Documente Academic
Documente Profesional
Documente Cultură
2011
C=
2011
a)
Lungimea L a clotoidei:
V3
L =-------------47 * R * j
V-viteza de proiectare (km/h);
R-raza curbei arc de cerc (m);
j-coeficient de confort care la limit se adopt 0.5;
L-calculat trebuie s fie mai mare decat Lmin STAS 863/85 tabelul 2 punctul 6. Dac L calculat
este mai mare ca Lmin STAS, se adopt valoarea imediat urmtoare din anexa E (din STAS 863/85)
pentru viteza de proiectare V.
b)
Unghiul de
intoarcere a : L
=
rad
2Tr ( >
L-lungimea adoptat a clotoidei (m); Rraza curbei (m);
Justificarea se poate da urmrind: lungimea arcului de cerc rmas C trebuie s fie mai mare decat C
calculat cu R+AR din care se scade 2(L-x).
Cum x ~ L/2 rezult:
L
C > Cmin SXAS 2 * Cmin SXAS L
Funcie de lungimea calculat a arcului de cerc rmas C, calculul elementelor geometrice ale
racordrii cu clotoida poate urma dou ci:
Dac C> Cmin STAS-L, se continu calculul astfel:
d) Abscisa clotoidei:
x = L ( 1
(m)
(X
e) Ordonata clotoidei :
y = L- ( m )
Se mentioneaz c formulele lui x si y sunt formule de calcul reduse, rezultate dup neglijarea
termenilor de ordin superior a unor dezvolri n serie.
L2
L4
f) Deplasarea tangentei:
sau in cazul clotoidei:
g) Abscisa punctului de tangent a arcului de cerc R+AR (x):
x' = x R * sina
h) Tangenta arcului de cerc R+AR (T):
T' = (R + AR) * ctg
A R = 2688R3 +
A R = y R ( 1 c o s a) .
( 1 ~ J d j (m)
y = L- (m)
Se calculeaz B, Z si TTOT:
B = = ^u cosa sm
u
Z = y * tga = y * ctg
T T OT = % + Z
3.
Calculul racordrii unei serpentine cu arc de cerc
Construcia rutier complex, prin care se amenajeaz o curba cu raza mica in exteriorul vrfului de
unghi se numete serpentin.
Cazul cel mai simplu pentru calculul serpentinei l reprezint serpentina asimetric de gradul I cu
centrul curbei principale in vrful de unghi iniial Vn.
Elemetele cunoscute iniial sunt :
- unghiul U dintre aliniamentele iniiale
- raza Ri a curbei principale
- distana F masurat grafic,cat mai precis.
12
2011
. Ri Ri . U
* 2sin-
c D
In cazul n care aceast verificare definitive arat declivitai mai mari decat cele admisibile sau distane
insuficiente pe aliniament pentru introducerea curbelor progresive, se deplaseaz centrul curbei principale spre
exterior pe bisectoarea unghiului u (fig 1). n acest caz, elementele iniiale cunoscute sunt:
-unghiul U dintre aliniamentele iniiale
- raza RI a curbei principale
- distanele F si OOI masurate grafic,ct mai precis
13
2011
IoU
S
i n B = = *2 s i n-si D=
K
dF
tg (3
X=200 +2PIn cazul in care un loc bun pentru amplasarea curbei principale- fara stanjenirea celorlalte elemente
ale serpentine -se gaseste spre interiorul varfului de unghi (fig 2) calculul serpentine se conduce ca si in cazul
precedent .
Serpentinele de categoria I asimetrice,sunt necesare pentru nscrierea drumului cat mai firesc in
ondulaiile reliefului coastei si reprezint un caz mai frecvent dect cele simetrice.
V
n
Fig
2.
Serpentinele asimetrice se pot forma prin :
-adapatarea de raze diferite pentru cele dou curbe auxiliare. Calculul serpentinei se face in modul
artat mai sus;
-reducerea aliniamentelor pe una din ramurile serpentinei. In acest caz calculul serpentinei se face
ca mai sus, ns fiecare ramur a serpentinei n parte;
- trasarea curbei principale cu dou raze diferite (fig 3).
