Sunteți pe pagina 1din 8

PROIECT DIDACTIC

Liceul Tehnologic nlarea Domnului


Profesor: Crligea Lenua
Data: 08.11.2012
Clasa: a XII-a B
Disciplina: Limba i literatura romn
Tema: Modernism versus traditionalism
Tipul leciei: de fixare i consolidare a cunotinelor
Competene generale:
1. Utilizarea corect si adecvat a limbii romne n diferite situaii de comunicare.
2. Comprehensiunea si interpretarea textelor.
3. Situarea n context a textelor studiate prin raportare la epoc sau la curente culturale / literare.
4. Argumentarea oral sau n scris a unor opinii n diverse situaii de comunicare.
Comptene specifice:
1.1. Aplicarea achiziiilor lingvistice n receptarea mesajelor orale si scrise, cu explicarea rolului acestora n
reliefarea mesajului.
1.3. Folosirea adecvat a strategiilor de comunicare oral n monolog si dialog, n vederea realizrii unei
comunicri eficiente si personalizate.
1.4. Utilizarea adecvat a tehnicilor de redactare, n vederea realizrii unei comunicri eficiente si personalizate.
2.1. Adecvarea strategiilor de lectur la specificul textelor literare studiate, n vederea nelegerii si interpretrii
personalizate.
2.2. Compararea, pe baza unor criterii clar formulate, a unor viziuni despre lume, despre condiia uman sau
despre art reflectate n textele studiate.
2.3. Compararea propriei interpretri a textelor studiate cu altele, realizate de colegi sau de critici si istorici
literari.
3.1. Analiza relaiilor dintre o oper studiat si contextul cultural n care a aprut aceasta.
3.2. Integrarea cunostinelor privind limba si literatura romn ntr-o viziune coerent asupra culturii romnesti.
3.4. Selectarea unor tehnici adecvate de documentare si cercetare a unei teme.
4.2. Compararea si evaluarea unor argumente diferite, pentru a formula unor judeci proprii.
Obiective operaionale:
La sfritul leciei elevii vor fi capabili:
O1: s identifice trsturile modernismului i ale tradiionalismului;
O2: s selecteze figurile de stil din poezie;
O3: s recunoasc imaginile artistice din textul dat;
O4: s interpreteze sintagme poetice din text;
O5: s prezinte semnificaia verbelor la imperfect din prima strof;
O6: s stabileasc rima i msura versurilor;
O7: s prezinte ideile poetice din text;
O8: s ncadreze cele dou opere lirice n curentele literare corespunztore.
Strategii didactice:
Metode i procedee: conversaia, explicaia, nvarea prin descoperire, exerciiul, diagrama Venn, turul
galeriei.
Forme de organizare: frontal, individual, pe grupe.

Mijloace de nvmnt: diverse fie, caietele de limba i literatura romn, flipchart, imagine cu Isus n
Grdina Ghetsemani, emoticon-uri.
Bibliografie: - C. Parfene, Metodica studierii limbii si literaturii romane, Ed. Universitii, Bucureti, 2001;
- Corneliu Crciun, Metodica studierii limbii si literaturii romne n gimnaziu i liceu, Ed. Emia,
Deva, 2004;
- Lucian, Blaga, Poezii - Ediii definitive, Ed. Semne, 2007;
- Lovinescu, Eugen, Istoria literaturii romane contemporane, Editura Minerva,1989;
- Dumitru Micu, Gndirea i gndirismul, Bucureti, Ed. Minerva, 1975;
- Voiculescu Vasile, n Grdina Ghetsemani. Antologie de poezie mistic, Ed. Art, Bucureti
2010;
- Crengua-Lcrmioara Oprea, Strategii didactice interactive, E.D.P. R.A., Bucureti 2007.
Resurse: - spaiul: sala de clas;
- timp de lucru: 50 minute;
- capacitile de receptare ale elevilor.

