Sunteți pe pagina 1din 7

1

Proiect de lecie


Instituia:Scoala Gimnaziala ,,Mihai Viteazul
Obiectul: Ora de diregenie
Clasa: a VII-a
Profesor:Stancu Antoneta-Elena
Subiectul leciei: Adolescena. Nevoi i dorine adolescentine.
Tipul leciei: Lecie combinat
Durata: 45 minute




Subcompetene:
Exprimarea unei opinii/ atitudini/ a unei judeci critice de valoare.
Argumentarea spontan, fluent a punctului de vedere.
Structurarea ideilor pentru realizarea discursului propriu.




Obiectivele leciei: La sfarsitul leciei elevii vor fi capabili:
O
1
s utilizeze adecvat cuvintele care exprim nuanele varstei adolescentine;
O
2
s identifice nevoile adolescentine pe baza unor situaii cotidiene;
O
3
s argumenteze importana nevoilor identificate n O
2
;
O
4
s reprezinte prin imagine nuane ale varstei adolescentine.
O
5
s manifeste respect fa de opinia altora.



Tehnologii didactice:
a) Forme: individual, n perechi, frontal, n grup.
b) Metode: Explicarea, gandete-perechi- prezint, interogarea, problematizarea,
conversaia,desenul, prezentare oral public
c) Mijloace de nvmnt: tabla, foi A4, carioci,fie.




Bibliografie: 1. Tamara Ciuntu. Proiecte educaionale pentru orele de dirigenie.
2. http/www.didactic.ro




2


Scenariul leciei

Etapele
leciei

Ti
mp

Activitatea profesorului

Activitatea elevului


Momentul
organizatoric
Captarea
ateniei.

4
mi
n
Salut elevii. Notez absenele.

Viaa omului const din 3 perioade
importante:copilria, adolescena i maturitatea.
Michel Houelleberg spunea.(pe tabl este scris
motto i tema leciei)
Motto:Adolescena nu este doar o perioad
important a vieii, ci i singura perioad cnd
putem vorbi despre via n sensul adevrat al
cuvntului.
Tema leciei noastre este:Adolescena. Nevoi
adolescentine.
Anun obiectivele leciei.


Salut profesorul.
Pregtesc rechizitele
colare necesare
pentru lecie. Elevul
de serviciu prezint
lista persoanelor care
absenteaz.












Realilzarea
sensului




24
mi
n
Suntem toi egali dar n acelai timp fiecare
gndete i percepe acelai lucru,(fenomen) n
mod diferit.
Haidei ca fiecare s numeacs cte un cuvnt care
corespunde acestei perioade, mai bine zis s facem
cmpul lexical al cuvntului adolescena.
Notez pe tabl cuvintele elevilor. (paiangen)

Bine .ncercai s formulai definiia adolescenei
utiliznt aceste cuvinte.
Intervin cu precizri sau corectri.

-Acum o s nmanez fiecrui grup un set de
cuvinte scrise pe fie (pachet de fie 1) pe care o
s le aranjai i o s obinei definiia tiinific a
adolescenei.
Organizaia mondial a sntii definete
adolescena ca fiind perioada dintre 10 i 19 ani.
ntr-adevr aceas perioad vine cu modificri la
nivel fizic dar i ca personalitate.
Mnia, teama, nelinitea, gelozia, invidia,
afeciunea, bucuria, curiozitatea, indignarea,
frustrarea sunt sentimente i triri emoionale pe
care adolescentul ( adolescenta) le resimte.

Se zice c adolescena este perioada cea mai
critic si viitorul adolescentului (adolescentei)
depinde nemijlocit de o mulime de necesiti,
Sunt ateni.
Numesc cuvinte sau
expresii care
corespund perioadei
adolescentine


Fiecare o definete n
felul su cum o
nelege .

Elevii efectueaz
nsrcinarea.
Adolescena este
perioada de tranziie
biologic, psihologic
i social de la
pubertate la
maturitate.








3

nevoi.

-V grupai n perechi.Fiecare pereche va primi o
fi (pachet de fie 2) pe care este scris istorioara
unui adolescent sau a unei adolescente.Eroul vrea
s sugereze c duce lips de ceva , are o necesitate
sau un set de nevoi. Fii ingenioi i depistai
nevoile adolescentului (adolescentei).

