Sunteți pe pagina 1din 6

1

PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATA




GPS DUMBRAVA MINUNATA BISTRITA
GRUPA: mica B/Floricelelor
EDUCATOARE:Puia Octavia Iuliana
DATA: 11.11.2013(Luni)
TEMA ANUALA:CAND/CUM SI DE CE SE INTAMPLA?
TEMA PROIECTULUI:TOAMNA ANOTIMPUL BOGATIEI
SUBTEMA:Ce ne-a povestit toamna?
TIPUL DE ACTIVITATE: mixta
MIJLOACE DE REALIZARE:activitate integrata DS /ALA1/ALA2
FORME DE ORGANIZARE: frontala, pe grupuri,individuala
DURATA : 1 zi
LOCUL DE DESFASURARE: sala de grupa
OBIECTIVE GENERALE:
- Aplicarea notiunilor invatate;
- Exersarea notiunilor despre toamna;
- Participarea in cadrul activitatilor.
OBIECTIVE OPERATIONALE:
- Sa recunoasca fenomenele toamnei prezentate in imagini;
- Sa denumeasca fructele si legumele de toamna;
- Sa respecte indicatiile primite ;
- Sa utilizeze materialele primite;
- Sa socializeze cu ceilalti copii.
STRATEGII DIDACTICE
METODE SI PROCEDEE: conversatia, explicatia, jocul didactic,
demonstratia,exercitiul.
RESURSE MATERIALE: calendarul naturii, imagini cu legume, fructe,
frunze ,puzzle,lego,cosulete.
METODE DE EVALUARE:chestionarea orala, observarea curenta,turul
galeriei.
BIBLIOGRAFIE: Curriculum pentru invatamantul prescolar (3-6/7 ani),
2008
Revista pentru invatamantul prescolar si primar, nr3-4,
2013, ed Arlequin
Metodica predarii activitatilor instructiv-educative in gradinita de copii,
aut.Colceriu Laura, 2010



2


SCENARIUL ACTIVITATII

Activitatea debuteaza in cadrul intalnirii de dimineata, prin salutul
dintre copii si educatoare.Copiii fiind asezati in semicerc,copiii si
educatoarea se saluta prin intermediul poeziei :
Dimineata ne-am trezit
La gradinita am venit
In cerc sa ne adunam
Cu totii sa salutam.
In cadrul intalnirii de dimineata , are loc impartasirea , moment in
care fiecare copil este stimulat pentru a vorbi in fata grupei despre
Cum mi-am petrecut zilele libere?pentru a impartasi noutati sau
lucruri interesante pe care le-au desfasurat in zilele libere, sau in
vacanta.
Ca mesaj al zilei se vor descrie activitatile ce urmeaza a fi
defasurate si li se povesteste copiilor despre faptul ca in aceasta
saptamana vom avea un invitat special in grupa, pentru care trebuie sa
ne pregatim sa-i aratam ca am invatat multe lucruri despre anotimpul
toamna. Pentru a implica mai mult copiii in activitati pe parcursul
acestei saptamani vom completa o plansa a evaluarii grupei, in care
fiecare copil va primi cate o bulinuta, reprezentand diverse elemente
legate de anotimpul toamna.
Dupa intalnirea de dimineata se va face ca element de tranzitie
Bat din palme pentru a destine si inviora copii, ce va face trecerea
de la intalnirea de dimineata la DOMENIUL STIINTE,unde in cadrul
activitatii de Cunoasterea mediului vom desfasura jocul didacticCe
stii despre? ale carui reguli vor fi prezentate astfel:
- Copiii aleg din cos un element;
- Sunt rugati sa denumeasca elementul ales;
- Copilul va enumera caracteristicile cunoscute referitoare la
culoare, forma, marime, etc.
- Ceilalti copii , sau educatoarea pot interveni in corectarea
eventualelor greseli, sau pentru a face completari.
Prin intermediul acestui joc se vor aprecia notiunile despre toamna pe
care le au copiii.
Dupa incheierea activitatii de Cunoastrea mediului se va trece
prin intermediul tranzitiei Trenuletul la lucrul pe centre.
3

Astfel, vom lucra la trei centre JOC DE ROL, JOC DE MASA si
respectiv CONSTRUCTII. La centrul JOC DE ROL copiii vor merge
la piata unde vor face cumparaturi pentru a pregati supa de
zarzavat,la centrul JOC DE MASA vom face din Jumatate-intreg
reprezentand morcovi, mere, si frunze in culori de toamna,iar la
centrul CONSTRUCTII copiii vor lucra cu lego si vor construi
Rafturi pentru camara bunicii .
In incheierea lucrului pe centre se va face evaluarea lucrarilor
copiilor, evaluandu-si unii altora constructiile . Pentru a recompensa
copiii pentru raspunsurile si implicarea lor in activitate , acestia vor
primi mere, care vor fi asezate in dreptul numelui lor pe o plansa
mare.
In incheierea activitatilor se va juca jocul ritmicA venit
toamna!.
























