Sunteți pe pagina 1din 3

Proiect didactic

Data: 28.04.2014
Prof: Sala Adrian Lucian
Anul colar : 2013-2014
Unitatea de nvmnt: CTAM CONSTANTIN BRANCUSI
Modul III: Utilizarea serviciilor postale in format electronic
Clasa: a XI-a D
Filiera Tehnologic
Profil: Economic
Unitatea de nvtare: Dispozitia de plata.
Subiectul lectei: Prezentarea si utilizarea dispozitiei de plata.
Tipul lectiei: de formare de priceperi si deprinderi.
Locul de desfturare a lectiei: Laboratorul de specialitate.
Durata: 50 minute.
Unitatea de competent general UC 20
Competenta Utilizarea dispozitiilor de plata.
Criterii de performant: Prezentarea si modul de completarea a dispozitiei de plata.

I. Continutul tematic :
1.1 Prezentarea si functia dispozitiei de plata.

II. Competente specifice:
2.1. Acumularea cunostintelor necesare completarii si utilizarii in mod corect a
dispozitiei de plata.

III. Competente derivate:
Pe parcursul activittii didactice elevii vor fi capabili s:
CD 1 Prezentarea dispozitiei de plata;
CD 2 Prezentarea in mod detaliat a elementelor componente a dispozitiei de plata
CD 3 Prezentarea principalelor greseli ce pot avea loc in procesul de completarea a
dispozitiilor de plata.

IV. Activitatea de nvtare
Se prezinta dispozitia de plata, rolul acesteia precum si modul de completare.

V. Strategia didactic
Predare: expozitiv-euristice (explicatia, conversatia, demonsratia, problematizarea,
descoperirea, observatiile independente, modelarea);
Evaluare: evaluativ-stimulative: chestionarea oral, observarea si aprecierea verbal,
verificarea prin lucrri practice (elevul demonstreaz c este capabil s identifice
tipurile de formulare si detina cunostintele necesare verificarii acestora).
Forme de organizare a activitatii lectiei: frontal interactiv, grupe, individual.
Resurse:

o Manual scolar;
o Calculatorul;
o Fise de lucru;
o Internetul;

Bibliografie:
1. AUXILIAR CURRICULAR, Clasa a XI-a.


SCENARIUL DIDACTIC:

Competente
derivate
Momentele
lectiei
Dozarea
timpului
Continutul leciei Strategia
didactic
Moment
organizatoric
2 min. nregistrarea absentilor,
asigurarea ordinii i
disciplinei, pregtirea
materialelor
Conversatie,
instructaj
verbal.
Captarea atentei 4 min. Profesorul prezinta o
dispozitie de plata
Povestire,
explicatie.
1, 2. Reactualizarea
cunostintelor
teoretice necesare
pentru formarea
priceperilor si
deprinderilor
4 min. Profesorul solicit elevilor
rspunsuri la urmtoare
probleme:
Ce este o dispozitie de
plata??
Pentru ce se foloseste
dispozitia de plata?
Cum se completeaza o
dispozitie de plata?

Chestionarea
oral,
observarea si
aprecierea
verbal.
1, 2, 3, Demonstrarea de
ctre profesor a
modului n care
trebuie s
procedeze
elevii n
activitatea
independent
5 min. Profesorul imparte o serie de
exemplare de dispozitii de
plata in clasa.
Descriere,
expunere.
1, 2, 3. Activitatea
independent a
elevilor
25 min. Profesorul solicit elevilor sa
analizeze dispozitia de plata.
Lucrul
individual
2, 3, 4, Analiza
rezultatelor
activittii i
elaborarea
concluziilor
5 min. Elevii poarta o conversatie cu
profesorul despre procedura
de completare a dispozitiei de
plata.
Conversatia,
problematizarea,
observarea i
aprecierea
verbal.
Stimularea
imaginatiei
5 min. Profesorul adreseaza intrebari
pentru a testa acumularea
cunostintelor.





Model Fisa de lucru:

Numele si prenumele



FISA DE LUCRU
.

1) Sa se descrie procedura de completare a dispozitie de plata.

S-ar putea să vă placă și