14
Unde :
VnVll =
2 sin-
Iar :
AVn= -Al
cos2
OiCVra = 1 0 0 ^
2 sin- cos22
Se poate scrie:
yn
sin t2 = s i n
L
d2
Din triunghiul VIITIIOI se vede ca:
s in B 1 = ^; Di= d1 cos B x
di
iar :
n1=ioo9-^
16
Cu ajutorul valorilor determinate, se pot calcula elementele curbelor sit rasa serptentina pe teren.
Serpentinele de gradul II, dup cum se vede, una din curbele auxiliare are acelai sens ca i curba
principal. n unele cazuri, se poate renuna la aliniamentul intermediar dintre aceste curbe i anume atunci
cnd curba auxiliar nu necesit nici un fel de amenajri.
Proiectarea amnunit a tuturor elementelor serpentinei, se face n faza ntocmirii proiectului de
execuie, pentru fiecare serpentina n parte n raport cu particularitile reliefului i structura hidrogeologica i
geologic a coastei.
Amenajarea serpentinelor este admis de STAS 3031-52 cu justificare tehnico-economic pentru toate
categoriile de drum.
Lungimea traseului ntre dou serpentine ntre tangentele extreme ale curbelor auxiliare - trebuie s fie
ct mai mare i cel puin:
Viteza de proiectare (km/h)
100
80
60
40
25
250
110
50
30
20
17
Ramur din amonte a serpentinei, ce se execut n mod obinuit n sptura, colecteaz apele de pe
coast i de pe jumtatea platformei n anul 1 (fig 5), ce se evacueaz n afar serpentinei. De pe cealalt
jumtate a platformei, apa se colecteaz n satul 2, ce cluzete apele spre mijlocul serpentinei. Tot aici se
strng apele de pe platforma curbei principale. Ramur din aval fiind n majoritatea cazurilor n umplutur,
rezult c apare o depresiune n interior, de unde apele nu se pot evacua (sectorul de depresiune).
n cazul n care cantitatea de ap se scurge este redus, se poate admite c apa s se strng aici pn
cnd nivelul ei asigura scurgerea prin anul 3. n cazul n care depresiunea este mare i cantitatea de ap
important, se poate sau nivela terenul la piciorul taluzului n aa fel nct s se micoreze depresiunea i s se
asigure scurgerea spre anul 3 sau s se evacueze apa printr-un pode.
Este bine c sectorul de depresiune s se aplaneze n aa fel nct apele s nu stagneze i s se creeze un
sistem de evacuare al apelor de pe firul interior pentru ntregul ansamblu, prin anuri pereate, descrcate n
punctele necesare prin podete.
Problema evacurii apei nu se trateaz deci numai pentru fiecare serpentina n parte, ci lund n
considerare ansamblul serpetinei.
Din toate cele artate s-a vzut caracterul complex al construciei serpentinelor,ca i lucrrile importante.
Din aceast cauz se recomand s se dea toat atenia studiului amnunit al amplasrii serpentinelor,
pentru a reduce la minimum aceste lucrri i a permite circulaia vehiculelor n condiii ct mai bune.
