Sunteți pe pagina 1din 4

Prof.

Cun Cristina
PROIECT DIDACTIC
Tema: Planificarea carierei
Subiectul: Hexagonul intereselor
Clasa: a XII-a
Durata: 50 min
Competene specifice: - identificarea i ierarhizarea propriilor interese ocupaionale;
- relaionarea acestor interese cu domenii ocupaionale n care pot fi alorificate!
Obiective operaionale: O " identificarea intereselor personale;
O! " identificarea ocupaiilor care corespund intereselor personale!
Strate"ia #i#actic: $ Resurse proce#urale: % meto#e &i proce#ee: conersaia# apro$area# pro$lematizarea# exemplul;
% forme #e or"ani'are: frontal# indiidual!
$ Resurse materiale: fi% de lucru# c%ri# reiste# internet!
(iblio"rafie:
Scenariu #i#actic:
Etapele
leciei
Ob.
op.
Coninutul informaional al leciei Strate"ia #i#actic
Activitatea #iri"intelui Activitatea elevilor
)eto#e &i
proce#ee
*orme #e
or"ani'are
Resurse
materiale
Do'are
&oment
organizatoric
'( min)
-*onsemneaz% a$senele!
-+erific% existena resurselor materiale
-,%spund la ntre$%ri! *onersaia frontal
&otiarea
eleilor-
-sensi$ilizarea
-captarea
ateniei
'. min)
/&eseria este $r%ar% de aur0 frontal
*omunicarea
o$iectielor
leciei
'1 min)
2e propun dou% a$ord%ri-
- identificarea i ierarhizarea propriilor interese
ocupaionale;
- leg%tura ntre interese i domenii ocupaionale
n care pot fi alorificate!
3oteaz% su$iectul
propus i punctele
care tre$uie atinse n
dez$atere!
frontal
4esf%urarea 5. .!4istri$uie eleilor fia /+e,a"onul expunerea indiidual fie
dez$aterii
'10 min)
intereselor0 i anun% c% discuia a fi despre
interese personale i identificarea ocupaiilor
care corespund acestora! Precizeaz% c%
identificarea intereselor personale i poate a6uta
s% contientizeze c7t de potriii sunt pentru
domeniile de actiitate pe care doresc s% le
aleag%!
(!2olicit% eleilor s% citeasc% timp de .0
minute ocupaiile aferente fiec%rei categorii de
interese# aa cum apar ele n hexagon i s%
aleag% acel grup de profesii pe care l prefer%!
*ere apoi eleilor s% noteze pe fia primit%# n
spaiul li$er# denumirea grupului ales!
1!*ere eleilor s% aleag% un al doilea grup care
corespunde intereselor lor! Pe fia intereselor#
eleii or nota a doua categorie de interese 'n
al doilea spaiu li$er)! Procesul se repet% pentru
a treia opiune- alegerea unui al treilea grup i
notarea denumirii acestuia n spaiul li$er!
8!9loc% un interal de 5 minute pentru ca eleii
s% inestigheze ocupaiile aferente grupurilor
alese de ei i s% selecteze dou% sau trei ocupaii
pe care ar dori s% le exploreze!
5!*ere eleilor s% g%seasc% c7tea modalit%i
prin care pot o$ine mai multe informaii
despre ocupaiile selectate!
-2tudiaz% fia
- *ompleteaz% fia de
lucru
-Inestigheaz% ocu-
paiile aferente gru-
purilor alese i selec-
teaz% ocupaiile pe
care ar dori s% le
exploreze!
-,%spund la ntre$%ri!
pro$lematizarea
conersaia
indiiduale
,ealizarea
feed-$ac:-ului
'.0 min)
- ;n ce m%sur% ocupaiile listate n categoriile
selectate se potriesc cu interesele personale<
- *are au fost criteriile pe $aza c%rora au ales
cele (-1 ocupaii din mulimea alternatielor
oferite<
- 2unt i alte ocupaii de interes care ar putea fi
incluse n categoriile alese<
- *um ar putea o$ine informaii despre
ocupaiile alese<
r%spund la ntre$%ri conersaia frontal
indiidual
*oncluzii
'1 min)
=ormuleaz% concluzii pe $aza r%spunsurilor
eleilor! ;ndrum% eleii s% consulta site-urile
&>*# institutelor de n%%m7nt superior#
$iroului forelor de munc%# $ursei locurilor de
munc%# etc!
3oteaz% prelegerea
9nunarea
temei pentru
acas%
'. min)
2% aleag% o ocupaie i s% str7ng% informaii
despre aceasta! 2% noteze aceste informaii#
precum i sursele de informare!
3oteaz% tema
*i& #e lucru
+e,a"onul intereselor
.! ;n primul r7nd# mi-ar pl%cea s% fac parte din grupul!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
(! ;n al doilea r7nd# mi-ar pl%cea s% fac parte din grupul!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
1! ;n al treilea r7nd# mi-ar pl%cea s% fac parte din grupul!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
?rei ocupaii despre care a rea s% o$in mai multe informaii-
!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
*53+>3@I539A I3+>2?IB9?I+
9,?I2?I*
25*I9A
inginer constructor# miner# mecanic
auto# p%durar# depanator radio-t#
tehnician dentar# electrician# $i6utier#
instalator# mainist# l%c%tu# pilot de
aion# t7mplar
conta$il# secretar# stenodactilograf#
funcionar pu$lic# expert financiar#
pota# casier# recepioner# 7nz%tor#
osp%tar
economist# medic# antropolog#
astronom# fizician# chimist# la$orant#
psihiatru# psiholog# cercet%tor# farmacist#
operator P*# geolog# matematician#
statistician# meteorolog# $iolog# horticultor#
oceanograf# radiolog# sromatolog# radiolog#
chirurg# proiectant# $iochimist# $io-fozocian
analist financiar# agent comercial#
agent de asigur%ri# $ancher# aocat#
procuror# 6udec%tor# crainic radio-t#
6urnalist# mic ntreprinz%tor# analist
de sistem# manager
dansator# filosof# profesor de
literatur%Cmuzic%Carte plastice# regizor# actor#
6urnalist# reporter# muzician# diri6or# designer#
decorator# creator demod%# arhitect# artist#
fotograf# compozitor# manager pu$licitar#
fotomodel# moderator ?+# scriitor
psihoterapeut# fizioterapeut#
consilier colar# asistent social#
profesor# sociolog# asistent
medical# infirmier# ministru#
$i$liotecar# istoric# medic
specialist# consultant resurse
umane# director de sericii
sociale# preot
,>9AI2?
93?>P,>35,I9A

S-ar putea să vă placă și