Sunteți pe pagina 1din 32

1

Copyright (c) 2014 - Acest material este oferit gratis tuturor celor care vor s nvee limba german. Cei care vor s foloseasc informaia prezentat aici n scopuri comerciale s
fac bine s se abin.



CONJUGAREA VERBELOR
n limba german

Materialul a fost preluat din cartea domnului Prof. Dr. Max Richter Lernt Deutsch !, Curs practic de limba german, Ed.
Cartea Romneasc, Bucureti, 1941. Am adugat ici i colo, unde am simit c este nevoie, mici indicaii.



2
Copyright (c) 2014 - Acest material este oferit gratis tuturor celor care vor s nvee limba german. Cei care vor s foloseasc informaia prezentat aici n scopuri comerciale s
fac bine s se abin.
I. VERBE AUXILIARE
SEIN a fi
INDICATIV (Indikativ) CONJUNCTIV (Konjunktiv)
exprim un fapt declarat ca sigur
Ex. Vreau s cumpr o cas care are grdin mare.
exprim o aciune posibil, dorit, preferat
Ex. Vreau s cumpr o cas care s aib grdin mare.
Prezent
Prsens Konjunktiv I
ich bin (eu) snt ich sei (eu) s fiu
du bist (tu) eti du seiest (tu) s fii
er ist (el) este er sei (el) s fie
wir sind (noi) sntem wir seien (noi) s fim
ihr seid (voi) sntei ihr seiet (voi) s fii
sie sind (ei) snt sie seien (ei) s fie
Sie sind (dvs.) sntei Sie seien (dvs.) s fii

Imperfect
Prteritum (Perfect simplu) rezervat limbii literare Konjunktiv II
ich war (eu) eram/fui ich wre (eu) s fi fost
du warst (tu) erai/fusei du wrest (tu) s fi fost
er war (el) era/fu er wre (el) s fi fost
wir waren (noi) eram/furm wir wren (noi) s fi fost
ihr wart (voi) erai/furi ihr wret (voi) s fi fost
sie waren (ei) erau/fur sie wren (ei) s fi fost
Sie waren (dvs.) erai/furi Sie wren (dvs.) s fi fost

3
Copyright (c) 2014 - Acest material este oferit gratis tuturor celor care vor s nvee limba german. Cei care vor s foloseasc informaia prezentat aici n scopuri comerciale s
fac bine s se abin.
INDICATIV (Indikativ) CONJUNCTIV (Konjunktiv)
Perfect compus
Perfekt Perfekt n propoziii secundare
ich bin (...) gewesen (eu) am fost ich sei (...) gewesen (eu) s fi fost
du bist (...) gewesen (tu) ai fost du seiest (...) gewesen (tu) s fi fost
er ist (...) gewesen (el) a fost er sei (...) gewesen (el) s fi fost
wir sind (...) gewesen (noi) am fost wir seien (...) gewesen (noi) s fi fost
ihr seid (...) gewesen (voi) ai fost ihr seiet (...) gewesen (voi) s fi fost
sie sind (...) gewesen (ei) au fost sie seien (...) gewesen (ei) s fi fost
Sie sind (...) gewesen (dvs.) ai fost Sie seien (...) gewesen (dvs.) s fi fost

Mai mult ca perfect
Plusquamperfekt Plusquamperfekt
ich war (...) gewesen (eu) fusesem ich wre (...) gewesen (eu) s fi fost
du warst (...) gewesen (tu) fusesei du wrest (...) gewesen (tu) s fi fost
er war (...) gewesen (el) fusese er wre (...) gewesen (el) s fi fost
wir waren (...) gewesen (noi) fusesem wir wren (...) gewesen (noi) s fi fost
ihr wart (...) gewesen (voi) fusesei ihr wret (...) gewesen (voi) s fi fost
sie waren (...) gewesen (ei) fusese(r) sie wren (...) gewesen (ei) s fi fost
Sie waren (...) gewesen (dvs.) fusesei Sie wren (...) gewesen (dvs.) s fi fost


4
Copyright (c) 2014 - Acest material este oferit gratis tuturor celor care vor s nvee limba german. Cei care vor s foloseasc informaia prezentat aici n scopuri comerciale s
fac bine s se abin.
INDICATIV (Indikativ) CONJUNCTIV (Konjunktiv)
Viitor
Futur I Futur I n propoziii secundare
ich werde () sein (eu) voi fi ich werde () sein (c eu) voi fi
du wirst () sein (tu) vei fi du werdest () sein (c tu) vei fi
er wird () sein (el) va fi er werde () sein (c el) va fi
wir werden () sein (noi) vom fi wir werden () sein (c noi) vom fi
ihr werdet () sein (voi) vei fi ihr werdet () sein (c voi) vei fi
sie werden () sein (ei) vor fi sie werden () sein (c ei) vor fi
Sie werden () sein (dvs.) vei fi Sie werden () sein (c dvs.) vei fi

Viitor anterior
Futur II Futur II n propoziii secundare
ich werde () gewesen sein (eu) voi fi fost/oi fi fost ich werde () gewesen sein (c eu) voi fi fost
du wirst () gewesen sein (tu) vei fi fost du werdest () gewesen sein (c tu) vei fi fost
er wird () gewesen sein (el) va fi fost/o fi fost er werde () gewesen sein (c el) va fi fost
wir werden () gewesen sein (noi) vom fi fost wir werden () gewesen sein (c noi) vom fi fost
ihr werdet () gewesen sein (voi) vei fi fost ihr werdet () gewesen sein (c voi) vei fi fost
sie werden () gewesen sein (ei) vor fi fost sie werden () gewesen sein (c ei) vor fi fost
Sie werden () gewesen sein (dvs.) vei fi fost Sie werden () gewesen sein (c dvs.) vei fi fost


