Sunteți pe pagina 1din 7

PROIECT DIDACTIC

Aria curricular: LIMB I COMUNICARE


Obiectul: LIMBA I LITERATURA ROMN
Tema leciei:Scrisoare nvor!"!i #e!$% &e 'ere ()e"#e*
Tipul leciei: #i+ , -re&are . nvare
Clasa: a I/0a
Scopul leciei: 0 conso"i&area &e-rin&eri"or &e ciire corec% con1ien% 2"!en
1i e+-resiv a !n!i e+ "iric n vers!ri3
0 conso"i&area &e-rin&eri"or &e "!cr! c! e+!" "iric
0 conso"i&area -rice-erii &e a evi&enia sr!c!ra !n!i e+ n
vers!ri , i"!% a!or% sro2e% vers!ri ,
0 e+ersarea -rice-erii &e a rec!noa1e 1i e+-"ica #i4"oace"e
arisice &e e+-ri#are n5"nie n -oe*ii
0 conso"i&area &e-rin&eri"or &e #!nc in&e-en&en
0 si#!"area ineres!"!i -enr! "ec!ra e+e"or "ierare
Obiective operaionale: "a s25r1i!" 1i -e -arc!rs!" orei% e"evii vor 2i ca-a6i"i:
O7 . s cieasc e+!" "iric% corec% con1ien 1i e+-resiv
O8 . s se"ece*e &in e"e#ene"e &ae -e ce"e caracerisice
a-arin5n& no-ii 1i a#os2erei &e #iser
O9 . s i&eni2ice i"!"% a!or!"% sr!c!ra -oe*iei% a6"o!ri"e
-oe*iei% e+-resii"e -oeice n5"nie n e+
O: . s sesi*e*e seni#ene"e -e care "e e+-ri# vers!ri"e
O; . s recie vers!ri &in a"e -oe*ii &es-re nvor , -e care "e
c!nosc &e "a ser6ri"e 1co"are
Strategii didactice:
a !etode "i procedee:
0 conversaia% e+-"icaia% #!nca c! #an!a"!"% #!nca
in&e-en&en
b !aterial didactic:
0 #an!a"!"% vo"!# &e ace"a1i a!or% !n c5nec $<"oare a# c!"es
c! 2"oare$
c #orme de evaluare:
0 2or#aiv% ora"% in&ivi&!a"% co"eciv
d Tipuri de $nvare:
0 i&eni2icare% rece-iv . -ro&!civ% creaiv% ver6a"
e Tipuri de interaciune:
0 &ia"o=a% e+-o*iiv% 6a*a -e aciviaea in&ivi&!a" a
e"ev!"!i
% Tipuri de strategii:
0 #i+e
&ibliogra%ie: 0 'ro=ra#a 1co"ar . nr> 9?7? , 8@>@:>8@@;% B!c!re1i% 8@@;
0 Eva"!are 1co"ar . Aescri-ori &e -er2or#an . E&> (no*is%
B!c!re1i% 8@@@
0 B#i -"ace s nvC$ . Maria O-resc!% E&> Diero-o"is%
Ti#i1oara% 8@@E
0 Ai&acica "i#6ii ro#5ne$% /asi"e Mo"an% Maria Bi*&!n%
c!rs -enr! 'IR% B!c!re1i% 8@@E
DES#'()RAREA *EC+IEI
Secvenele leciei Coninuturile $nvrii
!etode "i
procedee
!aterial
didactic
#orme de
evaluare
!oment
organi,atoric
0 E"evii 1i -re=esc -e 6nci ce"e necesare "eciei
0 Se asi=!r "ini1ea necesar 6!nei &es21!rri a "eciei
-eri%icarea temei
pentru acas "i a
cuno"tinelor
anterioare
/eri2icarea caniaiv 1i ca"iaiv a e#ei
Se 2ac o6servaii"e necesare
Se ciesc are c5e o -ro-o*iie% con2or# en!n!"!i,
e+>E% -a= F;
o6servaia &iri4a
conversaia
<rona"
Captarea ateniei Le -ro-!n s c5n# !n c5nec% nva &e "a co"e=ii
#ai #ari% &in anii rec!i: $<"oare a# c!"esG>$
Le a&rese* !r#oare"e nre6ri:
0 Aes-re cine ese vor6a n c5necH
Cine v nva s &esci2rai aine"e cri"orH
c5nare voca"
conversaia
0 c5nec!":
<"oare a#
c!"es c!
