Sunteți pe pagina 1din 8

PROIECT DE LECIE

CLASA: a VI-a
UNITATEA DE NVMNT: coala General Nr.1
DISCIPLINA: Limba Romn
ARIA CURRICULAR: Limb i comunicare
PROFESOR: Popescu Mariana
UNITATEA DE NVARE: Sina!a propo"i#iei
TEMA: $ribuul%aribuul a&'eci(al) aribuul (erbal) aribuul a&(erbial*
TIPUL LECIEI: Mi!
LOCUL DE DESFURARE: Sala &e clas.
I. OBIECTIVE DE REFERIN:
+ s mani,ese curio"iae i ineres ,a# &e lec#ie-
+ s se a&ape"e la siua#ia concre &e sina!-
+ s mani,ese ineres penru pariciparea la or-
+ s uili"e"e) .n re&acarea rspunsurilor) cunoin#ele &e mor,osina!-
+ s asi/ure coreciu&inea rela#iilor sinacice la ni(elul e!ului comunica.
II. OBIECTIVE OPERAIONALE:
a) Cognii!":
La s,riul orei ele(ii (or ,i capabili:
01 1 s &ea &e,ini#ia corec a aribuului-
02 1 s i&eni,ice .n (orbire aribuele i pr#ile &e (orbire pe care le &eermin-
03 1 s recunoasc pr#ile &e (orbire prin care se e!prim aribuele &in enun#urile ciie sau
&in comunicarea "ilnic-
45 1 s sisemai"e"e aribuele &up pr#ile &e (orbire prin care sun e!primae-
46 1 s recunoasc (aloarea silisic a unor aribue.
#) A$"%i!":
07 1 s recepe"e noile in,orma#ii ca rele(ane i ,olosioare-
08 1 s paricipe cu ineres la lec#ie-
09 1 s ,ie &ispui s re"ol(e sarcinile pre"enae-
0: 1 s spneasc in,orma#iile penru a le puea ,olosi.
%) Fo&'ai!":
1. s cree"e comunicri .n care s ,oloseasc &i,erie ipuri &e aribu-
2. s cunoasc oro/ra,ia i puncua#ia aribuelor .n comunicarea scris.
III. CONINUTURI (%"n&a" )" o#i"%i!"):
;%01* 1 aribuul ese parea secun&ar &e propo"i#ie care &eermin un subsani() un
numeral sau un pronume-
;%02* 1 aribuul rspun&e la .nrebrile: care<- ce ,el &e<- al) a) ai) ale cui<- c#i<- ce<-
;%03* 1 &up parea &e (orbire prin care se e!prim) aribuul poae ,i: aribu a&'eci(al)
aribu (erbal) aribu a&(erbial-
;%05* 1 locul aribuului ese ln/ cu(nul pe care .l &eermin-
1
;%06* 1 aribuul e!prima prin a&'eci( ese ae"a &up subsani(ul pe care .l &eermin) .n
ca"ul .n care subsani(ul ese aricula) penru a sc=imba locul cu a&'eci(ul 1 acesa preia
aricolul-
;%07* 1 a&'eci(ul care .n&eplinee ,unc#ia sinacic &e aribu se acor& .n /en) numr i
ca" cu subsani(ul pe care .l &eermin.
IV. STRATE*IA DIDACTIC: 'i+,
a) M"o-" .i )&o%"-"": con(ersa#ia) &e&uc#ia) abla) e!erci#ii creaoare.
#) R"/0&/": - maeriale: manual) ,i &e lucru) plan-
- umane: coleci(ul &e ele(i) capaci#ile &e .n(#are ale ele(ilor) cunoin#ele
.nsuie anerior &e cre ei &espre aribu.
%) Fo&'" -" o&gani1a&": aci(iae ,ronal combina cu aci(iaea in&epen&en)
in&i(i&ual.
-) E!a20a&": sumai() curen) oral) scris.
") Mi32oa%" -" 4n!,5,'6n: e!e lin/(isice.
