Sunteți pe pagina 1din 11

Profesor nvmnt precolar- Mirela Crivinanu

Grdinia P.P. Ndrag


PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRAT
Grupa: MARE- BUBURUZELE VESELE
ema anual: ,,CE I CUM VREAU S FIU
ema proiectului: ,,VREAU S FIU
ema sptmnii: ,,MUNC I RSPLAT
ema !ilei: ,,MONEDE I BANCNOTE
ipul activit ii: predare-!" are #$ %&'&($dare
ACTIVIT)I DE *NV)ARE:
I+ ACTIVIT)I DE DE,VOLTARE PERSONAL -ADP.
"N#$N%&'( )' )%M%N'(*+:
Sa(/0/(:)imineaa a sosit
oi copiii au venit
"n semicerc ne adunm
Cu toi s ne salutm.,
&(N-%*%': .. /at din palme
Clap. clap. clap
)in picioare
rap. trap. trap
Ne-nvrtim. ne rsucim
0i la centre noi pornim1,
II+ ACTIVIT)I LIBER ALESE -ALA1.
0%%N*+: ..Monede i 2ancnote,
34C )' &4$: ..)e- a vn!torii,

&(N-%*%': ..5eseli cu toii suntem.
/anii o s-i o2servm
"n linite ne vom ae!a
Cu doamna vom cola2ora.,
III+ ACTIVIT)I PE DOMENII E2PERIEN)IALE -ADE.
)0 - ..Moneda naional,- o2servare
)'C- ..Mergem toi n pas vioi,- 6oc cu te7t i cnt
&(N-%*%' .. i 6ocul nostru s-a sfr it1
Pe scaunele v-a e!a i
i pe mine m-asculta i188
IV+ ACTIVIT)I LIBER ALESE -ALA3.
(ctivitate e7tracurricular-
Profesor nvmnt precolar- Mirela Crivinanu
Grdinia P.P. Ndrag
')9C(*%' 'C4$4G%C+- ..Cum ne rspltete natura,
SCOPUL ACTIVIT)II:
- m2ogirea cunotinelor despre monede i 2ancnote prin valorificarea
e7perienei personale a copiilor.
- de!voltarea au!ului mu!ical i a simului ritmic al copiilor : e7ersarea deprinderii
de a intona corect un cntec dup au! : antrenarea memoriei mu!icale. de!voltarea
gustului estetic: e7ecutarea mi crilor sugerate de 6ocul mu!ical.
- formarea unei atitudini po!itive. responsa2ile fa de mediul n care triesc:
e7ersarea unor deprinderi de ngri6ire i ocrotire a naturii.
OBIECTIVE OPERA)IONALE:
-s fac distincie ntre 2ancnote i monede:
-s reali!e!e prin 6oc munca pe care o fac vn!torii:
-s comunice ver2al cu partenerii de la masa de lucru:
-s intuiasc imaginile pre!entate :
-s ordone!e cresctor monede i 2ancnote :
-s-i nsueasc te7tul i melodia cntecului:
-s e7ecute e7erciii euritmice coordonndu-i micrile corporale n ritmul
mu!icii.
- s-i e7prime opinia fa de cum pot intervenii copiii mpotriva polurii naturii.

