Sunteți pe pagina 1din 14

Tema : Cine sunt/suntem ?

Subtema: Am prieteni peste tot

GRADINITA CU PP NR.111
Prof: IONELA HUMA
Grupa: MARE FLUTURASI

octombrie 2014

PROIECT DIDACTIC
DATA: 13.10.2014
GRUPA: mare FLUTURASI
UNITATEA DE NVMNT: GR. PP NR.111
TEMA ANUAL DE NVARE: CINE SUNT / SUNTEM ?
TEMA SPTMNAL: Strada/Cartierul mea/meu
TEMA ACTIVITII: CEL MAI BUN CONSTRUCTOR
MIJLOC DE REALIZARE: Activitate integrat
ELEMENTE COMPONENTE ALE ACTIVITII INTEGRATE:
ADP: ntlnirea de diminea: Cum ma impac cu prietenul meu?
Rutine: Suntem mari deprinderi de ordine, disciplin i
autoservire
Tranziii: Ducem materiale in casuta joc distractiv si de
miscare
ALA:
tiin: Completeaza ce lipseste de pe strada din cartierul
tau fi individual de lucru
Art: Casute si blocuri din cartierul meu asamblare si lipire
Bibliotec: Sa reparam gardul casutei grafisme
ADE: D - Stii sa formezi grupe de obiecte cum iti spun? METODA
INTERACTIVA SCHIMBA PERECHEA joc didactic
DOS Cartierul veseliei METODA INTERACTIVA HARTA
FIGURILOR lucrare colectiva de asamblare a unor componente
SCOPUL: consolidarea cunotinelor despre strada / cartierul fiecaruia dintre
copii; verificarea unor cunotine matematice privitoare la formarea de grupe de
obiecte dupa criteriul MARE /MIC si dupa culoare ROSU/GALBEN/ALBASTRU ;
exersarea deprinderii de a obtine o macheta ( harta ) a unor locuri familiare
copiilor in cadrul activitatilor de abilitati practice;
OBIECTIVE OPERAIONALE:

tiin:
s identifice elementele care lipsesc de pe strada( oameni, masini, o trecere
de pietoni etc.) din imaginea de pe fisa primita;
se precizeze verbal unde ar trebui sa se afle fiecare dintre acestea;
sa deseneze elementele lipsa ;
s formeze grupe de obiecte dup criteriul MARE/MIC;

s formeze grupe de obiecte dupa criteriul CULOARE ;


s denumeasc grupele formate;
sa lucreze in perechi ;
sa rezolve corect sarcinile fisei de lucru evaluative.

Bibliotec:
s intuiasca fisa de lucru primita ;
sa verbalizeze sarcina pe care o au de realizat;
sa trasese linia verticala in spatiile libere prin unirea a doua puncte opuse;
sa decoreze cu puncte acoperisul casei.

Art:
sa asambleze casutele si blocurile primite ;
sa lipeasca elementele definitorii ale unei locuinte ( ferestre, usi );
sa respecte etapele realizarii lucrarii;
sa respecte acuratetea lucrarilor realizate ;
sa asambleze in colectiv elementele componente ale cartierului , realizand
HARTA CARTIERULUI;
s finalizeze lucrarea nceput, participnd cu interes la activitate;
s aprecieze lucrrile colegilor.

Joc distractiv si de miscare:


s respecte regulile jocului i ale competiiei folosindu-se de micare;
s participe activ i afectiv la programul propus, dnd dovad de: iniiativ,
cooperare i interes;
STARTEGII DIDACTICE:
a). Metode i procedee: conversaia, explicaia, SCHIMBA PERECHEA,
exerciiul, problematizarea ,demonstraia, jocul,
HARTA FIGURILOR, TURUL GALERIEI, observaia
b). Elemente de joc: mnuirea materialelor, surpriza, nchiderea ochilor,
bataia din palme, ntrecerea
c). Resurse materiale:
tiin: fie, creioane colorate, cosulete, jetoane mari/mici si colorate
rosu/galben/albastru ( case, blocuri, garduri, acoperisuri )
Bibliotec: imagini cu casute si garduri stricate, creioane colorate
Art: casute si blocuri din carton colorat, ferestre si usi din hartie glase,
aracet, betisoare de urechi, servetele umede, polistiren, siluete din carton
pentru realizarea machetei, diplome.