5
Copyright (c) 2014 - Acest material este oferit gratis tuturor celor care vor s nvee limba german. Cei care vor s foloseasc informaia prezentat aici n scopuri comerciale s
fac bine s se abin.
CONDIIONAL
exprim o aciune a crei realizare depinde de realizarea altei aciuni
Ex. Wrde ich sein ? A fi ?
Condiional prezent
wrde-Form Konjunktiv II werden + vb. Infinitiv prezent Konjunktiv / Konjunktiv II
ich wrde () sein
sau
ich wre (eu) a fi
du wrdest () sein du wrest (tu) ai fi
er wrde () sein er wre (el) ar fi
wir wrden () sein wir wren (noi) am fi
ihr wrdet () sein ihr wret (voi) ai fi
sie wrden () sein sie wren (ei) ar fi
Sie wrden () sein Sie wren (dvs.) ai fi

Condiional perfect
wrde-Form - Konjunktiv II werden + vb. Infinitiv trecut Konjunktiv / Plusquamperfekt
ich wrde () gewesen sein
sau
ich wre () gewesen (eu) a fi fost
du wrdest () gewesen sein du wrest () gewesen (tu) ai fi fost
er wrde () gewesen sein er wre () gewesen (el) ar fi fost
wir wrden () gewesen sein wir wren () gewesen (noi) am fi fost
ihr wrdet () gewesen sein ihr wret () gewesen (voi) ai fi fost
sie wrden () gewesen sein sie wren () gewesen (ei) ar fi fost
Sie wrden () gewesen sein Sie wren () gewesen (dvs.) ai fi fost

6
Copyright (c) 2014 - Acest material este oferit gratis tuturor celor care vor s nvee limba german. Cei care vor s foloseasc informaia prezentat aici n scopuri comerciale s
fac bine s se abin.
Imperativ (Imperativ)
Sei ! Fii !
Er soll sein ! El s fie !
Seien wir !
S fim ! Lass uns sein !
Wollen wir sein !
Seid ! Fii !
Seien Sie ! Fii dvs. !
Sie sollen sein ! Ei s fie !

Participiu prezent (Partizip I) seiend fiind
Participiu trecut (Partizip II) gewesen fost
Infinitiv prezent (Infinitiv Prsens) sein a fi
Infinitv trecut (Infinitiv Perfekt) gewesen sein a fi fost


7
Copyright (c) 2014 - Acest material este oferit gratis tuturor celor care vor s nvee limba german. Cei care vor s foloseasc informaia prezentat aici n scopuri comerciale s
fac bine s se abin.
HABEN a avea
INDICATIV (Indikativ) CONJUNCTIV (Konjunktiv)
Prezent
Prsens Konjunktiv I
ich habe (eu) am ich habe (eu) s am
du hast (tu) ai du habest (tu) s ai
er hat (el) are er habe (el) s aib
wir haben (noi) avem wir haben (noi) s avem
ihr habt (voi) avei ihr habet (voi) s avei
sie haben (ei) au sie haben (ei) s aib
Sie haben (dvs.) avei Sie haben (dvs.) s avei

Imperfect
Prteritum (Perfect simplu) rezervat limbii literare Konjunktiv II
ich hatte (eu) aveam/avui ich htte (eu) s fi avut
du hattest (tu) aveai/avui du httest (tu) s fi avut
er hatte (el) avea/avu er htte (el) s fi avut
wir hatten (noi) aveam/avurm wir htten (noi) s fi avut
ihr hattet (voi) aveai/avuri ihr httet (voi) s fi avut
sie hatten (ei) aveau/avur sie htten (ei) s fi avut
Sie hatten (dvs.) aveai/ avuri Sie htten (dvs.) s fi avut

8
Copyright (c) 2014 - Acest material este oferit gratis tuturor celor care vor s nvee limba german. Cei care vor s foloseasc informaia prezentat aici n scopuri comerciale s
fac bine s se abin.
INDICATIV (Indikativ) CONJUNCTIV (Konjunktiv)
Perfect compus
Perfekt Perfekt n propoziii secundare
ich habe (...) gehabt (eu) am avut ich habe (...) gehabt (eu) s fi avut
du hast (...) gehabt (tu) ai avut du habest (...) gehabt (tu) s fi avut
er hat (...) gehabt (el) a avut er habe (...) gehabt (el) s fi avut
wir haben (...) gehabt (noi) am avut wir haben (...) gehabt (noi) s fi avut
ihr habt (...) gehabt (voi) ai avut ihr habet (...) gehabt (voi) s fi avut
sie haben (...) gehabt (ei) au avut sie haben (...) gehabt (ei) s fi avut
Sie haben (...) gehabt (dvs.) ai avut Sie haben (...) gehabt (dvs.) s fi avut

Mai mult ca perfect
Plusquamperfekt Plusquamperfekt
ich hatte (...) gehabt (eu) avusesem ich htte (...) gehabt (eu) s fi avut
du hattest (...) gehabt (tu) avusesei du httest (...) gehabt (tu) s fi avut
er hatte (...) gehabt (el) avusese er htte (...) gehabt (el) s fi avut
wir hatten (...) gehabt (noi) avuseserm wir htten (...) gehabt (noi) s fi avut
ihr hattet (...) gehabt (voi) avuseseri ihr httet (...) gehabt (voi) s fi avut
sie hatten (...) gehabt (ei) avuseser sie htten (...) gehabt (ei) s fi avut
Sie hatten (...) gehabt (dvs.) avuseseri Sie htten (...) gehabt (dvs.) s fi avut


