Sunteți pe pagina 1din 47

1

CAIET DE PRACTIC PEDAGOGIC




Student: Dina Mihai Valentin
Anul de studiu: 3
Facultatea de Educatie Fizica si Sport
Specialitatea: Educatie Fizica si Sport
Unitatea de nvatamnt pilot .......................sector....
Adresa unitatii de nvatamnt: ............................
Mijloace de transport: ...............................
Profesor mentor: Lupu Georgian

Directorul unitatii de nvatamnt pilot (semnatura si stampila):

Coordonatorul practicii pedagogice din Universitatea Spiru Haret:









2

B) Proiect didactic-sinteza
Obiectivele practicii pedagogice. Practica pedagogica, parte integranta a procesului de
nvatamnt, are urmatoarele obiective:
- consolidarea si aprofundarea pregatirii de specialitate, psihopedagogice si metodice;
- nvatarea, exersarea si formarea abilitatilor si competentelor necesare exercitarii
profesiunii didactice;
- cunoasterea documentelor scolare care fundamenteaza organizarea si conducerea
procesului didactic;
- aplicarea particularizata la disciplinele de nvatamnt a tuturor componentelor
procesului general de predare-nvatare-evaluare (principiile, finalitatile, continutul, metodele,
mijloacele, formele de organizare, sistemele de evaluare a rezultatelor scolare);
- formarea si dezvoltarea abilitatilor practice de proiectare didactica;
- efectuarea si exersarea unor actiuni specifice procesului de nvatamnt pe baza
pregatirii teoretice de psihologia educatiei, pedagogie, didactica a specialitatii;
- formarea capacitatii de cunoastere a elevilor (individual si n grupul scolar), n vederea
tratarii diferentiate a acestora;
- cultivarea abilitatilor si a capacitatilor de autoevaluare si de integrare a rezultatelor
autoevaluarii n proiectia personala a dezvoltarii profesionale.
Continutul si secventele practicii pedagogice
a) Componentele de baza ale continutului practicii pedagogice sunt:
- cunoasterea unitatilor de nvatamnt, ca organizatii sociale avnd ca misiune formarea,
educarea si socializarea tinerei generatii;
- cunoasterea structurii organizatorice, a relatiilor functionale dintre compartimentele si
serviciile componente, a sistemelor manageriale ale unitatilor scolare;
- cunoasterea sistemului de activitati didactice, educationale, administrative, economico-
financiare, etc., a relatiilor si a interactiunilor reciproce dintre acestea;
3

- ntelegerea raporturilor reciproce dintre scoala-familie-organizatiile sociale si ale
administratiei locale, comunitatile locale si a schimburilor permanente cu mediul n care
actioneaza;
- asimilarea principalelor componente, calificari, responsabilitati, ndatoriri si drepturi
ale profesiei de cadru didactic ;
- capacitatea de transpunere a continutului stiintific, de specialitate al obiectelor de
studiu, n continuturi didactice, n masura sa faca posibila si accesibila nsusirea de catre elevi
a valorilor stiintei, tehnologiei si culturii;
- construirea de demersuri si strategii didactice adecvate finalitatilor si continuturilor
disciplinelor de studiu, formarea si dezvoltarea deprinderilor de apreciere si sustinere a
activitatilor didactice cu elevii;
- formarea abilitatilor si a capacitatii de observare si de studiere a particularitatilor de
vrsta si individuale ale elevilor;
- dezvoltarea capacitatii de evaluare si apreciere a activitatilor instructiv-educative
proprii, ale elevilor si ale colegilor.
b) Structura practicii pedagogice. Sistemul practicii pedagogice este structurat si contine
urmatoarele etape si secvente:
- etapa pregatitoare, de nceput a practicii, n care se realizeaza primul contact cu
realitatile unitatilor scolare si se asigura cunoasterea de catre studenti a tuturor elementelor
teoretice si a instrumentelor necesare pentru trecerea la efectuarea propriu-zisa a activitatilor
practice;
- practica observatorie care urmareste formarea capacitatilor de identificare a
principalelor componente ale procesului de nvatamnt, precizarea etapelor activitatilor
didactice n succesiunea lor si a capacitatii de observare a fiecarui eveniment al diferitelor
forme de activitati didactice (tipuri de lectii, activitati educative scolare si extrascolare,
dirigentie etc.);
- proiectarea didactica care se concretizeaza n realizarea urmatoarelor documente
scolare: planificare calendaristica, proiectarea unei unitati de nvatare, proiectarea
principalelor tipuri de lectii; stabilirea, n timp util, a datelor necesare actiunilor de proiectare,
analiza curriculumului scolar, identificarea obiectivelor cadru/competentelor generale si a
4

obiectivelor de referinta/competente specifice, diagnoza nivelului de pregatire a elevilor ca
premisa n formularea obiectivelor operationale ale lectiei;
- desfasurarea lectiilor de proba si a lectiilor finale, care presupune construirea de
demersuri didactice bazate pe adoptarea de strategii didactice adecvate continuturilor si
finalitatilor educationale urmarite; integrarea actiunilor evaluative n functie de celelalte
componente ale procesului didactic; exersarea capacitatilor de stimulare a creativitatii,
motivatiei, interesului elevilor prin intermediul interactiunilor si comunicarii educationale;
- integrarea feed-back-ului n proiectia personala a dezvoltarii profesionale prin analiza si
autoanaliza activitatilor educationale (lectii, activitati extrascolare, ore de dirigentie)
desfasurate.
c) ndrumarea practicii pedagogice
Practica pedagogica, n ansamblul sau este coordonata de catre Departamentul pentru
Pregatirea Personalului Didactic si se efectueaza n scolile pilot de aplicatie, stabilite de
inspectoratele scolare, pe baza unor protocoale ncheiate ntre Rectoratul Universitatii si
inspectorate. ndrumarea si realizarea efectiva a practicii pedagogice este asigurata:

a) de personalul didactic al Departamentului pentru Pregatirea Personalului Didactic si al
facultatilor de profil care:
- face legatura cu conducerile scolilor si cu profesorii-mentori care vor ndruma
nemijlocit practica studentilor;
- asigura documentatia stiintifica necesara studentilor n pregatirea activitatilor din cadrul
practicii pedagogice;
- analizeaza si avizeaza proiectele didactice pentru fiecare tip de activitati practice ale
studentilor;
- analizeaza si evalueaza mpreuna cu profesorii- mentori rezultatele obtinute de studenti
la practica pedagogica;
- nscrie n documentele scolare de evidenta-activitatile fiecarui student efectuate n
perioadele de practica pedagogica.
5

b) de catre profesorii-mentori din scolile pilot (de aplicatie), care actioneaza ca agenti
si garanti ai realizarii si calitatii practicii pedagogice asigurnd:
- planificarea activitatilor instructiv-educative nscrise n programele de practica;
- repartizarea saptamnala a studentilor la activitatile didactice pe care le desfasoara
profesorii-mentori;
- ndrumarea stiintifica de specialitate si didactica a studentilor pentru toate categoriile si
tipurile de activitati practice ce se realizeaza, pe toata durata practicii pedagogice;
- analizeaza, apreciaza si evalueaza rezultatele obtinute de studenti la practica
pedagogica.
Desfasurarea optima si realizarea corespunzatoare a obiectivelor practicii pedagogice implica
n mod necesar participarea efectiva si responsabila a studentilor la toate actiunile, proiectele
si programele nscrise n sistemul general al practicii pedagogice, componenta organica,
esentiala a pregatirii pentru profesiunea didactica.