2"oareG$
Anunarea temei As*i vo# nva o -oe*ie ini!"a Scrisoare
nvor!"!i #e!$% &e 'ere ()e"#e*
conversaia
e+-"icaia
Diri.area $nvrii I/oi -re*ena -e sc!r -oe*ia ce !r#ea* s 2ie cii>
/oi 2o"osi c5eva e+-resii &in e+% -enr! a "e s5rni
c!rio*iaea>
I/or &esc)i&e #an!a"e"e% vor in!i i"!sraia >
I E"evii vor cii -oe*ia% n =5n& sa! n 1oa->
I <iin& e+ "iric% nre6ri"e s!n #ai &irece:
0 Aes-re cine ese vor6a n -oe*ieH
0 C!i #r!rise1e -oe!" c i0a a&resa n5ia scrisoareH
conversaia
o6servaia "i6er 1i
&iri4a
#!nca c!
#an!a"!"
#!nca
in&e-en&en
0 vo"!#!"
&e -oe*ii
0 -orre!"
scriior!"!i
0 Ae ce i vor6ea nvor!"!i ca !n!i -rineH
0 C!# consi&er -oe!" anii &e 1coa"H
0 Ae ce se consi&er -oe!" e"ev a" ace"!ia1i nvorH
ISe i&eni2ic i"!"% a!or!"% sro2e"e% vers!ri"e>
I E"evii vor cii -oe*ia %c! voce are% vers c! vers>
0 Se e+-"ic c!vine"e nec!nosc!e Jslov% curcubeu)
*/oi cii #o&e" -oe*ia% c! inonaia cores-!n*oare>
I Se !r#re1e re="area res-iraiei -enr! ciirea
e+!"!i "iric> Se insis as!-ra ciirii corece%
con1iene% 2"!ene 1i e+-resive>
0 Le e+-"ic e"evi"or% "e &e#onsre* c -e o res-iraie% se
-oae cii !n vers sa! !n vers 1i 708 c!vine &in vers!"
!r#or>
0 Une"e c!vine se -ron!n #ai accen!a &ec5 a"e"e
-enr! a "e scoae n evi&en 1i rans#ie seni#ene>
IAeco&area e+!"!i "iric>
0 Se !r#re1e ne"e=erea e+!"!i 1i 2or#area
seni#ene"or
I /a"ori2icarea e+!"!i "iric% n sco-!" &e*vo"rii
e+-ri#rii 1i n!anrii voca6!"ar!"!i e"evi"or
Se -o co#ena !ne"e #i4"oace arisice 2r s "e
&en!#i#>
Bn !r#a acesor e+ercii e"evii -r!n& #ai a&5nc n
esena e+!"!i 1i01i 2or#ea* o e+-ri#are n=ri4i>
ICiirea se"eciv
IMe#orarea !nei sro2e
Ei 1i! &e4a c!# se nva o -oe*ie> Se cie1e -ri#!"
conversaia
-ro6"e#ai*area
e+-"icaia
e+ercii!"
e+-"icaia
-ro6"e#ai*area
#!nca c!
#an!a"!"
e+ercii!"
0 #an!a"!"
vers% se reci vers!"% se cie1e a" &oi"ea vers% se reci%
a-oi se reia vers!" 7 #-re!n c! vers!" 8 1>a>#>&>
Obinerea
per%ormanei
0 Se reci cine , c5 1ie>
0 Ae&!cei ns!1iri"e nvor!"!i &in #r!risiri"e
e"ev!"!i s!>
conversaia
Asigurarea reteniei A"e=ei c!vine"e care e+-ri# ce a! re-re*ena -enr!
co-i" nv!raC
Cine 1ie a"e -oe*ii &es-re res-ec!" 2a &e nvor ,
sa! c5necH
e+-"icaia
A-recieri
ver6a"e
Tema pentru acas Ae #e#ora -oe*ia
Ae ranscris cia!" &in Moro#eii$% &e Marin 're&a
Ae ranscris vers!ri"e care ara i#-!" 1i s-ai!" n
care -oe!" 1i co#-!ne scrisoarea> conversaia
0 vo"!#!"