STRATEGII DIDACTICE:
Metode i procedee:
o2servaia. conversaia. e7punerea.e7plicaia. e7erciiul. 6ocul de rol.
instructa6ul.
Mijloace didactice:
monede i 2ancnote din ;rtie imprimat. monede i 2ancnote reale vec;i i
noi. poster cu monedele i 2ancnotele aflate n circulaie. cas de marcat. cntar. fructe
din plastic. 6ucrii din plu. o2iecte din plastic. C)- pla<er. 2uc;etul de flori
Forme de organizare: frontal. individual. pe grupe
LOC DESFURARE: sala de grup.
DURATA: o !i
Profesor nvmnt precolar- Mirela Crivinanu
Grdinia P.P. Ndrag
BIBLIOGRAFIE:
- M'C% ..Curriculum pentru nvmnt precolar =>?@?AaniB88 /ucureti CDDE.
- ..&evista "nvmntului Precolar88Nr.F-C?CDFF
- G. /re2en i cola2oratorii. ..Metode interactive de grup,. 'd. (rves. CDD@
- Monica $espe!anu ..radiional i modern n nvmntul precolar romnesc,. 'd.
4mfal 'senial. /ucureti. CDDA
SCENARIUL ,ILEI
NTLNIREA DE DIMINEA !AL"T"L $a sosirea copiilor n sala de grup. acetia se
vor ae!a n semicerc pe scunele :
..)imineaa a sosit
oi copiii au venit
"n semicerc ne adunm
Cu toi s ne salutm.,
N#"TATEA $ILEI "n sala de grup intr o florreas cu un 2uc;et de flori. 'u i voi
plti 2uc;etul i ntre2 dac 2anii pe care i-am dat sunt suficieni.
%RE$ENA &#%IIL#R Ge vor identifica copiii a2seni prin strigarea catalogului.
M%RT'IREA &" &EILALI: (st!i vom nva despre 2ani i valoarea lor.
A&TI(ITATEA DE )R"% Ge va ntocmi calendar*l nat*rii+ pentru a ti n ce !i
suntem. n ce lun. an i anotimp.
-.."n ce anotimp suntemH88
,++"n ce dat suntemH,
,..Cum este vremea afarH88
Prin tran!iia.. /at din palme? Clap. clap. clap? )in picioare? rap. trap. trap? Ne-
nvrtim. ne rsucim? 0i la centre noi pornim1, i voi ndruma pe copiii spre centrele de
intere-.
Ge anun tema i o2iectivele activitilor. apoi le voi pre!enta sectoarele i
materialele e7istente. Copiii aleg centrul la care doresc s lucre!e. $a centrul tiin,
copiii vor o2serva monede i 2ancnote actuale. dar i monede i 2ancnote vec;i. $a
centrul joc de rol se vor 6uca de-a vn!torii.
recerea de la activitile li2er alese la activitile pe domeni e7perieniale se
reali!ea! prin tran!iia ..5eseli cu toii suntem. ? /anii o s-i o2servm? "n linite ne
vom ae!a ? Cu doamna vom cola2ora.,
$a domeniul cunoaterea mediului vom o2serva .. moneda naional,- $'9$.
$a domeniul estetic- creativ vom nva 6ocul cu te7t i cnt ..Mergem toi n pas
vioi, i vom repeta cntecul .. 0ade raa pe 2utoi, .
Prin tran!iia .. i 6ocul nostru s-a sfr it1 ? Pe scaunele v-a e!a i ? i pe mine m-
asculta i188se trece la activitatea e7tracurricular- ')9C(*%' 'C4$4G%C+- ..Cum ne
rspltete natura,.
Activitate integrat:
MONEDE I BANCNOTE
ACTIVITI PE DOMENII
EXPERIENIALE:
)0 - ..Moneda naional,- o2servare
)'C- ..Mergem toi n pas vioi,- 6oc cu
te7t i cnt
Profesor nvmnt precolar- Mirela Crivinanu
Grdinia P.P. Ndrag


A%0$!$0a0e e40ra%/rr$%/(ar"
')9C(*%' 'C4$4G%C+-
,,Cum ne rspte!te natura"
0$$5":
,, M#ne$e !i %ancn#te"
6&% de r&(:
,,De&a v'n(t#rii"
Profesor nvmnt precolar- Mirela Crivinanu
Grdinia P.P. Ndrag
SECVEN)A
DIDACTIC CON)INUTUL STIIN)IFIC
METODE
I
PROCEDEE
MI6LOACE
DIDACTICE
FORME
DE
ORGANI,ARE
EVALUARE
1+Or7a$8area
a%0$!$0"5$$
5oi asigura condiii optime pentru
desfurarea activitilor:
-aerisirea slii de grup
-aran6area mo2ilierului su2 form de careu desc;is
-pregtirea materialului necesar
-intrarea ordonat a copiilor n sala de grup
instructa6ul
Irontal corectarea
inutei copiilor
3+Cap0area
a0e5$e$
(tenia le este captat de florreasa care intr n
sala de grup cu un 2uc;et de flori. 'u i voi plti
2uc;etul i le voi e7plica copiilor c pentru
procurarea celor necesare vieii de !i cu !i. avem
nevoie de 2ani.
Prin tran!iia.. /at din palme? Clap. clap. clap?
)in picioare? rap. trap. trap? Ne-nvrtim. ne
rsucim? 0i la centre noi pornim1, vom trece la
centrele de interes pregtite.
conversaia
o2servaia
calendarul
naturii
flori
frontal o2servarea
comportamentu-
lui
copiilor
9+A/5area
0e:e$ #$ a
&;$e%0$!e(&r
(st!i vom lucra la centrele de interes pregtite.
$a centrul ++tiin./0 vom o2serva monede i
2ancnote actuale pe care prinii votri le folosesc
atunci cnd fac cumprturi i pltesc cu acestea.
dar i monede i 2ancnote vec;i. $a centrul ++joc de
rol0 ne vom 6uca de-a vn!torii. Copiii i aleg
rolurile. ncercnd ca fiecare mem2ru al grupului s
fie antrenat ntr-o secven a ntregului.
9rmea! pre!entarea i o2servarea monedei
naionale- $'9$. (poi vom nva un cntecel nou
intitulat .. Mergem toi n pas vioi,.
'7plicaia.
conversaia.
o2servaia
Materiale
didactice
e7istente la
centre
Irontal
"nelegerea
sarcinilor pe
centre de
interes
Profesor nvmnt precolar- Mirela Crivinanu
Grdinia P.P. Ndrag
$a final. n cadrul 'ducaiei ecologice. vom
purta o scurt conversaie despre .. Cum ne
rspltete natura, dac i noi avem gri6 de ea. o
respectm i o iu2im.

