Sunteți pe pagina 1din 2

PROIECT DIDACTIC

Data:
Unitatea de nvmnt:
Profesor. nv. primar:
Clasa I C
Disciplina:....................................................................................................
Subiectul................................................................................
Tipul leciei: lecie mixt
Obiective generale:
- devoltarea deprinderilor de adunare i scdere n concentrul !-"!
Obiective operaionale:Pn la sr!itul leciei" elevii vor i capabili:
# s efectuee adunri i scderi n concentrul !-"! $ mnuind obiecte: bei oare$ creioane$
mr%ele$ bile$ etc&
# s reolve probleme care presupun adunri n concentul !-"!&
# s identifice numere lips din e'erci iile date
# s reolve e'erciii de adunare i scdere n concentrul !-"! i s verifice reultatele cu
a(utorul obiectelor&
# s foloseasc un limba( matematic adecvat coninutului realiat n lecie.
#trategii $i$actice:
a) *etode de nvmnt: conversaia$ problematiarea$ (ocul didactic&
b) *i(loace de nvmnt: be i oare$ caiete simple$ caiete speciale$ tabla$
plan e
c) +orme de or%aniare: frontal$ individual
#CE%ARI&' DIDACTIC
1. Moment organizatoric:
,rearea climatului psi-olo%ic si a atmosferei necesare desfasurarii lec.ei.
2. Verificarea cunotinelor
/erific tema cantitativ si calitativ.
0drese elevilor cateva intrebari:
1- ,um se numesc numerele care se aduna23
- ,um se numeste reultatul adunarii2
- ,um se numeste reultatul scaderii23
4 Propun elevilor cateva e'ercitii de calcul mintal:

5'erciii de numrare nainte 6i napoi$ cu pas dat.
5'erciii de calcul mintal 6i reolvarea de probleme simple: "7"$"-"$ "78$ 87"$8-"$ 97"$ "79$
878$ 879$ 8-8$ 9-8$ 979$ 9-9.
0m dou mere 6i mai primesc dou. ,te mere am acum2
*aria are trei bomboane. *nnc dou. ,te i rmn2
n %rdin sunt doi iepura6i. *ai vin nc doi iepura6i. Unul se sperie 6i fu%e. ,i au rmas2
5'erciii de compunere 6i descompunere a numerelor mai mari dect :.
3. Enunarea temei i a obiectivelor operaionale
- anuntarea temei si a obiectivelor lec iei pe n elesul elevilor
4. Transmiterea noului coninut
5'ercitii de calcul oral :
97; 87: :-9
<78 =-> >7<
5'ercitii de calcul mintal urmarind numerele scrise pe baloanele din fata clasei & elevii vor
efectua urmatoarele e'ercitii :
0duna numerele de pe baloanele veri
? :7:)
*icsoreaa cu > numarul de pe balonul %alben?"!->)
*ai pune 9 la numarul de pe balonul rosu?<79)
*areste numarul obtinut cu "?"!)
5'ercitii de calcul scris- pe tabl i n caiete
. !i"area cunotinelor
- e'erci ii n caietele speciale
#. $nc%eierea lec iei
& tema pentru acas
- aprecieri verbale referitoare la modul de desf urare a lec iei