Sunteți pe pagina 1din 8

Proiect didactic

SCOALA CU CLASELE I-VIII


Data: 22.05.2013
Clasa: a VIII-a
Durata: 50 min.
Disciplina: Dirigentie
Subiectul: - Rolul familiei in societate- schimbari survenite de-a lungul timpului
Tipul lectie: dezbatere
Obiective de referinta:
2.2 Sa manifeste respect pentru exprimarea punctelor diferite de vedere.
2.3 Sa anticipeze schimbarea rolurilor in familie de-a lungul vietii.
Obiective operationale:
O1: s defineasc familia;
O2: sa identifice rolul membrilor in familie;
O3: sa indice sentimentele care dau stabilitate familiei;
O4: s indice solutii pentru problemele din familie;
Strategia didactica:
a) Metode si procedee:conversatia, explicatia, jocul didactic, cubul, lucrul in
piramida.
b) Mijloace de invatamant: calculatorul, CD, fise de lucru, markere, planse, fise
de lucru.
c) Forme de organizare a activitatii : activitate pe grupe, activitate frontala,
activitate individual, actvitate in perechi.

d) Bibliografie
Consiliera in scoala -ghid pentru profesorii consilieri si diriginti, Editura Conphys,
Ramnicu Valcea, 2001.
Adriana Baban, Domnica Petrovai, Garbriela Lemeni, Consiliera si orientare -ghidul
profesorului - Editura Humanitas.
Veronica Bogorin, Ruxandra Tudose, Jocul de-a viata - exercitii pentru orele de
dirigentie, Editura Eikon, Cluj-Napoca, 2007.
Internet : www.didactic.ro;



















Scenariul activitii didactice


Nr.
crt.
Eveniment
didactic
Activitatea dirigintelui Activitatea elevului Metode i
mijloace
didactice
1 Moment
organizatori
c


1 min
Profesorul anun tema orei de
dirigenie comunicat elevilor
anterior: Rolul familiei in societate-
schimbari survenite de-a lungul
timpului
Noteaza absentele (daca este
cazul);
Elevul de serviciu numeste
absentii (daca este cazul);
-observaia
evaluativ

2. Captarea
atentiei
1 min


Elevii au avut ca tema sa-si
realizeze propriul arbore
genealogic. Fisele lucrate se vor
expune in clasa.
Se va purta o discutie despre ce au
descoperit in istoria familiei lor.

Elevii participa la discutie. -conversaia
euristic
-problema-
tizarea
Dirijarea
invatarii







1. Se initiaza o discutie pornind de
la urmatoarele citate:
"Daca prima piatra e pusa stramb,
atunci peretele va fi stramb pana
sus".
"S-ar naste si copii crescuti/ De-ar
fi crescuti parintii" Goethe
2.Elevii sunt impartiti in sase
grupe. Li se da o fisa de lucru (fisa
1), li se cere sa construiasca din
cuvinte casa "Familia." Daca elevii
nu au idei li se dau cateva sugestii:
fericire, armonie, intelegere,iubire,
legatura, iertare, grija, atentie,
Elevii participa la discutie.




Elevii deseneaza.



-conversaie
euristic,


Individual
sau pe grupe
conversatia
Jocul
didactic
afectiune, devotament,
sacrificiu, incredere, bucurie,
intelegere, ajutor, rabdare
etc.Caramida - cuvant se va
amplasa in functie de
importanta.Fiecare grupa prezinta
frontal si explica desenul.
3. Fiecare grupa trebuie sa rezolve
sarcinile de pe o fata a cubului(fisa
2). Elevii sintetizeaza raspunsurile
pe coli. Liderul prezinta frontal
raspunsurile.
Profesorul ii intreaba pe elevii din
celelalte grupe daca ei au alte
raspunsuri decat colegii lor.
4. Elevii primesc cate una din
'scrisorile catre redactie' (fisa
3).Elevul se gandeste individual,
schiteaza un raspuns;
Apoi discuta pe perechi si combina
raspunsurile;
Formeaza grupe de cate patru elevi
si construiesc un raspuns la
problema data; Fiecare grupa va
nota pe foaia de flipchart rezultatele
discutiiilor si liderul le va prezenta
clasei.

Prezinta desenele si
argumenteaza alegerea
cuvintelor- caramizi.

Rezolva sarcinile.


Prezinta raspunsurile.

Citesc scrisorile.



Scriu pe coli solutia/ solutiile,
sugestiile gasite.

