Sunteți pe pagina 1din 5

PROIECT DIDACTIC

Unitatea de nvmnt: coala cu clasele I-VIII ,,Ion Jalea din Constana


Propuntor: Student: Baciu Emilia
Data: 28.02.2014
Clasa: a V-a
Obiectul: Limba i literatura romn
Subiectul: Basmul Prslea cel voinic i merele de aur; Predicatul verbal; Predicatul nominal
Tipul leciei: Evaluarea cunotinelor

COMPETENE GENERALE:
1. Receptarea mesajului oral n diferite situaii de comunicare;
2. Receptarea mesajului scris, din texte literare i nonliterare, n scopuri diverse;
3. Utilizarea corect i adecvat a limbii romne n producerea de mesaje scrise, n diferite
contexte de realizare, cu scopuri diverse.

OBIECTIVELE EVALURII:
O1 cunoaterea textului;
O2 definirea basmului;
O3 diferenierea basmului cult de cel popular;
O4 diferenierea predicatul verbal de predicatul nominal;
O5 cunoaterea modurilor i a timpurilor verbale;
O6 cunoaterea modalitilor de caracterizare ale unui personaj;

STRATEGIA DIDACTIC
METODE: conversaia, exerciiul, munca independent.
MIJLOACE: fia de lucru, tabla.
RESURSE: coninuturi conform programei;
locul de desfurare sala de clas;
timpul o or de curs (50)
TIPUL DE EVALUARE: sumativ.

BIBLIOGRAFIE:
Crian, Alexandru, Dobra, Sofia, Smihian, Florentina, Limba romn,Manual de clasa a V-a,
Editura Humanitas Educaional, 2013;

Nr.
Crt.

Etapele leciei

Obiective

Timp

Activitate


Profesor Elevi
Strategia didactic

Metode,
procedee
Mijloace
Forme de
organizare
1.


Moment
organizatoric


1'
Asigur ordinea i verific
dac toi elevii au materialele
necesare pe banc.

Se pregtesc pentru or i
ntiineaz profesorul
despre posibili abseni.
Conversaia Catalogul
Frontal,
individual
2.

mprirea testului

2'
Precizeaz obiectivele
urmrite i timpul de
realizare a testului.

Sunt ateni la explicaiile
profesorului; eventual cer
lmuriri cu privire la unele
cerine din test.

Conversaia
Frontal,
individual
3.

Evaluarea
propriu-zis

O1, O2,
O3, O4,
O5, O6
45'
Supravegheaz buna
funcionare a orei.

Rezolv testul.
Exerciiu, analiza
literar i
gramatical
Fia de evaluare Individual
4.

ncheierea

2'
Roag strngerea lucrrilor,
le mulumete elevilor
i i salut.

Strng testele i i salut
profesorul.

Conversaia Frontal


Clasa: a V-a .. Data:
Elev: ...
Test de evaluare

(5 puncte)
1. Stabilii valoarea de adevr a urmtoarei afirmaii:
Personajul principal din basmul Prslea cel voinic i merele de aur este fiul cel mic al
mpratului.
a. Adevrat;
b. Fals.

(5 puncte)
2. n basmul Prslea cel voinic i merele de aur, fata cea mic de mprat se mrit
cu cel care i va aduce:
a. o furc cu caierul i fusul cu totul de aur, care s toarc singur;
b. o cloc cu pui cu totul i cu totul de aur i mrul de aur;
c. o furc cu caierul i fusul cu totul de aur, care s toarc singur i o cloc cu
pui cu totul i cu totul de aur.

(3 x 5 puncte)
3. Grupai elementele din cele dou coloane, astfel nct s artai rolurile ndeplinite
de personajele din basmul Prslea cel voinic i merele de aur:
Ajutoare
Adversari
Personaje episodice

Zmeii, fraii lui Prslea
mpratul, argintarul
Corbul, fata de mprat, zgripsoroaica

(4 x 2,5 puncte)
4. Completai spaiile libere pentru a descoperi definiia corect:
Basmul este o creaie ___________ i are caracter: _______, _______ i _________ .

(10 puncte)
5. Cine este autorul basmului Prslea cel voinic i merele de aur?