&e
-oe*ii
Evaluare A-recieri ver6a"e 2rona"e
A-recieri c! ca"i2icaive 1i #oivarea acor&rii "or> conversaia
2rona"
ora"
in&ivi&!a"
-rin
ca"i2icaive
A&ORDAREA TE/T)*)I *IRIC
Bn e+e"e care a-arin "iric!"!i% seni#ene"e se e+-ri# -rin #ea2ore 1i
si#6o"!ri>
're*ena scriior!"!i ese% n =enera"% &irec% ne#i4"oci> Ain -!nc &e
ve&ere =ra#aica"% caracerisica "iric!"!i o consi!ie -ersoana n5i>
'oe*ii"e "irice e+-ri# seni#ene 1i% c!# seni#ene"e s!n &i2erie 1i
variae% e+is 1i o varieae &e e+e "irice>
SC0E!A *EC+IEI DE *ITERAT)RA RO!12' 3 TE/T)* *IRIC
45 Integrarea leciei $n sistemul de lecii din unitatea de $nvate
0 "e=!ra c! a"e creaii a"e -o!"!i c!nosc!e &e co-ii 1i c! a"e creaii a"e a"or
-oei c! aceea1i e#: &escrieri &e na!r% -re*enarea seni#ene"or o#ene1i%
&escrierea !nor ani#a"e
65 Tre,irea interesului elevilor pentru citirea te7tului
0 nvor!" -re*in% -e sc!r% e+!" ce !r#ea* s 2ie cii
0 2o"ose1e c5eva e+-resii &in e+% #ai aracive
85 Citirea te7tului de ctre elevi
0 ese -ri#!" e+ercii! &e a-ro-iere a e"ev!"!i &e e+!" "ierar
0 e"ev!" -r!n&e c! 2ore -ro-rii 1i se a-ro-ie &e e+ -e #s!r ce0" ne"e=e
0 re-re*in 1i !n e+ercii! &e 2or#are a ciirii n =5n&
95:ntrebri $n legtur cu te7tul
0 nre6ri"e s!n #ai &irece
0 seni#ene"e n! se -o 2or#a naine &e ne"e=erea e+!"!i
;5 Citirea $n lan a poe,iei
0 nvor!" -!ne co-iii s cieasc% c! voce are% vers c! vers% sa! =r!-e &e
vers!ri
0 se e+-"ic c!vine"e nec!nosc!e
0 re-re*in !n e+ercii! &e ciire a e+!"!i n vers!ri
<5 E7plicarea cuvintelor "i a e7presiilor= %olosirea lor $n structuri no
0 i&e#
>5 Citirea model a te7tului liric
0 i&e#
?5 Citirea dup model
0 re="area res-iraiei -enr! ciirea e+!"!i
@5 Decodarea te7tului liric
0 nvor!" e+-"ic 2iecare i#a=ine
0 rea"i*area !nei sc)e#e a e+!"!i
0 se conin! c! oae sro2e"e
4A5 -alori%icarea te7tului liric
0 va"ori2ic# e+!" "iric% -enr! a "e &e*vo"a e+-ri#area 1i -enr! a "e n!ana
voca6!"ar!" e"evi"or
0 e+!" "ierar o2er e+e#-"e &e e+-ri#are 2r!#oas
445 Citirea selectiv
0 i&e#
465 !emorarea unei stro%e
0 nvor!" i nva c!# se #e#orea* !n e+ "iric:
0 se cie1e -ri#!" vers
0 se reci vers!"
0 se cie1e a" &oi"ea vers
0 se reci -ri#!" 1i a" &oi"ea vers
485 !emorarea poe,iei
0 reciare K iner-rearea e+!"!i n vers!ri
0 co-iii c!nosc ceea ce rans#ie -oe!" 1i ncearc -rin reciare s e+-ri#e
aces "!cr!
0 ese i#-"ica 1i #i#ica 1i =esica% -enr! a rece-a #esa4!" #!" #ai !1or

S-ar putea să vă placă și