Sunteți pe pagina 1din 3

Proiect didactic

Disciplina: tiine
Subiectul: Anotimpurile:primvara,vara,toamna,iarna.
Clasa: a II-a D
Tipul leciei: de consolidare a cunotinelor
Subcompetene: 2.7.Interpretarea schimbrilot care se produc n lumea vie;
4.3.Ordonarea unor fenomene, evenimente pe baza unor criterii date.
Obiectivele operaionale:
O1-s descrie fiecare anotimp;
O2-s relateze despre schimbrile sezoniere produse n natur;
O3-s perceap influena schimbrilor sezoniere asupra vietilor;
O4-s denumeasc activitile oamenilor n diverse anotimpuri;
O5-s lucreze n grup la realizarea sarcinilor propuse.
Strategiile didactice:
a)metode:observaia, conversaia,exerciiul,problematizarea
b)mijloace:postere,fie,carioci,calculatorul,filmulee n Power Point
Bibliografie:Curriculum-ul la clasele primare,ghidul la tiine clasa a II-a,Zinaida Galben-Panciuc,Prut Internaional 2011
Demersul didactic
Momentele
leciei

Ob.

Ealonarea coninutului

Strategii didactice

Evaluarea
Activitatea nvtorului Activitatea elevului Metode Mijloace

Evocarea












Realizarea
sensului






Moment organizatoric

Se propun ghicitorile:
a)Verde este toat ara,
C-a venit i.........
b)Galben-galben spicul sun,
a venit i...........bun.
c)Mere roii ea ne-aduce,
..............noastr dulce-dulce.
d)A venit i..........alb,
Strlucete ca o salb.

Se propune gruparea elevilor
conform anotimpului
-anunarea obiectivelor leciei
-se propune elevilorHarta
proiectului

1.Scrierea semnelor
caracteristice anotimpului.
2.Schimbri n viaa plantelor,a
animalelor.
Elevii i pregtesc rechizitele
necesare
Elevii ghicesc ghicitorile

Primvara

Vara

Toamna

Iarna

Elevii se grupeaz n grupul n care
anotimp s-a nscut

Elevii fac cunotin cu harta
proiectului

Elevii scriu semnele caracteristice
anotimpului dat;
Elevii enumer schimbrile din
viaa plantelor i a animalelor;
Conversaia


Problema
tizarea










Lectura
Explicaia
Observarea


Demonstr.















n grup

Proiector
Power
Point

Plane
carioci
observ.



















Aprecierea
verbal






III.Reflecia






IV.Extindere
3.Activiti ale oamenilor.
4.Evenimente ale anotimpului.
5.Curioziti din lumea naturii.
6.Mesaje de protejare i
ngrijire a mediului.
-crearea proiectului pe panou

-crearea diamantului la
anotimp
-vizionarea filmuleelor n
Power Point.
-nmnarea cadourilor


-crearea unei poezii despre
anotimpul preferat
Se enumer activitile oamenilor;
Srbtorile anotimpului;
Curioziti din lumea naturii;
Reguli de protejare a naturii.

-dup fiecare sarcin elevii ncleie
informaia pe proiect
-elevii creaz diamantul
anotimpului;
-elevii prezint filmuleele.



Enumerar.





diamantul


Observarea
curent