Sunteți pe pagina 1din 7

Proiect de lec ie

Institu ia de nv mnt : Grup colar Mihail Sadoveanu, com. Borca, jud. Neam
Data: 29 martie 2012
Clasa: a !" a #
Obiectul: $im%a i literatura rom&n'
Unitatea de nv are : oca%ularul
Tema lec iei : (e)ionali*mele
Tipul lec iei : +redare" ,nv' are
Profesor: Manoliu #lina Mihaela
Obiective opera ionale:
-1: *' de.inea*c' i *' identi.ice re)ionali*mele/
-2: *' cunoa*c' cla*i.icarea re)ionali*melor/
-0: *' con*truia*c' enun uri proprii ,n care *' utili1e1e corect re)ionali*mele.
Valori i atitudini:
" 2ultivarea unei atitudini po1itive .a ' de comunicare prin con tienti1area impactului
lim%ajului a*upra celorlal i prin nevoia de a ,n ele)e i de a .olo*i lim%ajul ,ntr"o manier'
po1itiv', re*pon*a%il' din punct de vedere *ocial/
" 2ultivarea unei atitudini po1itive .a ' de lim%a rom&n' i recunoa terea rolului
ace*teia pentru de1voltarea per*onal' i ,m%o)' irea ori1ontului cultural.
Strateii didactice:
1. !etode i procedee: conver*a ia euri*tic', e3plica ia, e3erci iul oral, *cri*, individual
i pe )rupe/
2. !i"loace de nv mnt: manualul, .i e de lucru, po*terul, ta%la/
3. #orme de orani$are a nv turii: activitatea .rontal' ,m%inat' cu activitatea
individual' i ,n perechi.
%esurse:
" Num'r de elevi: 00
" 2la*' omo)en', cu ritmuri de ,nv' are apropiate
" 4imp: 50 de minute
" 6i e de lucru, manualul, ta%la
" +ro)rama i plani.icarea *eme*trial' a curriculumului de lim%a i literatura rom&n',
cla*a a !"a
!aterial bibliorafic:
&' Programe colare. Limba i literatura romn. Clasele V-VIII, Bucure ti, 2009.
(' #le3andru 2ri an, So.ia 7o%ra, 6lorentina S&mih'ian, Limba romn. Manual pentru
clasa a VI-a,8ditura 9umanita* 8duca ional, Bucure ti, 200:.
)' Mihaela Secrieru, Didactica limbii romne, 8ditura Stud!S, !a i, 200;.
Scenariu didactic:
&' !oment orani$atoric *( minute+:
" Se vor crea condi iile optime pentru de*.' urarea lec iei, *e vor nota a%*en ii/
" Metod': conver*a ia/
" Mijloace: manualul, .i a de lucru, caietele.
2. Verificarea temei i reactuali$area cuno tin elor anterioare *, minute+:
" Se vor veri.ica, prin *ondaj, e3erci iile avute ca tem', urm&nd eventualele corect'ri
*au aprecieri din partea pro.e*orului/
" 8levii vor .i *olicita i *'" i amintea*c' de.ini ia neolo)i*melor i *' dea c&teva
e3emple/
" Metode: conver*a ia, e3plica ia/
" Mijloace: manualul, caietele.
3. Captarea aten iei *, minute+:
" +ro.e*orul ,mparte cla*a ,n a*e )rupe, apoi le arat' elevilor po*terul pre)'tit Anexa .
7up' ace*t moment, ,mparte .iec'rei )rupe c&te trei %ile ele, pe .iecare )'*indu"*e c&te un
cuv&nt Anexa !.
" 6iecare )rup' va tre%ui *'" i de*emne1e c&te un lider, iar dup' ce ,ntrea)a )rup' va
decide c'rei ima)ini ,i core*punde .iecare %ile el, liderul va mer)e i va lipi %ile elele pe
ima)inea re*pectiv'.
" $a *.&r it, pro.e*orul ,mpreun' cu elevii va veri.ica corectitudinea pla*'rii %ile elelor.
