Sunteți pe pagina 1din 14

Proiect didactic

Data:

01. 10. 2013

Instituia:

Liceul Teoretic Romn-Francez ,, Gheorghe Asachi;

Clasa:

a VII-a ,, A;

Disciplina:

Limba romn;

Profesorul: Studenta-practicant, Burca Zinaida;


Tema:

Modificrile vocabularului. mbogirea vocabularului prin mijloace interne. Derivarea.

Tipul leciei: De formare a priceperilor i deprinderilor;


Durata:

45 min;

Competen specific:
Competene :
2. Utilizarea corect i adecvat a limbii romne n producerea de mesaje orale n situaii de comunicare dialogat i monologat;
4. Utlizarea corect i adecvat a limbii romne n producerea de mesaje scrise, n diferite contexte de realizare, cu scopuri diverse.
Subcompetene:
2.2.S valorificarea categoriilor semantice nvate, n contexte diferite;
1.3.S integrarea categoriilor semantice n structuri lexicale proprii.
Obiective operaionale: elevii vor fi capabili :
O1 - s numeasc procedeul prin care se obin cuvinte noi;
O2 - s defineasc derivarea;
O3 - s defineasc diminutivele;
O4 - s defineasc augmentativele;
O5 - s exemplifice prefixe care au propriul neles;

O6 - s utilizeze, n enunuri, derivate parasintetice,cuvinte compuse;


O7 -s alctuiasc o familie lexical, pornind de la un cuvnt de baz ;

Strategii didactice:
a)
b)
c)
d)

Metode : conversaia euristica , dictarea, observarea i analiza faptelor de limb ;


Procedee : nvarea prin descoperire , explicaia , exerciiul oral i scris , analiza sintactic, comentarea, argumentarea ;
Forme de organizare : frontal, individual, grup ;
Mijloace de instruire : fie de lucru, caietul elevului, texte lingvistice.

Resurse educaionale :
Proiectul didactic
T. Cartaleanu, M.Ciobanu, O.Cosovan, Manualul de limba i literatura romn, clasa a VII , tiina,2007
Formarea de competene prin strategii didactice interactive. T.Cartaleanu, O.Cosovan ,Chiinu,2008

Desfurarea activitii :
Etapele
Obiec Activitatea profesorului
Activitatea elevilor
leciei
tive
Evocare
O1
Profesorul salut elevii, noteaz Elevii salut profesorul i se pregtesc
absenii i le spune s se pregteasc pentru ulterioara activitatea.
pentru activitatea leciei.
Elevii rspund tema de acas.
Verific tema pentru acas solicitnd
elevilor s citeasc exerciiile, iar 3
elevi s prezinte caietele pentru
verificare.
Elevii i amintesc noiunile nvate
Propun elevilor o mic recapitulare de recent i le definesc.
la leciile precedente, adresnd cteva
ntrebri :
O2
Ce numim, prefix, sufix, rdcin,
cmp
derivativ,
diminutiv,
augmentativ.
Elevii vor rspunde la sarcinile aferente
Profesorul propune elevilor un joc feelor cubului.
avnd ca scop antrenarea elevilor la
lecie. Utiliznd un cub, pe fiecare
latura avnd o sarcin diferit, solicit
elevilor s rspund rapid i corect
cerinelor. ( anexa 1)
Realizarea
sensului

O3

Profesorul propune un exerciiu la Rspund la ntrebri.


tabl. A ales un cuvnt din vocabular:
poart. Prin ntrebri conduce elevii
la descoperirea titlului leciei.
Anexa 2
Ce observm?
Cuvntul de baz este poart.
Care este cuvntul de baz de la care Observm c vocabularul s-a mbogit

Strategii
didactice
Conversaia

Timp

Evaluare

2 min

Evaluez
cunotinele pe
care le posed,
acumulate
anterior.

5 min

2 min

3 min
Metoda
cubului

Exerciiu

Tabla

2-3
min

Apreciez
capacitatea
elevilor de a
deduce
noi
noiuni.

am pornit?
cu ajutorul mijloacelor interne de
Ce s-a ntmplat cu vocabularul?
mbogire: derivarea, compunerea,
Care sunt mijloacele de mbogire schimbarea valorii gramaticale.
identificate?

