ce prezint o anumit semnificaie pentru el.


Formele memoriei

Avnd n vedere durata pstrrii informaiilor, se disting trei forme ale memoriei umane:

Memoria senzorial (de foarte scurt durat)
informaia este stocat pentru 0,5 secunde ;
Memoria de scurt durat - informaia este stocat pentru 15-20 secunde ;
Memoria de lung durat - informaia este stocat un timp nelimitat )ore, zile, ani, ntreaga via)

n funcie de prezena sau absena gndirii desprindem :

Memorarea mecanic lipsa nelegerii
Memorarea logic nelegerea i descifrarea sensurilor

Dup prezena sau absena inteniei:

Memorarea neintenionat
Memorarea intenionat

Memorie i uitare
Uitarea reprezint imposibilitatea de a actualiza amintirile.

Formele uitrii :

- uitare total ;
- recunoaterile i reproducerile pariale ;
- uitarea momentan (lapsusul).

Cauzele uitrii :

- tergerea urmelor din memorie ;
- interferena informaiilor;
- reprimarea amintirilor neplcute.

Teorii ale uitrii

Teoria uitrii motivate Sigmund Freud
o Oamenii uit informaia asociat cu evenimente neplcute
o Psihanalitii susin ca la baza uitrii st fenomenul refulrii

Teoria tergerii urmelor
o Anumite informaii dispar n urma trecerii timpului i a neutilizrii lor

Teoria interferenei- G.A. McGeoch
o Interferena retroactiv
o Interferena proactiv

Cum combatem uitarea?


Factorii i legile memoriei :

Procesele memoriei se realizeaz mai uor sau mai greu, mai repede sau mai ncet, au o eficien
crescut sau sczut n funcie de o serie de factori:

1. Natura materialului trebuie sa inceap cu cel mai accesibil
2. Organizarea materialului materialul trebuie reformulat astfel nct s devin mai accesibil
3. Volumul materialului
4. Gradul de familiaritate
5. Modul de prezentare simultan sau secvenial
6. Timpul de prezentare
7. Situaia de prezentare- de recepie sau percepie pasiv sau activ
8. Locul ocupat de material n structura activitii subiectului- scopul activitii este reinut mai uor
9. Ambiana n care este prezentat materialul


3.Obinerea performanei ; asigurarea feed-back-ului
- se vor trece n revist elementele-cheie ale temei, prezente n schema leciei
- pe baza datelor privind funcionarea memoriei se va alctui un scurt ghid al memorrii eficiente;


4. Evaluarea performanei
-vor alctui individual un scurt ghid al memorrii eficiente

Evaluarea orala la sfritul orei prin realizarea unei scheme pe baza celor memorate- un test de
memorie.