Scriu nevoile adolescentului, depistate de elevi,
ntr-o coloni pe tabl.
- Comunicare
- Intimitate
- ncurajare
- Sprijin
- Sfat
- ncredere
- Atenie
- Respect
- S fie ascultat
- S fie ascultat aa cum este
- Iubire
- Persoana-exemplu.
-
Facem o scurt analiz a acestor nevoi
adolescentine.

.


Perechile analizeaz
istorioara i deduc
nevoile adolescentine.














Elevii i susin
argumentat ideile.








Reflecie


15
mi
n
-Am discutat despre aceast perioad frumoas,
am ncercat s o definim, am dedus i am analizat
nevoile adolescentine.Acum fiecare grup va primi
cte o coal de hrtie i carioci i va ncerca, din
ceea ce a nsuit azi la or sau din cunotinele
acaparate pn azi, s reprezinte prin imagine
nuane ale vrstei adolescentine.

Un mebru al grupului iese n fa i descrie
imaginea realizat de grupul su.

Dac dispun de timp:
-Adolescena este vrsta ntrebrilor i a
ndoielilor. Cine sunt? De ce trebuie s in cont
pentru a lua o decizie corect? Care este scopul
meu n via?
Iti doresti sa fii un adolescent /o adolescenta
fericit/a dar nu stii ce alegeri sa faci ca sa fii
multumit/a? Pentru a reusi, trebuie sa intelegi ce te
face fericit/ fericita!
Elevii efectueaz n
grup activitatea
propus de profesor..



Cte un membru al
fiecrui grup prezint
ideea dezvoltat n
imagine.










4


Propun fiecrui elev: Test Care este
domeniul tu de interes? (Anexa)

Dup realizarea testului elevul nelege ce l face
fericit, va ti cu siguran lucrurile care i plac cu
adevrat ,i rmne doar s acorde mai mult timp
domeniului su de interes iar restul lucrurilor vor
veni de la sine.
Cele patru domenii importante sunt: a Cariera, b
Relatii, c Aspect fizic, d Pasiuni.






Elevii realizeaz
testul
Anunarea
temei de
acas

2
mi
n
Multumesc elevilor pentru or.
Anu tema pentru acas.
Dezvoltai idea:M simt/nu m simt
adolescent/ deoarece.
La revedere!
Elevii noteaz tema
pentru acas n caiete.

Anexa

1. Am 16 ani . Sunt elev n clasa a 9-a. Nu am frai i nici surori. La coal colegii nu prea
discut cu mine. Prinii sunt foarte des plecai peste hotare i vorbim foarte rar.
Locuiesc cu bunica care este bolnav i nu aude. n afar de coal prinii nu-mi permit
s ies nicieri. Nu am telefon mobil i nici internet dar am aa mult nevoie de

2. Am 12 ani i sunt elev n clasa a 6-a. Pn acum nu ascundeam de prini scrisorile prin
care comunicam cu prietenii sau mesajele de pe internet. Cnd intru la baie nu mai las
ua ntredeschis s m vad oricine trece pe alturi cci mi-i ruine. Uneori aa vreau s
stau singur n camer s nu m deranjeze nimeni pentru c am nevoie de .


3. Am 14 ani i majoritatea mi spun c sunt timid. Cnd aduc note rele acas prinii m
ceart, dar cnd primesc cte un 7 sau 8 ei sunt indifereni. mi place s sculptez n lemn
dar nu am toate uneltele necesare iar prinii nu privesc destul de serios la plcerea mea
i nu neleg c am nevoie de.

5

4. Am 15 ani i m-am ndrgostit de cea mai frumoas fat din clas. Nu tiu ce s fac ,
cum s m comport ca s m ia n seam. Peste cteva luni finisez gimnaziul dar sunt
nedumerit. S fac liceu sau un colegiu? Si ce fel de colegiu? Sunt indecis, cred c am
nevoie de.

5. Am 18 ani i sunt la facultate. Locuiesc la o rud. Prinii nu au vrut s m lase s
locuiesc la cmin pentru c zic ei: Tu eti nc mic i exist riscul s fii influenat
negativ de alte persoane. Am fost premiat la un concurs de istorie i am ctigat un
bilet de cltorie n Romnia. Prietenul meu nu vrea s m lase s plec pentru c este
gelos iar prinilor le este team s nu m rtcesc. Din cauza lor m simt frustrat cci
ei nu au.