d). Forme de organizare: frontal, pe grupuri, n perechi, individual


DURATA: o zi
BIBLIOGRAFIE:
Curriculum pentru nvmntul precolar 2008
Activiti bazate pe inteligene multiple S.Breben, G.Ruiu, E.Goncea,
Ed. Repograf
Revista nvmntului precolar Nr. 1-2 / 2009 MECI
Aplicaiile noului curriculum pentru nvmntul precolar vol.I
Filofteia Grama, Mioara Pletea, Ed. DPH, Bucureti, 2009
Metode interactive de grup Silvia Breben, Elena Gongea, Ed. Arves,
Craiova, 2008
Scenariul activitii
Activitatea va debuta cu ntlnirea de diminea,copiii vor fi aezai n
cerc, salutul va porni de la educatoare i va fi continuat de toi membrii grupei.
n timp ce copiii se salut vor transmite din mn n mn un simbol al temei
sptmnii ( un bloc, o casuta ) i vor spune unde locuiesc fiecare ( de ex: Salut,
Delia! Eu locuiesc la bloc /casa.).
- Haidei s aflm dac ntra-adevr s-au trezit toi copiii i dac au
ajuns la grdini.
Fiecare copil va selecta pe panou simbolul caracteristic lui, pe care l-a
ales la inceput, constatndu-se ci copii sunt prezeni i ci lipsesc.
Se va completa calendarul naturii cu simbolurile corespunztoare.
Li se va atrage atenia copiilor asupra unui obiect ascuns, care cu o zi n
urm nu se afla n sala de grup. Se va descoperi obiectul i copiii vor observa c
este vorba de o casuta din plastic. Aceasta va avea ataata de usa de la intrare
un plic. Dup ce precolarii vor rspunde la cteva ntrebri despre locuinta,
educatoarea va desface plicul i va citi scrisoarea care se afl n el. n scrisoare,
li se va spune copiilor c au primit in casuta un dar de la CONSTRUCTORUL BOB,
care ii roaga sa realizeze la finalul zilei o harta a cartierului veseliei, asa cum il
vad ei, pentru ca el este foarte ocupat si nu poate construi singur acest cartier .
El i roag pe copii s l ajute, realizand sarcinile pe care el le-a lasat in cutia cu
daruri , promindu-le c dac vor rezolva corect toate sarcinile vor primi
diplome de CEI MAI BUNI CONSTRUCTORI.
Copiii vor extrage cte un bilet prin procedeul Mna oarb. Vor observa
c pe bilet sunt scrise una din cifrele 1, 2, 3. Cifrele arat casutele ( centrele de
interes ) unde vor lucra. Copiii vor merge fiecare la cifra corespunzatoare de pe
bilet si aici vor afla ce trebuie s realizeze la fiecare centru.

La centrul tiin ( casuta 1 ) vor identifica elemntele lipsa de pe strada


si vor incepe sa deseneze acele elemente, plasandu-le la loc corespunzator pe
spatiul strazii.
La centrul Art ( casuta 2 ) vor asambla casute si blocuri din carton
colorat si vor lipi ferestrele si usile corespunzatoare.
La centrul Bibliotec ( casuta 3 ) vor intui imaginea primita ( o casuta cu
gardul stricat) pe care ei vor trebui sa-l repare , trasand linii verticale la garduri
si vor decora cu puncte acoperisul.
Dup o munca att de solicitanta, copiii vor lua o pauz ca s se relaxeze
( deprinderi de autoservire ).
La ntoarcerea n sala de grup copiii vor recita versurile:
Unu, doi, unu, doi,
Pe strad ne plimbm noi.
Trei, patru, trei, patru
Azi e cam ncins asfaltul.
Cinci, sase, apte ,opt
n col se afl un stop.
Nou, zece, nou, zece,
Acum toi putem trece.
Apoi vor afla ce surpriz se mai ascunde n urmatoarea cutie. Vor
descoperi cosuletele cu material didactic pregatit pentru fiecare si o noua
scrisorica de la CONSTRUCTORUL BOB, care le cere acum sa arate cat de
priceputi sunt la formarea de multimi dupa diferite criterii. Copiii se vor aseza la
mese pe doua randuri fata in fata, impartiti in doua echipe : ECHIPA
CONSTRUCTORILOR MARI / MICI.
Se trece apoi la intuirea materialului didactic primit in cosulete si se
anunta tema jocului si regulile pe care vor trebui sa le respecte. Fiecare echipa
va trebui sa formeze multimi dupa diferite criterii date , iar la bataia din palme
si comanda SCHIMBA PERECHEA fiecare copil sa treaca pe celalalt rand, la
copilul corespondent. Multimile se formeaza si pe masute si la flanelograf cu
precizarea ca se formeaza de jos in sus.
Cerintele vor fi astfel formulate:
1. Formati multimea caselor MARI / MICI;
2. Formati multimea gardurilorMARI / MICI;
3. SCHIMBATI PERECHEA!
4. Formati multimea blocurilor MARI / MICI;
5. Formati multimea acoperisurilor MARI / MICI;
6. SCHIMBATI PERECHEA !
7. Acoperiti-va ochii si la semnul meu, spuneti ce lipseste de la panou
( multimea caselor MARI ) si le bagati si voi in cos.
8. Acum voi lua de la panou grupa caselor MICI si copiii vor face la fel
9. SCHIMBA PERECHEA!