PLANIFICAREA ACTIVITILOR DE PRACTIC PEDAGOGIC
ORARUL SPTMNAL AL PROFESORULUI MENTOR (pentru orele si activitatile
demonstrative)
LUNI
MARI
MIERCURI
JOI
VINERI
Disciplina
Clasa
Disciplina
Clasa
6

Disciplina
Clasa
Disciplina
Clasa
Disciplina
Clasa
PLANIFICAREA LECIILOR DE PROB SI A LECIEI FINALE
Lectia de proba nr.1
Lectia de proba nr.2
Lectia finala
Data/Ora
Subiectul
Clasa
Data/Ora
Subiectul
Clasa
Data/Ora
Subiectul
Clasa





7


PLANUL CALENDARISTIC
Disciplina: EDUCAIE FIZIC
Unitatea de nvmnt: ..
Anul colar: 2013-2014
Cadrul didactic: ...

CLASA a I I I -a Semestrul I
Obiective de
referin
Unitatea de nvare Coninuturi
Numr de
lecii
alocate
Sptmna
Msuri de
reglare
01. 02. 03. 04. 05. 06.
1.3.
2.1.

Elemente de
organizare a
activitilor
practice
sportive

Formaii de
adunare
formaii de adunare n linie pe dou
rnduri
aliniere n linie i n coloan de
gimnastic cte 4
poziiile drepi i pe loc repaus
ntoarceri de pe loc
permanent permanent
Alinieri alinierea n linie i n coloan permanent permanent
Poziiile drepi
i pe loc repaus
poziiile drepi i pe loc repaus. permanent permanent
Raportul raportul
n 2 lecii au
caracter
principal
1

permanent permanent
ntoarceri
ntoarceri la stnga i la dreapta de pe
loc.
n 2 lecii au
caracter
principal
1

permanent permanent
Porniri i opriri pornire i oprire din mers. permanent permanent
Formarea i
strngerea
coloanei de
gimnastic
formarea i strngerea coloanei de
gimnastic cte 4.
n 4 lecii au
caracter
principal
2-3

permanent permanent
2.1.

Elemente ale
dezvoltrii
fizice
armonioase

Poziii poziiile de baz i derivate permanent permanent
Influenarea
selectiv a
aparatului
locomotor
exerciii de influenare analitic a
aparatului locomotor.
permanent permanent
Atitudinea
corporal
corect
exerciii compensatorii i preventive
instalrii abaterilor de la atitudinea
corporal corect.
permanent permanent
Complexul de
dezvoltare
fizic
complex de dezvoltare fizic
armonioas
8 10-13
Reglarea
ritmului
respirator n
efort
exerciii pentru reglarea ritmului
respirator n efort.
permanent permanent
1.2.
1.3.
3.3.
5.1.
5.2.
Caliti
motrice de
baz

Viteza
viteza de reacie i de execuie
vitez de deplasare n condiii variate
coordonarea segmentelor i a corpului
n spaiu i timp
coordonarea n manevrri de obiecte
6 1-3
ndemnarea
coordonarea segmentelor i a corpului
n spaiu i timp
coordonarea n manevrri de obiecte
4 14-15
Fora
fora dinamic segmentar
*fora exploziv
4 14-15
Rezistena - - - -
Mobilitate i
stabilitate
articular
coordonarea segmentelor i a corpului
n spaiu i timp
coordonarea n manevrri de obiecte
permanent permanent
1.3.
2.1.
3.1.
3.3.
5.1.
5.2.

Deprinderi
motrice de
baz

Mers
mers cu pas fandat, mers cu pas
adugat i cu diferite poziii ale
braelor
permanent permanent
Alergare
alergare cu pai ncruciai i adugai
alergare cu pendularea gambei nainte
alergare cu schimbri de direcie
permanent permanent
Srituri
srituri cu desprindere de pe un picior
srituri cu desprindere de pe dou
picioare
srituri cu trecere peste obstacole
srituri la coard
4 10-11
Aruncri i
prinderi
aruncri lansate, azvrlite, mpinse
aruncri la int
aruncri la distan
aruncri, prinderi, diverse mnuiri ale
mingii
4 2-3
8

aruncarea mingii din poziia stnd cu
faa pe direcia aruncrii
aruncarea mingii de oin cu latura
stng orientat pe direcia aruncrii
ntreceri



01. 02. 03. 04. 05. 06.
1.3.
3.1.
5.1.

Deprinderi
motrice
utilitar-
aplicative

Echilibru
meninerea unor poziii statice cu
puncte reduse de sprijin
tehnica deplasrii pe suprafee nguste
i nlate
variante de deplasare n echilibru cu
ntoarceri 90 i 180 grade pe parcurs
4 12-13
Trre - - - -
Crare-
coborre
- - - -
Escaladare - - - -
Traciune-
mpingere
- - - -
Transport de
obiecte
transport individual
transport pe perechi
transport n grup
4 8-9
1.2.
1.3.
3.2.
4.1.
5.1.
5.2.

Deprinderi
motrice
sportive
elementare

Specifice
atletismului
startul din picioare
pasul alergtor de accelerare
pasul lansat de vitez
reguli de concurs
6 4-6
Specifice
gimnasticii
cumpna pe un picior
semisfoara
podul de jos
stnd pe omoplai
4 14-15
Specifice
jocurilor
sportive
deplasri n poziia fundamental
pasa cu o mn de la umr i prinderea
cu dou mini la piept
dribling simplu i multiplu
marcajul i demarcajul
aruncarea la poart din alergare
18 4-6, 8-13
Specifice
sporturilor
sezoniere
- - - -
Noiuni de
regulament
sportiv
respectarea regulilor de pai i fault
dublu dribling
arbitrare de ctre elevi prin rotaie, cu
respectarea regulilor transmise
joc cu tem
permanent permanent
5.1.

Informaii sportive
promovarea rezultatelor obinute de
echipele reprezentative ale colii la
diferite competiii i concursuri colare
permanent permanent
2.2.
3.2.
EVALUARE

alergare de vitez
complex de dezvoltare fizic
ndemnare
6 6,13,15

















9


PLANUL CALENDARISTIC
Disciplina: EDUCAIE FIZIC

Unitatea de nvmnt: ..
Anul colar: 2013-2014
Cadrul didactic: ...


CLASA a I I I -a Semestrul al I I -lea
Obiective de
referin
Unitatea de nvare Coninuturi
Numr de
lecii
alocate
Sptmna
Msuri de
reglare
01. 02. 03. 04. 05. 06.
1.3.
2.1.

Elemente de
organizare a
activitilor
practice
sportive

Formaii de
adunare
formaii de adunare n linie pe dou
rnduri
aliniere n linie i n coloan de
gimnastic cte 4
poziiile drepi i pe loc repaus
ntoarceri de pe loc
permanent permanent

Alinieri alinierea n linie i n coloan permanent permanent

Poziiile drepi
i pe loc repaus
poziiile drepi i pe loc repaus permanent permanent

Raportul raportul permanent permanent

ntoarceri
ntoarceri la stnga i la dreapta de pe
loc
permanent permanent

Porniri i opriri pornire i oprire din mers permanent permanent

Formarea i
strngerea
coloanei de
gimnastic
formarea i strngerea coloanei de
gimnastic cte 4
permanent permanent

2.1.

Elemente ale
dezvoltrii
fizice
armonioase

Poziii poziiile de baz i derivate permanent permanent

Influenarea
selectiv a
aparatului
locomotor
exerciii de influenare analitic a
aparatului locomotor
permanent permanent

Atitudinea
corporal
corect
exerciii compensatorii i preventive
instalrii abaterilor de la atitudinea
corporal corect
permanent permanent

Complexul de
dezvoltare
fizic
complex de dezvoltare fizic
armonioas fr obiecte
permanent permanent

Reglarea
ritmului
respirator n
efort
exerciii pentru reglarea ritmului
respirator n efort
permanent permanent

1.2.
1.3.
3.3.
5.1.
5.2.
Caliti
motrice de
baz

Viteza - - - -
ndemnarea
coordonarea segmentelor i a corpului
n spaiu i timp
coordonarea n manevrri de obiecte
6 36-38

Fora
fora dinamic segmentar
*fora exploziv
4 19-20

Rezistena
dezvoltarea rezistenei la eforturi
aerobe, cu creterea progresiv a
duratei
*dezvoltarea rezistenei musculare
locale
8 26-29

Mobilitate i
stabilitate
articular
coordonarea segmentelor i a corpului
n spaiu i timp
coordonarea n manevrri de obiecte
permanent permanent

1.3.
2.1.
3.1.
3.3.
5.1.
5.2.