9
Copyright (c) 2014 - Acest material este oferit gratis tuturor celor care vor s nvee limba german. Cei care vor s foloseasc informaia prezentat aici n scopuri comerciale s
fac bine s se abin.
INDICATIV (Indikativ) CONJUNCTIV (Konjunktiv)
Viitor
Futur I Futur I n propoziii secundare
ich werde (...) haben (eu) voi avea ich werde (...) haben (c eu) voi avea
du wirst (...) haben (tu) vei avea du werdest (...) haben (c tu) vei avea
er wird (...) haben (el) va avea er werde (...) haben (c el) va avea
wir werden (...) haben (noi) vom avea wir werden (...) haben (c noi) vom avea
ihr werdet (...) haben (voi) vei avea ihr werdet (...) haben (c voi) vei avea
sie werden (...) haben (ei) vor avea sie werden (...) haben (c ei) vor avea
Sie werden (...) haben (dvs.) vei avea Sie werden (...) haben (c dvs.) vei avea

Viitor anterior
Futur II Futur II n propoziii secundare
ich werde (...) gehabt haben (eu) voi fi avut ich werde (...) gehabt haben (c eu) voi fi avut
du wirst (...)gehabt haben (tu) vei fi avut du werdest (...) gehabt haben (c tu) vei fi avut
er wird (...) gehabt haben (el) va fi avut er werde (...) gehabt haben (c el) va fi avut
wir werden (...) gehabt haben (noi) vom fi avut wir werden (...) gehabt haben (c noi) vom fi avut
ihr werdet (...) gehabt haben (voi) vei fi avut ihr werdet (...) gehabt haben (c voi) vei fi avut
sie werden (...) gehabt haben (ei) vor fi avut sie werden (...)gehabt haben (c ei) vor fi avut
Sie werden (...) gehabt haben (dvs.) vei fi avut Sie werden (...)gehabt haben (c dvs.) vei fi avut


10
Copyright (c) 2014 - Acest material este oferit gratis tuturor celor care vor s nvee limba german. Cei care vor s foloseasc informaia prezentat aici n scopuri comerciale s
fac bine s se abin.
CONDIIONAL
Condiional prezent
wrde-Form Konjunktiv II werden + vb. Infinitiv prezent Konjunktiv / Konjunktiv II
ich wrde (...) haben
sau
ich htte (eu) a avea
du wrdest (...) haben du httest (tu) ai avea
er wurde (...) haben er htte (el) ar avea
wir wrden (...) haben wir htten (noi) am avea
ihr wrdet (...) haben ihr httet (voi) ai avea
sie wrden (...) haben sie htten (ei) ar avea
Sie wrden (...) haben Sie htten (dvs.) ai avea

Condiional perfect
wrde-Form - Konjunktiv II werden + vb. Infinitv trecut Konjunktiv / Plusquamperfekt
ich wrde (...) gehabt haben
sau
ich htte (...) gehabt (eu) a fi avut
du wrdest (...) gehabt haben du httest (...) gehabt (tu) ai fi avut
er wurde (...) gehabt haben er htte (...) gehabt (el) ar fi avut
wir wrden (...) gehabt haben wir htten (...) gehabt (noi) am fi avut
ihr wrdet (...) gehabt haben ihr httet (...) gehabt (voi) ai fi avut
sie wrden (...) gehabt haben sie htten (...) gehabt (ei) ar fi avut
Sie wrden (...) gehabt haben Sie htten (...) gehabt (dvs.) ai fi avut


11
Copyright (c) 2014 - Acest material este oferit gratis tuturor celor care vor s nvee limba german. Cei care vor s foloseasc informaia prezentat aici n scopuri comerciale s
fac bine s se abin.
Imperativ (Imperativ)
Habe ! Ai ! Aibi !
Er soll haben ! El s aib !
Haben wir !
S avem !
Lasst uns haben
Habt ! S avei !
Haben Sie ! S avei ! (dvs.)
Sie sollen haben ! Ei s aib !

Participiu prezent (Partizip I) habend avnd
Participiu trecut (Partizip II) gehabt avut
Infinitiv prezent (Infinitiv Prsens) haben a avea
Infinitv trecut (Infinitiv Perfekt) gehabt haben a fi avut


12
Copyright (c) 2014 - Acest material este oferit gratis tuturor celor care vor s nvee limba german. Cei care vor s foloseasc informaia prezentat aici n scopuri comerciale s
fac bine s se abin.
WERDEN a deveni
INDICATIV (Indikativ) CONJUNCTIV (Konjunktiv)
Prezent
Prsens Konjunktiv I
ich werde (eu) devin ich werde (eu) s devin
du wirst (tu) devii du werdest (tu) s devii
er wird (el) devine er werde (el) s devin
wir werden (noi) devenim wir werden (noi) s devenim
ihr werdet (voi) devenii ihr werdet (voi) s devenii
sie werden (ei) devin sie werden (ei) s devin
Sie werden (dvs.) devenii Sie werden (dvs.) s devenii

Imperfect
Prteritum (Perfect simplu) rezervat limbii literare Konjunktiv II
ich wurde (eu) deveneam / devenii ich wrde (eu) s fi devenit
du wurdest (tu) deveneai / devenii du wrdest (tu) s fi devenit
er wurde (el) devenea / deveni er wrde (el) s fi devenit
wir wurden (noi) deveneam / devenirm wir wrden (noi) s fi devenit
ihr wurdet (voi) deveneai / deveniri ihr wrdet (voi) s fi devenit
sie wurden (ei) deveneau / devenir sie wrden (ei) s fi devenit
Sie wurden (dvs.) deveneai / deveniri Sie wrden (dvs.) s fi devenit

13
Copyright (c) 2014 - Acest material este oferit gratis tuturor celor care vor s nvee limba german. Cei care vor s foloseasc informaia prezentat aici n scopuri comerciale s
fac bine s se abin.
INDICATIV (Indikativ) CONJUNCTIV (Konjunktiv)
Perfect compus
Perfekt Perfekt n propoziii secundare
ich bin () geworden (eu) am devenit ich sei () geworden (eu) s fi devenit
du bist () geworden (tu) ai devenit du seiest () geworden (tu) s fi devenit
er ist () geworden (el) a devenit er sei () geworden (el) s fi devenit
wir sind () geworden (noi) am devenit wir seien () geworden (noi) s fi devenit
ihr seid () geworden (voi) ai devenit ihr seiet () geworden (voi) s fi devenit
sie sind () geworden (ei) au devenit sie seien () geworden (ei) s fi devenit
Sie sind () geworden (dvs.) ai devenit Sie seien () geworden (dvs.) s fi devenit