10. Baga in cos grupa gardurilo MARI


11. Baga in cos grupa gardurilor MICI
12. SCHIMBA PERECHEA !
13. Bagati in cos multimea blocurilor
14. Bagati in cos multimea acoperisurilor
15. SCHIMBATI PERECHEA
16. Voi chema la flanelograf un copil din echipa constructorilor mari sa
formeze grupa obiectelor rosii
17. Se formeaza apoi grupa obiectelor albastre de un copil de la cealalta
echipa
18. Se intuieste apoi ce culoare a ramas pe masa si se formeaza si acea
grupa de obiecte.
19. SCHIMBATI PERECHEA!
20.Copiii acopera ochii si apoi precizeaza ce multime a disparut de pe
panou si o baga si ei in cos. ( rosu)
21. In acelasi mod se baga in cos celelalte doua multimi
22.Se trece la rezolvarea fisei de lucru.
In ncheiere se fac aprecieri asupra activitii copiilor si modului cum au
rezolvat fisele de lucru, care vor fi apoi expuse la panou.
Dupa ce au terminat activitatea li se explica copiilor ca datorita faptului
ca au lucrat bine si au fost atenti, CONSTRUCTORUL BOB le ofera drept
recompensa un joc distractiv: DUCEM MATERIALE IN CASUTA!
La sfarsitul jocului distractiv, se descopera impreuna cu copiii ultimul
indiciu lasat de CONSTRUCTORUL BOB : sa amenajeze la final , Cartierul
Veseliei utilizand lucrarile realizate de ei si alte materiale surpriza puse de
BOB la dispozitia lor.
Activitatea de abilitati practice incepe prin a intui materialele de lucru
( placa de polistiren amenajata deja cu strazile trasate, casutele si blocurile
realizate de ei la alese, precum si siluete din carton reprezentand copii si
diferite obiecte dintr-un parc de joaca. ) Se discuta in echipa modul in care
doresc sa amenajeze spatiul dat si se executa apoi cateva exercitii de incalzire
prin intermediul unor rime. Se trece apoi la plasarea elementelor componente si
realizarea HARTII CARTIERULUI, dupa care se intoneaza cantecul FRUMOASA
E STRADA NOASTRA !
In incheierea zilei, copiii vor fi apreciati pentru toata activitatea depusa
de ei si vor fi rasplatiti cu diploma de CEL MAI BUN CONSTRUCTOR .
Macheta realizata va fi expusa pe holul gradinitei, la intrarea in clasa, pentru a fi
apreciata si de alti copii, cadre didactice si parinti.

Nr.
crt.

Etapele
activitii

Coninutul tiinific
Metode i
procedee

1.

Captarea
ateniei

Se va realiza prin descoperirea casutei, care are


atasata o scrisoare prin care CONSTRUCTORUL
BOB le cere ajutorul copiilor. Se poart o scurt
conversaie despre ce este un constructor si ce
face el, copiii fiind solicitai s spun tot ce tiu
despre el. Alturi de scrisoare, copiii vor descoperi
n casuta o cutie mare, in care constructorul a lasat
diferite sarcini, indicii si materiale cu care copiii vor
lucra.

Observaia
Conversaia

2.

Anunarea temei
i a obiectivelor

Se va anuna tema activitii Cel mai bun


constructor i obiectivele, motivndu-se la nivelul
de nelegere al copiilor.

Explicaia

3.