#ctivitatea are ca *cop punerea elevilor ,n tem', ceea ce va .ace ca receptarea in.orma iilor *'
.ie mai u oar'.
" Metode: conver*a ia, e3plica ia.
" Mijloace: .i a, po*terul.
-' .nun area subiectului i pre$entarea sarcinilor de nv are *& minut+:
" +ro.e*orul va anun a titlul lec iei *criindu"l ,n acela i timp pe ta%l' iar elevii pe caiet/
" Se vor anun a con inuturile pe care lec ia re*pectiv' , i propune *' le .i3e1e/
" Metode: conver*a ia.
" Mijloace: ta%la, caietele.
,' Diri"area procesului de nv are *(, de minute+:
" +ornind de la activitatea precedent', pro.e*orul ,i antrenea1' pe elevi ,n proce*ul de
predare pun&nd urm'toarea ,ntre%are: A"nd #n "edere cele pre$entate mai sus, care
crede i c este de%ini ia regionalismelor <
" +ro.e*orul d' po*i%ilitatea unui num'r mai mare de elevi *'" i pre1inte ideea, apoi din
cele au1ite *e alc'tuie te de.ini ia.
" 7up' ace*t moment, pro.e*orul .ace preci1area c' e3i*t' dou' cate)orii de cuvinte care
uneori *e con.und' i anume re)ionali*mele cu termenii populari. +entru clari.icarea
no iunilor, pro.e*orul e3plic' di.eren a dintre ele.
" +ro.e*orul pre1int' tipurile de re)ionali*me=%onetice, gramaticale, semantice, lexicale>
prin de.ini ie i prin e3emple, not&ndu"le pe ta%l', iar elevii ,n caiete/
" Metode: conver*a ia, e3plica ia/
" Mijloace: manualul, ta%la, caietele.
/' Ob inerea performan ei i a feed0bac10ului *&2 minute+:
" +ro.e*orul le propune elevilor c&teva e3erci ii &i a nr. ! , pe care ace tia tre%uie *' le
re1olve individual/
" 7up' c&teva minute, elevii vor .i numi i aleatoriu *' r'*pund' la ,ntre%'rile
pro.e*orului le)ate de e3erci iile din .i a re*pectiv', primind e3plica ii acolo unde e*te
nece*ar/
" Metode: e3plica ia, conver*a ia/
" Mijloace: .i a de lucru.
7. Tema pentru acas *( minute+:
" +ro.e*orul anun ' tema pentru aca*': 83plica i *en*ul re)ionali*melor: 'ire, oi
merge, m ini , barabul, preci1&nd cate)oria din care .ace parte, apoi reali1a i o
compunere de 15 ? 20 de r&nduri ,n care *' utili1a i ace ti termeni.
Anexa 1
Anexa 2
+'pu oi

2ior%'
2uli er
9ar%u1 2&rp'

2arto.i
Grum%e 6'c'le $e%eni '
+ro*op @am'

Mele*teu
Bara%ule +epene

ter)ar
2ucuru1

Bor +orum%



Fi a nr. 1
1. #lc'tui i trei propo1i ii ,n care *' utili1a i c&te un re)ionali*m cuno*cut de voi.
2. Su%linia i re)ionali*mele din .ra)mentul urm'tor, e3plic&nd *en*ul lor.
#tunci, %ucuria al%inelor/ *e la*' jo* cu toatele i *e adun' ciotc' ,n p'l'rie. 9arap"#l%,
a.l&ndu"*e cu p'rere de %ine de*pre a*ta, alear)' ,n dreapta i ,n *t&n)a i nu *e la*' p&n' ce
)'* te"un %u tihan putre)'io*, ,l *co%e te cu ce poate i"i .ace urdini / dup' aceea a a1' ni te
epu i ,ntr",n*ul, ,l .reac' pe din'untru cu c'tu nic', cu *ulcin', cu m't'ciune, cu poala *&nt'"
M'riei i cu alte %uruiene miro*itoare i prielnice al%inelor =...>.

S-ar putea să vă placă și