Mai mult ca perfect
Plusquamperfekt Plusquamperfekt
ich war () geworden (eu) devenisem ich wre () geworden (eu) s fi devenit
du warst () geworden (tu) devenisei du wrest () geworden (tu) s fi devenit
er war () geworden (el) devenise er wre () geworden (el) s fi devenit
wir waren () geworden (noi) deveniserm wir wren () geworden (noi) s fi devenit
ihr wart () geworden (voi) deveniseri ihr wret () geworden (voi) s fi devenit
sie waren () geworden (ei) deveniser sie wren () geworden (ei) s fi devenit
Sie waren () geworden (dvs.) deveniseri Sie wren () geworden (dvs.) s fi devenit


14
Copyright (c) 2014 - Acest material este oferit gratis tuturor celor care vor s nvee limba german. Cei care vor s foloseasc informaia prezentat aici n scopuri comerciale s
fac bine s se abin.
INDICATIV (Indikativ) CONJUNCTIV (Konjunktiv)
Viitor
Futur I Futur I n propoziii secundare
ich werde () werden (eu) voi deveni ich werde () werden (c eu) voi deveni
du wirst () werden (tu) vei deveni du werdest () werden (c tu) vei deveni
er wird () werden (el) va deveni er werde () werden (c el) va deveni
wir werden () werden (noi) vom deveni wir werden () werden (c noi) vom deveni
ihr werdet () werden (voi) vei deveni ihr werdet () werden (c voi) vei deveni
sie werden () werden (ei) vor deveni sie werden () werden (c ei) vor deveni
Sie werden () werden (dvs.) vei deveni Sie werden () werden (c dvs.) vei deveni

Viitor anterior
Futur II Futur II n propoziii secundare
ich werde () geworden sein (eu) voi fi devenit ich werde () geworden sein (c eu) voi fi devenit
du wirst () geworden sein (tu) vei fi devenit du werdest () geworden sein (c tu) vei fi devenit
er wird () geworden sein (el) va fi devenit er werde () geworden sein (c el) va fi devenit
wir werden () geworden sein (noi) vom fi devenit wir werden () geworden sein (c noi) vom fi devenit
ihr werdet () geworden sein (voi) vei fi devenit ihr werdet () geworden sein (c voi) vei fi devenit
sie werden () geworden sein (ei) vor fi devenit sie werden () geworden sein (c ei) vor fi devenit
Sie werden () geworden sein (dvs.) vei fi devenit Sie werden () geworden sein (c dvs.) vei fi devenit

15
Copyright (c) 2014 - Acest material este oferit gratis tuturor celor care vor s nvee limba german. Cei care vor s foloseasc informaia prezentat aici n scopuri comerciale s
fac bine s se abin.
CONDIIONAL
Condiional prezent
wrde-Form Konjunktiv II werden + vb. Infinitiv prezent Konjunktiv / Konjunktiv II
ich wrde () werden
sau
ich wrde (eu) a deveni
du wrdest () werden du wrdest (tu) ai deveni
er wrde () werden er wrde (el) ar deveni
wir wrden () werden wir wrden (noi) am deveni
ihr wrdet () werden ihr wrdet (voi) ai deveni
sie wrden () werden sie wrden (ei) ar deveni
Sie wrden () werden Sie wrden (dvs.) ai deveni

Condiional perfect
wrde-Form - Konjunktiv II werden + vb. Infinitv trecut Konjunktiv / Plusquamperfekt
ich wrde () geworden sein
sau
ich wre () geworden (eu) a fi devenit
du wrdest () geworden sein du wrest () geworden (tu) ai fi devenit
er wrde () geworden sein er wre () geworden (el) ar fi devenit
wir wrden () geworden sein wir wren () geworden (noi) am fi devenit
ihr wrdet () geworden sein ihr wret () geworden (voi) ai fi devenit
sie wrden () geworden sein sie wren () geworden (ei) ar fi devenit
Sie wrden () geworden sein Sie wren () geworden (dvs.) ai fi devenit


16
Copyright (c) 2014 - Acest material este oferit gratis tuturor celor care vor s nvee limba german. Cei care vor s foloseasc informaia prezentat aici n scopuri comerciale s
fac bine s se abin.
Imperativ (Imperativ)
Werde ! Devino !
Er soll werden ! El s devin !
Werden wir !
S devenim !
Lasst uns werden !
Werdet ! S devenii !
Werden Sie ! S devenii ! (dvs.)
Sie sollen werden ! Ei s devin !

Participiu prezent (Partizip I) werdend devenind
Participiu trecut (Partizip II) geworden devenit
Infinitiv prezent (Infinitiv Prsens) werden a deveni
Infinitv trecut (Infinitiv Perfekt) geworden sein a fi devenit

17
Copyright (c) 2014 - Acest material este oferit gratis tuturor celor care vor s nvee limba german. Cei care vor s foloseasc informaia prezentat aici n scopuri comerciale s
fac bine s se abin.
II. VERBE REGULATE
LACHEN a rde
INDICATIV (Indikativ) CONJUNCTIV (Konjunktiv)
Prezent
Prsens Konjunktiv I
ich lache (eu) rd ich lache (eu) s rd
du lachst (tu) rzi du lachest (tu) s rzi
er lacht (el) rde er lache (el) s rd
wir lachen (noi) rdem wir lachen (noi) s rdem
ihr lacht (voi) rdei ihr lachet (voi) s rdei
sie lachen (ei) rd sie lachen (ei) s rd
Sie lachen (dvs.) rdei Sie lachen (dvs.) s rdei

Imperfect
Prteritum (Perfect simplu) rezervat limbii literare Konjunktiv II
ich lachte (eu) rdeam/rsei ich lachte (eu) s fi rs
du lachtest (tu) rdeai/rsei du lachtest (tu) s fi rs
er lachte (el) rdea/rse er lachte (el) s fi rs
wir lachten (noi) rdeam/rserm wir lachten (noi) s fi rs
ihr lachtet (voi) rdeai/rseri ihr lachtet (voi) s fi rs
sie lachten (ei) rdeau/rser sie lachten (ei) s fi rs
Sie lachten (dvs.) rdeai/ rseri Sie lachten (dvs.) s fi rs

18
Copyright (c) 2014 - Acest material este oferit gratis tuturor celor care vor s nvee limba german. Cei care vor s foloseasc informaia prezentat aici n scopuri comerciale s
fac bine s se abin.