Prezentarea
coninutului i
obinerea
performanei

Copiii vor extrage cte un bilet prin procedeul


Mna oarb. Vor observa c pe bilet sunt scrise
una din cifrele: 1, 2, 3. Cifrele arat casutele
( centrele de interes ) unde vor lucra. Copiii vor
merge fiecare la cifra corespunzatoare de pe bilet
si aici vor afla ce trebuie s realizeze la fiecare
centru.
La centrul tiin ( casuta 1 ) vor identifica
elemntele lipsa de pe strada si vor incepe sa
deseneze acele elemente, plasandu-le la loc
corespunzator pe spatiul strazii.
La centrul Art ( casuta 2 ) vor asambla

Strategii didactice
Resurse
materiale
Casuta cutii de
carton,
scrisoarea

Evaluare

- recunoaterea
casei si
preczentarea
meseriei de
constructor

Biletele cu cifre
Conversaia

Casute cu cifre

Demonstratia

Fise de lucru
Carioci
Culori

Explicaia
Casute si blocuri

- identificarea
corecta a
elementelor lipsa
- identificarea
corecta a spatiului
corespunzator
elementului lipsa
- desenarea

casute si blocuri din carton colorat si vor lipi


ferestrele si usile corespunzatoare.
Problematizarea
La centrul Bibliotec ( casuta 3 ) vor intui
imaginea primita ( o casuta cu gardul stricat) pe
care ei vor trebui sa-l repare , trasand linii verticale
la garduri si vor decora cu puncte acoperisul.
Dup o munca att de solicitanta, copiii vor Exerciiul
lua o pauz ca s se relaxeze
( deprinderi de
autoservire ).
La ntoarcerea n sala de grup copiii vor recita
versurile:
Unu, doi, unu, doi,
Pe strad ne plimbm noi.
Trei, patru, trei, patru
Azi e cam ncins asfaltul.
Cinci, sase, apte ,opt
n col se afl un stop.
Nou, zece, nou, zece,
Acum toi putem trece.
Conversaia
Apoi vor afla ce surpriz se mai ascunde n
urmatoarea cutie. Vor descoperi cosuletele cu
material didactic pregatit pentru fiecare si o noua
scrisorica de la CONSTRUCTORUL BOB, care le
cere acum sa arate cat de priceputi sunt la
formarea de grupe de obiecte/multimi dupa diferite
criterii. Copiii se vor aseza la mese pe doua randuri
fata in fata, impartiti in doua echipe : ECHIPA
CONSTRUCTORILOR MARI / MICI.
Se trece apoi la intuirea materialului didactic
primit in cosulete si se anunta tema jocului si

din carton
colorat
Aracet
Ferestre si usi
din hartie glace
pentru aplicat

acestuia la locul
potrivit
- asamblarea
casutelor si
blocurilor
- trasarea liniilor
verticale si
decorarea cu
puncte a
acoperisului
- prezentarea
rezultatelor
obtinute
- realizarea
sarcinilor de la
centre

regulile pe care vor trebui sa le respecte. Fiecare


echipa va trebui sa formeze multimi dupa diferite
criterii date , iar la bataia din palme si comanda
SCHIMBA PERECHEA fiecare copil sa treaca pe
celalalt rand, la copilul corespondent. Multimile se
formeaza si pe masute si la flanelograf cu
precizarea ca se formeaza de jos in sus.
Cerintele vor fi astfel formulate:
1. Formati multimea caselor MARI / MICI;
2. Formati multimea gardurilorMARI /
MICI;
3. SCHIMBATI PERECHEA!
4. Formati multimea blocurilor MARI /
MICI;
5. Formati multimea acoperisurilor MARI /
MICI;
6. SCHIMBATI PERECHEA !
7. Acoperiti-va ochii si la semnul meu,
spuneti ce lipseste de la panou ( multimea
caselor MARI ) si le bagati si voi in cos.
8. Acum voi lua de la panou grupa caselor
MICI si copiii vor face la fel
9. SCHIMBA PERECHEA!
10. Baga in cos grupa gardurilo MARI
11. Baga in cos grupa gardurilor MICI
12. SCHIMBA PERECHEA !
13. Bagati in cos multimea blocurilor
14. Bagati in cos multimea acoperisurilor
15. SCHIMBATI PERECHEA
16. Voi chema la flanelograf un copil din

