Sunteți pe pagina 1din 4

Proiect de lecie

Data: 11 .11. 2009


Profesor: Gl Gabriella
Disciplina: Limba i literatura romna
Clasa: a VI-a B
Unitatea de nvare: Descrierea
Subiectul leciei: Iarna !e Vasile "lecsan!ri
Tipul leciei: !e intro!ucere #n stu!iul unei o$ere lirice
Obiective cadru: De%&oltarea ca$acit'(ii !e rece$tare a mesa)ului oral*
De%&oltarea ca$acit'(ii !e e+$rimare oral'*
De%&oltarea ca$acit'(ii !e rece$tare a mesa)ului scris*
De%&oltarea ca$acit'(ii !e e+$rimare scris'*
Obiectiv general: culti&area rece$ti&it'(ii i a ,ustului $entru literatur'
Obiective de referin
-' asi,ure coeren(a i!eilor e+$rimate
-' &alori.ice cate,oriile semantice #n&'(ate/ #n conte+te !i.erite
-' res$ecte normele mor.osintactice #n $ro$o%i(ii i #n .ra%e
-' recur,' la elemente !e a.ecti&itate #n comunicarea oral'
-' recunoasc' $roce!eele !e e+$resi&itate #n te+tul liric
-' citeasc' o &arietate !e te+te literare/ !emonstrn! #n(ele,erea
sensului acestora
Obiective operaionale:
a)coginitiv-forative:
O1-- s' citeasc' e+$resi&*
02- s' cunoasc' structura i con(inutul te+tului
01- s' $reci%e%e sensul cu&intelor cu sens .i,urat !in te+tul
literar lun,i troiene c'l'toare/ cl'buci albi !e .um/ ocean !e ninsoare