Deprinderi
motrice de
baz

Mers
mers cu pas fandat, mers cu pas
adugat i cu diferite poziii ale
braelor
permanent permanent

Alergare
alergare cu pai ncruciai i adugai
alergare cu pendularea gambei nainte
alergare cu schimbri de direcie
permanent permanent

Srituri
srituri cu desprindere de pe un picior
srituri cu desprindere de pe dou
picioare
srituri cu trecere peste obstacole
srituri la coard
6 39-41

Aruncri i
prinderi
- - - -
1.3.
3.1.
5.1.

Deprinderi
motrice
utilitar-
aplicative

Echilibru
tehnica deplasrii pe suprafee nguste
i nlate
variante de deplasare n echilibru cu
ntoarceri 90 i 180 grade pe parcurs
2 25

Trre trre joas cu bra i picior opus 6 21-22, 25

10

*trre pe o latur
Crare-
coborre
crare-coborre pe banca de
gimnastic nclinat i crare-
deplasare lateral-coborre la scara
fix
6 21-22, 25

Escaladare
tehnica escaladrii peste lada de
gimnastic
variante de escaladare
6 23-25

Traciune-
mpingere
traciuni din stnd, pe perechi
traciuni ntre nai muli executani
mpingeri pe perechi
mpingeri ntre mai muli executani
6 23-25

Transport de
obiecte
individual, pe perechi i n grup 2 25



01. 02. 03. 04. 05. 06.
1.2.
1.3.
3.2.
4.1.
5.1.
5.2.

Deprinderi
motrice
sportive
elementare

Specifice
atletismului
pasul alergtor de semifond
startul din picioare
reglarea respiraiei
6 33-35

Specifice
gimnasticii
rulare pe spate
rostogolire nainte din ghemuit n
ghemuit
rostogolire napoi din ghemuit n
deprtat
6 19-21

Specifice
jocurilor
sportive
deplasri n poziia fundamental
pasa cu o mn de la umr i prinderea
cu dou mini la piept
dribling simplu i multiplu
marcajul i demarcajul
aruncarea la poart din alergare
34 22-29, 33-41

Specifice
sporturilor
sezoniere
- - - -
Noiuni de
regulament
sportiv
respectarea regulilor de pai i fault
dublu dribling
arbitrare de ctre elevi prin rotaie, cu
respectarea regulilor transmise
joc cu tem
permanent permanent

5.1.

Informaii sportive
S ne cunoatem campionii
informaii sportive legate de rezultatele
sportivilor romni n competiiile
internaionale
permanent permanent

2.2.
3.2.
EVALUARE

for
elemente izolate din gimnastica
acrobatic
alergare de durat
handbal
8 20, 21, 35, 39



Unitatea de nvmnt: .
Anul colar: 2013-2014
Cadrul didactic: ..
CLASA a I I I -a



Nr.
leciei
Spt.
de
aplicare
Obiective
de
referin
Coninuturi supuse
instruirii
Activiti de nvare
Resurse
Tip de
evaluare/
instrumente de
evaluare
Timp
alocat
Materiale
utilizate
01. 02. 03. 04. 05. 06. 07. 08.
1-2 4

3.1
3.3
- inerea aruncarea i
prinderea mingii;
- poziii i deplasri


- driblingul simplu i
multiplu



- ntreceri i jocuri
pregtitoare
- informaii sportive
* receptarea corect a demonstraiilor
i exersarea:
- inerii mingii cu dou mini la piept
- pasarea mingii cu o mn de
deasupra umrului la perete crescnd
progresiv distana de aruncare.
- prinderea stabil
* vizionarea unei plane specifice
* exersarea driblingului pe loc, din
mers, i uoar alergare modificnd
unghiul de mpingere a mingi n sol.
* aplicarea procedeelor de pasare i
dribling n cadrul unor tafete de
complexitate progresiv.
20
min
- o minge
la doi elevi;
- cret;
-
chinograma
- formativ
UNITATEA DE NVARE: MI NI HANDBAL ciclul tematic I
11

3-4 5
3.1
3.3
5.2
- pasa i driblingul



- aruncarea la poart.
* vizionarea exerciiilor de pasare i
dribling efectuate de profesori;
* exersarea pasei n doi pe loc i din
deplasare crescnd progresiv viteza
de deplasare. tafete
- explicaii, demonstraii, corectri
20
min
- minge la
doi elevi
- marcare
cu creta;
- 4 pori
improvizate
- pieptrae
- predictiv
5-6 6
3.1
3.3
5.2
- aruncare la poart din
dribling
- structuri motrice
cuprinznd:
pasarea dribling i
aruncare la poart.

- joc pregtitor
* exersarea de pe loc i precedat de
dribling;
* exersarea n perechi a procedeelor
de: aruncare prindere aruncare la
poart cu vitez crescut progresiv n
prezena unui aprtor semiactiv.
* ,, hutiuluc,,
20
min
- idem - - formativ
7-8 8
3.1
3.3
5.2
- pasarea mingii din
deplasare cu variaii de
ritm, alergare
- aruncare la poart din
dribling n prezena
unui aprtor semiactiv.
- aruncare la poart ( n
perechi ), crescnd
progresiv viteza de
deplasare.

- transmiterea
principalelor noiuni de
regulament ( pai,
dubludribling, fault ).
* vizionarea demonstraiilor n
condiii diferit: fr i n prezena
unor aprtori.
* demarcajul, pe poziii viitoare
* asumarea rspunderi de aruncare la
poart n condiii favorizante
pregtitoare aplicnd procedeele
tehnice nsuite

* asumarea de elevi:arbitru, cpitan
de echip.
20
min
- idem - - formativ








01. 02. 03. 04. 05. 06. 07. 08.
9-10 9
31
3.3
5.2
- pasa n doi din alergare i
aruncare la poart.
- sistemul de joc 6: 0
- transmiterea regulilor:
fault, semicerc, minge
condus, pai.
* exersarea aruncrii la poart n prezena
unui unic aprtor.
* recepia documentaiilor de profesor
* aplicarea n joc a procedeelor specific
juctorilor din aprare la semicerc.
20
min
- idem - - formativ
11-
12
10
3.1
3.3
5.2
- consolidarea pasrii
mingii.

- aruncarea la poart din
alergare i din dribling
respectnd regulamentul
de joc.