<+D$r$=area
!"5"r$$
Ge intuiesc materialele de la cele dou centre i
se pre!int sarcinile de lucru. Copiii vor lucra su2
atenta mea supraveg;ere. oferindu-le indicaii
suplimentare acolo unde este ca!ul.
ran!iie..5eseli cu toii suntem.
/anii o s-i o2servm
"n linite ne vom ae!a
Cu doamna vom cola2ora,.
(ctivitatea pe domenii e7perieniale la D
>DEC cu tema ,,Monede i bancnote
Pentru procurarea celor necesare vieii de !i cu
!i. avem nevoie de 2ani. Ge va afia posterul cu
valorile leului romnesc =monede i 2ancnote aflate
n circulaieB. $e pre!int LE"L ca fiind moned
naional a &omniei.
(a($8a ;a%&0e(&r :
Ge vor purta discuii despre aspect. culoare.
mrime. sim2oluri. Ge vor pre!enta 2ancnotele reale
pentru a se o2serva ;rtia i elementele de
securitate. Iiecare 2ancnot are o anumit valoare.
=ane7a F i >B
e7plicaia.
e7erciiul
6ocul de rol
'7punerea.
Poster cu
2ancnote i
monede
romneti aflate
n circulaie
Irontal
%ndividual
Pe grupe
(precieri ver2ale
JIoarte 2ine1,
o2servarea
comportamentu-
lui
copiilor
Profesor nvmnt precolar- Mirela Crivinanu
Grdinia P.P. Ndrag
S$0e8a par5$a("
5oi numi un copil s arate i s descrie cu
cuvintele proprii o anumit 2ancnot.
Aa($8a :&ede(&r:
$e pre!int copiilor monedele. $e voi vor2i
despre mrimea. culoarea. greutatea acestora.
=ane7a CB
S$0e8a par5$a("
5oi cere copiilor s recunoasc cea mai mic
moned =att ca valoare ct i ca dimensiuneB. (poi
s recunoasc cea mai mare moned.
S$0e8a ?$a("
Moneda naional a &omniei este $'9$.
/ancnotele i monedele romneti n circulaie au
diferite mrimi. culori. greutate material din care
sunt confecionate i nu n ultimul rnd valoarea
lor .
/anii ne a6ut s ne cumprm tot ce ne tre2uie
n viaa de !i cu !i. ns tre2uie s munceti pentru a
primi 2ani.
5oi atrage atenia asupra pstrrii n 2une
condiii a 2anilor. pentru a evita deteriorarea lor.
(tunci cnd monedele i 2ancnotele sunt deteriorate
acestea sunt duse la /anca Naional. care le retrage
din circulaie i emite monede i 2ancnote noi.
&egului de igien privind folosirea 2anilor
42servaia.
Conversaia.
/ancnote
Monede
Irontal
%ndividual
Pe grupe
Irontal
%ndividual
(precieri ver2ale
JIoarte 2ine1,
Profesor nvmnt precolar- Mirela Crivinanu
Grdinia P.P. Ndrag
Gplarea pe mini. evitarea ducerii minii la
oc;i. gur. etc.
0i pentru c acum cunoatei 2anii romneti .
mi-am propus s nvm un cntec care se numete
..Mergem toi n pas vioi,- 6oc cu te7t i cnt =ane7a
KB i vom repeta cntecul ..0ade raa pe 2utoi, pe
care voi l-ai nvat sptmna trecut. )ac vor
e7ecuta corect e7erciiile de ..ncl!ire, a vocilor i
vor intona frumos. respectnd modelul. cntecelul
nou i 6ocul mu!ical. vor primi recompense L
surpri! la sfr itul activit ii.
Ge e7plic copiilor i se demonstrea!
e7erciiile de respiraie i de cultur vocal :
-se solicit imitarea suflrii unui fulg din palm. a
pufului de ppdie din cealalt mn: facem lini te:
. mirosim flori.
-sunete nalte. sunete 6oase: se pre!int un motiv
mu!ical din cntecul de predat.
Ge trece la nv area noului cntec:
-se reaminte te copiilor c vor nv a un cntec
despre ..mersul vioi, i s-i imagine!e c sunt nite
soldei.
-voi recita versurile cntecului i voi e7plica
cuvintele necunoscute. dac e7ist.
-voi cnta cu e7presivitate noul cntec n scopul
strnirii interesului copiilor de a-l nva.
-se repet nc o dat prima strof. (poi se repet
strofa pe fragmente i se cere copiilor s repete dup
model.
- la fel se procedea! i cu cealalt strof.
e7erciii de
intonaie
pentru
omogeni!area
vocilor
C)-pla<er
Irontal
Irontal
Irontal
(precieri ver2ale
aplau!e
(precieri ver2ale