Explicatia
Cubul
Explicatia



Conversatia

Evaluare
formativa
5 min
Alcatuieste un cvintet cu
titlul Familia mea.
Profesorul explica modul de
realizare a unui cvintet.
(fisa nr. 4)
Alcatuiesc cvintetul.

Prezinta raspunsurile.
-Observarea
sistematica


Asigurarea
feed-
backului


Pe tot parcursul lectiei intareste
raspunsurile bune, le apreciaza,
face corecturile cu ajutorul clasei;








Asigurarea
retentiei si
transferului
Se anunta tema de data viitoare: -
Stilul de viata personal - avantaj
sau piedica in dezvoltarea
carierei profesionale ?
Noteaza tema.

Conversatia
Explicatia
















Fisa nr. 1
Construiti din cuvinte o casa pe care o veti numi - Familia. Fiecare cuvant reprezinta o
caramida. In functie de importanta cuvantului amplasati caramida in constructie.
Fisa nr. 2
1. DESCRIE

Descrieti in 5 randuri cum vedeti o familie ideala.
2. COMPARA
Pornind de la raspunsul la intrebarea:
Considerati ca intr-o familie are mai multe responsabilitati:
a) tatal;
b) mama;
c) amandoi la fel.
realizati o comparatie a situatiilor care sa va justifice alegerea facuta (cel mult 5 randuri).
3. ASOCIAZA
Asociaza membrii unei familii cu simboluri (cuvinte, desene etc.). Explica de ce ai ales fiecare
simbol.
4. ANALIZEAZA
In 5 randuri analizeaza - pe baza experientei personale - rolul tatalui si al mamei in educatia
copiilor (puteti schematiza).
5. APLICA
Imaginati-va o scena de familie. Ce vedeti in scena voastra? Unde s-ar situa copilul?
6. ARGUMENTEAZA
In 5 randuri semnificatia zicalei : "Barbatul este capul si femeia gatul".

Fisa nr. 3



Scrisoarea 1
'Stimata redactie,
Ma numesc Maria si sunt eleva in clasa a VIII-a. Va scriu pentru ca sunt pusa intr-o situatie
dificila acasa si nu stiu ce sa fac. Eu locuiesc cu mama si cu sora mai mica de 3 anisori.
Saptamana trecuta mama m-a rugat sa stau cu sora mea, pentru a face niste treburi pe langa casa,
deoarece avea zi libera. Eu i-am spus ca am evaluare la matematica si ca m-am inteles cu o
colega sa ne pregatim impreuna. Mama fiind interesata de succesul meu scolar asa necajita cum
era, a ramas singura sa se descurce cu toate, eu insa m-am distrat plimbandu-ma si admirand
magazinele. Seara tarziu m-am intors acasa si prima intrebare a mamei a fost: Esti
flamanda? Mi-am dat seama ca am gresit, insa nu am avut curajul de a-i marturisi minciuna.
Cred ca mama m-ar pedepsi si s-ar supara foarte rau. Ce credeti ca ar trebui sa fac?
Scrisoarea 2
'Draga redactie,
Suntem niste parinti care nu stiu cum sa se mai descurce. Problema noastra este urmatoarea:
Avem un baiat Dinu, care este elev in clasa a VIII-a. Situatia noastra materiala este foarte buna,
noi straduindu-ne sa ii asiguram tot ceea ce-si doreste. Pana in clasa a V-a a avut rezultate foarte
bune la invatatura insa, din clasa a VI-a, a intrat intr-un cerc de "prieteni" care il sfatuiesc sa fure
bani si obiecte din casa pentru a-i cheltui pe jocuri, tutun, alcool, etc. Ce sa facem?
Scrisoarea 3
'Ma numesc Lavinia Popescu si sunt intr-o situatie din care nu mai stiu pe unde sa ies. Bogdan,
fiul meu este elev in clasa a VIII-a. Are rezultate slabe la scoala. Noi suntem foarte bine platiti,
realizam chiar si ore suplimentare pentru a putea sa ii asiguram fiului nostru tot ceea ce isi
doreste(calculator, role, etc.). Bogdan ne promite ca o sa invete mai bine dar nu reuseste sa se
tina de cuvant."




Fisa nr. 4
CVINTET
FAMILIA MEA
FAMILIA
IUBITOARE, MANGAIETOARE
PROTEJAND, AJUTAND, INTELEGAND,
NE SPRIJINA LA GREU
ALINARE.

S-ar putea să vă placă și