- cunotine de regulament
i comportament util
echipei.
* exersarea procedeelor de pasare a mingi (
de la umr, din lateral de jos, n perechi )
n prezena unui aprtor fictiv.
* exersare n perechi; n 3 i 5 juctori n
prezena unei formaii de aprare 6: 0.
* asumare de roluri: conductor de joc;
cpitan de echip; arbitru.
* joc bilateral aplicnd regulile de joc
predate.
20
min
- idem - - formativ
13-
14
11
3.1
3.3
5.2
- driblingul din alergare
- aruncare la poart din
alergare respectnd
regulamentul de joc.
* exersarea driblingului din alergare sub
form de tafet simpl urmat de pasarea
mingiei la urmtorul juctor.
* demonstraie, corectri
* joc bilateral aplicnd regulile de joc
predate( dublu dribling, pai)
20
min
- o
minge la
doi elevi;

- formativ
15-
16
12


3.1
3.3
5.2
- marcajului i
demarcajului prin joc
pregtitor



- noiuni de regulament

* explicaie demonstraie
* exersarea marcajului demarcajului cu
ajutorul jocului ,, oglinda,, ,, comand
invers,,
* jocul cine ine mingea mai mult cu
aplicarea regulilor cunoscute i a marcajului
i demarcajului.
* joc bilateral cu tem: aplicarea marcajului
i demarcajului.
* corectri generale i individuale.
20
min
- minge
la doi
elevi

- formativ
12

17-
18
13
3.1
3.3
5.2
- joc bilateral cu aplicarea
procedeelor nsuite.
respectarea regulilor de
joc nsuite.
* explicaie
* exersarea jocului bilateral cu tem:
aplicarea n joc a tuturor procedeelor
nsuite.
* corectri i recomandri.
15
min
- mingi
handbal
- formativ




PROIECTAREA UNITII DE NVARE

Unitatea de nvmnt: .
Anul colar: 2013-2014
Cadrul didactic: ..
CLASA a I I I -a



Nr.
leciei
Spt.
de
aplicare
Obiective
de
referin
Coninuturi supuse
instruirii
Activiti de nvare
Resurse
Tip de
evaluare/
instrumente de
evaluare
Timp
alocat
Materiale
utilizate
01. 02. 03. 04. 05. 06. 07. 08.
1-2 22

3.1
3.3
- prinderea, inerea i
pasarea mingiei cu o
mn de la umr, de
pe loc.
- ntreceri
* explicaii, demonstraii, corectri.
* exersarea prinderii, ineri i
transmiterii mingiei;
* exersarea pasei cu o mn de
deasupra umrului de pe loc, la perete
i n perechi de la distane variabile;
* demonstraii executate de profesor.
* tafete cu utilizarea pasei de pe loc,
precedat de deplasare.
20
min
- mingi - predictiv
3-4 23
3.1
3.3

5.2
- driblingul simplu i
multiplu
* explicaii,demonstraii,corectri.
* exersarea driblingului pe loc, din
mers, i uoar alergare modificnd
unghiul de mpingere a mingi n sol.
* aplicarea procedeelor de pasare i
dribling n cadrul unor tafete de
complexitate progresiv.
20
min
- mingi
handbal
- formativ
5-6 24
3.1
3.3

5.2

- pasa i driblingul
multiplu
* explicaii,demonstraii,corectri.
* exersarea pasei i a driblingului sub
form de tafet simpl i dubl
* exersarea driblingului printre jaloane
din mers i din alergare.
* exersarea driblingului din alergare
oprire pas
* joc pregtitor: aprarea cetii ( n
cerc cu un juctor )
20
min
- mingi,
jaloane
- formativ
7-8 25
3.1
3.3
5.2
- pasa din alergare
- driblingul din
alergare
- aruncare la poart
din dribling.
- structuri motrice
cuprinznd: pasarea
dribling i
aruncarea la poart
* explicaii, demonstraii, corectri.
* exersarea pasei din alergare n
perechi i n cerc cu schimb de locuri
* exersarea pasei n doi din alergare
crescnd progresiv viteza de deplasare.
* exersarea driblingului din alergare
sub form de tafet simpl urmat de
pasarea mingiei.
* exersarea n perechi a procedeelor de:
aruncare prindere aruncare la poart
cu vitez crescut progresiv n prezena
unui aprtor.
20
min
- o minge
la doi
elevi;
- marcaje
cu cret

- predictiv



01. 02. 03. 04. 05. 06. 07. 08.
9-10 26
3.1
3.3
5.2
- joc pregtitor
* ,,hutiuluc,,
* jocul cloca i apr puii i leapa
cu ghemuire
* ,, oglinda;,
* ,, comanda invers,,
20
min
- mingi,
fluier
- formativ
UNITATEA DE NVARE: MI NI HANDBAL ciclul tematic I I
Numr de lecii alocate: 34 lecii
Sptmna de aplicare: 22-29; 33-41
13

* ,, cine ine mai mult mingea,,
11-
12
27
3.1
3.3
5.2
- aruncare la poart ( n
perechi), crescnd
progresiv viteza de
deplasare
- transmiterea
principalelor noiuni de
regulament ( pai
,dubludribling,fault )
* explicaii, demonstraii, corectri.
* exersarea aruncrii la poart n
condiii favorizate
*exersarea aruncrii la poart din
alergare
* exersarea aruncrii la poart de pe loc
precedat de dribling pe distan de 3- 4
metri.
*jocuri pregtitoare aplicnd procedeele
tehnice nvate.
20
min
- o minge
la doi
elevi
- marcaje;
-
pieptrae
- formativ
13-
14
28
3.1
3.3
5.2
- demarcajul
- pasa n doi din alergare
i aruncare la poart
- aruncare la poart din
alergare
* explicaii, demonstraii, corectri.
* exersarea alergrii cu schimbri de
direcie (demarcajul )
* exersarea pasei n doi intercalat cu
deplasri specifice
* exersarea pasei n doi cu creterea
progresiv a distanei dintre parteneri i
a vitezei de deplasare
* exersarea pasei sub form de suveic
intercalat cu pas la intermediar
* aruncare la poart din alergare
20
min
- o minge
la doi
elevi
- marcaje;
-
pieptrae
- formativ
15-
16
29
3.1
3.3
5.2
- pasa n doi din alergare
i aruncare la poart
- sistemul de joc 6:0
- joc bilateral cu
aplicarea procedeelor
nsuite
* explicaii, demonstraii, corectri.
* exersarea poziiilor de aprare i a
deplasrilor specifice pe semicerc
* exersarea pasei n doi i aruncarea la
poart n prezena unui aprtor
* joc bilateral cu tem: retragerea pe
semicerc i efectuarea aciunilor
specifice aprrii 6:0
* arbitraj asigurat de profesor cu
intervenii pe parcurs i corectri.
20
min
- o minge
la doi
elevi
- marcaje
- fluier
-
pieptrae
- formativ
17-
18
33
3.1
3.3
5.2
- aezarea pe teren n
cadrul sistemului de atac
n semicerc aruncare la
poart din dribling
- joc cu tem
- transmiterea regulilor:
fault,semicerc, pai.
* explicaii, demonstraii, corectri.
* exersarea n formaie de atac n
semicerc i ameninarea porii
* exersarea aprrii 6: 0
* demonstraie efectuat de profesor
* corectri generale i individuale
* aruncare la poart n prezena unui
aprtor fictiv
* corectri
* joc bilateral cu tem: atac n semicerc,
aprare 6: 0
* respectarea regulilor: dubl, semicerc,
pai
20
min
- mingi
- fluier;
-
pieptrae
- pori cu
plas
- formativ
19-
20
34
3.1
3.3
5.2
- joc bilateral cu
aplicarea procedeelor
nsuite.
respectarea regulilor de
joc nsuite.
* explicaie
* exersarea jocului bilateral cu tem:
aplicarea n joc a tuturol procedeelor
nsuite.
* corectri i recomandri.
20
min
- mingi
handbal
- formativ
21-
22
35
3.1
3.3
5.2
- joc pregtitor
* ,,hutiuluc,,
* jocul cloca i apr puii i leapa
cu ghemuire
* ,, oglinda;,
* ,, comanda invers,,
* ,, cine ine mai mult mingea,,
20
min
- mingi
- fluier;
-
pieptrae
- pori cu
plas
- formativ




01. 02. 03. 04. 05. 06. 07. 08.
23-
24
36
3.1
3.3
5.2
- demarcaj aruncare
la poart din alergare
- transmiterea
regulilor: intrare for,
* explicaii, demonstraii, corectri.
* demarcaj cu schimbare de direcie
primirea pasei i aruncare la poart din
alergare
20
min.
- mingi
- fluier;
-
pieptrae
- formativ
14

fault n atac.
* joc bilateral
* demonstraie efectuat de profesor
- joc bilateral cu tem: aprare 6:0 (
retragerea rapid la semicerc )