18
2011
UR
=20
0.00 m
face cu arc de cerc Vp=30 km/h
- Tangenta
1
i=190.52g
> Rc STAS => racordarea se
T = R * ctg| = 200 * ctg^ = 14.92 m
B = R * (--0= \sm- /
Bisectoarea
Tt*R*(200-u)g
200 1* = 0.55 m
TT*200*(200-190.52)
C=29.78 m
19
200
200
U2=10.00g
R2=20.50 m
F=20.70 m =>
Fx = 9.89 m F 2
= 10.83 m
x = 71.16 m
y = 9.7181 m
91=105.18g
92=65.18g
T1=25.35g
T2=5.71g
Unghiul a1 al curbei principale rezult din egalarea sumei unghiurilor din triunghiurile O 1V1V3 si
V2V1V3. a1+91+ 92 = U+ 91+T1+ 92- T2 a1 = U +T1 - T2 = 10.00g + 25.35g - 5.7g ai = 29.64g
Din AAO1V1 =>
O ! A = y + A B = y + x tg^ = 9 . 7 2 + 7 1 . 1 6 tg^^ => O XA = 1 5 . 3 2 m
< O11AV1 1 = 100 + - = 100 + = 105.008
2
sin-^
MODERNIZARE DRUM
JUDEEAN DJ 209 B
PE SECTORUL
CUPRINS
37+134.70 SI
< OINTRE
105.008
iAVi = Km
Km
38+426.50
AVl = V2V1 - AV2
71.16 = 7 1 . 3 8 m => AV2 = 7 1 . 3 8 m
AV, =
U
10.00
cos cos------w w _ Fi*sin(200_7_<i0i_Ti) =>
2
2
V7V,
V V
2 1=
.U
sin(200Pi-ti)
sin
2011
9.89*sin(200-i^-105.18-25.35)
------------------------- z_
= 106.50 m
sin--V2VX = 106.50 m
AVi = V2Vi ~ AV2 = 106.50 - 71.38 = 35.12 m AVj =
35.12 m
Se determin O1V1=d1
d1= lungimea distanei dintre vrful aliniamentului existent (V 1) si centrul arcului de cerc al serpentinei
(O1)
V2v1 =
dx = J 0]A2 + VjA2 2 * 0]A * VjA * cosA dx = V 15.322 + 35.122 - 2 * 15.32 * 35.12 * cosl05.00
d] = 39.40 m
Din ACO1V3 =>
O 1C = y-C B = y x tg^ = 9 . 7 2-7 1 . 1 6 tg1^ => O ^ = 4. 1 3 m
< O11 CVd3 = 100 - - = 100 - = 95.008
2
cv2 =
=
v,v.
sin^-
71.16
u
cos
sin(200-~<P2+ 2)2
10.0
0
1 . 3 8 m => C V, = 7 1 . 3 8 m
=
TU _ F2*sin(200---<p2+T2) =>
V V
2 3
.U
si
n
10.83*sin(200^^-65.18+5.71)
V2V3 =-------------------------------------^
= 117.49 m
V2V3 = 117.49 m
CV3 = V2V3 - CV2 = 117.49 - 71.38 = 46.11 m CV 3 =
46.11 m
Se determin O1V3=d2
d2= distana dintre varful aliniamentului existent (V3) si centrul arcului de cerc al serpentinei (O1)
21
MODERNIZARE DRUM
JUDEEAN DJ 209 B
PE SECTORUL
CUPRINS
INTRE Km 37+134.70
SI
d2 = TJ OxC2 + V3C2 2* OxC * V3C * cos C d2 = V4.132 + 46.II2 -2* 4.13 * 46.11 * cos 95
Km 38+426.50
d 2 = 45.97 m
Din AV1Ti?O1
22
s in B ! = - ? - = = 0 . 5 2 => p1=34.83g
K1
p1
d ! 39.40
r = 1 0 0 B1 = 100 38.83 = 66. 17=> n=66.17g
Se determin V1Ti2=D1
D1=distana dintre vrful aliniamentului existent (V1) si tangenta de intrare n serpentina (Ti2). D1 = dx cos =
39.40 * cos 34.83 = 33.64 m
Dj = 33.64 m
Din AViTe^Oj s in B2
= -
=
= 0 . 44=> B2=29.42g
K2
p2
d2 45 .97
r2 = 1 0 0 B2 = 100 29.42 = 70.58
=> r2=70.58g
Se determina V3Te2=D2 D2=distana dintre vrful aliniamentului existent (V3) i tangenta de iesire
din serpentina (Te2). D2 = d2 cos (32 = 45.97 * cos 29.42 = 41.15 m
D2 = 41.15 m
Unghiul la centru al curbei principale (y)
y = 400g (rl + r2 + al) y = 400 _ (66.17 + 70.58 + 29.64) y = 233.618
Lungimea arcului de cerc:
TI * R * v
C =-----------200
ti * 20.50 * 233.61
C
200 C = 75.55 m
U3=164.85g
R3=90.00 m = R STAS => racordarea se face cu arc de cerc
Vp=30 km/h
- Tangenta
T = R3 * ctg^ = 9 0
-
Bisectoarea
B = R 3 * f^ 1 1
,
&
T=25.49 m
B=3.54 m
C=49.70 m
Vsmg
Tt*R3*(200-u)
TT*90*(200-164.85)
200
2011
U4=2.61g
R4=9.00 m
x.