INDICATIV (Indikativ) CONJUNCTIV (Konjunktiv)
Perfect compus
Perfekt Perfekt n propoziii secundare
ich habe (...) gelacht (eu) am rs ich habe (...) gelacht (eu) s fi rs
du hast (...) gelacht (tu) ai rs du habest (...) gelacht (tu) s fi rs
er hat (...) gelacht (el) a rs er habe (...) gelacht (el) s fi rs
wir haben (...) gelacht (noi) am rs wir haben (...) gelacht (noi) s fi rs
ihr habt (...) gelacht (voi) ai rs ihr habet (...) gelacht (voi) s fi rs
sie haben (...) gelacht (ei) au rs sie haben (...) gelacht (ei) s fi rs
Sie haben (...) gelacht (dvs.) ai rs Sie haben (...) gelacht (dvs.) s fi rs

Mai mult ca perfect
Plusquamperfekt Plusquamperfekt
ich hatte (...) gelacht (eu) rsesem ich htte (...) gelacht (eu) s fi rs
du hattest (...) gelacht (tu) rsesei du httest (...) gelacht (tu) s fi rs
er hatte (...) gelacht (el) rsese er htte (...) gelacht (el) s fi rs
wir hatten (...) gelacht (noi) rseserm wir htten (...) gelacht (noi) s fi rs
ihr hattet (...) gelacht (voi) rseseri ihr httet (...) gelacht (voi) s fi rs
sie hatten (...) gelacht (ei) rseser sie htten (...) gelacht (ei) s fi rs
Sie hatten (...) gelacht (dvs.) rseseri Sie htten (...) gelacht (dvs.) s fi rs


19
Copyright (c) 2014 - Acest material este oferit gratis tuturor celor care vor s nvee limba german. Cei care vor s foloseasc informaia prezentat aici n scopuri comerciale s
fac bine s se abin.
INDICATIV (Indikativ) CONJUNCTIV (Konjunktiv)
Viitor
Futur I Futur I n propoziii secundare
ich werde () lachen (eu) voi rde ich werde () lachen (c eu) voi rde
du wirst () lachen (tu) vei rde du werdest () lachen (c tu) vei rde
er wird () lachen (el) va rde er werde () lachen (c el) va rde
wir werden () lachen (noi) vom rde wir werden () lachen (c noi) vom rde
ihr werdet () lachen (voi) vei rde ihr werdet () lachen (c voi) vei rde
sie werden () lachen (ei) vor rde sie werden () lachen (c ei) vor rde
Sie werden () lachen (dvs.) vei rde Sie werden () lachen (c dvs.) vei rde

Viitor anterior
Futur II Futur II n propoziii secundare
ich werde () gelacht haben (eu) voi fi rs ich werde () gelacht haben (c eu) voi fi rs
du wirst () gelacht haben (tu) vei fi rs du werdest () gelacht haben (c tu) vei fi rs
er wird () gelacht haben (el) va fi rs er werde () gelacht haben (c el) va fi rs
wir werden () gelacht haben (noi) vom fi rs wir werden () gelacht haben (c noi) vom fi rs
ihr werdet () gelacht haben (voi) vei fi rs ihr werdet () gelacht haben (c voi) vei fi rs
sie werden () gelacht haben (ei) vor fi rs sie werden () gelacht haben (c ei) vor fi rs
Sie werden () gelacht haben (dvs.) vei fi rs Sie werden () gelacht haben (c dvs.) vei fi rs

20
Copyright (c) 2014 - Acest material este oferit gratis tuturor celor care vor s nvee limba german. Cei care vor s foloseasc informaia prezentat aici n scopuri comerciale s
fac bine s se abin.
CONDIIONAL
Condiional prezent
wrde-Form Konjunktiv II werden + vb. Infinitiv prezent
ich wrde () lachen (eu) a rde
du wrdest () lachen (tu) ai rde
er wrde () lachen (el) ar rde
wir wrden () lachen (noi) am rde
ihr wrdet () lachen (voi) ai rde
sie wrden () lachen (ei) ar rde
Sie wrden () lachen (dvs.) ai rde

Condiional perfect
wrde-Form - Konjunktiv II werden + vb. Infinitv trecut Konjunktiv / Plusquamperfekt
ich wrde () gelacht haben
sau
ich htte () gelacht (eu) a fi rs
du wrdest () gelacht haben du httest () gelacht (tu) ai fi rs
er wrde () gelacht haben er htte () gelacht (el) ar fi rs
wir wrden () gelacht haben wir htten () gelacht (noi) am fi rs
ihr wrdet () gelacht haben ihr httet () gelacht (voi) ai fi rs
sie wrden () gelacht haben sie htten () gelacht (ei) ar fi rs
Sie wrden () gelacht haben Sie htten () gelacht (dvs.) ai fi rs


21
Copyright (c) 2014 - Acest material este oferit gratis tuturor celor care vor s nvee limba german. Cei care vor s foloseasc informaia prezentat aici n scopuri comerciale s
fac bine s se abin.
Imperativ (Imperativ)
Lache ! Rzi !
Er soll lachen ! El s rd !
Lachen wir !
S rdem !
Lasst uns lachen !
Lacht ! Rdei !
Lachen Sie ! Rdei ! (dvs.)
Sie sollen lachen ! Ei s rd !