25-
26
37
3.1
3.3
5.2
- joc pregtitor
- transmiterea
regulilor: ,,intrare
forat,, sau,, fault n
atac,, aruncare de la 7
m
- jocul hutiuluc
- explicarea regulilor jocului
- nvarea intrare forat sau fault
n atac; la nceput se joac fr reguli
specifice handbalului, scopul jocului
fiind depunerea mingii ntr-un cerc pe
linia de fund a terenului
* aruncare de la 7 m; exersarea
aruncrii de la 7 m.
* explicaii,demonstraii, corectri
20
min.
- mingi
- fluier;
-
pieptrae

- formativ
27-
28
38
3.1
3.3
5.2
- - joc pregtitor
- transmiterea
regulilor: ,,intrare
forat,, sau,, fault n
atac,, aruncare de la 7
m
- jocul hutiuluc
- explicarea regulilor jocului
- nvarea intrare forat sau fault
n atac; la nceput se joac fr reguli
specifice handbalului, scopul jocului
fiind depunerea mingii ntr-un cerc pe
linia de fund a terenului
* aruncare de la 7 m; exersarea
aruncrii de la 7 m.
* explicaii,demonstraii, corectri
20min
- mingi,
fluier
- predictiv
29-
30
39
3.1
3.3
5.2
- joc bilateral cu
aplicarea procedeelor
nsuite.
respectarea regulilor
de joc nsuite.
* explicaie
* exersarea jocului bilateral cu tem:
aplicarea n joc a tuturor procedeelor
nsuite.
* corectri i recomandri
15
min
- mingi,
fluier
- formativ
31-
32
40
3.1
3.3
5.2
- joc bilateral cu
aplicarea procedeelor
nsuite.
respectarea regulilor
de joc nsuite.
* explicaie
* exersarea jocului bilateral cu tem:
aplicarea n joc a tuturor procedeelor
nsuite.
* corectri i recomandri
15
min
- mingi,
fluier
- formativ
33-
34
41
3.1
3.3
5.2
- joc bilateral cu
aplicarea procedeelor
nsuite.
respectarea regulilor
de joc nsuite.
* explicaie
* exersarea jocului bilateral cu tem:
aplicarea n joc a tuturor procedeelor
nsuite.
* corectri i recomandri
15
min
- mingi,
fluier
- formativ













15



EVALUAREA PRACTICII PEDAGOGICE:
Documentele portofoliului de evaluare
Proiect de lectie 1
Data:
Clasa : a III a
Nr. de elevi (prezenti/nscrisi) :
Disciplina :
Unitatea de nvmnt:

Data: 08.05.2012

Clasa: a VII-a

Efectiv:

Loc de desfurare: teren de sport n aer liber
Materiale didactice: mingi de handbal
Temele leciei:
1.Sritura n lungime cu un pas i jumtate cu elan
2.Consolidarea paselor n doi din alergare i nvarea ncrucirii simple
Obiective operaionale:
Motrice:
s execute pasarea i prinderea din alergare fr s scape mingea
Cognitive:
s cunoasc tipurle de sritur n lungime;
s cunoasc regulamentul jocului de handbal
Socio-afective
s coopereze cu colegii i s-i ncurajeze
16

s dea dovad de fair-play.
Estetice:
s remarce o execuie corect a colegilor.
17

Veriga i
durata
Coninuturi
(sisteme de
acionare)
Dozare Startegii didactice


Formaii de
lucru
Metode Indicaii
metodice
Organizarea
colectivului
de elevi (2
min.)
-adunarea
-alinierea,salutul
-controlul inutei
-controlul strii de
sntate
-comunicarea temelor
i obiectivelor leciei
-exerciii de atenie,
ntoarceri la comand
15
15
15
15

30
30
-n linie pe un
rnd
-conversaia
-explicaia
-exersarea
frontal
-s pstreze
linitea
-s fie ateni la
comenzile
profesorului
Pregtirea
organismului
pentru efort
(6 min.)
-mers cu relaxare
-mers pe vrfuri cu
braele sus
-mers pe clcie cu
minile la spate
-mers ghemuit cu
minile pe olduri
-mers cu relaxare
-alergare uoar
-alergare cu joc de
glezne
-mers cu relaxare
-alergare cu genunchii
sus
-mers cu relaxare
-alergare cu
pendularea gambei
15
15

15

15
15
60
15
10
15
10

15
15

15
-n coloan
cte unu















-demonstraia
-explicaia
-exersarea
frontal
-s pstreze
distana
-s fie ateni la
comenzi
18

napoi
-deplasare cu pai
adugai, cu faa n
interior
- deplasare cu pai
adugai, cu faa n
exterior
-mers cu relaxare
-alergare cu pas sltat
-mers cu relaxare
-alergare cu pas srit
-mers cu relaxare
-sprint
-mers cu relaxare
-sprint
-mers cu relaxare

15
15
15
15
1 diag.
1 l
1 diag.
1 l


-n coloan
cte doi


Influenarea
selectiv a
aparatului
locomotor (8
min.)
1. P.I.-Stnd
deprtat cu palmele
pe old
1,2,5,6-aplecarea
capului nainte cu
arcuire
3,4,7,8- extensia
capului napoi cu
arcuire
2. P.I.-Stnd
deprtat cu palmele
pe old
1,2,5,6-rsucirea
capului spre dreapta
cu arcuire
2x8t







2x8t





2x8t
-n coloan de
gimnastic
cte trei






--





-demonstraia
-descrierea
-exersarea
frontal





--





-s execute la
comenzi






-s pstreze
ritmul
execuiei




19

3,4,7,8- rsucirea
capului spre stnga cu
arcuire
3. P.I.-Stnd
deprtat cu palmele
pe old
1-8 rotri de cap spre
stnga
1-8 rotri de cap spre
dreapta
4. P.I.-Stnd
deprtat cu braele
pe lng corp
1,5-ridicarea umrului
drept
2,4,6,8-revenire
3,6-ridicarea umrului
stng
5. P.I.-Stnd
deprtat cu braele
pe lng corp
1-8 rotarea braelor
spre nainte
1-8 rotarea braelor
spre napoi
6. P.I.-Stnd
deprtat cu palmele
pe olduri
1,2,5,6-ndoirea
trunchiului lateral
dreapta
2x8t

2x8t





2x8t

2x8t


2x8t





2x8t



2x8t




2x8t








--









--








--




--






--









--








--




--






-s pstreze
distana
ntre elevi

















-s urmreasc
direcia de
execuie
20

3,4,7,8-ndoirea
trunchiului lateral
stnga
7. P.I.-Stnd
deprtat cu palmele
pe olduri
1-4 rotri de bazin
spre stnga
5-8 rotri de bazin
spre dreapta
8. P.I.-Stnd
deprtat cu palmele
pe olduri
1,2,5,6-extensia
trunchiului cu arcuire
3,4,7,8-ndoirea
trunchiului cu arcuire
9. P.I.-Stnd
1,2,5,6-fandare
lateral cu arcuire
spre stnga
3,4,7,8-fandare
lateral cu arcuire spre
dreapta

1,2,5,6-fandare nainte
cu arcuire cu piciorul
stng
3,4,7,8-fandare nainte
cu arcuire cu piciorul
drept



