Sunteți pe pagina 1din 2

Proiect de activitate didactic

Data:
Grupa:
Propuntor:
Domeniu de activitate: tiin Cunoaterea mediului
Tema anual Cnd, cum i de ce se ntmpl ?
Titlul activitii/Mijloc de realizare Tufnica observare
Obiective operaionale:
O1 s denumeasc florile prezentate
O2 s identifice prile componente ale florii (rdcin, tulpin, frunze, flori)
O3 s precizeze foloasele si mijloacele de ngrijire
O4 s aplice n practic coniinele dobndite
Tipul activitii: predare
Metode i procedee didactice: observaia, nvarea prin descoperire, conversaia euristic, explicaia,
problematizarea
Mijloace didactice: Flori de toamn, tabl magnetic, jetoane, or de grdinar i unelte agricole
Bibliografie:
Maria Taiban ... Cunotine despre natur i om n grdinia de copii E.D.P. 1979
Curriculum pentru nvmntul precolar 2008







Scenariul activitii didactice

Nr.
crt.
Secvenele
activitii
didactice
Ob Coninutul instructiv-educativ i strategia didactic Evaluare
1 Moment
organizatoric
- asigurarea condiiilor necesare activitii de
cunoatere a mediului:
aerisirea slii de grup
aezarea mobilierului n careu deschis
pregtirea materialului didactic
intrarea organizat a copiilor

2 Introducerea n
activitate
Captarea ateniei
O1 - intrarea n clas a grdinarului
- discuii cu grdinarul
- intuirea materialului didactic cu ajutorul copiilor
capacitatea de
receptare a
mesajului oral
3 Anunarea temei
i a obiectivilor
- Astzi vom observa mpreun Tufnica, pentru a
nva prile componente i a cunoate mai multe
lucruri referitoare la acest plant

4 Prezentarea,
explicarea i
valorea
coninutului
temei noi
O2

















O3







O4





Ce este aceasta ? n ce anotimp nflorete ?
Ce culoare are floarea ?
Ce form are floarea ?
-Copiii cerceteaza floarea i spun din ce este alctuit
ea (din petale, subiri, fine i catifelate)
Ce miros are tufnica? (plcut parfumat)
Sinteza parial ce se refer la : form, miros, alctuire
- Copiii privesc tulpina i ncearc s o rup. Ce s-ar
ntmpla dac n-ar fi rezistent ?
- Copii privesc frunzele, le analizeaz (frunzele sunt
verzi, crestate). n frunze se prepar hrana , ele sunt un
fel de buctrie ale plantei
- Copiii privesc rdcina plantei (rdcina este format
din mai multe fire lungi nfipte adnc n pmnt.
- La ce folosete rdcina ? Prin rdcin i trage
hrana i apa din pmnt i se fixeaza planta n pmnt
- Sinteza parial ce se refer la : tulpin, frunze i
rdcin
-Foloasele i modul de ngrijire al plantei
Unde cresc tufnelele? n grdini i parcuri
De ce le planteaz oamenii? pentru frumuseea lor sunt
culese i puse n vaze, n cas i n clas
Pentru a le menine proaspete le schimbm apa, mai
tiem din tulpin
Ce se ntmpl dac nu le schimbm apa n fiecare zi?
se ofilesc
Copiii vor planta mpreun cu grdinarul o tufnic
- Se va recita poezia Flori trzii de Elena Farago

Se apreciaz
corectidunea
rspunsului,
gndirea logic i
originalitatea
rspunsurilor
5 ncheierea
activitii
Fixarea temei Ce am obervat azi
Aprecieri generala i individuale

S-ar putea să vă placă și