Participiu prezent (Partizip I) lachend rznd
Participiu trecut (Partizip II) gelacht rs
Infinitiv prezent (Infinitiv Prsens) lachen a rde
Infinitv trecut (Infinitiv Perfekt) gelacht haben a fi rs


22
Copyright (c) 2014 - Acest material este oferit gratis tuturor celor care vor s nvee limba german. Cei care vor s foloseasc informaia prezentat aici n scopuri comerciale s
fac bine s se abin.
III. VERBE REFLEXIVE
sich FREUEN a se bucura
INDICATIV (Indikativ)
Prezent Perfect compus
Prsens Perfekt
ich freue mich (eu) m bucur ich habe mich gefreut (eu) m-am bucurat
du freust dich (tu) te bucuri du hast dich gefreut (tu) te-ai bucurat
er freut sich (el) se bucur er hat sich gefreut (el) s-a bucurat
wir freuen uns (noi) ne bucurm wir haben uns gefreut (noi) ne-am bucurat
ihr freut euch (voi) v bucurai ihr habt euch gefreut (voi) v-ai bucurat
sie freuen sich (ei) se bucur sie haben sich gefreut (ei) s-au bucurat
Sie freuen sich (dvs.) v bucurai Sie haben sich gefreut (dvs.) v-ai bucurat

Imperfect Mai mult ca perfect
Prteritum (Perfect simplu) rezervat limbii literare Plusquamperfekt
ich freute mich (eu) m bucuram ich hatte mich gefreut (eu) m bucurasem
du freutest dich (tu) te bucurai du hattest dich gefreut (tu) te bucurasei
er freute sich (el) se bucura er hatte sich gefreut (el) se bucurase
wir freuten uns (noi) ne bucuram wir hatten uns gefreut (noi) ne bucurasem
ihr freutet euch (voi) v bucurai ihr hattet euch gefreut (voi) v bucurasei
sie freuten sich (ei) se bucurau sie hatten sich gefreut (ei) se bucuraser
Sie freuten sich (dvs.) v bucurai Sie hatten sich gefreut (dvs.) v bucurasei


23
Copyright (c) 2014 - Acest material este oferit gratis tuturor celor care vor s nvee limba german. Cei care vor s foloseasc informaia prezentat aici n scopuri comerciale s
fac bine s se abin.
INDICATIV (Indikativ)
Viitor
Futur I
ich werde mich freuen (eu) m voi bucura
du wirst dich freuen (tu) te vei bucura
er wird sich freuen (el) se va bucra
wir werden uns freuen (noi) ne vom bucura
ihr werdet euch freuen (voi) v vei bucura
sie werden sich freuen (ei) se vor bucura
Sie werden sich freuen (dvs.) v vei bucura

Viitor anterior
Futur II
ich werde mich gefreut haben (eu) m voi fi bucura
du wirst dich gefreut haben (tu) te vei fi bucura
er wird sich gefreut haben (el) se va fi bucra
wir werden uns gefreut haben (noi) ne vom fi bucura
ihr werdet euch gefreut haben (voi) v vei fi bucura
sie werden sich gefreut haben (ei) se vor fi bucura
Sie werden sich gefreut haben (dvs.) v vei fi bucura

24
Copyright (c) 2014 - Acest material este oferit gratis tuturor celor care vor s nvee limba german. Cei care vor s foloseasc informaia prezentat aici n scopuri comerciale s
fac bine s se abin.
CONJUNCTIV (Konjunktiv) n propoziii secundare
Prezent Imperfect
Konjunktiv I Konjunktiv II
dass
ich mich freue (ca eu) s m bucur
dass
ich mich freute (ca eu) s m bucur
du dich freuest (ca tu) s te bucuri du dich freutest (ca tu) s te bucuri
er sich freue (ca el) s se bucure er sich freute (ca el) s se bucure
wir uns freuen (ca noi) s ne bucurm wir uns freuten (ca noi) s ne bucurm
ihr euch freuet (ca voi) s v bucurai ihr euch freutet (ca voi) s v bucurai
sie sich freuen (ca ei) s se bucure sie sich freuten (ca ei) s se bucure
Sie sich freuen (ca dvs.) s v bucurai Sie sich freuten (ca dvs.) s v bucurai


Perfect compus Mai mult ca perfect
Perfekt Plusquamperfekt
dass
ich mich gefreut habe (ca eu) s m fi bucurat
dass
ich mich gefreut htte (ca eu) s m fi bucurat
du dich gefreut habest (ca tu) s te fi bucurat du dich gefreut httest (ca tu) s te fi bucurat
er sich gefreut habe (ca el) s se fi bucurat er sich gefreut htte (ca el) s se fi bucurat
wir uns gefreut haben (ca noi) s ne fi bucurat wir uns gefreut htten (ca noi) s ne fi bucurat
ihr euch gefreut habet (ca voi) s v fi bucurat ihr euch gefreut httet (ca voi) s v fi bucurat
sie sich gefreut haben (ca ei) s se fi bucurat sie sich gefreut htten (ca ei) s se fi bucurat
Sie sich gefreut haben (ca dvs.) s v fi bucurat Sie sich gefreut htten (ca dvs.) s v fi bucurat

25
Copyright (c) 2014 - Acest material este oferit gratis tuturor celor care vor s nvee limba german. Cei care vor s foloseasc informaia prezentat aici n scopuri comerciale s
fac bine s se abin.
CONDIIONAL
Condiional prezent
wrde-Form Konjunktiv II werden + vb. Infinitiv prezent
ich wrde mich freuen (eu) m-a bucura
du wrdest dich freuen (tu) te-ai bucura
er wrde sich freuen (el) s-ar bucura
wir wrden uns freuen (noi) ne-am bucura
ihr wrdet euch freuen (voi) v-ai bucura
sie wrden sich freuen (ei) s-ar bucura
Sie wrden sich freuen (dvs.) v-ai bucura