2x8t

















--







--









--







--
21

10. P.I.-Stnd
-srituri ca mingea, la
fluier sritura cu
genunchii la piept
Tema 1.
Sritura n
lungime cu
un pas i
jumtate cu
elan
elan de 5-7 pai cu
meninerea poziiei
de pas sltat n
timpul zborului i
aterizare n ghemuit;
-elan de 5-7 pai cu
meninerea poziiei
de pas srit in timpul
zborului i aterizare
n poziia fandat;
-elan de 5-7 pai cu)
-saritura completa



2x


2x


2x


-demonstraia
-exersarea pe
grupe
-explicaia
-descrierea






-se urmrete
ntoarcerea
prin lateral la
coada irului
-se insist pe
mninerea
vitezei maxime
-pstrarea
distanei ntre
elevi
Tema 2 -
Consolidarea paselor
pentru jocul de
handbal
-pase in doi din
alergare
-Incrucisare simpla
-joc bilateral









-demonstraia
-exersarea pe
grupe
-explicaia
-descrierea

-se urmrete
respectarea
execuiei
descrise
-se pune accent
pe pstrarea
distanei pentru
a nu se
incomoda

-se insist pe
exerciiile de
relaxare din
pauz
22

Revenirea
organismului
dup efort (2
min.)
-mers cu exerciii de
relaxare
-exerciii de respiraie
profund
60 m
5x6x
-n coloan
cte doi
-n coloan
cte unu
-conversaia
-exersarea
-s pstreze
distana ntre ei
Concluzii,
aprecieri,
recomandri
(2 min.)
-reorganizarea
colectivului de elevi,
adunarea, alinierea
-aprecieri pozitive i
negative a activitii
desfurate de elevi
-recomandri pentru
activitatea din timpul
liber
30

30-40

40
-n linie pe un
rnd
-conversaia
-exersarea
-aprecieri i
recomandri
stimulative
-elevii pot face
i autoaprecieri

ntrebari si observatii pe baza discutiilor cu profesorul mentor










23

Proiect de lectie-2
PROIECT DIDACTIC

Data:
Unitatea:
Clasa: a III-a
Obiectul: Educaie fizic
Temele leciei:
Complex de exerciii
Conducerea mingii printre obstacole
Joc: Cursa ntr-un picior
Tipul leciei: comunicare / nsuire de noi cunotine
Obiective pedagogice:
formarea deprinderii de a conduce mingia printre obstacole;
formarea deprinderii de executare corect a exerciiilor;
dezvoltarea forei generale;
dezvoltarea ndemnrii.
Obiective operaionale:
O
1
s execute corect mecanismul de conducere a mingii printre obstacole;
O
2
s execute corect complexul de exerciii;
O
3
s-i educe spiritul de echip.
Metode i procedee: conversaia, observaia, explicaia, demonstraia,
corectarea, executarea
Mijloace i materiale: mingii, fluier, obstacole
Strategii didactice: inductiv semialgoritmice
Forma de organizare: frontal individual
Durata: 50 minute
Bibliografie:
Educaie fizic n nvmntul primar;

24

DESFURAREA ACTIVITII

Verigi i durata Coninut Formaii Dozare Indicaii metodice Evaluare
1 2 3 4 5 6
1. Organizarea
clasei (3 min)





2. Pregtirea
organismului pentru
efort
(4 min)







- Adunarea, alinierea
- Verificarea echipamentului
- Raportul
- Anunarea temelor
- ntoarceri de pe loc la stnga, la dreapta
i la stnga-mprejur.
a) Mers i variante de mers
- mers normal;
- mers pe vrfuri cu braele ntinse sus;
- mers pe clcie cu minile la ceaf;
- mers ghemuit, cu minile pe genunchi;
- mers cu pas fandat.
b) Alergare i variante de alergare:
- alergare uoar;
alergare cu genunchii sus;
alergare cu pendularea gambei napoi.
Formarea coloanei de gimnastic
Ex. 1:
n linie pe
un rnd




n coloan
cte unul












3 min







4 min







n linie pe un rnd,
adunarea.


La stn-GA!
La dreap-TA!



Spatele drept !

Pstreaz distana !




Sus genunchii !
Atinge ezuta !
Receptivitatea
elevilor i
interesul pentru
activitate.




Corectitidinea
exerciiilor
executate.


Frecvena de
execuie a
micrilor.


25





3. Influenarea
selectiv a
aparatului
locomotor
(7 min)













P.I. stnd cu minile pe olduri
- rsuciri ale corpului de voie
Ex. 2:
P.I. stnd deprtat, minile pe lng
corp
T
1
ducerea braelor la umr
T
2
ridicarea braelor sus concomitent cu
ridicarea pe vrfurile picioarelor
T
3
revenire la T
1

T
4
revenire la poziia iniial
Ex. 3:
P.I. stnd deprtat cu braele ndoite la
piept
T
1
T
2
: extensia braelor ndoite cu
arcuire
T
3
T
4
: extensia braelor cu arcuire,
ntinse lateral
T
5
T
6
: analog T
1
T
2
T
7
T
8
:

analog T
3
T
4
Ex. 4 :
P.I. stnd deprtat
T
1
T
2
ndoirea trunchiului spre


n coloan
cte patru

























20 sec





4 x 4 T






2 3X



















Spatele drept !

Braele ntinse !























26























dreapta
T
3
T
4
ndoirea truncghiului spre
stnga
Ex. 5 :
P.I. poziia iniiala stnd
T
1
ducerea piciorului stng nainte,
sprijinit pe vrf i a braelor ntinse sus
T
2
revenire
T
3
ducerea piciorului drept ntins
nainte, sprijinit pe vrf i a braelor
ntinse sus
T
4
revenire la poziia iniial
Ex. 6:
P.I. poziia iniial stnd deprtat
braele ntinse sus
T
1
,
2
extensii de trunchi cu balansarea
braelor ntinse sus
T
3
,
4
ndoirea trunchiului nainte, cu
arcuire, palmele ating solul
Ex. 7:
P.I. stnd, minile pe lng corp
T
1
ducerea piciorului stng lateral,
























8x4T


































Spatele drept !




























27























concomitent cu ducerea braelor ntinse
nainte
T
2
revenire la poziia iniial
T
3
ducerea piciorului drept lateral,
concomitent cu ducerea braelor ntinse
nainte
T
4
revenire la poziia iniial
Ex. 8:
P.I. stnd
T
1
T
2
fandri nainte cu piciorul stng
T
3
T
4
fandri nainte cu piciorul drept
Ex. 9 : Srituri ca mingea pe loc
Tema 2 : Conducerea mingii printre
obstacole
Se poziioneaz obstacolele pe terenul de
sport. mpart elevii n dou echipe,
fiecare avnd un egal de juctori.
Echipele sunt dispuse pe dou iruri, n
spatele unei linii de plecare la 2 3 pai
interval ntre iruri. La 15 20 m n faa
fiecrei echipe se marcheaz punctul de
ntoarcere.


































4x4 T





















































28























La semnalul de ncepere, primul juctor
din fiecare echip conduce mingea
printre obstacole. Se ocolete punctul de
ntoarcere i se conduce mingea la
napoiere prin acelai procedeu. Jocul
continu pn cnd toi juctorii au
efectuat conducerea mingii. Ctig
echipa care termin mai repede.
Joc dinamic
- mers
- exerciii de mers
- adunarea
- aprecieri generale i individuale
- recomandri
- salutul









n coloan
cte unul pe
dou
rnduri.
