$) Bi#2iog&a$i": Suciu) M.) Limba i Literatura Romn) manual penru clasa a VI- a)
>ucurei) ?&iura @i&acic i Pe&a/o/ic) 2441-
erban) $.) erban) S.) Limba Romn) manual penru clasa a VI- a) >ucurei)
?&iura $LL) 2446.
2
SCENARIU DIDACTIC
E!"ni'"n
in/&0%5iona2
A%i!ia"a -" 4n!,5a&" D0&aa A%i!ia"a "2"!i2o&
0r/ani"area
clasei
Pro,esorul ,ace pre"en#a) asi/ur un
clima ,a(orabil &es,urrii lec#iei.
1A - se liniesc-
- se pre/esc
penru lec#ie
$cuali"area
cunoin#elor
.n(#ae anerior
Se reaci(ea") prin con(ersa#ie
cae=eic) no#iunile &e ba" pri(in&
srucura propo"i#iei: pr#i principale)
pr#i secun&are) aribuul) i pr#ile &e
(orbire prin care se e!prim.
Se (eri,ic ema.
7A - rspun&-
- obser(-
- compar-
- reacuali"ea"-
- e!plic-
- e!empli,ic.
;aparea aen#iei
ele(ilor
Se ,ace prinr-o scur recapiulare cu
pri(ire la ipurile &ea ribu su&iae &e'a.
Pro,esorul pune .nrebri re,erioare la
pr#ile &e propo"i#ie) la ipul acesora.
Pro,esorul le cere ele(ilor &e,ini#ia
aribuului i ipurile &e aribu su&iae
.n prealabil.
2A - ascul-
- obser(-
- accep-
- se
mobili"ea"-
- rspun& la
.nrebri.
$nun#area emei
lec#iei) a ipului ei
i a obieci(elor
opera#ionale
Pro,esorul scrie ilul pe abl.
Pro,esorul le spune ele(ilor c la
s,riul orei ei (or ,i capabili s &ea
&e,ini#ia corec a aribuului) s
i&eni,ice) .n (orbire) aribuele i pr#ile
&e (orbire pe care le &eermin) s
recunoasc pr#ile &e (orbire prin care se
e!prim aribuele &in enun#urile ciie
sau &in comunicarea "ilnic) s
sisemai"e"e aribuele &up pr#ile &e
(orbire prin care sun e!primae) s
recunoasc (aloarea silisic a unor
aribue.
1A - scriu ilul pe
caiee-
- ascul.
Pre"enarea
sarcinilor &e
.n(#are
Pro,esorul .mpare ,ie &e lucru ele(ilor.
Pro,esorul le e!plic ele(ilor sarcinile &e
lucru cu pri(ire la ,iele &ae. Biele
cuprin& propo"i#ii .n care aribuele sun
subliniae i un abel .n care ele(ii (or
a(ea &e complea cu(nul sublinia)
cu(nul &eermina) (aloarea
mor,olo/ic a cu(nului sublinia)
.nrebarea la care rspun&e i ,unc#ia
sinacic. % Bia 1*
1A - primesc ,ie
&e lucru-
- ascul
.n&rumrile
pro,esorului.
3
;on&ucerea
procesului &e
pre&are i
sisemai"are
Pro,esorul &esenea" abelul pe abl. Pro,esorul
pune .nrebri i ,ace corecuri cn& ese ca"ul.
@up complearea ,iecruia &in cele &ou abele
pro,esorul pune .nrebri &e&uci(e. ;oncomien)
reali"ea" sc=ema lec#iei pe abl %Sc=ema*
cern&u-le ele(ilor s &e e!emple.
29A - ies pe rn& la
abl penru a
re"ol(a ,ia &e
lucru-
- re"ol( ,ia
&e lucru-
- rspun& la
.nrebrile
pro,esorului-
- scriu sc=ema
&e pe abl .n
caiee-
- e!empli,ic.
