Sunteți pe pagina 1din 7

Proiect didactic

Liceul: Colegiul T.T.F.ANGHEL SALIGNY


Clasa:
XII
Obiectul: informatica
Profesor: Avramescu Paul
Durata lectiei: 50 min

Tema lectiei: Tipul de date STRING, proceduri i funcii predefinite. Rezolvarea


problemelor. Algoritmi de rezolvare.
Tipul leciei: - Lecie de recapitulare pentru bacalaureat
- Lecie de formare a priceperilor i deprinderilor
Tehnologii didactice:
1. Metode de nvmnt, procedee i tehnici didactice:
1.1 cooperarea; (C28)
1.2 conversaia euristic, dialogul; (A22, C13, C18)
1.3 procedeu de asociere (B15)
1.4 problematizarea; (C 11, B11 )
1.5 algoritmizarea, metoda comprimrii informaiei; (B3 , B4, C16, C17)
1.6 explicaia; (A18)
1.7 lucrul cu conspectele de reper; (B13, A18, B10)
1.8 studiul individual, descoperirea;
1.9 Instruirea programat i asistat de calculator; (C15)
1.10 exerciiul;
(B6)
1.11 investigaia; (C24)
1.12 metoda variantelor noi; (C23)
1.13 acordarea ajutorului n stimularea activitaii.
2. Materiale didactice:
Programe la calculator:
- SO WINDOWS XP
- Sistemul Turbo Pascal 7.0;
Conspecte de reper;
Manuale;
Fie, poster;
Algoritmi de rezolvare a problemelor.
3. Mijloace de nvmnt:
( A- metode de activizare a perceperii i ateniei;
B- metode de activizare a memoriei;
C- organizarea activitaii de gndire a elevilor )

Pagina 1 din 7

Obiectivele lectiei:
1. Obiective cadru. Obiective de referin:
Cunoaterea tipurilor structurate de date ale limbajului Pascal
S defineasc tipul de date STRING
S cunoasc procedurile i funciile tipului de date STRING
S utilizeze aceste proceduri i funcii la rezolvarea problemelor
S cunoasc algoritmi de rezolvare a problemelor
2. Obiective operaionale:
O1 s defineasc tipul de date tablou
O2 - s defineasc noiunea de ir de caractere;
O3 - s recunoasc algoritmii de modificare a tablourilor;
O4 s corecteze algoritmii, depistnd grezelile;
O5 - s execute algoritmii propui, determinnd ce rezultat se va obine;
O6 s descrie procedurile i funciile tipului de date STRING;
O7 s utilizeze procedurile i funciile tipului de date STRING la rezolvarea problemelor;
O8 s elaboreze programe la calculator i s le evalueze cu ajutorul calculatorului;
O9- s descopere noi algoritmi de rezolvare a problemelor .
3. Obiective afective:
- Perceperea rolului calculatorului la rezolvarea problemelor ;
- Necesitatea de-a cunoaste un limbaj de programare.

Etapele leciei:
1.
2.
3.
4.
5.
6.

Momentul organizatoric
Actualizarea cunotinelor
Consolidarea cunostiintelor referitoare la tipul string
Rezolvarea problemelor
Notarea elevilor, concluzii, realizarea feedback-ului
Tem pentru acas

Pagina 2 din 7

- 2-3 min;
- 15 min;
- 10 min
- 15 min;
- 5 min
- 2 min.

Scenariul leciei
Etapele
leciei

Obiec
tivele
opera
ional
e

Coninutul informaional i
aplicativ
Evaluarea elevelor

orgarizarea
clasei
2-3min

Actualizarea
cunotinelor.
Evaluarea.
15 min

Strategiile
didactice

- Salut elevii.Anun
tema i obiectivele
leciei. i cooperez
n grup cte doi dup
anumite criterii.

1.

2.

Activitatea profesorului

O1

1. repetm noiunea de

O2

tablou
2. repetm noiunea de
ir de caracteree

Dirijez discuia,
urmresc explicarea
corect a noiunilor,
corectez greelile

3. prin cooperarea n
grup le propun s rezolve
oral itemii de pe fia nr. 1

Repartizez fiele i
explic nsrcinrile,
rspund la ntrebri

O3
O4

4.Lucrare de evaluare

Ca lucrul
independent i
creativ le propun s
rezolve itemii de pe
fia nr.2, creez
situaii de problem.

O5

5. Consolidm
cunostinele teoretice

Strng testele.
Folosind metoda:
conversaia euristic,
explicm care sunt
rspunsurile corecte.
Le creez situaii de
problem.