4x4 T



20 sec
Ritmul de execuie
lent
























Elasticitatea
sriturilor
29
















4. Revenirea
organismului dup
efort
(2 min)
5. ncheierea leciei
(2 min)










n coloan
cte unul

n linie pe
un rnd










Inspir !
Exprir !
Lecia s-a terminat
BUN ZIUA !
30

CURSA NTR-UN PICIOR

Colectivul clasei se mparte n echipe formate din 4 5 juctori, egale numeric,
dispuse pe iruri n spatele unei linii de plecare.
La distana de 5 10 m de linia de plecare, se aeaz n faa fiecrei echipe un
obstacol care va trebui ocolit.
La semnalul nvtorului, primii elevi din fiecare echip pornesc srind pe piciorul
stng, iar cu minile apuc piciorul drept de sub genunchi. Cnd au ajuns la obstacol, l
ocolesc i schimb n acelai timp pisiorul de sritur, revenins prin srituri pe piciorul
drept. Predau tafeta urmtorului din formaie, dup care se aaz la coada irului.
REGULI:
- n timpul cursei, elevii un au voie s ating solul cu cellalt picior, nici s
dea drumul piciorului ndoit, pe care-l in cu braele;
- obstacolul se ocolete prin exterior, iar pentru schimbarea piciorului de
sritur un este necesar s se fac pauz.











31

Proiect de lectie-3
Data:
Clasa: a III-a
Materiale necesare: fluier, saltele de gimnastica(3)


Temele lectiei:
1.Gimnastica rulare pe spate,rostogolire inainte din ghemuit in ghemuit-invatare
2.Forta dezvoltarea fortei musculaturiiabdomenului si spatelui


Momentele si
durata lectiei


CONTINUTURI

Dozare
Indicatii metodice
si formatii de
lucru

OBS.
1. 2. 3. 4. 5.
1.Organizarea
colectivului
de elevi
(4)
-adunarea si alinierea
-prezenta, verificarea tinutei si a
starii de sanatate
-anuntarea temelor lectiei
-intoarceri de pe loc
30
1

1
130
In linie pe un rand




2.Pregatirea
organismului
pentru effort.
(6)


Variante de mers:
-mers in cadenta
-mers pe varfuri
-mers pe calcaie
-mers ghemuit
Variante de alergare:
-alergare usoara
-mers normal
-alergare cu pendularea gambelor
inapoi


2



1 tur
1l
1 diag.
1l
In coloana cate
unul in jurul salii









32

-mers normal
-alergare cu ducerea genunchilor
la piept
-mers normal
alergare cu pas saltat
-mers normal
-alergare cu pas sarit
-mers normal
-alergare cu pas adaugat
-mers normal
1 diag.
1l
1 diag.
1l
1 diag.
1l
1diag.
1l
2 diag.





3.Influientarea
selectiva a
aparatului
locomotor.
(10)
-Formarea coloanei de gimn.
- Exerciii libere:

Exerciiul nr. 1.
P.I. Stnd deprtat, braul stng
ntins la vertical.
T1-2 Extensia br.stng sus cu
arcuire.
T3-4 Extensia br. drept sus cu
arcuire.
T5-6 Extensia ambelor brae sus
cu arcuire.
T7-8 Extensia br.jos cu arcuire
pe lng trunchi.
Exerciiul nr. 2.
P.I. Stnd deprtat minile pe
old.
T1-2. ndoire lateral de trunchi
stnga cu arcuire, cu ducerea br.
stng oblic jos.
T3-4. ndoire lateral de trunchi





3x8 t













3x8 t

-cte trei pe
mijlocul terenului.


braul ntins blocat
la articulaia
cotului



- pe timpul
execuiei ex.
spatele se ine
drept.
- arcuirea ampl.

-se execut amplu
n ritm moderat.
-cu braul se
ncearc s se
ating solul.

33

dreapta cu arcuire, cu ducerea
br.drept oblic jos.
T5-6. Braele la ceaf, rsucirea
tr. stnga cu arcuire.
T7-8. Rsucirea tr. dreapta cu
arcuire.
Exerciiul nr. 3.
P.I. Stnd deprtat cu braele
ntinse sus pe lng cap.
T1-2. Extensia tr. cu arcuire.
T3-4. ndoirea tr. nainte cu
arcuire, cu ducerea br. spre vrful
picioarelor.
Exerciiul nr. 4.
P.I. Stnd deprtat braele pe
lng trunchi.
T1. Ridicarea braelor ntinse
lateral cu ridicarea genunchiului
stng peste orizontal
T.2. Revenire n poziie iniial.
T3-4. Aceiai micare cu
schimbarea genunchiului.
Exerciiul nr. 5.
P.I. Stnd deprtat.
T1-2 Fandare cu arcuire cu
piciorul stng n fa.
T3-4. Fandare cu arcuire cu
piciorul drept n fa.
Exerciiul nr. 6.
P.I. Stnd deprtat minile pe
old.








4x4t






4x4t







4x4 t




1X

-picioarele
orientate spre
nainte i blocate
la nivelul
articulaiei
genunchiului.
- coatele se
trag napoi
n timpul
lucrului.
- la extensie,
privirea urmeaz
braele.
- la indoirea tr.
picioarele ntinse
i blocate la
nivelul art.
genunchilor.
- spatele drept.
-braele se ridic la
orizontal la
nivelul umerilor.


- spatele drept n
timpul fandrii.
-arcuire ampl.

34

T1-12 Srituri ca mingea pe loc
cu forfecri de picioare.
4.
Consolidarea
cunotinelor
priceperilor i
deprinderilor

(18)
1.Gimnastica rulare pe
spate,rostogolire inainte din
ghemuit in ghemuit-invatare:
-rulare pe spate-invatare;din
pozitia culcat dorsal cu corpul
grupat,rulari pe spate inainte si
inapoi,apoi din sezand sau sprijin
ghemuit,rulari
-rostogolire inainte din ghemuit
in ghemuit-invatare;din
ghemuit odatacu asezarea
mainilor pe solprin impingerea
picioarelor se ridica sezutaCorpul
se apleaca ,barbia in piept
contactul cu salteaua incepe de pe
ceafa,genunchii se apropiecat mai
mult de piept , iar mainile apuca
genuncii spre a ajuta gruparea
.Revenirea in ghemuit are loc cu
ajutorul avantarea trunchiului si a
corpului inainte




8x
pauza
15






6x
pauza
15
Se lucreaza pe 3
siruri la trei saltele
de gimnastica
Dupa executiese
trece la coada
sirului









5.Dezvoltarea
calitatii
motrice forta
(7)
2.Forta dezvoltarea fortei
musculaturiiabdomenului si
spatelui:
-sezand, sprijin inapoi,ridicarea
genunchilor la piept si
revenire,10 retetari;
-culcat facial,brtatele intinse in
prelungitrea trunchiului,ridicarea



3x
pauza
15

3x
Se lucreaza la
saltele,in timpul
pauzelor se fac
miscari de
respiratie
-se urmareste
executia corecta

35

trunchiuluiin extensie bratele
lateralsi revenire,8 repetari
pauza
20
6.Revenirea
organismului
dupa effort
( 2)
- Se va executa alergare
uoar n jurul terenului
de handbal alternat cu
mers cu exerciii de
respiraie
- Plimbari de voie prin
toata sala

1


1
- se va insista pe
lucrul corect al
braelor n timpul
alergrii.
- n timpul
mersului pe lng
exerciii de
respiraie se va
relaxa braele i
picioarele.


7.Incheerea
organizata a
lectiei
(3)
- Aprecieri asupra obiectivelor
propuse.
- Aprecierea elevilor care s-au
evideniat.
- Alinierea i salutul.
1 min.

1 min.