DEMERSUL DIDACTIC

Evenimentele
instruirii

Activitatea profesorului

Notez absenele i solicit


elevilor s se pregteasc
pentru lecie.
Solicit civa elevi s citeasc
2. Verificarea
tema de acas, fcndu-se o
temei
evaluare calitativ i
cantitativ a acesteia.
Profesorul cere elevilor sa
3. Captarea
completeze diagrama Venn cu
ateniei
informaii referitoare la cele
dou curente, modernism i
tradiionalism.
Se anun titlul leciei i
4.Anunarea
titlului leciei i a scopul acesteia.
Noteaz titlul pe tabl
obiectivelor
propuse
Li se mparte elevilor o fi
5. Dirjarea
care sintetizeaz cele dou
nvrii i
direcii ale literaturii
obinerea
interbelice. Alturi de acest
performanei
material ei mai primesc i o
fi de lucru cu cerine
referitoare la poezia
1. Moment
organizatoric

Activitatea elevilor

Strategii didactice

i pregtesc cele necesare


leciei.

Conversaia
frontal

Corecteaz tema. Se
interevalueaz.

Conversaia
Exerciiul
Invarea
descoperire
Explicaia,
conversaiaindividuala
Frontal

Completeaz diagrama cu
trsturile specifice celor dou
curente.
Sunt ateni.
Noteaz titlul n caiete.

prin

conversaia
frontal

Exerciiul,
munca pe grupe.
Rezolv sarcinile.

tradiionalist n grdina
Ghetsemani, de Vasile
Voiculescu.

Lucreaz pe grupe.

Pe baza conversaiei frontale i


a rspunsurilor primite de la
Prezint rspunsurile.
fiecare grup se stabilesc
ideile poetice, mijloacele
artistice i prozodia poeziei. Se
face schema la tabl, cerandu- Noteaz pe caiete.
se elevilor s o noteze n
caiete.

6. Asigurarea
reteniei i a
transferului

7. Tema pentru
acas

Prin turul galeriei cere elevilor Rezolv sarcina propus.


s prezinte cte un argument
pentru a ncadra cele dou
Scrie cele dou argumente.
poezii in direcia literar
corespunztoare, respectiv
modernism i tradiionalism.
Se noteaz elevii care au fost
activi la lecie.

Explicaia,
conversaia.
Individual
Frontal

Exerciiul,
lucrul pe grupe.

Se fac aprecieri asupra


modului n care s-a desfurat
Conversaia
lecia.
Prin turul galeriei, elevii
selecteaz un emoticon
Elevii aleg emoticon-ul si
corespunzator starii lor de
argumenteaz alegerea fcut
Lucrul pe grupe.
spirit din timpul orei,
argumentndu-i alegerea.
Pe baza informaiilor din clas,
realizai un eseu argumentativ
n care s ncadrai poezia n Noteaz tema pentru acas.
Conversaia
grdina Ghetsemani, de Vasile
Voiculescu in tradiionalism.