Explicaia

Cosulete

Munca n echip

Problematizarea

Material didactic
marunt pentru
fiecare copil

Conversaia
Jocul

Flanelograf

Exerciiul
Schimba
perechea

Fise de lucru

Culori

- identificarea si
formarea
grupelor /
multimilor de
obiecte dupa
criteriile
MARE/MIC si
culoare
ROSU/GALBEN/
ALBASTRU
- realizarea
tuturor cerintelor
jocului didactic
- respectarea
regulilor jocului
- schimbarea
perechii la semnal

echipa constructorilor mari sa formeze


grupa obiectelor rosii
17. Se formeaza apoi grupa obiectelor
albastre de un copil de la cealalta echipa
18. Se intuieste apoi ce culoare a ramas pe
masa si se formeaza si acea grupa de
obiecte.
19. SCHIMBATI PERECHEA!
20. Copiii acopera ochii si apoi precizeaza ce
multime a disparut de pe panou si o baga
si ei in cos. ( rosu)
21. In acelasi mod se baga in cos celelalte
doua multimi
22. Se trece la rezolvarea fisei de lucru.
In ncheiere
se fac aprecieri asupra
activitii copiilor si modului cum au rezolvat fisele
de lucru, care vor fi apoi expuse la panou.
Dupa ce au terminat activitatea li se explica
copiilor ca datorita faptului ca au lucrat bine si au
fost atenti, CONSTRUCTORUL BOB le ofera drept
recompensa un joc distractiv: DUCEM MATERIALE
IN CASUTA!
Copiii vor fi impartiti in doua echipe si vor
cara cate doi, o cutie in casuta. Castiga echipa care
cara mai multe cutii intr-un timp dat 5-10 minute.
La sfarsitul jocului distractiv, se descopera
impreuna cu copiii ultimul indiciu lasat de
CONSTRUCTORUL BOB : sa amenajeze la final ,
Cartierul Veseliei utilizand lucrarile realizate de
ei si alte materiale surpriza puse de BOB la

- realizarea si la
flanelograf a
grupelor/
multimilor de
obiecte dupa
criteriile
precizate

Explicaia
Munca n echip

Conversaia

- realizarea
cerintelor fisei de
lucru
- prezentarea
rezultatelor
obtinute prin
afisarea la panou

Conversaia
Jocul

Exerciiul

Cutii de carton

Cuburi de plastic

- participarea
afectiva la joc
- respectarea
regulilor jocului
- respectarea
normelor de
comportament in
echipa

dispozitia lor.
Activitatea de abilitati practice incepe prin a
intui materialele de lucru ( placa de polistiren
amenajata deja cu strazile trasate, casutele si
blocurile realizate de ei la alese, precum si siluete
din carton reprezentand copii si diferite obiecte
dintr-un parc de joaca. ) Se discuta in echipa modul
in care doresc sa amenajeze spatiul dat si se
executa apoi cateva exercitii de incalzire prin
intermediul unor rime. Se trece apoi la plasarea
elementelor componente si realizarea HARTII
CARTIERULUI, dupa care se intoneaza cantecul
FRUMOASA E STRADA NOASTRA !

Harta figurilor
Placa de
polistiren
Demonstratia

Turul galeriei

Casute si blocuri
Siluete din
carton

- identificarea pe
spatiul dat a
amplasamentelor
fiecarei cladiri
- pozitionarea
corecta a
obiectelor de pe
macheta
- utilizarea
corect a tehnicii
- finalizarea
lucrarii colective
- intonarea
cantecului invatat
Observarea
comportamentului

4.

6.

Evaluarea

ncheierea
activitii

Dup realizarea lucrrilor copiii primesc cte o


diploma de CEL MAI BUN CONSTRUCTOR si
aprecieri verbale din partea educatoarei. De
asemenea vor pimi si o recompensa dulce la final.
Macheta realizata va fi expusa pe holul
gradinitei, la intrarea in clasa, pentru a fi apreciata
si de alti copii, cadre didactice si parinti.

Explicaia

Diplome

Conversatia

Dulciuri

Explicaia

Macheta HARTA
CARTIERULUI

Conversaia

Interevaluare
- respectarea
regulilor i
sarcinilor
Prezentarea
machetei
Aprecierea verbal

Se acorda copilului. din


grupa mijlocie C ,de la Gradinita cu PP nr.13, Focsani, pentru rezultate deosebite
obtinute in activitatea de proiectare, construire si amenajare a CARTIERULUI
VESELIEI din data de 23.10.2009.

Director:
inst. NEGOITA MONICA

Educatoare:
POPA CRINA-ELENA

S-ar putea să vă placă și