Condiional perfect
wrde-Form - Konjunktiv II werden + vb. Infinitv trecut
ich wrde mich gefreut haben (eu) m-a fi bucurat
du wrdest dich gefreut haben (tu) te-ai fi bucurat
er wrde sich gefreut haben (el) s-ar fi bucurat
wir wrden uns gefreut haben (noi) ne-am fi bucurat
ihr wrdet euch gefreut haben (voi) v-ai fi bucurat
sie wrden sich gefreut haben (ei) s-ar fi bucurat
Sie wrden sich gefreut haben (dvs.) v-ai fi bucurat

26
Copyright (c) 2014 - Acest material este oferit gratis tuturor celor care vor s nvee limba german. Cei care vor s foloseasc informaia prezentat aici n scopuri comerciale s
fac bine s se abin.
Imperativ (Imperativ)
Freue dich ! Bucur-te !
Er soll sich freuen ! El s se bucure !
Freuen wir uns !
S ne bucurm ! Wollen wir uns freuen !
Lasst uns freuen !
Freut euch ! Bucurai-v !
Freuen Sie sich ! Bucurai-v ! (dvs.)
Sie sollen sich freuen ! Ei s se bucure !

Participiu prezent (Partizip I) sich freuend bucurndu-se
Participiu trecut (Partizip II) gefreut bucurat
Infinitiv prezent (Infinitiv Prsens) sich freuen a se bucura
Infinitv trecut (Infinitiv Perfekt) sich gefreut haben a se fi bucurat





27
Copyright (c) 2014 - Acest material este oferit gratis tuturor celor care vor s nvee limba german. Cei care vor s foloseasc informaia prezentat aici n scopuri comerciale s
fac bine s se abin.
IV. VERBE PASIVE (Das Passiv)
n limba romn pasivul se formeaz cu ajutorul verbului a fi, iar n limba german cu ajutorul verbului werden. Ex. a fi pedepsit bestraft werden
GELOBT WERDEN a fi ludat
INDICATIV (Indikativ) CONJUNCTIV (Konjunktiv)
Prezent
Prsens Konjunktiv I
ich werde (...) gelobt (eu) snt ludat ich werde (...) gelobt (eu) s fiu ludat
du wirst (...) gelobt (tu) esti ludat du werdest (...) gelobt (tu) s fii ludat
er wird (...) gelobt (el) este ludat er werde (...) gelobt (el) s fie ludat
wir werden (...) gelobt (noi) sntem ludai wir werden (...) gelobt (noi) s fim ludai
ihr werdet (...) gelobt (voi) sntei ludai ihr werdet (...) gelobt (voi) s fii ludai
sie werden (...) gelobt (ei) snt ludai sie werden (...) gelobt (ei) s fie ludai
Sie werden (...) gelobt (dvs.) sntei ludat() Sie werden (...) gelobt (dvs.) s fii ludat()

Imperfect
Prteritum (Perfect simplu) rezervat limbii literare Konjunktiv II
ich wurde (...) gelobt (eu) eram/fusei ludat ich wrde (...) gelobt (eu) s fiu ludat
du wurdest (...) gelobt (tu) erai/fusei ludat du wrdest (...) gelobt (tu) s fii ludat
er wurde (...) gelobt (el) era/fuse ludat er wrde (...) gelobt (el) s fie ludat
wir wurden (...) gelobt (noi) eram/fuseserm ludai wir wrden (...) gelobt (noi) s fim ludai
ihr wurdet (...) gelobt (voi) erai/fuseseri ludai ihr wrdet (...) gelobt (voi) s fii ludai
sie wurden (...) gelobt (ei) erau/fuseser ludai sie wrden (...) gelobt (ei) s fie ludai
Sie wurden (...) gelobt (dvs.) erai/ fuseseri ludat() Sie wrden (...) gelobt (dvs.) s fii ludat()

28
Copyright (c) 2014 - Acest material este oferit gratis tuturor celor care vor s nvee limba german. Cei care vor s foloseasc informaia prezentat aici n scopuri comerciale s
fac bine s se abin.

INDICATIV (Indikativ) CONJUNCTIV (Konjunktiv)
Perfect compus
Perfekt Perfekt n propoziii secundare
ich bin () gelobt worden (eu) am fost ludat ich sei () gelobt worden (eu) s fi fost ludat
du bist () gelobt worden (tu) ai fost ludat du seiest () gelobt worden (tu) s fi fost ludat
er ist () gelobt worden (el) a fost ludat er sei () gelobt worden (el) s fi fost ludat
wir sind () gelobt worden (noi) am fost ludai wir seien () gelobt worden (noi) s fi fost ludai
ihr seid () gelobt worden (voi) ai fost ludai ihr seiet () gelobt worden (voi) s fi fost ludai
sie sind () gelobt worden (ei) au fost ludai sie seien () gelobt worden (ei) s fi fost ludai
Sie sind () gelobt worden (dvs.) ai fost ludat() Sie seien () gelobt worden (dvs.) s fi fost ludat()

Mai mult ca perfect
Plusquamperfekt Plusquamperfekt
ich war () gelobt worden (eu) fusesem ludat ich wre () gelobt worden (eu) s fi fost ludat
du warst () gelobt worden (tu) fusesei ludat du wrest () gelobt worden (tu) s fi fost ludat
er war () gelobt worden (el) fusese ludat er wre () gelobt worden (el) s fi fost ludat
wir waren () gelobt worden (noi) fuseserm ludai wir wren () gelobt worden (noi) s fi fost ludai
ihr wart () gelobt worden (voi) fuseseri ludai ihr wret () gelobt worden (voi) s fi fost ludai
sie waren () gelobt worden (ei) fuseser ludai sie wren () gelobt worden (ei) s fi fost ludai
Sie waren () gelobt worden (dvs.) fuseseri ludat() Sie wren () gelobt worden (dvs.) s fi fost ludat()