F=30.23 m =>
(Fi
15.50 m
(F2 = 14.73 m
OO1=65.60 m
91=39.31g
92=140.38g
H=7.39g
T2=10.31g
In AV3O1O =>
sin ax
_ 15.50*sin
39.31 _6 5.60
OOi
incq sincpx
a[ = 8.73
F2 ___ OOa
In AV5O1O
=>
inoq sincp2 a'l
14.73*sin 140.38
sin a^'
=>
= 11.58
65.60
al = a[ + a^ = 8.73 + 11.58 = 20.318
F1*sincp1
OOi
=>
F2*sin(p2
=> s i n ai' = -2-----------
1
25
001
Se determin O1V3=d1
d1= lungimea distantei dintre varful aliniamentului existent (V 3) si centrul arcului de cerc al serpentinei
(O1).
di
Fi
sin(200 cpi a^) sin a^
Fx * sin(200 - cp! - ai) 15.50 * sin(200 - 39.31 - 8.73)
di =
sin an
sin 8.73
d] = 77.64 m
Se determin O1V5=d2
d2= lungimea distanei dintre vrful aliniamentului existent (V 5) i centrul arcului de cerc al serpentinei
(O1).
^2 ?2
d?
sin 11.58
sin aV
d > = 55.79 m
Din AV3Ti4O1
R4 9.00
sin 6i =
di 77.64
=-------
=> p1=7.39g
d2 55.79
D 7 = 55.06
= 197.40 8
C =
TT*R*Y
200
ti *
9.00 * 197.40
200 C =
28.20
2011
U5=175.54g
R5=100.00 m > Rc STAS =90.00 => racordarea se face cu arc de cerc
Vp=30 km/h
Tangenta
Bisectoarea
B = R5*(-^-l) =
\sin
\sin- )
Lungimea curbei
1 0 0 * (-4^ - 1) = 1-87
T-
Tt*R5*(200-u)
tt*100*(200-175.54)
0 0 / I I
L ----------------------------------------------------------------------------------- 00.41 m
r
200
T=19.45 m
B=1.87
C=38.41 m
27
2011
200
28
U6=124.90g
R6=40 m
Vp=30 km/h
V3
L =------------47 * R * j
V-viteza de proiectare (km/h);
R-raza curbei arc de cerc (m);
j-coeficient de confort care la limit se adopt 0.5
303
2lR (rad)
L-lungimea adoptat a clotoidei (m);
1
mm ai AS
35
a=
2*40 0.437*200
ag
C' =
C' =
2011
= 27.855
Tt*R*(200-u-2*a)g
200
TT*40*(200124.902*27.85)2
= 1 2. 1 8 m => C' = 1 2 .1 8 m
200
.u
sin
_^
2
1249Q
- 1 )
+ 1.27
B' = 9.66m
Tangenta total:
TTOt = T' + X'
Ttot = 27.62 + 17.39 TTqt = 45.01 m
T' = 27.62 m
B' = 9.66m
C' = 12.18 m
TTOT = 45.01
m
200
31
d
decliv max
5.6
e
cm
100
U7=160.13g
R7=120.00 m > R STAS =90.00 => racordarea se face cu arc de cerc
Vp=30 km/h
- Tangenta
T = R7 * ctg-j = 120 * ctgi^ = 38.85 m
B
Bisectoarea
Lungimea curbei
T=38.85 m
B=6.13 m
Vsin- J \sm-j J
Tt*R7*(200-u)
TT*120*(200-160.13)
_r .