4

EVENIMENTE
DIDACTICE
CONTINUT STIINTIFIC METODE SI
PROCEDEE
EVALUARE
1. MOMENT

ORGANIZATORIC
Se aeriseste sala de grupa si se
creeaza conditiile optime pentru
desfasurarea activitatii

2. CAPTAREA
ATENTIEI
Se aseaza pe scaunel in centru
vizual al copiilor o plansa mare
pe care fiecare copil va lipi o
imagine , reprezentand un fruct,
o leguma sau o frunza cu numele
sau.
Conversatia

Asculta cu
atentie
3. ANUNTAREA
TEMEI SI
OBIECTIVELOR
Li se va explica copiilor ca in
una din zilele acestei saptamani,
vom avea un invitat special in
grupa caruia trebuie sa ii
demonstram ca am invatat multe
lucruri si pe care le vom repeta
pana la sosirea invitatului. De
asemena pentru a evalua
cunostintele in cadrul fiecarei
activitati pe care le vom
desfasura copiii care sunt cei mai
activi vor primi bulinute pe care
le vom aseza pe plansa si le vom
arata invitatului nostru.
Conversatia Asculta cu
interes
explicatiile
educatoarei
4. DIRIJAREA
INVATARII
Trecerea de la intalnirea de
dimineata la activitatea pe
domenii experentiale se face prin
tranzitia:
Bat din palme pentru a
destide si a inviora copiii.
Pentru activitatea de cunosterea
mediului vom desfasura un joc
didactic intitulatCe stii despre?
in cadrul caruia copiilor li se vor
explica regulile jocului:vor fi
asezate intr-un cos mere, pere,
frunze, morcovi, cartofi, iar
copiii vor veni pe rand si vor
alege cate un element si pe care
il vor numi, si vor spune ceea ce
Exercitiul
Jocul



Conversatia



Explicatia

Jocul

Exercitiul


Raspund
cerintelor
momentului
zilei

Repeta si
executa
miscarile
jocului


Raspunde
intrebarilor si
cerintelor


5



stiu despre el.(forma, culoare,
unde l-am vazut, la ce il folosim,
etc) copilul care raspunde
cerintelor va fi completat sau
corectat de ceilalti copii sau de
catre educatoare acolo unde este
cazul. Pentru a stimula copiii sa
se implice in acest joc vor primi
cate un mar in urma
raspunsurilor lor, ce va fi asezat
pe plansa evaluarii in dreptul
numelui copiilor.







5. OBTINEREA
PERFORMANTELOR
Elementul de tranzitie dintre
activitateade cunoasterea
mediului si lucrul pe centre se
va face prin intermediul jocului
muzical Trenuletul.
In cadrul centrelor se va lucra la
centrul JOC DE ROL, in cadrul
caruia copiii vor mergeLa
piata si vor face cumparaturi la
fel ca mama pentru a pregati
supa de zarzavat, la centru JOC
DE MASA copiii vor primi
imagini cu mere, morcovi si
frunze care sunt taiate in doua si
pe care copiii vor trebui sa le
intregeasca. La centrul
CONSTRUCTII copii vor
construi din legoRafturi pentru
camara bunicii.






Conversatia



Exercitiul


Explicatia


Jocul

Executa
miscarile





Respecta
indicatiile
6. EVALUAREA Dupa ce copii vor isi vor evalua
unii altora lucrarile din cadrul
constructiilor, cat si bulinele pe
care le-au primit, in urma
activitatilor desfasurate.
Turul galeriei Apreciaza o
lucrare ca
reusita sau
nereusita
7. INCHEIEREA
ACTIVITATII
Se va juca jocul ritmicA venit
toamna!.

Jocul
Demonstratia
Participa si
respecta
regulile
jocului
6

S-ar putea să vă placă și