02- s' sur$rin!' elementele s$eci.ice unei ierni
03- s motiveze prezena culorilor
04-s'-i com$lete%e cunotin(ele !es$re uni&ersul crea(iei lui
"lecsan!ri
b)afective :
-s' sensibili%e%e ele&ii $ri&in! .rumuse(ea $astelului
Strategie didactic:
!etode si procedee: con&ersa(ia euristic'/ #n&'(area $rin !esco$erire/
e+erci(iul/ e+$lica(ia/ lucrul cu manualul/ e+em$li.icarea/ obser&a(ia
"esurse educationale: $roiectul !i!actic* manualul $entru clasa a VI-a/
5!itura "rt * .ie !e lucru/ tablou !e iarn'
#ore de organi$are a activitii: acti&itate .rontal'/ in!i&i!ual'
%oc de desf&urare &i tip: sala !e clas'/ 30 !e minute
'ibliografie:
Limba romn, manual pentru clasa a-VI a Anca erban,
Sergiu erban/ 5!itura "ll
Metodica studierii limbii i literaturii romne, G6i! teoretico-
a$licati&/ 7onstantin 8ar.ene/ 5!itura 8olirom/ Iai/ 1999
Limba i literatura romn n gimnaiu! Structuri didactice
desc"ise, "lina 8am.il/ 5!itura 8aralela 23/ Bucureti/ 2001
#asteluri, !e Vasile "lecsan!ri/ e!. -$iru 9aret /:,- ;ure/ 1999
$ic%ionar de sinonime, Lui%a -ec6e/ e! 5nciclo$e!ic'/Buc 1991
Desf&urarea activitii
() Captarea ateniei: con&ersa(ia situa(ional'/ $re,'tirea $entru lec(ie <ele&ii
#i $re,'tesc manualele i caietele=/ se notea%' absen(ii.
*) "eactuali$area cuno&tinelor
-e &eri.ic' e+ecutarea i calitatea temei $e care ele&ii au a&ut-o !e e.ectuat/ .iin!
$ui c(i&a ele&i s' citeasc' tema/ iar ceilal(i urm'resc $e $ro$riile caiete .'cn!
corecturile necesare.
+) Captarea ateniei
5le&ilor li se $ro$une un )oc/ s'-i #nc6i!' oc6ii i s' &ise%e c' este iarn'
/cu %'$a!' mult' i ninsoare. 7e mai &'! ei> 7um este o %i !e iarn' obinuit'/ !ar
una !e s'rb'toare> 5le&ii #i $re%int' $'rerile/ a$oi se $oart' o !iscu(ie !es$re
sentimente i ima,ina(ie.
;ul(i $oe(i au scris $oe%ii / .iin! .ascina(i !e natur'. ?nul !in ei este
Vasile "lecsan!ri. 8ro.esorul anun(' c' &or urm'ri un scurt .ilmule( 88:/ $entru
ca ele&ii s'-i $oat' .orma o i!ee !es$re crea(ia lui "lecsan!ri
,)-nunarea teei &i a obiectivelor
Vom citi #m$reun' $eo%ia Iarna !e Vasile "lecsan!ri.La s.ritul orei to(i
ele&ii &or trebui s' 01/ 02/ 01/ ... -e notea%' titlul.
.) Conducerea nvrii
-e notea%' #n caiete in.orma(ii !es$re &ia(a i o$era $oetului.
8ro.esorul $re%int' ele&ilor un tablou !e iarn'/ ru,n!u-i s'-i $re%inte i!eile/
sentimentele #n le,'tur' cu cele &'%ute. 5le&ii obser&' !etaliile/ culorile/
as$ectele.
7e &' su,erea%' o %i !e iarn'>
7um este iarna> @iecare $ersoan' &e!e $eisa)ul la .el>
Dar i simte la .el #n .a(a unui $eisa) !e iarn'>
8ro.esorul citete e+$resi& te+tul/ ele&ii urm'resc #n c'r(i . Du$' lectura mo!el /
civa elevi vor relua lectura poeziei, insistndu-se pe ideea poetic . Se
urmrete rima,accentul i pauzele logice i psihologice. Se discut despre
cuvintele necunoscute , expresii.
7e $re%int' .iecare stro.'>
7e elemente !e !etaliu a$ar>
7e culoare !omin'>
7e sentimente se !es$rin! !in .iecare stro.'>
5le&ii sunt anun(a(i c' urmea%' s' re%ol&e e+erci(iile 1/ 1/ 2/ 3/ 4 !e la $a,.3A
!in manual.
1. @orma literar'
2. @amilie le+ical'
Gr'ma!': a ,r'm'!i/ ,r'm'!it/ ,r'm')oar'/ a #n,r'm'!i/
#n,r'm'!it
G6ea(': ,6e(u/ ,6e(ar/ a #n,6e(a/ #n,6e(at/ a !e%,6e(a/
!e%,6e(/
:inere(e: tn'r/ tineresc/ tinerel/ tinerime/ a #ntineri/
#ntinerit/ a re#ntineri/ re#ntinerit/ tinerete/ tineresc
1. -ubstanti&e !e la "LB ----------albea('
"lbior
"lbu
"lbitur'

3. -inonime %'$a!'--------nea
" %bura-------a $luti/ a trece
7'l'tor------- !rume(/ &oia)or/ trec'tor $asa,er/
Bnirat------- aliniat/ enumerat
" #nceta---- a #ntreru$e/ a se o$ri/ a se termina
4. "ntonime a!unate------- r's.irate/
" se #mbr'ca---a se !esbr'ca
:rec'tor-------etern
" $ier!e ------ a cti,a/ a ,'si
Voios----------trist
/) -sigurarea feed-bac0-ului
-e asi,ur' $e tot $arcursul lec(iei/ #nt'rirea .'cn!u-se $rin a$recieri
&erbale bine/ e+act etc
1) -sigurarea reteniei &i a transferului
5le&ii &or a&ea !e #n&'(at $e !e rost $oe%ia.

S-ar putea să vă placă și