TRADIIONALISM vs MODERNISM
n perioada interbelica disputele literare se duc n jurul modernismului si al traditionalismului.
Tradiionalismul un curent cultural de la nceputul sec. al XX-lea care apr i promoveaz tradiia, perceput ca o
nsumare a valorilor arhaice, tradiionale. A cunoscut dou orientri, poporanismul i smntorismul a cror activitate a avut i un
aspect negativ, deoarece adepii lor au respins orice tendin a civilizaiei moderne.
O forma mult mai nuanat a tradiionalismului este gndirismul, care pe lng cele trei elemente ale specificului naional
(Istoria nationala, Folclorul romanesc, Natura) include i folclorul spiritual caracteristic romanilor, credonta ortodoxa sau
ortodoxismul.
Direcia tradiionalist s-a manifestat, n principal, prin dou reviste cu orientri distincte: Gndirea (Cluj) i Viaa
romneasc (Iai).
Caracteristici:
- ntoarcerea la originile literaturii;
- ideea c mediul citadin este periculos pentru puritatea sufletelor;
- problematica ranului;
- accent pe etic, etnic, social;
- universul patriarhal al satului;
- proz realist de reconstituire social;
- istoria i folclorul sunt principalele izvoare de inspiraie, dar ntr-un mod exaltat;
- ilustrarea specificului naional, n spirit exagerat;
- inspiraia religioas, ortodox.
Tipologia operelor:
- pastelul psihologic Ion Pillat Aici sosi pe vremuri ;
- poezia de factur religioas Vasile Voiculescu n grdina Ghetsemani ;
- sonetul Vasile Voiculescu Sonetul CLXVIII.
Idei gndiriste:
- aprarea romnismului prin cultivarea temei istorice, folcorice i religioase;
- atitudine ostil fa de civilizaia modern;
- confundarea etnicului cu esteticul, mai ales dup 1930.
Idei de la Viaa romneasc :
- simpatie pentru rani, de unde frecvena temei rurale i a necesitii luminrii poporului prin cultur;
- amestecul criteriului social n aprecierea operei literare;
- rezerve fa de modernism, considerat decadent.
Colaboratori:
- Ion Barbu, Camil Petrescu, Ilarie Voronca, George Calinescu, Pompiliu Constantinescu.
MODERNISMUL
Modernismul - apare n literatura secolului al XX-lea i este o tendinta inovatoare ntr-o anumita perioad a literaturii. Modernismul
se opune traditionalismului proclamnd noi principii creatiei.
n literatura romna Eugen Lovinescu teoretizeaza asupra modernismului n revista Sburatorul i n cenaclul cu acelai titlu.
Caracteristici:
europenizarea (sincronizarea) literaturii nationale cu literatura Europei;
conceperea volumului de versuri ca un ntreg, prefaat de cele mai multe ori de o art poetic;
ambiguitatea textului;
dispariia rigorilor prozodice (versul liber, alternana majuscul/ minuscul la nceput de vers - ingambament);
trecerea de la o literatura cu tematica rurala la una de inspiraie urban;
reflexivizare, intelectualizare, subiectivizare;
- formule poetice novatoare (,,inscripie, ,,creion, ,,psalm etc).
Tipologia operelor:
- psalmul Tudor Arghezi Psalmi;
- poezia ermetic Ion Barbu - Din ceas dedus;
- arta poetic Lucian Blaga Eu nu strivesc corola de minuni a lumii, Tudor Arghezi Flori de mucigai.
Idei moderniste:
teoria imitatiei;
promovarea scriitorilor tineri;
Idei de la Sburatorul
- teoria sincronismului;
- refuzul autohtonizarii excesive a literaturii.
Colaboratori:
- L. Blaga, Gib I. Mihaescu, I. Pillat, V. Voiculescu, A. Cotrus, I. Teodoreanu, M. Sadoveanu, G. Cosbuc, G. Toprceanu.