6. Sunt elev n clasa a 9-a i deseori colegii fac glume asupra mea iar unii profesori m
trateaza parc a fi un nimeni n faa lor. Am locuri premiante la olimpiad, m mbrac
adecvat, m comport frumos i nu merit s fiu tratat aa. M doare, sunt afectat, mi vine
s m revolt. Chiar dac am doar 15 ani dar merit s fiu
7. Am 16 ani i fac parte dintr-un ONG. Eu fiind cel mai tnr din aceast organizaie am
cuvnt foarte rar, iar cnd mi exprim anumite opinii restul colegilor nu prea le iau n
seam. Fratele meu n comparaie cu mine are note mai mici la coal i este obraznic.
Eu des ncerc s le sugerez prinilor s ia msuri cu el dar ei mi reproeaz s nu
intervin i s-mi caut de treburile mele. Chiar dac nc nu sunt matur dar i eu simt
nevoia s

8. Am 16 ani i nu iubesc s pierd timpul cu site-uri de socializare gen:
www.odnoklassniki.ru. Nu-mi place s ies la discoteca, stau acas i citesc i din cauza
asta colegii m ignor. Nu joc fotbal ca toi bieii dar n comparaie cu ei tiu s
mpletesc n lozie. M simt singur. Sunt puin diferit de alii dar vreau.

9. Sunt un tnr de 19 ani i iat a venit timpul cnd trebuie s triesc ca un adult. Am de
toate: calculator, telefon,ba chiar i main,dar tiu c fericirea nu const n toate astea.
Vd n jurul meu tineri ce se plac, cupluri ce sunt cu adevrat fericite, ns din pcate eu
nu simt aceasta. Nu tiu ce-i fericirea deoarece am nevoie de
6

Adolescena este perioada
de tranziie biologic,
psihologic i social de la
pubertate la maturitate.







7

Test Care este domeniul tu de interes?
Fiecare intrebare are mai multe rspunsuri care trebuie marcate n funcie de prioritate. Noteaz 1 n dreptul
rspunsului cu cea mai mare importan, apoi 2 n dreptul celei de-a doua opiuni, etc.
Intrebri legate de aria de interes
1. Dac ai castiga 1 milion de euro, care este primul lucru pe care l-ai face?
a_ A renuna la scoal i a incepe propria mea afacere.
b_ A cumpra un apartament sau o main de lux.
c_ Mi-a cumpra multe haine din magazinele mele preferate.
d_ A alege o vacan foarte lung.
2. Dac ai putea sa i retrieti viaa i s schimbi doar un singur lucru, care ar fi acela?
a_ M-a concentra mai mult pe coal (studii).
b_ A acorda importan mai mare relaiilor sentimentale.
c_ A avea mai mult grij de modul n care arat.
d_ Mi-a face timp s calatoresc i s descopr lucruri noi.
3. Dac ai putea s mbunteti o parte a vieii tale, care ar fi aceea?
a_ Studiile(coala)
b_ Viaa sentimental
c_ Modul n care art
d_ Modul n care petrec timpul liber
4. Imagineaz-i c ai 60 de ani. Cum ai vrea sa te simi?
a_ Fericit/ c am avut o carier de succes
b_ Fericit/ mpreun cu partenera /partenerul de via i copii minunai.
c_ Mndru/ mndr de cum art i modul n care m simt.
d_ Fericit/ c am avut multe pasiuni pe care le-am pus n practic.
5. Atunci cnd vei avea copii, care crezi c ar fi prioritatea ta ca parinte?
a_ S i ajut s aib o carier de succes i o educaie bun
b_ S aib saituri de socializare
c_ S i nv s aib grij de sntate i de modul n care arat
d_ S i ncurajez n urmarea pasiunilor.
Adun cifrele pentru fiecare tip de rspuns i citete rezultatele testului: a_ b_ c_ d_
Acest test evideniaz aria de interes pentru tine i ceea ce te face cu adevrat fericit/ fericit. Cu ct petreci
mai mult timp imbuntind aria pe care o consideri important, cu att vei fi mai mulumit/ mulumit de
alegerile fcute.
n funcie de scorul obinut, ai clasificarea domeniilor de interes pentru tine. Nu vei mai avea astfel nici o
dilem privind lucrurile care ii plac cu adevrat. Concentreaz-te pe ceea ce i place s faci cel mai mult iar
restul lucrurilor vor veni de la sine.