Sunteți pe pagina 1din 7

PROIECT DIDACTIC

Unitatea de nvmnt: Grdinia cu program prelungit nr. 45 Constana


Data :16.11.2012
Grupa : mijlocie(Nivel I)-Petiorii jucui
Domeniul experienial : Domeniul psihomotric
Categoria de activitate: Educaie psihomotric
Tema sptmnii: Toamna
Tema activitii: 1.Tipuri de mers -Joc- La plimbare prin pdure
2.Calitatea motrica- ndemanare- Joc - Floricele s culegem
Tipul de activitate :Predare
Propuntoare: Clin Ruxandra Valentina
Farca (Botnaru) Mihaela
Profesor-mentor practic : Adriana Herbert
Durata activitii: 15-20 minute
Scopul activitii: Dezvoltarea fizic armonioas prin practicarea exercitiului fizic;
Formarea deprinderii de a se deplasa prin mers, ocolind obstacole;
Dezvoltarea ateniei voluntare.


Obiective de referint:
- S fie capabil s execute miscri motrice de baz:
Mers, alergare,srituri;
- S fie apt s utilizeze deprinderile motrice nsuite n diferite contexte.
Obiective operaionale:
- S execute exerciii viznd micarea diferitelor segmente ale corpului ;
- S rspunda motric la o comanda dat;
- S pstreze o poziie corect a corpului;
- S execute corect mersul n coloan cte unul ocolind obstacolele;
- S execute actiunile motrice nvate, n conditii variate.
Obiectiv afectiv:
-S se implice i s participe la activitate.
Strategii didactice:
Metode si procedee
M 1 Explicatia
M2 Demonstraia
M3 Exerciiul
M4 Jocul
M5 Povestirea
Mijloace (Material didactic)
m1 Cuburi din lemn
m2 Coule
m3 Flori plastic
m4 Stimulente- Medalii.
m5 Ppua Zna Toamna
Forme de organizare: frontal, individual, pe grupe.
Forme de evaluare: continu.
Loc de desfurare: sala de grup.
Durata: 15-20 min.





Bibliografie:
1. Antonovoci, tefania-Educaia fizic n gradini de Editura Didactica Publishing House, Bucureti, 2010
2.*** Curriculum pentru nvmnd precolar, (3-6/7 ani), M.E.C.I,Bucureti, 2008
3. ***Metodica activitilor instructiv educativ n nvmnt precolar, vol II, Ed. Fizic , Editura
Didactica Nova , Craiova 2008
4.Ministerul Educatiei si cercetrii Programa activitatilor instructiv-educative n grdini,Bucureti,
2005;


Evenimentul
didactic
(Etapele)
Elemente de coninut
Dozare Formaiuni
de lucru
Indicaii metodice Strategii didactice
Metode Material
didactic
I.Moment
organizatoric
adunarea copiilor n sala de grup:
-alinierea;
-salutul ;
-verifiacrea prezenei, a echipamentului i strii de
sntate ;
-captarea ateniei(ntoarceri spre diferite direcii: spre
u, spre pretele din spatele clasei,spre fereastr).
-anuarea temei;
-expunerea povetii: Zna Toamna v invit la o
plimbare prin pdure.

******


Alinierea!
Bun ziua!
Zna Toamna a venit din nou la
voi, copii, i v invit la o
plimbare prin pdure
m6
II. Pregtirea
organismului
pentru efort
Variante de mers i alergare : -Mers normal;
-Mers pe vrfuri;
-Mers ghemuit ;
-Alergare normal.
Ne ncolonm frumos unul dup altul fr s ne
nghesuim.
Am ajuns n pdure. n pdure sunt copaci uriasi.
Suntem si noi uriai ca ei(Mers pe vrfuri).
Ne ntlnim cu doi pitici i ne facem i noi mici.
(Mersul piticului). Ne ridicam.
Acum alergm pentru a ajunge mai repede n poieni.
(Alergare uoar). Am ajuns, ce aer curat! Hai s
respirm i noi !(Exercitii de respiraie).



n ir cte unul pe marginea
slii.
Cte unul pe crare mergem n
pdurea mare .
Spatele drept, privirea nainte,
braele se mic liber pe lng
corp. Pstrai-v locul s nu v
rtcii (Alergare uoar).