Profesor nvmnt precolar- Mirela Crivinanu
Grdinia P.P. Ndrag
9rmea! e7ecutarea 6ocului cu cntec. Copiii
sunt grupai n cerc. la 2taia din palme copiii se vor
grupa cte doi. apoi vor 2ate din palme. din picioare.
5oi cere copiilor s repete tot 6ocul mu!ical.
9rmea! repetarea cntecului ..0ade raa pe
2utoi, pe care l-au nvat sptmna trecut.=ane7a
MB
&(N-%*%' .. i 6ocul nostru s-a sfr it1
Pe scaunele v-a e!a i
i pe mine m-asculta i188
(ctivitatea din cadrul ')9C(*%'%
'C4$4G%C'- ..Cum ne rspltete natura,se
desfoar pe 2a!a unui plan de ntre2ri.
-ilele acestea. odat cu venirea cldurii.
ma6oritatea dintre voi ai fost n natur.
-5-ai plim2at prin parcH
-Ce floricele ai recunoscutH
-Cum era iar2aH
Noi toi tre2uie s prote6m natura. deoarece ea
ne rspltete. dac i noi avem gri6 de ea. o
respectm i o iu2im. "n parc nu avem voie s
rupem florile. crengue din copaci deoarece e
inter!is i putem fi amendai =amenda se pltete cu
2anii despre care am vor2it ast!iB.
demonstraia
3ocul mu!ical
audiia
e7punerea
Conversaia
'7plicaia
individual
capacitii de
concentrare i de
ver2ali!are a
propriei opinii
Profesor nvmnt precolar- Mirela Crivinanu
Grdinia P.P. Ndrag
@+O;5$erea
per?&r:a5e$

5oi solicita copiii s ordone!e cresctor
monedele i 2ancnotele.
'levii vor lucra n perec;i i vor ae!a cartonaele
cu enunurile n ordinea n care s-au desfurat
faptele.
e7erciiul

Monede i
2ancnote

Irontal
individual
(precieri ver2ale
A+*%Be$erea
a%0$!$0"5$$
Ge fac aprecieri att n ceea ce privete reali!area
sarcinilor. implicarea n activitate ct i n ceea ce
privete comportamentul copiilor i respectarea
regulilor grupei.
Copiii vor fi recompensai.
conversaia frontal (precieri ver2ale
(plau!e
Profesor nvmnt precolar- Mirela Crivinanu
Grdinia P.P. Ndrag

S-ar putea să vă placă și