Sunteți pe pagina 1din 4

PROIECT DE LECIE

Data: 17.10.2014
Unitatea scolara : Gradinita Voiniceii , Craiova
Grupa: mic
Educatoare: Patru Stela
Profesor Coordonator: Simescu Cornelia Adriana
Profesor metodist: Camarasu Gina
Propuntor: Smarandache Izabella Georgiana
Domeniul experenial: D.L.C.(Domeniul limb i comunicare)
Categoria de activitate: Educarea limbajului si comunicare
Tema anuala: Cnd, cum i de ce se ntmpl ?
Tema activitii: Casuta din oala
Mijloc de realizare : povestea educatoarei
Tipul activitii: Transmitere si insusire de cunostinte
Scopul:
Dezvoltarea capacitii de a asculta i nelege continutul unei povesti
Obiective de referin:
-s audieze cu atenie un text, s rein ideile acestuia i s demonstreze c l-a neles prin
rspunsurile date la ntrebri;
-s participe la activitate att n calitate de vorbitor, ct i n calitate de auditor;
Obiective operaionale :
a)cognitive :
- sa retina corect titlul povestii Casuta din oala , precizandu-l
- sa urmareasca linia unei povesti, ascultand expunerea educatoarei
-s recunoasc personajele povestii , numindu-le
b)afective:
-s participe activ i contient la activitate;
-s manifeste interes pentru activitate.
c)psiho-motorii :
-sa execute miscari imitand personajele din poveste
STRATEGIA DIDACTICA
Metode i procedee:povestirea , conversaia, explicaia
Resurse materiale: macheta reprezentand cadrul povestii, animalute de plus
(persoanajele) : ursul, vulpea, iepurasul, broasca si soricelul, ecusoane cu soricei,
broscute si iepurasi
Forme de organizare: frontal, pe grupe.
Forme de evaluare: continu-prin observarea comportamentelor
finala-chestionare orala

Locul de desfurare: sala de grup


Durata: 10-15 minute

Bibliografie :
- Natalia Filimon, Maria Tureanu, Manuela Li, Georgeta Ioni, Cristina Beldianu,
Cristina Mazilu, Maria Iorga, Leana Pelimon Metodica activitilor instructiveducative n grdinia de copii - Ed.SITECH 2010
- Curriculum pentru educatia timpurie a copiilor de la 3 la 6/7 ani-MINISTERUL
EDUCATIEI, CERCETARII SI TINERETULUI 2008
www.didactic.ro
- www.edu.ro

DESFURAREA ACTIVITII

Etapele leciei

Activitatea propuntorului

Activitatea elevilor

I.Moment
organizatoric

Se creeaz condiiile necesare desfurrii


activitii: aerisirea slii de grup, aezarea
scunelelor n semicerc, pregtirea materialului
didactic.
Se asigur intrarea ordonat a copiilor n sala de
grup.

Se aeaz pe scunele i se
pregtesc pentru activitate.

II.Captarea
ateniei

Se va prezenta copiilor un ursulet de plus,


primul personaj al povestii si vizitatorul lor
surpriza.
-Copii, stiti pe cine am adus azi la voi ?
-Faceti putina linistevrea sa imi spuna ceva.
-Dumnealui este ursul si imi spune ca este
suparat.
- Haideti sa aflam ce i s-a intamplat.

Copiii sunt ateni.


Urmresc cu privirea ursuletul
si asteapta sa vada ce se
intampla.

III.Anunarea
temei si a
obiectivelor

Se continua conversatia cu copiii introducand


astfel si tema povestii.
-Daca o sa fiti cuminti eu o sa va spun povestea
ursului si a prietenilor lui.
- Azi veti asculta povestea Casuta din oala
- Cum am spus eu ca se numeste povestea ?

Ascult cu atenie.
Isi exprima dorinta de a afla
povestea ursului.

IV.Dirijarea
nvrii

Se expune povestea expresiv cu mimica si


intonatia potrivita, folosindu-se de animalute de
plus si de macheta padurii. Foarte nuantat si
explicand cuvintele necunoscute la momentul
potrivit, atunci cand ele apar in text :
oala rasturnata=oala culcata
inghesuiti=stransi unul in altul
Voi prezenta fiecare personaj al povestirii , in
ordinea aparitiei lor in scena :
Un soricel gaseste in mijlocul campului o oala
mare si pentru ca nu era a nimanui se hotaraste sa
se mute acolo.
Vine si broscuta, care nu avea casa si se muta
impreuna cu soricelul.
Apoi apare un iepuras care le cere celor doi sa il
primeasca in oala.
Lor li se alatura vulpea cea sireata, asa se face ca
in oala cea mare locuiau acum patru prieteni.
Si au trait fericiti pana intr-o zi cand ursul Mos
Martin de obosit ce era s-a asezat pe oala sa se
odihneasca, dar fiind prea greu a spart oala micilor
animale.

-Casuta din oala

Ascult cu atenie povestea.


Privesc scena povestirii.
Participa la discutie.

V.Fixarea
cunotinelor cu
elemente de
evaluare

VII.ncheierea
activitii

Se vor adresa ntrebri copiilor n ceea ce


privete coninutul povestii asculate:
- V-a placut povestea ?
- Cum se numeste povestea pe care ati
ascultat-o?
- Cine a gasit oala in padure?
- Cum face soricelul?
- Cine a mai trecut pe acolo?
- Si ce a facut broscuta?
- Cine mai vine apoi?
- Ce fac soricelul si broasca cu iepurasul?
- Cum sare iepurasul?
- Cine a mai venit apoi?
- Ei au fost prieteni pana intr-o zi cand ce s-a
intamplat?
- Ce a facut ursul?
- A vrut ursul sa strice casuta?
- Nu a vrut, dar nu a fost atent. Din neatentie
putem face uneori lucruri urate si rele.
- Unde au fugit animalele?
- Ele vor trebui sa-si caute o alta casuta, sa nu
le fie frig pana la primavara, dar o vor cauta
impreuna pentru ca au ramas prieteni.

Raspund la intrebari:

Se impart copiilor ecusoane cu soricei, broscute


si iepurasi, deci se formeaza trei grupe. Li se cere
copiilor sa imite animalutele din ecuson.
Se ridica in piciaore grupa soriceilor.
-Cum fac soriceii?
Apoi, Cum fac broscutele?
Iar iepurasii sunt pusi sa topaie.
Se fac aprecieri verbale despre activitatea si
comportamentul copiilor
-Foarte bine! Acum, pentru ca am fost cuminti si
ascultatori, meritam o pauza in care sa ne jucam
cu animalele din poveste.

Primesc ecusoanele si imita


animalele respective ecusonului.

-Da!
-Casuta din oala.
-Soricelul,
- Chit, chit
-Broscuta.
- S-a mutat cu soricelul.
- Iepurasul.
-Il primesc in oala.
- Tup, tup
-Vulpea.
- A venit ursul.
-S-a asezat pe oala si a spart-o.
-

In padure.

-Chit, Chit..
- Oac, Oac..
Imita topaitul iepurelui.
Ascult aprecierile fcute de
practicant.

S-ar putea să vă placă și