III.
Influenarea
selectiv a
aparatului
locomotor
Ce culori frumoase au frunzele copacilor toamna Hai
s le privim i noi!
Ex1 Privim psrile cltoare
P.i stnd deprtat
T
1
-aplecarea capului n fa
T
2
-revenire
T
3
-aplecarea capului n spate




3x4



Capul spre cocori!(stnga)
Capul spre rndunele!
(Dreapta)





T
4
-revenire
Ce psrele multe zboar printre copaci. S zburm i
noi ca ele!
Ex2Zburm ca psrelele
P.i-Stnd deprtat cu braele pe lng corp.
T
1
T
3
-Braele lateral
T
2
T
4
-Braele jos.
Norii s-au strns, cerul e gri, vine ploaia , dragi copii!
Norii toi s-au risipit, iat soarele a ieit!
Ex3Ploaia i soarele
P.i-Stnd.Minile pe lng corp.
T
1
T
3
-Ghemuit, degetle lovesc podeaua;
T
2
T
4
-Ridicarea braelor cu coatele ntinse.
Dintre tufe, copilai,
Apare un iepura.
Iepuraul e vioi,
opim ca el i noi!
Ex4 Srituri ca iepuraul
P.i-Stnd cu minile pe olduri.
T
1
T
8
-Srituri uoare pe vrfuri.
Frunzele uscate sunt zburate de vnt
Exerciiu de respiraie Suflm frunzele





4x4









3x4





2x8




Braele ntinse, privirea
nainte!





Ghemuit, degetele lovesc
podeaua, braele ntinse!




Sritura de pe loc cu ambele
picioare.

Inspiraie pe nas cu ridicarea
braelor sus i expiraie pe gur.
IV. Realizarea
temelor
Mers cu ocolire de obstacole
Ploaia a lsat multe bltoace cu noroi . Mergem unul
dupa altul ocolind blile ,ca s nu ne murdarim
ghetuele.
n pdure sunt i muli copaci. Trebuie s-i ocolim si pe
acetia. Ca sa nu ne pierdem prin pdure ne vom ine
de mn formnd un lan.
Pentru ca am obosit , haideti s mergem numai cte
unul,iar ceilali s ne odihnim i s ne ateptm rndul
cumini.
Mers cu ocolire de obstacole cte unul. inuta copiilor
va fi corect,spatele drept capul sus. Se va evita trtul
picioarelor. Vom conduce irul copiilor. Mers n coloan
cte unul,urmrindu-se pstrarea distanei dintre copii.

*
*
*
*







Spatele drept,capul sus, braele
se mic liber pe lng corp.


Se a urmri pstrarea distanei
corespunztoare dintre copii.

V. Dezvoltarea
calitii
motrice de
ndemnare
Joc: S culegem floricele Copiii sunt mpii n dou
echipe .La o anumit distan n faa lor pe jos se afl
floricele pe care copii le vor culege . La comanda
Culegei!Primii iepurai din fiecare echip se
deplaseaz la locul respectiv , culeg cu ambele mini
floricele pe care le pun n coul toamneiTrecnd apoi
n spatele irului.
Dou
coloane

Ateapt la linie!
VI. Revenirea
organismului
dup efort
Mers de voie cu expiraii pentru educarea actului
respirator. Joc: Suflm frunzele uscate



VII.ncheierea
activitii
Plimbarea noastr s-a sfrit, ne aezm s ne
odihnim.
Se face fixarea temei i aprecieri cu ajutorul Znei
Toamna.
Imprim stimulente-medalii.



.

S-ar putea să vă placă și