Sunteți pe pagina 1din 13

PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATA

GRADINITA CU P.N SI P.P. IULIA HASDEU, CAMPINA

Apropierea datei de 1 Decembrie, Ziua Nationala a Romaniei, aduce din nou, in prim
plan, nevoia de a trezi in fiecare dintre noi, mandria de a fi cetateni ai acestei tari si
cunoasterea identitatii nationale de catre cei mai mici cetateni ai Romaniei.

24.11.2011

PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATA


TEMA ACTIVITATII:
LA MULTI ANI, ROMANIA, TARA MEA!

NIVELUL II ( grupa mare ALBINUTELOR)


TEMA ANUALA: Cum este/a fost si va fi aici pe PAMANT?
TEMA ACTIVITATII INTEGRATE: Sunt mandru ca sunt roman!
TIPUL DE ACTIVITATE: Consolidare de cunostinte si deprinderi
CATEGORII DE ACTIVITATI:
ADP: - Rutine: Prezenta; Calendarul naturii
- I.D.: Sunt roman!;
- Tranzitii: poezii ritmate.
ALA 1: - Biblioteca: Citim din enciclopedii
- Arta: Coloram imagini cu steagul Romaniei
- Constructii: Tara mea, Romania
ADE: Sunt mandru ca sunt roman! (DS, DLC)
- Joc didactic
- Harta Romaniei colaj (DOS)
ALA 2: Cu colegii la joaca euritmie pe o melodie preferata de copii (cu
steguletele primite in cadrul activitatii).

SCOPUL ACTIVITATII: Verificarea si sistematizarea cunostintelor copiilor despre


Ziua Nationala a Romaniei; favorizarea unui climat care sa permita desfasurarea
simultana a mai multor activitati.
OBIECTIVE OPERATIONALE
Sa inteleaga semnificatia zilei de 1 Decembrie;
Sa aprecieze piesele costumului popular;
Sa raporteze numarul la cantitate si cantitatea la numar;
Sa selecteze obiecte dupa culoare, forma;
Sa stabileasca vecinii unui numar;
Sa redea cursiv si expresiv poezia si sa interpreteze imnul;
Sa colaboreze in cadrul grupului pentru realizarea si finalizarea lucrarilor;
Sa utilizeze tehnicile de lipire, actionand conform cerintelor;
Sa raspunda in propozitii si sa utilizeze un limbaj potrivit fiecarui domeniu.
STRATEGII DIDACTICE
Metode si procedee: conversatia, demonstratia, jocul, explicatia, exercitiul, turul
galerie, observatia.
Mijloace didactice: planse, carti, aparatura video, reviste, enciclopedii, harta
Romaniei, hartie glasata, lipici, cifre, betisoare, stegulete, o fetita imbracata in costum
popular.
Elemente de joc: intrecerea, aplauzele, surpriza, ghicirea, inchiderea si deschiderea
ochilor, miscarea.
FORME DE ORGANIZARE: frontal, individual, pe grupuri.
DURATA: o zi
BIBLIOGRAFIE:
Antologie de proiecte tematice pentru activitati integrate Ed. Diana 2009
Revista Invatamantul prescolar 1-2/2011
Curriculum pentru invatamantul prescolar, MECI 2008.

SCENARIUL DIDACTIC
Activitatea debuteaza cu Intalnirea de dimineata in care copiii au posibilitatea de asi impartasi ideile, de a-si manifesta starea de spirit, de buna dispozitie. Salutul porneste de la
educatoare si este continuat de toti copiii grupei cu o formula specifica: - Buna dimineata,
romani si romancute!
Prezenta : Dupa ce ne-am adunat
Si frumos ne-am salutat
Colegii ne-am intalnit;
Cine oare n-a venit?
Calendarul naturii: Se lucreaza pe panou:
- In ce anotimp suntem?
- Ce zi a saptamanii este astazi?
- Ce zi a fost ieri?
- Ce zi va fi maine?
- Cum este vremea?
Impartasirea cu ceilalti: Educatoarea le va reaminti copiilor tema studiata cu o zi
inainte, despre ce zi importanta se apropie.
Vor canta imnul tarii.
Noutatea zilei este data de faptul ca vor primi vizita unei fetite imbracata in costum
popular
Se prezinta centrele deschise si sarcinile ce urmeaza a fi realizate:
- Biblioteca : Citim din enciclopedii
- Constructii Tara mea, Romania
- Arta: Coloram imagini cu steagul Romaniei
TRANZITIE:
Dar sa incepem lucrul
Si s-avem mult spor,
Azi lucreaza fiecare
Cu ce are la sector.
Copiii lucreaza la centre si in functie de cum lucreaza primesc stegulete. Se vor analiza
lucrarile realizate la fiecare centru.
Rutine: Sunt harnic si ordonat