29
Copyright (c) 2014 - Acest material este oferit gratis tuturor celor care vor s nvee limba german. Cei care vor s foloseasc informaia prezentat aici n scopuri comerciale s
fac bine s se abin.
INDICATIV (Indikativ) CONJUNCTIV (Konjunktiv)
Viitor
Futur I Futur I n propoziii secundare
ich werde () gelobt werden (eu) voi fi ludat ich werde () gelobt werden (c eu) voi fi ludat
du wirst () gelobt werden (tu) vei fi ludat du werdest () gelobt werden (c tu) vei fi ludat
er wird () gelobt werden (el) va fi ludat er werde () gelobt werden (c el) va fi ludat
wir werden () gelobt werden (noi) vom fi ludai wir werden () gelobt werden (c noi) vom fi ludai
ihr werdet () gelobt werden (voi) vei fi ludai ihr werdet () gelobt werden (c voi) vei fi ludai
sie werden () gelobt werden (ei) vor fi ludai sie werden () gelobt werden (c ei) vor fi ludai
Sie werden () gelobt werden (dvs.) vei fi ludat() Sie werden () gelobt werden (c dvs.) vei fi ludat()

Viitor anterior
Futur II Futur II n propoziii secundare
ich werde () gelobt worden sein (eu) voi fi fost ludat ich werde () gelobt worden sein (c eu) voi fi fost ludat
du wirst () gelobt worden sein (tu) vei fi fost ludat du werdest () gelobt worden sein (c tu) vei fi fost ludat
er wird () gelobt worden sein (el) va fi fost ludat er werde () gelobt worden sein (c el) va fi fost ludat
wir werden () gelobt worden sein (noi) vom fi fost ludai wir werden () gelobt worden sein (c noi) vom fi fost ludai
ihr werdet () gelobt worden sein (voi) vei fi fost ludai ihr werdet () gelobt worden sein (c voi) vei fi fost ludai
sie werden () gelobt worden sein (ei) vor fi fost ludai sie werden () gelobt worden sein (c ei) vor fi fost ludai
Sie werden () gelobt worden sein (dvs.) vei fi fost ludat() Sie werden () gelobt worden sein (c dvs.) vei fi fost ludat()


30
Copyright (c) 2014 - Acest material este oferit gratis tuturor celor care vor s nvee limba german. Cei care vor s foloseasc informaia prezentat aici n scopuri comerciale s
fac bine s se abin.
CONDIIONAL
Condiional prezent
wrde-Form Konjunktiv II werden + vb. Infinitiv prezent
ich wrde () gelobt werden (eu) a fi ludat
du wrdest () gelobt werden (tu) ai fi ludat
er wrde () gelobt werden (el) ar fi ludat
wir wrden () gelobt werden (noi) am fi ludai
ihr wrdet () gelobt werden (voi) ai fi ludai
sie wrden () gelobt werden (ei) ar fi ludai
Sie wrden () gelobt werden (dvs.) ai fi ludat()

Condiional perfect
wrde-Form - Konjunktiv II werden + vb. Infinitv trecut Konjunktiv / Plusquamperfekt
ich wrde () gelobt worden sein
sau
ich wre () gelobt worden (eu) a fi fost ludat
du wrdest () gelobt worden sein du wrest () gelobt worden (tu) ai fi fost ludat
er wrde () gelobt worden sein er wre () gelobt worden (el) ar fi fost ludat
wir wrden () gelobt worden sein wir wren () gelobt worden (noi) am fi fost ludai
ihr wrdet () gelobt worden sein ihr wret () gelobt worden (voi) ai fi fost ludai
sie wrden () gelobt worden sein sie wren () gelobt worden (ei) ar fi fost ludai
Sie wrden () gelobt worden sein Sie wren () gelobt worden (dvs.) ai fi fost ludat()


31
Copyright (c) 2014 - Acest material este oferit gratis tuturor celor care vor s nvee limba german. Cei care vor s foloseasc informaia prezentat aici n scopuri comerciale s
fac bine s se abin.
Imperativ (Imperativ)
Werde gelobt ! Fii ludat !
Er soll gelobt werden ! El s fie ludat !
Lasst uns gelobt werden ! S fim ludai !
Werdet gelobt ! S fii ludai !
Werden Sie gelobt ! S fii ludat() ! (dvs.)
Sie sollen gelobt werden ! Ei s fie ludai !

Participiu prezent (Partizip I) gelobt werdend fiind ludat
Participiu trecut (Partizip II) gelobt worden fost ludat
Infinitiv prezent (Infinitiv Prsens) gelobt werden a fi ludat
Infinitv trecut (Infinitiv Perfekt) gelobt worden sein a fi fost ludat


32
Copyright (c) 2014 - Acest material este oferit gratis tuturor celor care vor s nvee limba german. Cei care vor s foloseasc informaia prezentat aici n scopuri comerciale s
fac bine s se abin.
Bibliografie
Prof. Dr. Max Richter Lernt Deutsch !, Curs practic de limba german, Ed. Cartea Romneasc, Bucureti, 1941.
JEAN LIVESCU (Prof. dr. docent), EMILIA SAVIN (Lector), SANDA IOANOVICI (Asistent), IOHANNA ANDREI (Asistent) Limba german [Ed. a ll-a (revizuit i adugit)], Ed.
Didactic i Pedagogic, Bucureti, 1966.
Emilia Savin Gramatica limbii germane, Ed. Maina de scris, Bucureti, 2002.
Sarah Fleer Verbtabellen Deutsch, Langenscheidt KG, Berlin i Mnchen, 2009.
www.conjugator.reverso.net /
www.dict.cc /
www.hallo.ro /