Sunteți pe pagina 1din 3

PROIECT DE ACTIVITATE

DATA : 17.11.2010
GRUPA: PREGTITOARE
TEMA DE STUDIU : CINE SUNT/SUNTEM ?
TEMA SPTMNII : ACTIVITATEA COPILULUI N FAMILIE
FORMA DE REALIZARE : ACTIVITATE INTEGRAT
ACTIVITI DE NVARE : ADE : DLC- joc did. Punei ntrebri
DOS aplicaii Copacul familiei
TIPUL ACTIVITII : predare i fixare de cunotine
DLC
SCOP : formarea deprinderii de a alctui propoziii i dezvoltate folosind
intonaia interogativ i simbolul acesteia
OBIECTIVE : - s sesizeze interogaia dup modul de rostire
- s diferenieze propoziia enuniativ de cea interogativ
- s utilizeze interogatia n vorbirea dialogat
- s fac descoperiri punnd ntrebri
- s reprezinte grafic propoziia interogativ
SARCINA DIDACTIC : sesizarea vorbirii interrogative n exprimarea
curent
REGULA DE JOC : s alctuiasc propoziii enuniative ; la comanda punei
ntrebri , copiii transform propoziia enuniativ n propoziie interogativ ;
se acord stimulente , se aplaud rspunsul corect .
ELEMENTE DE JOC : surpriza , ntrecerea , aplauzele , nchiderea i
deschiderea ochilor.
DEC
SCOP : - consolidarea deprinderii de a tia dup contur, realizarea unor lucrri
practice inspirate din viata real
OBIECTIVE : - s utilizeze corect materialele puse la dispoziie
- s utilizeze tehnicile de lucru nvate
- s taie corect pe conturul trasat , deplasnd hrtia n funcie de
forma conturului;
- s aprecieze corectitudinea produsului finit i s evidenieze
lucrrile cele mai reuite
- s execute corect exerciii pentru nclzirea minilor
- s duc la bun sfrit lucrarea nceput
- s menin ordinea i curenia la locul de munc.
STRATEGII DIDACTICE :
METODE I PROCEDEE : observaia , conversaia , explicaia ,
demonstraia , exerciiul , expunerea , problematizarea

MIJLOACE DE REALIZARE : imagini , fie , foarfeci , hrtie , lipici


modelul educatoarei
FORMA DE ORGANIZARE : frontal , individual .
DESFURAREA ACTIVITII
Captarea ateniei o voi realiza prin prezentarea unei ghicitori despre
familie : Sora , fratele , mmica
Tata , bunicul , bunica
Ce alctuiesc toi ?
Hai ghicete dac poi ...
Copiii trebuie s sesizeze interogaia
Comunicarea obiectivelor i a temei activitii: Astzi ne vom juca un
joc care se numete Punei ntrebri
Dirijarea nvrii
Explicarea jocului : pornind de la ntrebrile adresate grupei voi
explica noiunea de propoziie interogativ .Voi explica i demonstra
reprezentarea grafic a unei propoziii interogative i a semnului aferent .
Jocul de prob : se va prezenta o imagine cunoscut . Copiii sunt rugai
s adreseze ei intrebri referitoare la imagine i apoi s reprezinte grafic
propoziiile nterogative .
Jocul propriu-zis : Punem ntrebri pe tema imaginii prezentate ; se
insist pe transformarea propoziiei enuniative n propoziie interogativ ; se
insist pe transformarea propoziiei enuniative n propoziie interogativ .
Variante : 1 . pe echipe punem ntrebri despre eroii din poveti i
recunoatem personajele pe baza ntrebrilor formulate .
2 . punem ntrebri formulnd ghicitori ; copiii formuleaz
propoziii interogative cu rspunsul la ghicitoare .
Obtinerea performanei : copiii vor lucra pe fie ; se intuiesc fiele , se
explic sarcina de lucru ; n timpul lucrului se ndrum copiii dac este cazul .
ncheierea activitii se va face prin aprecieri generale asupra felului
cum au rspuns i au ascultat copiii.
Tranziia se va face prin jocul Piticii
Copiii se aeaz la msue pentru a observa materialul pregtit,
realizndu-se astfel introducerea n cea de-a doua activitate.
Anunarea temei: Astzi vom confeciona Copacul familiei
Se prezint modelul educatoarei prin afiarea unei lucrri model realizate
n prealabil .
Prezentarea coninutului : explicarea i demonstrarea modului de lucru .
Dirijarea nvrii : - efectuarea exerciiilor pentru nclzirea muchilor
mici ai minilor:

Micm degeelele
batem tare palmele
cade ploaia binior
stoarcem rufele uor.
Efectuarea temei de ctre copii : dau semnalul de nceput al lucrului. Pe
parcurs dau explicaii i ofer ajutor individual copiilor care ntmpin dificulti
n realizarea temei cerute i i ncurajez n vederea executrii corecte a temei
date .
Analiza lucrrilor copiilor : educatoarea alege lucrarea cea mai
frumoas, motivnd alegerea fcut .
ncheierea activitii : educatoarea apreciaz comportamentul copiilor i
ofer recompense .

S-ar putea să vă placă și