Sunteți pe pagina 1din 13

PROIECT DIDACTIC

Data:15.XI.2012
Clasa: a V-a A Freinet
Profesor: aito Alina-Loredana
Aria curricular: Limb i comunicare
Unitatea de nvare: Opera literar n versuri
Titlul leciei: Toamna, de Octavian Goga. Vers. Strof. Rim
Tipul leciei: Lecie mixt (comunicare de noi cunotine i formare de priceperi
i deprinderi)
Competene generale: - aplicarea principiilor ascultrii active;
- participarea la situaii dirijate de comunicare;
- cooperarea n cadrul activitilor pe grupe.
Competene specifice: - sesizarea structurii specifice textelor scrise n versuri;
- identificarea diferitelor feluri n care se potrivesc ultimele silabe
accentuate de la sfitul versurilor;
- participarea la diferite situaii de comunicare, manifestnd o
atitudine favorabil progresiei comunicrii;
Obiective operaionale: - s recunoasc structura specific textelor scrise n versuri;
- s identifice diferite tipuri de strof;
- s sesizeze regula dup care rimeaz versurile;
- s recunoasc diferite tipuri de rim;
- s creeze versuri cu un anumit tipuri de rim;
- s stabileasc reguli pornind de la modelul dat.

Strategii didactice:
Mijloace: - Schema tablei, fie de lucru, imagini.
Metode i procedee: Conversaia, explicaia, exerciiul, nvarea prin
descoperire, problematizarea, brainstormingul, tiu/vreau
s tiu/am nvat, sinectica, ancheta documentar, textul
liber, (ntlnirea de diminea).
Forme de organizare: frontal, individual, pe grupe.
Resurse: Capacitile de nvare ale elevilor, cunotinele nsuite n
orele anterioare
Bibliografie: G. Corni Metodica predrii i nvrii limbii romne
Ed. Umbria, Baia Mare, 1993
O. Goga Poezii Ed. Ion Creang, Bucureti, 1980
V. Alecsandri Pasteluri i legende Ed. Minerva, Bucureti,
1987
G. Toprceanu Balade vesele i triste Bucureti, 1980
Nadia utelc, Daniela Toma Limba i literatura romn.
Auxiliar pentru clasa a V-a, Ed. Delfin Bucureti, 2012

Marilena erban, Mdlina Vincene Lectur i scriere


creativ , Ed. Art Bucureti, 2009

EVENIMENTE INSTRUCIONALE

1. Captarea ateniei i asigurarea climatului:


Fiindc este o clas care studiaz n alternativa Freinet, pentru stabilirea
climatului, profesorul discut cu elevii noutile specifice zilei respective (ntlnirea de
diminea, text liber, cri de recomandat). Apoi noteaz absenii, verific tema de cas i
cunotinele asimilate n ora anterioar.
2. Anunarea subiectului noii lecii:
Elevii sunt anunai c vor rmne la aceeai oper pentru a observa mai multe
aspecte legate de forma acesteia. Prin ntrebri i pornind de la citatele date (fia nr.1)
elevii, pe grupe, vor recunoate textele scrise n proz, respectiv n versuri. Profesorul
va anuna subiectul noii lecii: Vers. Strof. Rim.
3. Prezentarea noilor cunotine:
Pentru nceput elevii vor avea de completat ceea ce tiu, respectiv ceea ce vor
s tie privitor la titlul anunat. (fia nr.2). Se vor citi cteva rspunsuri, dup care
profesorul va nota definiia versului i a strofei.
Elevii vor primi fia nr.3, fiecare grup avnd citate cu un anumit tip de rim,
acetia trebuind s identifice regula dup care se potrivesc versurile. Liderul fiecrei
grupe va comunica celorlalte grupe ceea ce a decoperit grupa din care face parte.
Cu ajutorul elevilor, profesorul va formula definiia rimei i va identifica tipurile
existente.
SCHEMA TABLEI
Versul un rnd dintr-o poezie.
Strofa mai multe versuri grupate. n funcie de numrul de versuri exist:
monovers o strof; distih dou versuri; terin trei versuri; catren patru versuri.
Obs.: Unele poezii nu au versurile grupate n strofe.
Rima potrivirea ultimelor sunete de la sfritul versurilor ncepnd cu silaba
accentuat.
Exist mai multe tipuri de rim: - pereche: rimeaz 1 cu 2 i 3 cu 4;

ncruciat: rimeaz 1 cu 3 i 2 cu 4;
mbriat: rimeaz 1cu 4 i 2 cu 3;
momorim: rimeaz 1cu 2 cu 3 (cel puin 3 versuri).
amestecat sau variat: cnd nu se poate stabili o
regul dup care rimeaz versurile.
Obs.: Unele poezii (moderne) nu au rim.

4. Dirijarea nvrii i obinerea performanei:


1. Gsii alte dou cuvinte cu care s se potriveasc seria:
grdin/lumin/... liliac/gndac/... uor/strlucitor/... rndunici/urzici/...
2. Scriei ultimul cuvnt din strof i stabilii tipul de rim. (ascultare activ).
3. Denumete felul rimei.(Culegere)
4. Creai epitete/personificri/comparaii potrivite toamnei cu cuvintele: soare, nor,
porumb.
5. Scriei un catren cu rimele: frunz/pnz; soare/moare; trist/artist.

5.Asigurarea feedbackului i evalurii


Se realizeaz permanent i se concretizeaz n aprecieri verbale precum i n
completarea rubricii am nvat a fiei nr.2
6.Tema de cas
Alctuii un acrostih pornind de la cuvntul TOAMNA. Stabilii tipul de rim i
denumii figurile de stil pe care le-ai creat.
Culegere: pag.49, 50 tipuri de rim
.

