Sunteți pe pagina 1din 3

Proiect didactic

Data: 3 septembrie, 2014


Clasa: a V-a
Disciplina: limba i literatura romn
Subiectul leciei: Cartea obiect cultural. Prile componente ale crii
Tipul leciei: de dobndire a noilor cunotine
Durata leciei: 90 min
Competene: (4) Organizarea/desfurarea/utilizarea diverselor strategii de nvare autonom a limbii, prin
observare direct i exersare.
Subcompetene: (4.1) 4.1. Utilizarea dicionarului explicativ n stabilirea sensurilor cuvintelor necunoscute.
Obiective operaionale:
- Definirea semnificaiei culturale a crii;
- Identificarea prilor componente ale crii;
- Interpretarea informaiilor de pe copert;
- Descrierea oral a paginii de titlu;
- Distingerea structurii cuprinsului ntr-o carte;
- Comentarea oral a modului de aezare a unui text n pagin.
Metode de nvmnt: exerciiul, demonstrarea, clusteringul, explicarea,
Mijloace de nvmnt: tabla, creta, crti artistice,

Material bibliografic:
- Curriculum naional pentru nvmntul gimnazial la limba i literatura romn (clasele a V- IX),
Chiinu, 2010.
- Ghidul profesorului. Limba i literatura romn, Alexandru Crian, Sofia Dobra etc., Ed. tiina, Chiinu
2010.
- Manual de limb i literatur romn, clasa a V-a, Alexandru Crian, Sofia Dobra etc. Ed. tiina,
Chiinu, 2013.

Profesor: Rotaru Elena






Etapele-
cadru
Timp
de
lucru
Activitatea profesorului Metode i
tehnici
Activitatea
elevului
Evocare
2 min





Prof esorul salut elevii, realizeaz apelul
i asigur atmosfera optim desfurrii
leciei.


Profesorul propune elevilor s rezolve
urmtorul rebus pentru a afla cuvntul care
lipsete din urmtorul aforism.
Crile sunt prieteni reci, dar siguri.
Victor Hugo
C r e a n g
s U b s t n t i v
n a R a i u n e
a r
a t r I b u t
H u m u L e t i
p o v E s t e

1. Scriitor romn care a scris foarte multe
poveti pentru copii.
2. Parte de vorbire care denumete obiecte,
persoane, fenomene.
3. Sinonim al cuvntului Povestire.
4. Sinonim al cuvntului stat.
5. Parte de propoziie care determin un
substantiv.
6. Satul de batin a lui Ion Creang.
7. Text de dimensiuni medii, cu personaje
fantastice, scris pentru copii.

Profesorul anun tema leciei Cartea.
Structura crii.











Rebus
Salut profesorul, se
organizeaz i se
pregtesc pentru
lecie.

Elevii completeaz
rebusul, identific
cuvntul care lipsete
din aforism i
comenteaz oral
aforismul.

Realizarea
sensului
Elevilor li se propune s citeasc poezia Ex
libris de Tudor Arghezi. Apoi se realizeaz
o discuie prin intermediul creia elevii
neleg mai bine poezia.

Profesorul propune ca elevii s completeze
urmtorul Grafic T cu avantajele i
dezavantajele crii n comaraie cu alte
mijloace de stocare i conservare a
informaiei.
Avantaje Dezavantaje


Profesorul d elevilor diferite cri din
diferite domenii i le propune s studieze
mpreun structura acestora.








Graficul T






Observarea
Elevii particip activ
la discuie.



Elevii completeaz
Graficul T cu
propriile preri
despre avantajele i
dezavantajele crii.



Elevii studiaz crile
primite mpreun cu
profesorul.





CARTEA: - coperta;
- Cotorul;
- Fascicula;
- Filele;
- Pagina;
- Pagina de titlu;
- Cuprinsul.
Profesorul vorbete elevilor i despre
aranjarea n pagin a informaiilor.

Reflecie
Profesorul nainteaz urmtoarea cerin
s indice prile componente ale crii, iar
elevii s le numeasc.

Drept tem pentru acas profesorul
propune ca elevii s confecioneze cte o
carte respectnd regulile de structurare a
crilor i pe cele de aranjare n pagin a
informaiilor i imaginilor.


Extindere
Elevilor le este naintat urmtoarea
cerin: s structureze pagina de titlu a unei
cri.

S-ar putea să vă placă și