C = ------------------------- =
75.14m
=
200
C=75.14 m
U8=176.50g
R8=120.00 m > R STAS =90.00 => racordarea se face cu arc de cerc
Vp=30 km/h
- Tangenta
T = R 8*
ctg^ = 1 2 0 * ctg1^ = 22 .40 m
Bisectoarea
11=120*I,
,
Lungimea
curbei
&
200 200
T=22.40 m
B=2.07 m
7650
B (slnA - i )
1 ) = \ 7/
^
=
R
2.07m
Tt*R8*(200-u)g
TT*120*(200
*
176.50)g
C=44.29 m
2011
U9=187.55g
R9=250.00 m > Rc STAS =90.00 => racordarea se face cu arc de cerc Vp=30 km/h
T = R9* ctg-j = 250 * ctgi^ = 24.52 m
Tangenta
( 4. - i ) =
Bisectoarea
B = Ra * \sinr /
r
Lungimea curbei
T=24.52 m
B=1.19 m
C=48.88 m
250 *
Tt*R9*(200-u)g
1 = 1.19 m
Tt*250*(200-187.55)g
,,000
L -------------------------------------------- 4o.oo m
200
200
36
U10=193.14g
R10=460.00 m > Rc stAs =90.00 => racordarea se face cu arc de cerc
Vp=30 km/h
Tangenta
Bisectoarea
193 14 1 J = 0 . 6 7 m
B = R
Lungimea curbei
&
200 200
T=24.81 m
Tt*Rlo*(200-u)g
0=
u 1 ) = 460 * ( , (-\sln7 /
TT*460*(200-193.14)
B=0.67 m
C=49.58 m
UR
11=187.39g
11=180 m > R STAS =90.00 => racordarea se face cu arc de cerc
Vp=30 km/h
-
B=Rn
.
.
187.39)
Lungimea curbei
&
200 200
r ^ r
^ 1 ) = 1 8 0 * I ir 1 I = 0 . 8 8 m
ll M U -L I
\Sm^ /
* I
187.39
TT*R11*(200-U) TT*180*(200-
C =------------------------------------------------------------
-------------------------------------------- = 3 5.65 m
T=17.88 m
B=0.88 m
C=35.65 m
\sln7 /
UR
12=7.83g
12=10.10 m
F=15.99 m =>
Fx = 7.93 m F?
= 8.06 m
x = 94.35 m
41
y = 2.17 m
91=98.43g
92=72.87g
T1=6.94g
T2=13.93g
Unghiul a1 al curbei principale rezult din egalarea sumei unghiurilor din triunghiurile
O12V11V13 si V12V11V13. a1+91+ 92 = U+ 91+T1+ 92+ T2 a1 = U +t1 + t2 = 7.83g + 13.93g + 6.94g ai =
28.7g
Din AO12BV11 =>
O ! 2B = x tg^ - y = 94. 3 5 tg^ - 2 . 1 7 => O 1 2B = 3 . 64 m
II
7R"-?
= 103.918
Tas- = 94.5 3
n7
sin
sin
i7
r\ A
sin
-98.43-6.94)
= 127.51 m
VnV12 = 127.51 m
BVX1 = V12Vn - BV12 = 127.51 - 94.53 = 32.98 m BVn = 32.98 m
Se determin O12V11=d1
d1= lungimea distanei dintre vrful aliniamentului existent (V 11) si centrul arcului de cerc al serpentinei
(O12)
dx = V 012B2 + V1XB2 2 * 012B * V1XB * cosB
dx = V 3.642 + 32.982 - 2 * 3.64 * 32.98 * cosl03.91
d] = 33.40 m
Din AAO12V13 =>
O 1 2 A = y + x t g ^ = 2. 17 + 94.3 5 tg^ => O 1 2 A = 7 . 9 8 m
II
7QO
< 012AV13 = 100 + J = 100 +
= 103.918
< 012AV13 = 103.918
av13 =v12v13-av12
att
Oi2 Ay
.
