Sunteți pe pagina 1din 8

PROIECT DE LECTIE

CLASA: a III-a
OBIECTUL:Stiinte
SUBIECTUL:Plante si animale
TIPUL LECTIEI:consolidare

OBIECTIVE DE REFERINTA:
1.1.-sa recunoasca si a diferentieze componentele de natura stiintifica din mediul apropiat;
1.3.-sa comunice,in forme diverse,observatiile si comparatiile asupra corpurilor din natura;
2.1.-sa inregistreze,in forma grafica,observatiile facute asupra unor fenomene si procese din mediul apropiat;
3.1.-aplicarea observatiei ca demers al cunoasterii de tip stiintific.

OBIECTIVE OPERATIONALE:
O1-Sa defineasca notiunea de vegetatie,mediu inconjurator;
O2-Sa clasifice animalele in domestice si salbatice;
O3-Sa grupeze plantele in cultivate si salbatice,pe baza reactualizarii informatiilor anterior dobandite;
O4-Sa cunoasca foloasele pe care le are omul de la plante sau animale;
O5-Sa participle cu interes la lectie.

METODE SI PROCEDEE:
explicatia,conversatia,problematizarea,activitatea independenta,observatia dirijata,exercitiul.

MIJLOACE DE INVATAMANT:
plansa cu rebus,planse cu plante si animale,jetoane pentru activitatea pe grupe,fise de evaluare

FORME DE ORGANIZARE:
frontal,pe grupe,individual







Etapele lectiei Activitatea invatatorului Activitatea elevilor Strategii didactice Evaluare
Moment
organizatoric
Stabilesc linistea in randul elevilor.
Pregatesc materialele necesare
lectiei.
Pregatesc materialele necesare
lectiei.

Discutii
pregatitoare
Se realizeaza prin prezentarea unui
rebus(anexa 1)
Adresez elevilor urmatoarele
intrebari:
-Ce ati obtinut pe verticala A-B?


-Exista vreo legatura intre aceste
doua cuvinte?Care este aceasta?






-Plantele si animalele sunt
importante pentru om?
-Cum se hraneau oamenii la
inceputuri?
Completeaza rebusul.

Raspund la intrebari

-Am obtinut doua cuvinte:plante si
animale.
-Da.Plantele si animalele se afla in
stransa legatura unele cu altele
pentru ca animalele se hranesc cu
plante,iar semintele plantelor sunt
imprastiate de pasari,insecte si
astfel se inmultesc.
-Da.Omul se hraneste si cu plante
si cu produse obtinute de la
diferite animale.
-La inceputuri,omul a gasit in
natura cele necesare vietii.In
prezent,omul foloseste bogatiile
naturii:energie,
pamant si animale.


joc
didactic


conversatia








explicatia
Frontal



frontal








frontal
Captarea
atentiei
Prezint elevilor doua planse cu
plante si animale(anexa 2)
Observa plansa
si raspund la intrebari
observatia

individual

Adresez elevilor intrebari:
-Ce observati in partea stanga a
paginii?

-Care e diferenta dintre plantele
salbatice si cele cultivate?
-Ce alcatuiesc totalitatea plantelor de
pe glob?

Cer elevilor sa enumera plantele de
pe plansa.
-Ce observati in partea dreapta a
plansei?

-Care e diferenta dintre animalele
domestice si cele salbatice?

Cer elevilor sa enumere animalele
din imagine.

-Noi observam plante salbatice si
plante cultivate.
-Plantele salbatice nu sunt
cultivate de om.
-Totalitatea plantelor de pe glob
alcatuiesc vegetatia.
Enumera plantele.

Noi observam animale domestice
si salbatice.
-Animalele salbatice isi gasesc
singure hrana si adapost.
Enumera animalele.



conversatia



frontal
Anuntarea
temei si a
obiectivelor
operationale
Astazi,la ora de stiinte,vom discuta
despre plante si animale.Va trebui sa
demonstrati ca stiti sa le clasificati,sa
le recunoasteti si ca stiti unele
caracteristici ale acestora.
Recepteaza subiectul lectiei si
obiectivele operationale.
conversatia frontal
Dirijarea
consolidarii
Clasa va fi impartita pe doua grupe
de elevi.
Pe catedra sunt imprastiate jetoane
cu animale domestice si salbatice.
Elevii vor veni pe rand (cate unul de
la fiecare echipa)si vor aseza jetonul
ales in tabel.
Cer elevilor cateva informatii despre
Elevii sunt organizati pe doua
grupe.
Realizeaza jocul.




Raspund la intrebari:
exercitiul







pe grupe







animalele din imagini:
-Cum erau animalele la inceputul
existentei omului?
-De ce a domesticit omul animalele?

-Care au fost primele animale
domesticite?

-Cunoasteti animale de la noi din tara
care sunt pe cale de disparitie?
Completez cu informatii.
Cer elevilor sa resolve cerintele unei
fise,,Alege varianta corecta de
raspuns(anexa 3)
Se comenteaza raspunsurile.

-Animalele erau salbatice.


-Pentru foloasele obtinute de la
ele.
-Primele animale domesticite au
fost oile.
-Da,capra neagra,vulturul,
soimul.


Asculta cu atentie.
Rezolva cerinta fisei.
Participa la verificare.
conversatia



conversatia




explicatia




exercitiul
frontal



frontal




frontal




individual
Evaluarea
lectiei
Se va realize cu ajutorul fisei de
evaluare(anexa 4)
Completeaza fisele de evaluare exercitiul individual
Incheierea
lectiei
Realizez aprecieri generale si
individuale asupra comportamentului
de pe parcursul lectiei.
Participa la realizarea aprecierilor. aprecierea frontal












ANEXA 3


Alege varianta corecta de raspuns:

1.Marul este planta
a) salbatica;
b)cultivata.

2.Vegetatia de balta se gaseste
a) pe pantele muntilor;
b) in preajma baltilor.

3.Inul si canepa se cultiva pentru
a) hrana;
b) confectionarea obiectelor de imbracaminte.

4.Cerealele si legumele se cultiva in special
a) in zona de deal;
b) in zona de campie.

5.Vita-de-vie este o planta
a) cultivata;
b) salbatica.

6.Garoafa se cultiva pentru
a) confectionarea obiectelor de imbracaminte;
b) pentru aer curat si frumusete.





ANEXA 4
Fisa de evaluare
1.Completeaza propozitiile:
a) Porcul este un animal.
b) De la gaina folosim.
c) Porumbul este o planta

2.Grupeaza urmatoarele animale in salbatice si domestice :caine,urs,vulpe,veverita,cal,oaie.
Animale domestice Animale salbatice


3.Numeste vietuitoarele din descrieri:

a) are corpul acoperit cu blana deasa,de culoare maronie;vara cauta zmeura,iar iarna
hiberneaza.
b) creste in zonele montane;are trunchiul drept si frunzele in forma de ace.

4.Descrie vietuitoarea din imagine:

S-ar putea să vă placă și