Sunteți pe pagina 1din 4

PROIECT DIDACTIC

DATA: 31.10 2014


GRUPA: Mare
EDUCATOR: Mitrache Elena Carmen
TEMA ANUALA: Cand/ cum si de ce se intampla?
TEMA SAPTAMANII: Toamna
FORMA DE ORGANIZARE: Activitate integrata
DOMENII EXPERIENTIALE:
DS- Cunoasterea mediului
DOS- Activitate practica
TEMA ACTIVITATII:
DS: Ce stii despre toamna?-convorbire
DOS: Peisaj de toamna-colaj
MIJLOACE DE REALIZARE:
DS- Convorbire
DOS- Lipire
SCOPUL ACTIVITATII:
- dezvoltarea capacitatii de cunoastere si intelegere a mediului
inconjurator, precum si stimularea curiozitatii pentru investigarea
acestuia;
- stimularea curiozitatii privind explicarea si intelegerea lumii
inconjuratoare;
- utilizarea unui limbaj adecvat in prezentarea unor fenomene din
natura si din mediul inconjurator;
- formarea si consolidarea unor abilitati practice specifice nivelului de
dezvoltare motrica.
OBIECTIVE OPERATIONALE:
- sa analizeze cu atentie imaginea prezentata;
- sa se exprime in propozitii;
- sa raspunda corect la intrebari;
- sa precizeze cat mai multe caracteristici ale anotimpului toamna;
- sa dea exemple de fructe si legume specifice toamnei;
- sa resolve correct fisa de evaluare;
- sa recunoasca si sa descrie materialele puse la dispozitie in vederea
realizarii activitatii practice;
- sa lucreze curat si ingrijit si sa duca lucrul la bun sfarsit.
STRATEGIA DIDACTICA:

a) Metode si procedee: conversatia, explicatia, problematizarea,


demonstratia,exercitiul, turul galeriei;
b) Mijloace de invatamant: imagini cu aspecte de toamna, fise de
evaluare, coli colorate, hartie glasata, lipici solid, recompense
LOCUL DESFASURARII: Sala de grupa
DURATA: 45minute

DEMERS DIDACTIC

Evenimente
didactice

Continut stiintific

1.
Momentul
organizatoric
2.
Captarea atentiei

Asigurarea conditiilor necesare


bunei desfasurari a activitatii.

Se realizeaza printr-o
ghicitoare:
Copacii-si dezbraca haina,
Atunci cand vine ea;
Stiti cine e doamna?
(Toamna)
3.
Se arata copiilor imaginea
Reactualizarea
despre toamna si se poarta un
cunostintelor
scurt dialog:
- Va pace toamna?
- De ce va place?
4.
Este anuntata tema activitatii:
Anuntarea temei
- Copii, astazi vom discuta
si a obiectivelor
despre anotimpul toamna si
vom realiza un colaj de
toamna!
5.
Copiii sunt rugati sa asculte cu
Dirijarea invatarii atentie intrebarile educatoarei
si sa raspunda corect.
-Cum este vremea toamna?
-Ce fructe si legume se coc
toamna?
-Ce s-ar intampla cu pasarile
colatoare daca nu ar pleca de
la noi toamna?
-Unde dispar gandaceii?
-Care sunt florile ce infloresc
toamna?
-Ce se aduna toamna de pe
ogoare?
-Cine-mi spune care sunt

Strategia
didactica

Evaluare

Proba orala

Conversatia

Proba orala

Conversatia

Conversatia
Proba orala
Problematizarea Raspunsurile
corecte vor fi
aplaudate

muncile agricole specifice


anotimpului toamna? etc.
6.Obtinerea
performantei

7.
Evaluarea

8.
Incheierea
activitatii

Copiii primesc cate o fisa,


avand ca sarcina sa
incercuiasca doar aspecte
specifice anotimpului toamna,
dupa care vor trebui sa
realizeze un peisaj de toamna.
Li se explica si demonstreaza
modul de realizare a lucrarii.

Explicatia
Exercitiul

Copiii
rezolva fisa

Explicatia
Demonstratia
Exercitiul

Se apreciaza exprimarea
copiilor in propozitii.Scolarii
de la clasa pregatitoare sunt
invitati in sala de grupa sa
priveasca si sa isi spuna
parerea lucrarea realizata de
prescolari.Se acorda
recompense.
In incheiere vom canta un
cantecel de toamna.

Conversatia
Turul galeriei

Observarea
modului de
lucru al
copiilor
Frontal