(5 x 5 puncte)
6. Se d fragmentul:
Aa fcur. Ieir cte trei fraii n curte, dinaintea palatului, aruncar sgeile n
sus i, cnd czur, ale frailor celor mai mari le czur drept n cretetul capului i-i
omorr, dar a celui mai mic i czu dinainte.
Iar dac ngropar pe fraii cei mai mari, fcur nunt mare i Prslea lu pe fata
cea mic. Toat mpria s-a bucurat c le-a adus Dumnezeu sntos pe fiul cel mai mic al
mpratului i se mndrea, flindu-se, de vitejiile ce fcuse el; iar dup moartea ttne-su
se sui el n scaunul mpriei, i mpri n pace de atunci i pn n ziua de astzi, de or fi
trind.
Trecui i eu pe acolo i sttui de m veselii la nunt, de unde luai
O bucat de batoc,
-un picior de iepure chiop,
i nclecai p-o a, i v-o spusei dumneavoastr aa.

Pornind de la text, rspundei urmtoarelor cerine:
a) Ce formul specific basmului ntlnim n acest fragment? Identificai-o i precizai
tipul acesteia.
b) La ce mod, timp, persoan i numr sunt verbele care predomin n primul alineat?
Dai exemple.
c) Formai enunuri cu verbele a face i a iei n care s intre n alctuirea
predicatului nominal.
d) Ce pereche de cuvinte (verbe) cu sens asemntor ntlnim n fragment?
e) Credei c fraii lui Prslea au meritat pedeapsa primit?

(4 x 5 puncte)
7. Caracterizai, n maximum treizeci de rnduri, personajul principal din basmul
Prslea cel voinic i merele de aur, avnd n vedere urmtoarele:
- Rolul personajului n basm (facei referire i la titlu);
- Opoziia bine / ru;
- Relaia cu celelalte personaje;
- Tipurile de caracterizare (direct, indirect).

Not! Toate subiectele sunt obligatorii. 10 puncte sunt din oficiu. SUCCES!


Barem de corectare

1. Pentru rspunsul corect se acord 5 puncte.
a) Adevrat

2. Pentru rspunsul corect se acord 5 puncte.
c) o furc cu caierul i fusul cu totul de aur, care s toarc singur i o cloc cu
pui cu totul i cu totul de aur

3. Pentru fiecare grupare corect se acord 5 puncte.
Ajutoare Corbul, fata de mprat, zgripsoroaica
Adversari Zmeii, fraii lui Prslea
Personaje episodice mpratul, argintarul

4. Pentru fiecare cuvnt corect completat se acord 2,5 puncte.
Basmul este o creaie popular i are caracter: oral, anonim i colectiv.

5. Pentru ncadrarea corect n specia basmului popular i menionarea faptului c
Prslea cel voinic i merele de aur nu are autor, se acord 8 puncte. Pentru specificarea
autorului care l-a cules i a crii n care a fost publicat se acord 2 puncte.

6. a) Se acord 5 puncte pentru identificarea formulei finale i nclecai p-o a, i v-o
spusei dumneavoastr aa.
b) Se acord 5 puncte pentru a analiza verbele predominante din primul alineat, aflate
la modul indicativ, timpul perfect simplu, persoana a III-a, numrul plural i pentru a oferi
exemple: fcur, ieir, aruncar, czur, omorr.
c) Se acord 5 puncte pentru a alctui propoziiile care s respecte cerina:
Eu m fac aviator. (a face verb copulativ, intr n structura predicatului nominal)
Sora mea a ieit profesoar. (a iei verb copulativ, intr n structura predicatului
nominal)
d) Se acord 5 puncte pentru identificarea perechii de sinonime se mndrea,
flindu-se, forme ale verbelor sinonime a se mndri i a se fli.
e) Se acord 5 puncte pentru argumentarea rspunsului.

7. Se acord cte 5 puncte pentru fiecare cerin corect rezolvat: raportarea la titlu, care
anticip rolul lui Prslea n basm; opoziia dintre personajele pozitive (corbul, fetele de
mprat, zgripsoroaica, mpratul) i cele negative (zmeii, fraii lui Prslea), specificnd crui
grup aparine eroul; descrierea relaiilor dintre Prslea i: fraii si, personajele adjuvante, tatl
su, fata de mprat; precizarea elementelor de portret fizic/ moral prin raportare la textul citat
i prin precizarea modalitilor de caracterizare: direct/ indirect. Pentru rspunsuri pariale
se acord 3 puncte, iar pentru ncercare de rspuns se acord 1 punct.

S-ar putea să vă placă și