FI 1
Iisus lupta cu soarta i nu primea paharul...
Czut pe brnci n iarb, se-mpotrivea ntruna.
Curgeau sudori de snge pe chipu-i alb ca varul
i-amarnica-i strigare strnea n slvi furtuna.
O mna ne-ndurat, innd grozava cup,
Se cobora-mbiindu-l i i-o ducea la gur...
i-o sete uria sta sufletul s-i rup...
Dar nu voia s-ating infama butur.
n apa ei verzuie jucau sterlici de miere
i sub veninul groaznic simea c e dulcea...
Dar flcile-nclestndu-i, cu ultima putere,
Btndu-se cu Moartea, uitase de Via!
Deasupra, fr tihn, se frmntau mslinii,
Preau c vor s fug din loc, s nu-l mai vad...
Treceau bti din aripi prin vraitea grdinii,
i uliii de sear dau roate dupa prad.
(n grdina Ghetsemani, Vasile Voiculescu)
Recitii prima strof i apoi rezolvai cerinele:
1. Numete cuvintele cu valoare simbolic din primul vers. Care dintre ele este o metafor?
2. Prezint semnificaia sintagmei poetice czut pe brnci n iarb n relaie cu textul dat.
3. Transcrie cele dou imagini cromatice din text, precizndu-le semnificaia.
4. Identificai verbele la imperfect. Ce rol au?
5. Sintagma poetic amarnica-i strigare implic dou planuri n aceast lupt a Universului. Identific-le.
6. Prezint ideea poetic din aceast strof.
Eu nu strivesc corola de minuni a lumii
i nu ucid
cu mintea tainele, ce le-ntlnesc
n calea mea
n flori, n ochi, pe buze ori morminte.
Lumina altora
sugrum vraja neptrunsului ascuns
n adncimi de ntuneric,
dar eu,
eu cu lumina mea sporesc a lumii tain i-ntocmai cum cu razele ei albe luna
nu micoreaz, ci tremurtoare
mrete i mai tare taina nopii,
aa nbogesc i eu ntunecata zare
cu largi fiori de sfnt mister
i tot ce-i neneles
se schimb-n nenelesuri i mai mari
sub ochii meicci eu iubesc
i flori i ochi i buze i morminte.
(Eu nu strivesc corola de minuni a lumii, Lucian Blaga

FI 2
Iisus lupta cu soarta i nu primea paharul...
Czut pe brnci n iarb, se-mpotrivea ntruna.
Curgeau sudori de snge pe chipu-i alb ca varul
i-amarnica-i strigare strnea n slvi furtuna.
O mna ne-ndurat, innd grozava cup,
Se cobora-mbiindu-l i i-o ducea la gur...
i-o sete uria sta sufletul s-i rup...
Dar nu voia s-ating infama butur.
n apa ei verzuie jucau sterlici de miere
i sub veninul groaznic simea c e dulcea...
Dar flcile-nclestndu-i, cu ultima putere,
Btndu-se cu Moartea, uitase de Via!
Deasupra, fr tihn, se frmntau mslinii,
Preau c vor s fug din loc, s nu-l mai vad...
Treceau bti din aripi prin vraitea grdinii,
i uliii de sear dau roate dupa prad.
(n grdina Ghetsemani, Vasile Voiculescu)
Recitii a doua strof i apoi rezolvai cerinele:
1. Identific imaginile poetice care sugereaz destinul implacabil.
2. Prezint semnificaia sintagmei poetice o sete uria n relaie cu textul dat.
3. Prezint semnificaia sintagmei poetice infama butur n relaie cu textul dat.
4. Comenteaz semnificaia punctuaiei n versurile date.
5. Stabilete rima i msura versurilor.
6. Prezint ideea poetic din aceast strof.
Eu nu strivesc corola de minuni a lumii
i nu ucid
cu mintea tainele, ce le-ntlnesc
n calea mea
n flori, n ochi, pe buze ori morminte.
Lumina altora
sugrum vraja neptrunsului ascuns
n adncimi de ntuneric,
dar eu,
eu cu lumina mea sporesc a lumii tain i-ntocmai cum cu razele ei albe luna
nu micoreaz, ci tremurtoare
mrete i mai tare taina nopii,
aa nbogesc i eu ntunecata zare
cu largi fiori de sfnt mister
i tot ce-i neneles
se schimb-n nenelesuri i mai mari
sub ochii meicci eu iubesc
i flori i ochi i buze i morminte.
(Eu nu strivesc corola de minuni a lumii, Lucian Blaga)