O4

O3

Anun titlul leciei, scrie pe tabl:


Mijloace interne de mbogire a
vocabularului.
Prezint obiectivele operaionale .

Scriu titlul leciei n caiete.


Sunt ateni, recepteaz.

Procedeul prin care se obin cuvinte


noi pornind de la un cuvnt existent
deja n limb constituie mijloace
interne de mbogire a
vocabularului.
Observai schema dat:
Anexa 3

Elevii noteaz definiiile n caiete i


explic, dau exemple pe baza schemei
afiate la tabl.

Mijloacele interne de mbogire a


vocabularului sunt :
- derivarea
- compunerea
- schimbarea valorii gramaticale
Derivarea const n adugarea de
sufixe sau prefixe la un cuvnt de
Elevii noteaz definiiile i rezolv
baz.
exerciiile propuse.
Ex . 5 pag. 30
Compunerea este mijlocul intern de
mbogire a vocabularului prin care,
din alturarea, unirea sau abrevierea a
doi sau mai muli termeni se formeaz
cuvinte noi, avnd sensuri noi.
Ex . 4 pag. 35

2 min

Evaluez
cunotinele
posedate
i
abilitatea de a
nsui altele noi.

Expunerea

10
min

Exerciiul

Se mai numete i conversiune ori


schimbarea categoriei gramaticale i
const n trecerea de la o parte de vorbire
la alta.
Ex . 1 pag.33

O1

O5

5 min

Tema la care ne vom opri mai detaliat este


derivarea.
Profesorul propune prin metoda explozia Un elev trece la tabl i noteaz
stelar s aprofundeze cunotinele despre ntrebrile, iar ceilali ncearc s
rspund.
acest mijloc de mbogire.
Anexa 5
Grupez clasa n 9 grupuri i le ofer la
fiecare grup cte o nsrcinare.
Clasa se grupeaz n 9 grupe i primete
Anexa 6
fiecare grup cte un exerciiu pe care

Reflecie

O6

O7

Extensiune

Comparai perechile de cuvinte.


Explicai legtura de sens dintre
cuvntul de baz i derivatul su.
Colac-colcel ; corn-cornior ; degetdegeel ; lacrim-lcrimioar ; mrmerior ;
portar-portrel ;
toportopora ;
Ex. 2 pag, 30
mpart exerciiile :5,7,8,11,14,18,19 la
cele 6 rnduri de elevi.
Ex 8 pag. 31 fiecare rnd va avea cte
un exemplu.
Tema pentru acas :
Ex 8 de terminat
Ex 9 pag. 31
Ex. 14 pag. 32

trebuie s-l rezolve rapid.


Elevii rspund oral la exerciiu.

Elevii individual realizeaz exerciiile


apoi se verific.
Elevii noteaz tema pentru acas.

Evaluez
capacitatea
elevilor de a
lucra n grup.

Metoda
explozia
stelar

Lucrul n grup
10
min
Exerciiul
Demonstrarea

Apreciez
capacitatea
elevilor de
rezolva
exerciii.

5 min

Anexa 6
Grupul 1
Dup modelul oferit, scriei cte trei cuvinte derivate cu ajutorul urmtoarelor categorii de prefixe:
Prefixe privative (cu sensul fr, lipsit de)
amoral
desprins
deblocat
Prefixe negative (care neag sensul cuvntului)
invizibil
ireal
Prefixe superlative (care exprim cel mai nalt grad al nsuirii)
arhiplin
extrafin

Grupul 2
Identificai prefixele i artai sensul lor:
Cuvnt derivat
prefix
reeditare
antevorbitor
coautor
contraindicat
intravenos
postuniversitar
precolar

sensul

Grupul 3
Folosind prefixe diferite, dai trei exemple pentru fiecare categorie de cuvinte derivate:
Derivate substantivale
Derivate adjectivale
Derivate verbale
Model ne- +dreptate
sub- +alimentat
r- +suci