7.982.17
. T7
V12V13
-> V12V1 3
sin sin(200--(P2-T2)
i, i, _ f 2*sin(200---<p2-T2)
.u
sin
8.06*sin(200:-----------72.87-13.93)
V12v13 =-------------------------------------- ^3
= 129.84 m
sin----2
Vi2V13 = 129.84 m
AV = Vi Vi3 - AV = 129.84 - 94.53 = 35.31 m AV13 =
35.31 m
13
12
Se determin O12V13=d2
d2= distana dintre vrful aliniamentului existent (V13) i centrul arcului de cerc al serpentinei
(O1)
d2 = V Oi2-^2 + V13A2
d 2 = 36.67 m
Din AVnTii?Oi7
O
^ 10 10
\ Q in ccg
s nB 1 -----> B1=19.55g
K1
p1
d ! 3 3 .4 o
T 100 - 31 100 - 19 55 80.45
-> r1-80.45g
Se determina V11Ti12=D1 D1-distana dintre vrful aliniamentului existent (V11) si tangenta de
intrare n serpentin (Ti12). D1 = dx cos (3X = 33.40 * cos 19.55 = 31.84 m
Dj = 31.80 m
Din AVnTe^On
g
s lnpK22 f
d 3 3 .4 0 -> P2=17.76p2
2
r2 1 0 0 - 3 2 1 0 0 - 1 7 76 82.24
-> r2=82.24g
Se determin V13Te12-D2 D2=distana dintre vrful aliniamentului existent (V13) i tangenta de
iesire din serpentin (Te12). D2 = d2 cos (32 = 36.67 * cos 17.76 = 35.26 m D 2 3 5 .2 6 m+
Unghiul la centru al curbei principale (y)
y = 400g (rl + r2 + al) y = 400 _ (28.7 + 82.24 + 80.45)
y = 208.618
Lungimea arcului de cerc
TI * R * Y
C =----------200
n * 10.10 * 208.61
200
C = 33.09 m
2011
=196.17g
UR
13
=480 m > R
13
STAS
km/h
B=R
n
13
(4,-1) =
\sinr )
480 *
TT*Ri3*(200-u)g
- 1 = 0.22 m
tt*480*(200-196.17)
L --------------------------------------------- 0.0/ m
200
Lungimea curbei
T=14.44 m
B=0.22 m
C=28.87 m
200
44
PoVi = 66.60 m
Alx
ViTiz = 33.64 m
Al2
ai3
= 77.10 m Te4V5 =
Al4
55.06 m VsVg =
Als
93.86 m VgVy =
Al6
120.14 m V7V8 =
ai7
186.06 m VgVg =
Al
192.73 m
Al9
V9V10 = 114.34 m
VioVn = 57.96 m
Ali
VnTi12 = 31.84 m
Tei2V13 = 35.26 m
Vi3Pi3 = 62.28 m
o Aln
AI12
= P0Vi - Ti = 66.60 - 14.92 = 51.68 m = ViTi - Ti = 33.64 14.92 = 18.72 m = TeV - T = 41.15 - 25.49 = 15.66 m =
V Ti - T = 77.10 - 25.49 = 51.61 m = TeV5 - T = 55.06 19.45 = 35.61 m = VsVg - T - T = 93.86 - 19.45 - 45.01 =
29.40 m = VgVy - T - T = 120.14 - 45.01 - 38.85 = 36.28 m
= VyVg - T - T = 186.06 - 38.85 - 22.40 = 124.81 m =
VgVg - T - T = 192.73 - 22.40 - 24.52 = 145.81 m = VgVw
- T - Tio = 114.34 - 24.52 - 24.81 = 65.01 m = VioVn - Tio Tu = 57.96 - 24.81 - 17.88 = 15.27 m = VnTii - Tu = 31.84 17.88 = 13.96 m = Tei Vi - Ti = 35.26 - 14.44 = 20.82 m
2
LXot
Aii + Ci + Al2 + C2 + Al3 + C3 + AI4 + C4 + AI5 + C5 + Alg + Cg + 2
Al
* Lg +
AI7 + C7 + Alg + C8 + Alg + Cg + AIiq + Ciq + Aln Cn + Ali2 + Ci2 +
13
A1i3 + Ci3 Al + AI14
LTOT = 51.68 + 29.78 +
