Sunteți pe pagina 1din 8

PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRAT

DATA: 02.04.2014
UNITATEA: COALA GIMNAZIAL SLATINA-TIMI
STRUCTUR: GRDINIA CU PROGRAM NORMAL SLATINA-TIMI
TEMA ANUAL: CU CE I CUM EXPRIMM CEEA CE SIMIM?
SUBTEMA: Obiceiuri de Pate
TEMA ZILEI: La Pate
DURATA: 1 zi
FORMA DE REALIZARE: Activitate integrat
SCOPUL ACTIVITII:
Stimularea curiozitii i a interesului de cunoatere a tradiiilor i
obiceiurilor de Pate
Stimularea imaginaiei i a deprinderilor practice
Consolidarea i sistematizarea deprinderilor practic-gospodreti, a
muncii individuale, ct i n echip
Educarea ateniei, a spiritului de cooperare, de ordine i disciplin, a
spiritului critic i autocritic
ELEMENTE COMPONENTE ALE ACTIVITII INTEGRATE:
CENTRE DE INTERES:
tiin: Ajut iepuraul s ajung la coul cu ou!
Obiectiv operaional:
- s traseze drumul parcurs de iepura pn la coul cu ou.
Art: Felicitare de Pate colorare n contur
Obiective operaionale:
- s coloreze uniform suprafeele date;
- s utilizeze culori adecvate, ntr-un mod ct mai creativ.
DOMENII EXPERIENIALE:
DOS+DEC: La Pate
Obiective de referin vizate:
R
1
- s cunoasc i s utilizeze unelte simple de lucru pentru realizarea unei
activiti practice

R
2
- s triasc n relaiile cu cei din jur stri afective pozitive, s manifeste
prietenie, toleran, armonie, concomitent cu nvarea autocontrolului

R
3
- s obin efecte plastice, forme spontane i elaborate prin tehnici
specifice picturii.
Obiective operaionale:
O
1
s precizeze obiceiuri i tradiii de Pate;
O
2
s prezinte obiceiul Mersul cu toaca;
O
3
s lipeasc ngrijit elementele pe suprafaa dat;
O
4
s-i coordoneze micrile oculo-motorii n vederea realizrii temei;
O
5
s aplice culoarea pe suprafaa dat cu ajutorul pensulei;
O
6
s-i exprime opinia fa de lucrarea proprie i a celorlali .
Metode i procedee: conversaia, explicaia,demonstraia,explozia stelar,
problematizarea, brainstorming,mna oarba, exerciiul, munca independenta, in
grup,jocul
Mijloace de nvmnt: felicitri, fie-labirint, acuarele, pensule, coli, ou,
hrtie glasat, lipici, coletul de la Iepuraul de Pate, toac, ecusoane
Bibliografie: Ministerul Educaiei, Cercetrii i Tineretului, Curriculum pentru
nvmntul precolar(3-6/7 ani), Bucureti, 2008, pag. 76-77
Didactica activitilor instructiv-educative pentru nvmntul preprimar,
Editura Didactica Nova, Craiova, 2005


SCENARIUL ZILEI

Copiii iubesc nespus aceast srbtoare,deoarece simbolul lor drag,
Iepuraul de Pate,le aduce n dar cadouri,dulciuri i ou roii.
Centrul tematic i sala de grup sunt amenajate corespunztor srbtorii
care se apropie cu decoruri specifice,reviste,cri ,diverse imagini,jucrii etc.
ADP ntlnirea de diminea
Salutul: Bun dimineaa, iepurai veseli!
mprtirea cu ceilali: Am pregtit pentru voi ecusoane cu ou colorate pentru
c astzi vom discuta despre srbtorile pascale. Acum v rog s extragei cte
un ecuson din scule pentru a afla n ce echip vei fi astzi!
( Copiii extrag ecusoanele i i caut coechipierii.)
Activitatea de grup: - Ci suntei astzi la grdini? Nu lipsete nici un flutura
sau albinu? Sunt toate buburuzele prezente?!
( Se verific cine lipsete, apoi se completeaz calendarul naturii)
Noutatea zilei: Prezint copiilor scrisoarea i coletul surpriz pe care le-am primit
de la Iepuraul de Pate n timp ce m ndreptam spre grdini.Aici avem toate
materialele necesare desfasurarii activitatilor de astazi.Deschid scrisoarea si
citesc copiilor mesajul iepuraului.

ALA Copiii sunt orientai spre centrele de interes deschise: tiin ,
unde vor gsi traseul iepuraului prin labirint i Art, unde vor colora
felicitri de Pate, n funcie de ecusonul pe care l-au extras.