Educatoarea le va spune copiilor ca cei ce vor raspunde corect la intrebarile din plicuri
vor castiga cat mai multe stegulete. Se va anunta titlul jocului, regulile, explicandu-se si
demonstrandu-se jocul. Copiii vor executa jocul didactic. Grupa va fi impartita in trei echipe:
rosie, galbena si albastra. Echipa castigatoare va fi desemnata cea care va strange cele mai
multe stegulete.
In continuare, copiii vor rupe hartie glasata si o vor lipi in trei culori pentru a obtine
Harta Romaniei.
In incheierea activitatii, copiii vor dansa pe o melodie preferata Cu colegii la joaca
cu steguletele primite in timpul lectiei.
Metodele utilizate pe parcursul desfasurarii activitatilor vor da posibilitatea fiecarui
copil sa se manifese, sa actioneze, sa interactioneze cu ceilalti copii, sa adreseze intrebari si
sa afle raspunsuri.

DESFASURAREA ACTIVITATII
EVENIMENTUL
DIDACTIC
1. MOMENT
ORGANIZATORIC

2. CAPTAREA
ATENTIEI

CONTINUTUL STIINTIFIC

STRATEGII
DIDACTICE

Asigurarea unui climat educational favorabil necesar


bunei desfasurari a activitatii:
-Aerisirea salii de grupa;
- Aranjarea mobilierului pe trei centre de lucru;
- Pregatirea materialului demonstrativ si distributiv;
- Intrarea copiilor si aranjarea scaunelelor.
Se va realiza prin vizita unei fetite imbracata in Conversatia
portul popular din zona noastra (Muntenia). Fetita
va numi partile componente ale costumului popular.

3. ANUNTAREA
TEMEI SI A
OBIECTIVELOR

Educatoarea le prezinta copiilor tema activitatii


integrate: Sunt mandru ca sunt roman!, un jocconcurs. Va prezenta intr-o maniera accesibila
scopul si obiectivele acesteia.
4.
Adresez copiilor intrebari legate de tema saptamanii.
REACTUALIZAREA Vor privi centrul tematic acolo unde sunt asezate
CUNOSTINTELOR
steagul, stema, harta Romaniei.
-Ce sarbatorim la 1 Decembrie?
- Cum se numeste tara noastra?
- Care este limba oficiala?
- Care este capitala?
- Ce culori are steagul Romaniei?
- Care este imnul tarii?
5. PREZENTAREA
Copiii se indreapta spre centrele deschise primind
SI DIRIJAREA
explicatii pentru fiecare centru in parte.
CONTINUTULUI
La Arta vor colora stegulete.
La Biblioteca vor citi imagini despre tara
noastra (steag, stema, harta, imagini din orase,
cartier, relief, costume nationale, etc., la alegere).
La Constructii vor construi Tara mea,
Romania.
Dupa ce toti copiii au trecut pe la fiecare centru de
interes isi vor strange lucrarile pentru a le expune

TRANZITIA catre activitatea integrata se va face

Conversatia,
Explicatia

Conversatia

Conversatia
Explicatia

Exercitiul

EVALUARE
Observarea
comportamentului
non-verbal.