18.72 + 75.55 + 15.66 + 49.70 + 51.61 + 28.20 + 35.61 + 38.41 +
14
29.40 + 12.18 + 70 +
36.28 + 75.14 + 124.81 + 44.29 + 145.81 + 48.88 + 65.01 + 49.58 +
15.27 + 35.65 + 13.96 + 33.09 + 20.82 + 28.87 + 47.84 LQ 1291.80 m
P0
Ti7
Tii7
O
Oi
Te7
Tei8
Ti
Ti82
O
O28
Te
Te2
Ti9
Ti3
O
9
O39
Te
Te3
Tiio
Ti4
O
10
O4
0
Te4
Tiii
Ti5
Oii
O5
Teii
Te52
Tii
Ti62
Oi
Si6 2
Tei
Ti
Oi3
6
O
i3
6
e
S
m
6
ee
iT
Pl3
Punctul
Punctul
din din
traseu
traseu
si si
elementele
elementelegeometrice
geometrice
- Ali
C7/2
-Ci/2
C7/2
-Ci/2
Al8
-Al
C8/2
2
-C 2/2
8/2
-CAl9
2/2
-C9/2
Al
3
-CC3/2
9/2
-CAli
3/2 0
-CAl4
i 0/2
-CCi4/2
0/2
-CAli
4/2 i
-Ci
Al5
i/2
-C
Ci5/2i/2
-Al
C5/2i 2
-CAl
i 2/2
6
-C iL2/2
6
-C Ali3
6/2
-CC6/2
i 3/2
-C iL3/2
6
-Al7
Ali 4
-
Lungimea elementelor
geometrice
37.57
5i.68
37.57
i4.89
i24.8i
i4.89
i8.72
22.i4
22.i5
37.77
37.78
i45.8i
24.44
i5.66
24.85
24.44
24.85
65.0i
24.79
5i.6i
24.79
i4.i0
i5.27
i4.i0
35.6i
i7.82
i9.20
i7.83
i3.96
i9.2i
29.40
i6.54
i6.55
35
20.82
6.09
i4.43
6.09
i4.44
35
36.28
47.84
46
Poziia kilometric
a punctului
Km 37+134.70
37+677.48
Km 37+i86.38
37+7i5.05
Km
Km 37+752.62
37+20i.27
Km
Km 37+877.43
37+2i6.i6
Km 37+234.88
37+899.57
Km
Km 37+272.65
37+92i.72
Km
Km 38+067.53
37+3i0.43
Km
Km 37+326.09
38+09i.97
Km
Km37+350+94
38+ii6.4i
Km
Km37+375.79
38+i8i.42
Km
Km 37+427.40
38+206.2i
Km 37+44i.50
38+23i.00
Km 37+455.60
38+246.27
Km
Km 38+264.09
37+49i.2i
Km
Km 38+28i.92
37+5i0.4i
Km 37+529.62
38+295.88
Km
Km 37+559.02
38+3i2.42
Km 37+594.02
38+328.97
Km
Km 38+349.79
37+600.ii
Km 37+606.20
38+364.22
Km
Km 38+378.66
37+64i.20
Km 38+426.50
47
Cota pichet
1107.77
1106.36
1105.07
1104.51
1104.46
1103.87
1103.04
1101.96
1100.28
1099.31
1098.88
1098.16
1097.11
1095.01
1093.86
1092.84
1090.90
1090.12
1089.60
1089.26
1088.91
1088.62
1088.29
1088.04
1087.68
1086.95
1086.73
1085.84
1085.63
1085.44
1084.64
1084.28
1083.08
1082.10
1081.43
1080.67
1079.87
1077.77
1075.62
1074.45
2011
2
8
O10
d
?
T
Tiu
O11
Te
11
Ti12
12
Te12
Ti
13
O13
m
d
7
T
hm4
P13
Poziia kilometric
Cota pichet
37+899.57
37+921.72
37+971.72
38+000.00
38+025.00
38+067.53
38+091.96
38+100.00
38+116.41
38+141.41
38+181.42
38+200.00
38+206.21
38+231.00
38+246.27
38+264.09
38+281.92
38+295.88
38+300.00
38+312.42
38+328.97
38+349.79
38+364.22
38+378.66
38+400.00
38+426.50
1073.64
1072.12
1070.63
1069.22
1068.31
1066.56
1064.54
1064.07
1063.00
1061.56
1059.76
1058.91
1058.64
1057.47
1056.79
1056.03
1055.75
1055.17
1055.05
1054.05
1053.09
1051.93
1051.16
1050.69
1050.02
1049.56
48
2011