COALA GIMNAZIALA NR.11 ORADEA


Clasa a V-a A Freinet
Profesor:aito Alina-Loredana

Fia nr.1

Stabilete dou asemnri i dou deosebiri ntre poezia Toamna de Octavian Goga i
fragmentele citate:

Iarna. Noapte lucie pe o lume ca din poveti: copaci de zahr, cmp de cristal, iaz de
oglind. i n cuprinsul larg, uriaul policandru al cerului aprinde, una cte una luminile,
ca ntr-o nemsurat sal de dans.
(Emil Grleanu Fricosul)
Cteva stnci curioase i mai ridic din desiul verde capetele pleuve ca i cum ar
vrea s mai priveasc o dat la potopul cltor.
(Alexandru Vlahu Romnia pitoreasc)
Spre asfinit, n fundul pdurii, clipeau nc fire de jar sub spuz ntr-acolo se strecurau
nesimit cele din urm psri dndu-i bun-seara.
(Mihail Sadoveanu Dumbrava minunat)

COALA GIMNAZIALA NR.11 ORADEA


Clasa a V-a A Freinet
Profesor:aito Alina-Loredana

Elev .............................

Fia nr.2

Completeaz primele dou rubrici referitor la lecia anunat:


Ultima rubric se va completa n finalul leciei.

TIU

VREAU S TIU

AM NVAT

COALA GIMNAZIALA NR.11 ORADEA


Clasa a V-a A Freinet
Profesor:aito Alina-Loredana

Fia nr. 3 (a)


Realizeaz o schem sugestiv pentru felul n care se potrivesc versurile:

Voi, flcri vii pe bolt semnate,


Cu mndra voastr strlucire mut,
De-o tainic porunc netiut
Pe-aceleai ci de-a pururi ndrumate.
(Octavian Goga Noapte)

M uit mereu la barometru


i m-nfior cnd scade-un pic
Cci soarele e tot mai mic
n diametru.
(George Toprceanu Octombrie)
Plou stupid
Cerul i scutur
Ca dintr-o ciutur
Frigul lichid.
(George Toprceanu Noiembrie)

COALA GIMNAZIALA NR.11 ORADEA


Clasa a V-a A Freinet
Profesor:aito Alina-Loredana

Fia nr.3 (b)


Realizeaz o schem sugestiv pentru felul n care se potrivesc versurile:

Lumea-i toat-n srbtoare,


Ceru-i plin de ciocrlii
Vin Floriile cu soare
i soarele cu Florii.
(Vasile Alecsandri Floriile)

Octombrie-a lsat pe dealuri


Covoare galbene i roii
Trec nouri de aripi n valuri
i cnt-a dragoste cocoii
(George Toprceanu Octombrie)

Dup-atta frig i cea


Iar s-arat soarele
De-acum nu ne mai nghea
Nasul i piciorele
(George Toprceanu Primvara)

COALA GIMNAZIALA NR.11 ORADEA


Clasa a V-a A Freinet
Profesor:aito Alina-Loredana

Fia nr.3 (c)


Realizeaz o schem sugestiv pentru felul n care se potrivesc versurile :

Oaspeii caselor noastre, cocostrci i rndunele,


Prsit-au a lor cuiburi -au fugit de zile rele ;
Crdurile de cocoare nirndu-se-n lung zbor
Pribegit-au urmrite de al nostru jalnic dor.
(Vasile Alecsandri Sfrit de toamn )

Ciocrlia ciripie, flfind din aripioare,


Pe o scar de lumin se coboar de sub soare.
Aerul e-n neclintire, el devine arztor;
Prepelia cnt-n grie, greierul cnt-n mohor.
(Vasile Alecsandri Seceriul)

Acolo floarea nate i moare-n primvar,


Acolo pere umbra n zilele de var
i toamna-i fr road, -a iernii vijelii
Cutreier cu zgomot pustiele cmpii.
(Vasile Alecsandri Brganul)

COALA GIMNAZIALA NR.11 ORADEA


Clasa a V-a A Freinet
Profesor:aito Alina-Loredana

Fia nr.3 (d)


Realizeaz o schem sugestiv pentru felul n care se potrivesc versurile :

Luna senin
Luna cea plin
i marea lin
Icoan-i sunt.
(Mihai Eminescu Prin nopi tcute)

Foaie verde lemn uscat


De oftat ce-am tot oftat
Soarele s-a-ntunecat
Luna n-a mai luminat.
(Doin popular)
Prin nopi tcute,
Prin lunce mute
Prin vntul iute
Aud un ceas.
(Mihai Eminescu Prin nopi tcute )

COALA GIMNAZIALA NR.11 ORADEA


Clasa a V-a A Freinet
Profesor:aito Alina-Loredana

Fia nr.3 (e)


Realizeaz o schem sugestiv pentru felul n care se potrivesc versurile :

Mireasa cerului albastru


i mpnzete-n ape chipul
De vraja ei tresare unda
i-nfioreaz-se nisipul
(Octavian Goga Pe nserate)

Plopii, umbre solitare


n vzduhul neclintit,
Vistori ca amorezii
Stau de veghe la fereastr.
(George Toprceanu Noapte de iarn)
La orizont departe fulgere fr glas
Zvcnesc din cnd n cnd
Ca nite lungi picioare de pianjen smulse
din trupul care le purta.
(Lucian Blaga Var)

Clasa a V-a a Freinet

Limba romn

TOAMNA

S-ar putea să vă placă și