Reali"area
cone!iunii
in(erse%a
,ee&bacC-ului*
$re loc permanen pe oa &uraa lec#iei i se
concrei"ea" prin aprecieri (erbale ,cue &e cre
pro,esor sau prin soliciarea unor e!emple
,ormulae &e cre ele(i.
Pe abl) la s,riul lec#iei) se a,l consemnae
urmoarele:
@e,: $ribuul ese parea secun&ar &e propo"i#ie
care &eermin un subsani() un numeral sau un
pronume.
Dnrebri: care<- ce ,el &e<- al) a) ai) ale cui<- c#i<-
ce<.
5
?(aluare
sumai(
Se &) ca aci(iae in&epen&en .n clas)
re"ol(area unui es% Bia 2*.
:A - primesc ,ie
&e lucru-
- re"ol(
in&i(i&ual ,ia
&e lucru.
$si/urarea
reen#iei i a
rans,erului
Eem penru acas: Reali"a#i o compunere
&escripi( .n care s ,olosi#i aribue a&'eci(ale cu
(aloarea silisic
1A - .i noea"
ema.
A&i#002
$ribuul
a&'eci(al
$ribuul
(erbal
$ribuul
a&(erbial
- a&': ele(
silior-
- num: rei
bie#i
- a&'. &em.:
aces ele(
- par.:
creionul
pier&u.
- in,.:
&eprin&erea
&e a scrie
- sup.:
maina &e
cusu
- /er.: sele
remurn&
- a&(. &e
loc: pra/ul
&e sus
- a&(. &e
imp: "iua
&e a"i.
6
Fi.a -" 20%&0 n&. 7
S" -a0 "n0n50&i2":
a* ;osmin .i scrie mamei cu(ine &ulci. ,* ;inci bie#i 'ucau (olei.
b* $m scris o scrisoare penru prin#ii mei. /* Di &&ea seama c nu mai a(ea imp &e
c* $cese locuri .mi sun ,oare &ra/i. pier&u.
&* $m a&mira peisa'ul pica &e el. =* Luase =orrea &e a paricipa la concurs.
e* Eo#i aler/au spre casa ar"n&. i* Se /n&ea cum (a rsuna (ocea lui
remurn& &e emo#ie.
'*F ;ine se lo(ee cu capul &e pra/ul &e sus)
(e&e i pra/ul &e 'osF.% Pro(erb*
Co')2"a5i a#"202 0&',o&:
;u(nul sublinia Valoarea mor,olo/ic a
cu(nului sublinia
Dnrebarea ;u(nul
&eermina
Bunc#ia
sinacic
7
S%8"'a:
A&i#002
$ribuul
a&'eci(al
$ribuul
(erbal
$ribuul
a&(erbial
- a&': ele(
silior-
- num: rei
bie#i
- a&'. &em.:
aces ele(
- par.:
creionul
pier&u.
- in,.:
&eprin&erea
&e a scrie
- sup.: maina
&e cusu
- /er.: sele
remurn&
- a&(. &e loc:
pra/ul &e sus
- a&(. &e imp:
"iua &e a"i.
8
Fi.a -" 20%&0 n&.9
T"/ /0'ai!
1. $lcui#i ce &ou propo"i#ii cu aribue e!primae prin:
a* a&'eci( 1p
b* (erb 1p
c* a&(erb 1p
2. Inro&uce#i .n ,iecare propo"i#ie ce un aribu a&'eci(al) con,orm mo&elului:
a* Dn p&ure erau mul#i copaci......................................
b* ;opiii au ,cu o plimbare........................................ 1p
c* Voi sune#i prieeni................................................... 1p
&* $m cules ,lori.......................................................... 1p.
Model: Dn p&ure erau mul#i copaci .nal#i.
3. Sublinia#i aribuele a&(erbiale &in enun#urile urmoare:
a* Meseacnul &e a,ar ese .n,lori. 1p
b* Gilele &e acum sun &i,erie. 1p
c* Baa &e acolo ese ,rumoas. 1p
9

S-ar putea să vă placă și