Grupul 4
Indicai, dup model, cuvinte derivate prin dubl prefixare:
Model: re- + n- +scrie
ne+
+ chemare
re+
+ des-

+
+

Grupul 5
Dai exemple de cuvinte realizate cu urmtoarele categorii de sufixe, fr a repeta sufixul n aceeai rubric:
Sufixe augmentative
Sufixe diminutivale
Sufixe colective
Model lung + -an
urs + -ule
alun + -i

Grupul 6
Indicai din familia lexical a cuvntului pdure:
un substantiv, diminutiv realizat
prin sufixare

un substantiv, prin sufixare


---------------------------------------------

------------------------------un adjectiv realizat prin


dubl prefixare
-------------------------

un adjectiv realizat prin sufixare

un substantiv realizat prin


derivare parasintetic

-------------------------------------------------------------------

------------------------------------

Grupul 7
ncercuii n textul urmtor cuvintele formate prin derivare i artai cum s-a realizat derivarea:
n jur, orga adormitoare i pornise versetul; i-n zvonul potolit ce rsrea din tot frunziul umbrarului ntunecat, se rdica n rstimpuri, n pacea
bisericeasc a nserrii, rostul cristalin al mierlelor. Atunci tot frunziul se cutremura de parc era un stol nesfrit de fluturi verzi-roietici. Ici,
colo, cte-o frunz slbit de boarea lui gustar, se-ndrepta scnteietoare spre florile din ierburi.
(M. Sadoveanu)

Grupul 8
ncercuii n textul urmtor cuvintele formate prin derivare i artai cum s-a realizat derivarea:
Era un copila palid i mrunel i tra pe pmntul reavn nite ciubote grele ale unui frate mai mare () i-i scoase cu anevoie din cap plrioara veche i
pleotit ca o ciuperc; () apoi, acoperindu-se, ridic deasupra oilor toiegelul alb, ndemnndu-le spre crng.
(M. Sadoveanu)

Grupul 9
1Alctuii derivate diminutivale i augmentative pornind de la cuvintele de baz: cioban, flcu, frunz, pdure, ran. Precizai care sunt sufixele
folosite.

Anexa 5

Care este structura cuvntului ?

Ce numim derivare parasintetic ?


Ce prefixe sunt n limba romn ?
Dai exemple.

Derivarea

Dai exemple de derivare parasintetic ?


Ce sufixe sunt n limba romn ?
Dai exemple.

Anexa 2

poart
1.porti
portar
portreas
2.Poarta-Srutului
Poarta Norocului
3.Iulia a deschis poarta balului. Ea
poart cea mai frumoas rochie .

Anexa 3

1. cu prefix (dezice, antebra)


a. derivarea

2. cu sufix (muncitoresc)
3. parasintetic(ndrumtor)

A.interne

Tipuri
de
mijloace

b. compunerea

1. prin alturare (floarea - soarelui)

(aglutinare)

2. prin unire (bunvoin)


3. prin abreviere(O.N.U.)

c. conversiunea =
(schimbarea clasei morfologice) (tnr-tnrul)

B. externe
C. mixt

mprumutul
calcul lingvistic

Anexa 4

Derivarea parasintetic

Const n folosirea simultan a prefixelor i sufixelor (morfologice ori lexicale) pentru a obine cuvinte noi :

n + drum +

+
tor
prefix + radical + sufix + sufix
morfologic lexical
Un cuvnt flexibil este format din rdcin i mai multe afixe.

pre
prefix

scurt
rdcin
(radical)

+ a

sufix specific
temei
perfectului

se

sufix specific
temei
mai mult
ca perfectului

m
desinen specific
pers. I , sing.

Anexa 1

1. Diminutivcopil
2. Diminutivfat
1. augmentativcas
2. augmentativbab

1. harnicadjectiv derivat
2. toamnasubstantiv
derivat
1. derivate cu
prefix anti2. diminutive de
la sanie
Dou cuvinte
compuse cu
prefix i sufix.

1. cuvnt derivat
cu prefixul non2. cuvnt derivat
cu sufixul -i