1 min.
In linie pe un rand













36

FISA DE CARACTERIZARE PSIHOPEDAGOGICA
A) Dosarul scolar al elevului (n vederea realizarii sarcinilor de profesor diriginte)

1. Date personale generale (nume, prenume, data nasterii etc.)

2. Fisa medicala

3. Fisa psihologica

4. Fisa rezultatelor scolare

5. Rezultate la teste

6. Fisa convorbirilor cu parintii

7. Fisa anchetei sociale

8. Mediul familial (scurta caracterizare)

9. Dezvoltarea fizica (scurta caracterizare)

37

10. Trasaturi de personalitate caracteristice

11. Aptitudini speciale

12. Activitate extrascolara

13. Interese, pasiuni

14. Aspiratii educationale

15. Aspiratii profesionale

16. Realizari exceptionale

17. Nevoi speciale

18. Adaptarea sociala

19. Disciplina

20. Alte informatii
38


B) Fisa psihopedagogica

I. Date generale:

1. Numele si prenumele

2. Data nasterii

3. Locul nasterii
II. Date familiale
Profesia mamei

Profesia tatalui

Familia: normala, mama decedata, tata decedat, parinti divortati, tata vitreg,
mama vitrega
Numarul copiilor
Elevul este al. (n ordinea nasterilor)
Atmosfera social-morala a familiei si conditiile de munca ale elevului

39

III. Date medicale

Boli cronice

Deficiente fizice

Alte date
IV. Profil psihopedagogic
Nr. crt.
Indicatori
(Se consemneaza elementele semnificative; se recomanda colaborarea cu profesorul
consilier din scoala)
1.Nivel intelectual
2.Caracter
3.Stabilitate emotiva
4.Sanatate
5.Conditia economica si social culturala
6.Interes-vocatie speciala pentru domeniile (obiectele)
7.Lipsa de interes-vocatie pentru domeniile (obiectele)
8.Inteligenta teoretica-practica

40

V. Situatia scolara
Nr. crt.
1.Media generala anuala, ordinea clasificarii, din x elevi


2.Materii cu rezultatele cele mai bune, medii anuale, clasificarea


3.Materii cu rezultatele cele mai slabe, medii anuale, clasificarea












41

FISE DE EVALUARE A LECIILOR

FIS DE EVALUARE A LECIEI DE PROB nr.1
Data : Clasa : Disciplina : Subiectul lectiei :
Tipul lectiei :
INDICATORI
PROIECTAREA LECIEI
Documentare metodico-stiintifica (concordanta cu programa, terminologie), formularea
obiectivelor operationale, unitatea obiective-continut-itemi de evaluare
2.DESFSURAREA LECIEI
Parcurgerea adecvata a etapelor lectiei, densitatea sarcinilor si ritmul de lucru, dozarea
rationala a timpului
Prezentarea continutului (stiintific, logic, accesibil, esential, exemplificat., interdisciplinar)

Realizarea obiectivelor operationale

Realizarea comunicarii didactice, dificultatea solicitarilor, succesiunea si tipologia
ntrebarilor,

Aspecte formativ-educative (dezvoltarea creativitatii, a capacitatilor intelectuale,
valorificarea educativa a continutului, a aspectelor moral-civice, interculturale, ecologice
etc); individualizare, motivare, activizare
Mijloace implicate n activitatile de nvatare, asigurarea caracterului practic-aplicativ
42

PERSONALITATEA STUDENTULUI PRACTICANT: inuta, autoritatea n fata clasei;
limbajul (corect, expresivitate, accesibilitate, corectarea raspunsurilor gresite); elemente de
creativitate didactica (ex.: micro-decizii luate n situatii de feed-back); atmosfera si
climatul afectiv-motivational n lectie; relatia profesor-elev, elev-elev.

3.CAPACITATEA DE EVALUARE sI DE AUTOEVALUARE: Formele de evaluare
folosite; constientizarea elevilor asupra rezultatelor evaluarii; propunerea unor masuri
corective pentru lectia viitoare; spirit autocritic; capacitate de identificare a aspectelor
reusite si a celor mai putin izbutite



NOTA SEMNTURA

Profesor- mentor

.............

Nota finala = media notelor corespunzatoare indicatorilor 1, 2 si 3 = _________________
=
3
... .........


43

FIS DE EVALUARE A LECIEI DE PROB nr.2
Data : Clasa : Disciplina : Subiectul lectiei :
Tipul lectiei :
PROIECTAREA LECIEI
Documentare metodico-stiintifica (concordanta cu programa, terminologie), formularea
obiectivelor operationale, unitatea obiective-continut-itemi de evaluare
DESFSURAREA LECIEI
Parcurgerea adecvata a etapelor lectiei, densitatea sarcinilor si ritmul de lucru, dozarea
rationala a timpului
Prezentarea continutului (stiintific, logic, accesibil, esential, exemplificat., interdisciplinar)
Realizarea obiectivelor operationale
Realizarea comunicarii didactice, dificultatea solicitarilor, succesiunea si tipologia
ntrebarilor,
Aspecte formativ-educative (dezvoltarea creativitatii, a capacitatilor intelectuale,
valorificarea educativa a continutului, a aspectelor moral-civice, interculturale, ecologice
etc); individualizare, motivare, activizare
Mijloace implicate n activitatile de nvatare, asigurarea caracterului practic-aplicativ

PERSONALITATEA STUDENTULUI PRACTICANT:
inuta, autoritatea n fata clasei; limbajul (corect, expresivitate, accesibilitate, corectarea
raspunsurilor gresite); elemente de creativitate didactica (ex.: micro-decizii luate n situatii
de feed-back); atmosfera si climatul afectiv-motivational n lectie; relatia profesor-elev,
elev-elev.

44

CAPACITATEA DE EVALUARE SI DE AUTOEVALUARE:
Formele de evaluare folosite; constientizarea elevilor asupra rezultatelor evaluarii;
propunerea unor masuri corective pentru lectia viitoare; spirit autocritic; capacitate de
identificare a aspectelor reusite si a celor mai putin izbutite








NOTA SEMNTURA

Profesor- mentor

.............

Nota finala = media notelor corespunzatoare indicatorilor 1, 2 si 3 = _________________
=
3
... .........

45

FIS DE EVALUARE A LECIEI FINALE
Data : Clasa : Disciplina : Subiectul lectiei :
Tipul lectiei :

PROIECTAREA LECIEI
Documentare metodico-stiintifica (concordanta cu programa, terminologie), formularea
obiectivelor operationale, unitatea obiective-continut-itemi de evaluare

DESFSURAREA LECIEI

Parcurgerea adecvata a etapelor lectiei, densitatea sarcinilor si ritmul de lucru, dozarea
rationala a timpului

Prezentarea continutului (stiintific, logic, accesibil, esential, exemplificat., interdisciplinar)

Realizarea obiectivelor operationale

Realizarea comunicarii didactice, dificultatea solicitarilor, succesiunea si tipologia
ntrebarilor,

Aspecte formativ-educative (dezvoltarea creativitatii, a capacitatilor intelectuale,
valorificarea educativa a continutului, a aspectelor moral-civice, interculturale, ecologice
etc); individualizare, motivare, activizare
46


Mijloace implicate n activitatile de nvatare, asigurarea caracterului practic-aplicativ



PERSONALITATEA STUDENTULUI PRACTICANT:
inuta, autoritatea n fata clasei; limbajul (corect, expresivitate, accesibilitate, corectarea
raspunsurilor gresite); elemente de creativitate didactica (ex.: micro-decizii luate n situatii
de feed-back); atmosfera si climatul afectiv-motivational n lectie; relatia profesor-elev,
elev-elev.

CAPACITATEA DE EVALUARE sI DE AUTOEVALUARE: Formele de evaluare
folosite; constientizarea elevilor asupra rezultatelor evaluarii; propunerea unor masuri
corective pentru lectia viitoare; spirit autocritic; capacitate de identificare a aspectelor
reusite si a celor mai putin izbutite

NOTA SEMNTURA

1. Profesor- mentor.............

Nota finala = media notelor corespunzatoare indicatorilor 1, 2 si 3 = _________________
=
3
... .........
47

2. Profesor Didactica specialitatii
...................

Nota finala = media notelor corespunzatoare indicatorilor 1, 2 si 3 = _________________
=
3
... .......

S-ar putea să vă placă și