Sunteți pe pagina 1din 4

PROIECT DIDACTIC

DATA: 03.10.2012
SCOALA: Gimnaziala BILCIURESTI
PROF.INV. PRIMAR: STAN MIHAELA LOREDANA
ARIA CURRICULARA: Limba si comunicare
DISCIPLINA: Comunicare in limba romana
UNITATEA TEMATICA: Eu si ceilalti
SUBIECTUL: Bogatiile toamnei
TIPUL LECTIEI: consolidare de priceperi si deprinderi
SCOPUL:
Consolidarea si sistematizarea cunostintelor copiilor despre anotimpul toamna.
COMPETENTE GENERALE:
- Receptarea de mesaje orale in context de comunicare cunoscute
- Exprimarea de mesaje orale simple in diverse situatii de comunicare.
COMPETENTE SPECIFICE:
1.1.esisarea semni!icatiei globale a unui mesaj scurt"pe teme !amiliare"rostit clar
si rar#
1.$.Recunoasterea unor detalii dintr-un mesaj scurt"rostit clar si rar#
$.$.%!erirea de in!ormatii re!eritoare la sine si la universal apropiat"prin mesaje
scurte.
CONTINUTURI:
- &escrierea imaginilor cu ajutorul intrebarilor invatatoarei#
- Recunoasterea elementelor componente ale lumii inconjuratoare: !enomene ale
naturii""munci
speci!ice de toamna#
- Comunicearea impresiilor""idei lor pe baza imaginilor citite#
- Crearea unei mici povestioare pe baza imaginilor.
STRATEGII DIDACTICE:
Metode s !"o#edee:conversatia" explicatia" descrierea" dialogul" povestirea
M$%o&#e de '(&t&)&'t:plansa reprezentand aspecte de toamna"!isa pentru
!iecare copil"creioane colorate.
Fo")e de o"*&'+&"e:!rontal"individual.
BIBLIOGRAFIE:'rograma scolara pentru disciplina- C%()*+C,RE +*
L+(B, R%(,*,- clasa pregatitoare.
DESFASURAREA LECTIEI
Eveniment
didactic
Continut
stiintific
Strategii didactice Evaluare
1.Organizarea
activitatii

2.Introducerea
in activitate
3.Captarea
atentiei
4.Anuntarea
temei si a
continuturilor
5.Desfasurarea
activitatii
-aerisirea salii de clasa;
-asezarea scaunelelor si meselor
in careu deschis;
-intrarea ordonata a copiilor.
Voi purta un dialog cu copiii
referitor la anotimpul in care ne
aflam:
-In ce anotimp suntem?
-Dupa ce cunoastem ca este
toamna?
-Astazi vom calatori in lumea
magica a toamnei! Impreuna
vom vedea frumusetile si
bogatiile acestui anotimp.
-Aceasta calatorie o vom face
citind imagini despre
toamna.Vom calatori cu
ajutorul imaginilor.Veti privi cu
atentie imaginile si o sa le
descrieti cu ajutorul meu.
Voi descoperi prima imagine din
tablou Gadina de legume.
-Ce vedeti in aceasta imagine?
-In imagine vad oameni care
culeg legume.
-Unde se intampla ?
-In gradina de legume.
-Cand se intampla ?
-In anotimpul de toamna.
-Cum este vremea afara? Cum
sunt imbracati copiii? In care
parte a toamnei se intampla?
-Afara este cald.Copiii sunt
Metode
si procedee
Material
didactic
Modalitate
de
realizare
dialogul
explicatia
explicatia
Descrierea,
Analiza
tabloului.
Tablou
reprezent
and
mai multe
secvente
In
gradina
de legume,
la cules de
frontal

S-ar putea să vă placă și