O5

Activitatea
elevilor

Pregtesc cele
necesare
pentru lecie

conversaia
euristic,
dialogul
1.2

Elevii explic
noiunile

descoperirea
1.8
Cooperarea
1.1
Problematiza
rea
1.4

primesc fisele,
examineaz
continutul
Discutnd n
grup elevii
recunosc
algoritmii
gsesc
rspunsul
corect

Conversaia
euristic
1.2

Elevii particip
la discuie
Elevii rezolv
lucrarea de
evaluare

Elevii particip
la discuie

Pagina 3 din 7

3.
Consolidarea
cunostiintelor
referitoare la
tipul string
10 min

O6
O6

4.
Rezolvarea
problemelor
15 min

O7
O9
O7
O9

5.
Notarea
elevilor,
concluzii,
realizarea
feedback-ului
5min

1. Le propun s explice
ce reprezint o variabil
de tip STRING
2. Le propun s explice
prin ce se deosebete o
variabil de tip STRING
de o variabila de tip
tablou cu elementele de
tip char
3. Repetam procedurile
STR; VAL; DELETE;
INSERT.
4. Repetam funciile:
LENGTH; POS;
COPY; CONCAT
1. Rezolv la tabl dou
probleme la rezolvarea
crora
voi
folosi
procedurile i funciile
predefinite
Problema 1
Se numrul n:longint; De
alctuit un program
Pascal, care s determine
suma cifrelor nr. N,
numrul de cifre, cifra
maxim prin 2 metode:
I m. Fr a folosi tipul de
date STRING
II m. Folosind tipul de
date STRING
Problema 2
Se citesc trei siruri de
caractere s1,s2,s3. Sa se
detremine de cate ori se
gaseste sirul s2 in sirul s1
si sa se inlocuiasca sirul
s2 cu un sir s3 .
Concluzii, ntrebri..
Notarea elevilor.

Ascult explicaiile,
corectez greelile,
sistematizez

Explic procedurile,
funciile

explicaia
1.6

Elevii explic
noiunile

conspecte de
reper
1.7

Elevii scriu n
caiete

algoritmizare
a
1.5

Creez situaii de
problem
Rezolvm
problemele prin
diferite metode

- /// -

Investigatia
1.11
metoda
variantelor
noi
1.12

instruirea
programat
1.9

Elevii particip
la rezolvarea
problemelor,
scriu
explicaiile i
rezolvrile n
caiete

- ///-

Pun intrebri pentru


sistematizarea
cunostinelor.

Pagina 4 din 7

Conversaia
1.2

Rspund la
ntrebri, pun
ntrebri

5.
Tem pentru
acas
2 min

O6
O7
O8
O9

Lucrul pentru acas:


- de memorizat
procedurile, funciile
- de memorizat
rezolvarea problemelor
- de rezolvat n caiete
problema urmatoare:
Se citeste un sir de
caractere sa se verifice
daca este palindrom.

Comunic, explic
lucrul pentru acas

Le zic la revedere

Pagina 5 din 7

studiul
individual.8

Notez lucrul
pentru acas n
caiete.

Fia nr. 1

Data _________________
Clasa _________________
Numele Prenumele
_________________________

I. a) Determinai ce face urmtorul algoritm (corectati greselile posibile):


{se da var x: array [1..50] of integer ce contine n-elemente si var k: 1..50}
For j:=1 to k do begin
aux:=x[1];
For i:=1 to n do
x[i]:=x[i+1]
x[n]:=aux
end;
for i:=1 to n do write(x[i], );
writeln;

b) Fie c se d tabloul:

4 15 2 0 13 1 5 , unde n=7
si fie k=3
Ce rezultat va afisa algoritmul: ____________________________________

II Determinai ce face urmtorul program (corectati greselile posibile):


Program test1
Var v:array [1..50] of real;
i, n: integer; aux:integer;
Begin
Readln(n);
For i;=1 to n do begin
Write(v[,i, ]=); readln (v[i]);end;
For i:= 1 to n-1 do
For j= i+1 to n do
If v[i]> v[j] then begin
aux:=v[i]; v[i]:=v[j]; v[j]:=aux end;
For i:= n downto 1 do write(v[i], );
End.

III. a) Ce se va afia la ecran dup execuia urmtorului program Pascal?


{Se citeste tabloul x[1..n] cu elemente de tip integer}
For i:=1 to n div 2do
begin aux:=x[i]
x[i]:=x[n+1-i];
x[n+1-i]:=aux; end;
For i:= 1 to n do write (x[i], ); writeln;
b) Fie ca se da tabloul:
Ce tablou va scrie algoritmul:

5 7 9 10 3 4 9 ,

n=7

______________________________
Pagina 6 din 7

Fia nr.2

Data _________________
Clasa _________________
Numele Prenumele
_________________________

I. Fie date declaraiile:


Var x, y: real;
i, j : integer;
p: boolean;
Determinai tipul urmtoarelor expresii scrise n limbajul Pascal:
1. i mod 5
_________________
3. p and (x < y) ____________________
2. x + y / (x-y) _________________

4. sqr (x) + sqr (i) ____________________

II Ce se va afia la ecran dup execuia urmtorului program Pascal:


Program test1
Var s : string; i,k: integer,
Begin
S:=Informatica 2005; k:=0;
For i:= length(s) downto 1 do
Case s[i] of
a..z : k:=k+1;
end;
writeln(k=, k);
end.
Raspuns: ________________________________________________________________
III. a) Ce face algoritmul de mai jos ?
{Se citeste tabloul x[1..n] cu elemente de tip integer}
aux:= x[n];
For i:=n downto 2 do
x[i]:=x[i-1];
x[1]:=aux;
For i:= 1 to n do write (x[i], ); writeln;
_______________________________________________________________________________
_______________________________________________________________________________
b) Fie ca se da tabloul:
Ce tablou va scrie algoritmul:

5 7 9 10 3 4
______________________________

Pagina 7 din 7

S-ar putea să vă placă și