FI 3
Iisus lupta cu soarta i nu primea paharul...
Czut pe brnci n iarb, se-mpotrivea ntruna.
Curgeau sudori de snge pe chipu-i alb ca varul
i-amarnica-i strigare strnea n slvi furtuna.
O mna ne-ndurat, innd grozava cup,
Se cobora-mbiindu-l i i-o ducea la gur...
i-o sete uria sta sufletul s-i rup...
Dar nu voia s-ating infama butur.
n apa ei verzuie jucau sterlici de miere
i sub veninul groaznic simea c e dulcea...
Dar flcile-nclestndu-i, cu ultima putere,
Btndu-se cu Moartea, uitase de Via!
Deasupra, fr tihn, se frmntau mslinii,
Preau c vor s fug din loc, s nu-l mai vad...
Treceau bti din aripi prin vraitea grdinii,
i uliii de sear dau roate dupa prad.
(n grdina Ghetsemani, Vasile Voiculescu)
Recitii a treia strof i apoi rezolvai cerinele:
1. Prezint semnificaia antitezei venin/dulcea n versurile date.
2. Explic semnificaia sintagmei poetice cu ultima putere n relaie cu textul dat.
3. Explic semnificaia cuvintelor Via i Moarte din ultimul vers al strofei.
4. Identific n text cuvintele populare. Explic-le prezena n aceast poezie.
5. Precizeaz tipul de lirism prezent: obiectiv sau subiectiv. Argumenteaz!
6. Prezint ideea poetic din aceast strof.
Eu nu strivesc corola de minuni a lumii
i nu ucid
cu mintea tainele, ce le-ntlnesc
n calea mea
n flori, n ochi, pe buze ori morminte.
Lumina altora
sugrum vraja neptrunsului ascuns
n adncimi de ntuneric,
dar eu,
eu cu lumina mea sporesc a lumii tain i-ntocmai cum cu razele ei albe luna
nu micoreaz, ci tremurtoare
mrete i mai tare taina nopii,
aa nbogesc i eu ntunecata zare
cu largi fiori de sfnt mister
i tot ce-i neneles
se schimb-n nenelesuri i mai mari
sub ochii meicci eu iubesc
i flori i ochi i buze i morminte.
(Eu nu strivesc corola de minuni a lumii, Lucian Blaga

FI 4
Iisus lupta cu soarta i nu primea paharul...
Czut pe brnci n iarb, se-mpotrivea ntruna.
Curgeau sudori de snge pe chipu-i alb ca varul
i-amarnica-i strigare strnea n slvi furtuna.
O mna ne-ndurat, innd grozava cup,
Se cobora-mbiindu-l i i-o ducea la gur...
i-o sete uria sta sufletul s-i rup...
Dar nu voia s-ating infama butur.
n apa ei verzuie jucau sterlici de miere
i sub veninul groaznic simea c e dulcea...
Dar flcile-nclestndu-i, cu ultima putere,
Btndu-se cu Moartea, uitase de Via!
Deasupra, fr tihn, se frmntau mslinii,
Preau c vor s fug din loc, s nu-l mai vad...
Treceau bti din aripi prin vraitea grdinii,
i uliii de sear dau roate dupa prad.
(n grdina Ghetsemani, Vasile Voiculescu)
Recitii a treia strof i apoi rezolvai cerinele:
1.Transcrie dou imagini dinamice din text, precizndu-le semnificaia.
2. Prezint semnificaia sintagmei poetice vraitea grdinii.
3. Prezint semnificaia prezenei uliilor de sear n ultimul vers.
4. Care este efectul creat de mulimea vocalelor ascuite n versurile ultimei strofe.
5. Ce sens are metafora bti din aripi?
6. Prezint ideea poetic din aceast strof.
Eu nu strivesc corola de minuni a lumii
i nu ucid
cu mintea tainele, ce le-ntlnesc
n calea mea
n flori, n ochi, pe buze ori morminte.
Lumina altora
sugrum vraja neptrunsului ascuns
n adncimi de ntuneric,
dar eu,
eu cu lumina mea sporesc a lumii tain i-ntocmai cum cu razele ei albe luna
nu micoreaz, ci tremurtoare
mrete i mai tare taina nopii,
aa nbogesc i eu ntunecata zare
cu largi fiori de sfnt mister
i tot ce-i neneles
se schimb-n nenelesuri i mai mari
sub ochii meicci eu iubesc
i flori i ochi i buze i morminte.
(Eu nu strivesc corola de minuni a lumii, Lucian Blaga)