Stimularea
interesului pentru
activitate

Observarea
comportamentului
verbal si
nonverbal
Aprecierea
verbala

Observarea
comportamentului
verbal si nonverbal

prin jocul de miscare:


Mainile sus, mainile jos!
Mainile sus, mainile jos,
Stanga, dreapta, dansam frumos,
Batem din palme, ne rasucim
Explicatia
Dam din cap si ne invartim.
a) Explicarea jocului
Educatoarea va explica regulile jocului si va
demonstra modalitatea de joc. Grupa va fi impartita
in trei echipe: rosie, galbena si albastra. Copiii vor
extrage cu ochii inchisi jetoane rosii, galbene si
albastre, iar in functie de culoarea aleasa se vor
forma echipele. Fiecare echipa trebuie sa raspunda
cat mai corect la intrebarile din plicul cu aceeasi
culoare. Echipa care va raspunde corect va fi

Observarea
comportamentului
verbal si nonverbal

Demonstratia

recompensata cu un stegulet, in final castigand cei


ce vor avea cele mai multe stegulete.
Demonstratia
b) Demonstrarea jocului
Educatoarea va alege un bilet dintr-un plic colorat
special pregatit pentru aceasta proba, citind cerinta
si rezolvand-o.
Jocul
c) Jocul de proba
Se executa jocul de catre copii extragand biletele din
plicul clorat pentru a verifica daca au inteles modul
de desfasurare a jocului.
d) Executarea jocului propriu-zis
Dupa ce copiii au inteles regulile jocului, se va trece
la executarea jocului propriu-zis.
Educatoarea va citi pe rand intrebarile din plicul
fiecarei echipe, acestia se vor sfatui si vor da Conversatia
Exercitiul
raspunsul.
Raspunsurile corecte vor fi recompensate cu aplauze
si cu stegulet pentru fiecare echipa in parte (rosu,
galben si albastru).
Exercitiul
PROBA I
-Alege stegulete mici, mijlocii si mari si spune cifra
corespunzatoare
Exercitiul
PROBA II
-alege betisoare de culoarea echipei tale si spune
cate sunt, alege cifra corespunzatoare lor.
PROBA III
Numara copiii din echipa ta si alege cifra
corespunzatoare lor, stabilind vecinii.
PROBA IV
Un copil din fiecare echipa va recita poezia Portul
romanesc.
PROBA V

Copiii vor fi
aplaudati si
incurajati
permanent.

Raspunsurile
corecte vor fi
rasplatite cu cate
un stegulet

Aprecieri verbale

Un copil din fiecare grupa va interpreta imnul


national Desteapta-te romane! versurile si
aranjamentul muzical: Andrei Muresanu (prima
strofa).
TRANZITIA spre activitatea
Romaniei.
Cu creioane ne jucam
Si frumos noi desenam
Lucruri multe, minunate
Lucrari frumos realizate

6. OBTINEREA
PERFORMANTEI

DOS:

Harta

Intuirea materialului.
Copiii observa si denumesc materialele puse la
dispozitie. Educatoarea le va explica modul de lucru
trecandu-se la executarea lucrarii. Vor rupe hartie
glasata si o vor lipi pe harta Romaniei Explicatia
Demonstratia

Aprecierea
modului de lucru

Exercitiul
pe care au primit-o, fiind
atenti si la modelul prezentat de educatoare.
In prealabil, au facut exercitii de incalzire a
muschilor mici ai mainii:
Mana mea - ca un cuvant,
Care ravaseste-un gand
Mana bate, mana tace,
Mana floare se desface.
Observatia
Daca vrei in sus sa zbori
Fa degetele pocnitori
Si pocneste de trei ori
1, 2, 3

7. EVALUAREA
PERFORMANTEI

PROBA VI
Un copil de la fiecare echipa va trebui sa recunoasca
partile componente ale costumului popular cu care
este imbracata fetita care se afla la ei in clasa.
Se va realiza prin metoda Turul galeriei. Fiecare
echipa afiseaza lucrarea, apoi trece de la o lucrare la
alta pentru a le examina. Se vor face aprecieri
globale asupra participarii copiilor si a modului de
lucru pe parcursul activitatilor.
Se recompenseaza echipele care au lucrat corect si
frumos.
Va fi numita echipa castigatoare.

Observarea
comportamentului
non-verbal.