DOMENII EXPERIENIALE: DOS+DEC: La Pate

ADP Tranziii: Iepuraul up-joc cu text si cnt
Cnd am fost noi la pdure-joc cu text si cnt


ETAPELE
ACTIVITII
OB
OP
CONINUTUL
NVRII
STRATEGII DIDACTICE
INTERSUBIECTIVITATE Metode i
procedee
Mijloace
de nv.
Tipul
nvrii
Org. nv
C. G. I.
1. Organizarea
activitii
1

-2

-se aerisete sala de grup;
-se aranjeaz msuele pe
trei grupe;
Asigur linitea i ordinea
necesare bunei desfurri a
activitii. Copiii se aeaz
la msue n funcie de
ecusoanele oferite la
ntlnirea de diminea:1.
msua oulor roii; 2.
Msua oulor galbene; 3.
Msua oulor verzi
2. Captarea
ateniei
3-4

-discuii despre
Pate;
-mersul cu toaca





conversaia
imagini cu
Patele
toaca
cognitiv

D
I
R
I
J
A
T
Adresez copiilor
urmtoarele ntrebri:
-Ce srbtoare se apropie? /
R: ...Patele.
-Ce tii despre aceast
srbtoare?
Copiii rspund tot ce tiu
despre Pate, dup care sunt
invitai bieii s mearg cu
toaca pe la cele trei grupe,
cntnd, pe rnd, despre
biciuirea, chinuirea i
rstignirea lui Isus Hristos

3. Anunarea
subiectului i a
obiectivelor
1-2


La Pate
-activitate
integrat

receptiv
Pentru c v place att de
mult aceast srbtoare i, n
special, s ciocnii ou,
astzi vom picta ou, le vom
decora i vom aplica pee le
motive de primvar. Voi va
trebui s lucrai pe grupe,
fiecare grup ndeplinind
una din aceste sarcini.
4. Dirijarea
nvrii
5

















O
3









O
3






-prezentarea i
analiza
lucrrilor-model;







-intuirea
materialului de
pe msue;




observaia

conversaia











observaia



lucrri-
model






Gr.1:
acuarele,
pensule,
pahare cu
ap, coli de
hrtie
Gr. 2:

receptiv-
reproductiv






receptiv-
reproductiv










D
I
R
I
J
A
T


D
I
R
I

















D
I
R
I
J
A
T










Se analizeaz lucrrile-
model mpreun cu copiii:
-Ce observai pe aceast
plan? ( ou pictate)
Se va pune accent pe
culorile folosite, acurateea
lucrrii.
La fel se procedeaz i la
plaa cu ou decorate i la
oul cu motive florale.
Dup ce copiii privesc
lucrrile- model cu atenie i
rspund la ntrebri,
enumer materialele de pe
msue.
Se stabilete utilitatea
fiecrui material didactic


















5. Obinerea
performanei

10

-15



































O
1











- demonstrarea i
explicarea
modului de
lucru;



- exerciii pentru
nclzirea
muchilor mici
ai minii;



-executarea
propriu-zis a
lucrrii de ctre
conversaia











demonstraia

explicaia













plane cu
ou
desenetate,
creioane
colorate
Gr. 3: ou
fierte, flori
din hrtie
glasat
autocolant












Gr.1:
acuarele,
pensule,
pahare cu
ap, coli de
hrtie











operaional

creativ














J
A
T




















D
I
R
I
J
A
T






























I
N
D
E
P
E
N
aflat pe msu.
-Ce avei pe msue?
R- Gr.1: acuarele,
pensule, pahare cu ap, coli
de hrtie.
R- Gr.2: plane cu ou
desenetate, creioane
colorate
R- Gr.3: ou fierte, flori
din hrtie glasat
autocolant
Explic i demonstrez
copiilor modul de lucru, la
fiecare grup n parte
Solicit copiii s repete
ordinea operaiilor.

Se execut mpreun
exerciiile: Bate
vntul,Cntm la pian,
Plou etc.

Se reamintesc
obiectivele,cerinele privind
corectitudinea i acurateea
lucrrilor, utilizarea
materialului.
-Spor la treab!


















5. Evaluarea
4

-5

O
2

O
4






















O
5
copii;

-abordare
interdisciplinar;


-ndrumarea
copiilor n
timpul executrii
temei;









-expunerea i
analiza
lucrrilor.

exerciiul







exerciiul
conversaia









observaia
conversaia
Gr. 2:
plane cu
ou
desenetate,
creioane
colorate
Gr. 3: ou
fierte, flori
din hrtie
glasat
autocolant



laptop cd





lucrrile
copiilor








operaional


creativ




























I
N
D
E
P
E
N
D
D














n timpul lucrului copiii
ascult cntece cunoscute
despre primvar i Pate.
Copiii ncep s lucreze.

Voi trece pe la fiecare grup,
le stimulez ncrederea n
forele proprii, i ncurajez.
Reiau explicaiile dac
observ c nu au fost nelese.
Cu trei minute nainte de
epuizarea timpului le voi
spune s se pregteasc s
termine lucrarea.


Expun lucrrile n sala de
grup. Precizez criteriile de
analiz a lucrrilor:
acurateea, aezarea n
pagin, folosirea modelelor
adecvate n decorare i a
culorilor specific la pictur.
Copiii sunt ndemnai s le
aleag pe cele executate
corect i s i justifice
alegerea.Copiii analizeaz i
motiveaz aprecierile.
6. ncheierea
activitii
1

-aprecieri
individuale i
colective
Fac aprecieri asupra
lucrrilor i asupra
participrii copiilor la
activitate. Copiii se
autoevalueaz.
Acord stimulente.

S-ar putea să vă placă și