Turul galeriei
Conversatia
Explicatia

Evaluarea
lucrarilor
Aprecieri verbale.

Conversatia

Analiza
produselor
activitatii.

8. INCHEIEREA
ACTIVITATII

In continuare, copiii vor dansa pe o melodie aleasa Jocul


de ei si steguletele pe care le-au primit in cadrul
activitatii. Cu colegii la joaca.
Fetita imbracata in portul popular le va multumi Conversatia
copiilor pentru ospitalitate, apreciindu-le activitatea
si efortul fiecaruia in desfasurarea activitatii
oferindu-le in dar cate o felie de cozonac.

Aprecieri finale,
individuale si
colective.

"DETEAPT-TE ROMNE!"
de Andrei Muresanu (1816-1863)

Deteapt-te, romne, din somnul cel de moarte,


n care te-adncir barbarii de tirani!
Acum ori niciodat, croiete-i alt soarte,
La care s se-nchine i cruzii ti dumani.
Acum ori niciodat s dm dovezi la lume
C-n aste mni mai curge un snge de roman,
i c-n a noastre piepturi pstrm cu fal-un nume
Triumftor n lupte, un nume de Traian!
nal-i lata frunte i caut-n giur de tine,
Cum stau ca brazi n munte voinici sute de mii;
Un glas ei mai ateapt i sar ca lupi n stne,
Btrni, brbai, juni, tineri, din muni i din cmpii!
Privii, mree umbre, Mihai, tefan, Corvine,
Romna naiune, ai votri strnepoi,
Cu braele armate, cu focul vostru-n vine,
"Viaa-n libertate ori moarte!" strig toi.
Pre voi v nimicir a pizmei rutate
i oarba neunire la Milcov i Carpai!
Dar noi, ptruni la suflet de sfnta libertate,
Jurm c vom da mna, s fim pururea frai!
O mam vduvit de la Mihai cel Mare
Pretinde de la fii-i azi mn d-ajutori,
i blastm cu lacrmi n ochi pe oriicare,
n astfel de pericul s-ar face vnztori!
De fulgere s piar, de trsnet i pucioas,
Oricare s-ar retrage din gloriosul loc,
Cnd patria sau mama, cu inima duioas,
Va cere ca s trecem prin sabie i foc!
N-ajunse iataganul barbarei semilune,
A crui plgi fatale i azi le mai simim;
Acum se vr cnuta n vetrele strbune,
Dar martor ne e Domnul c vii nu o primim!

N-ajunse despotismul cu-ntreaga lui orbie,


Al crui jug din seculi ca vitele-l purtm;
Acum se-ncearc cruzii, n oarba lor trufie,
S ne rpeasc limba, dar mori numai o dm!
Romni din patru unghiuri, acum ori niciodat
Unii-v n cuget, unii-v-n simiri!
Strigai n lumea larg c Dunrea-i furat
Prin intrig i sil, viclene uneltiri!
Preoi, cu crucea-n frunte cci oastea e cretin,
Deviza-i libertate i scopul ei preasfnt.
Murim mai bine-n lupt, cu glorie deplin,
Dect s fim sclavi iari n vechiul nost'pmnt!

PORTUL ROMANESC
de Eugen Frunza

Mult mi place i iubesc


Portul nostru romnesc.
Alb ia cu altie,
Cu cicori i lmie
i bundia ca un lan
Picurat cu mrgean
i cu spice i cu fluturi,
De la vechile-nceputuri.
Desenat cu ac vrjit,
Rde brul vlurit,
Sub sumanul gros de ln,
Cu flori negre de fntn;
Chiar i traista, uneori
Parc scapr de flori.

Vocabular:
port = ( aici) mbrcminte naional
ie = bluz femeiasc tradiional
bundi = vest
mrgean = piatr semipreioas roie
cicoare = plant cu flori albastre
lmi = plant cu flori lila ( mov);
bru = cingtoare lat de ln
i se mai spune cimbru
suman = hain rneasc lung
vlurit = care face cute
iari = pantaloni rneti lungi din ln
borangic = fir de mtase
sau bumbac
catrin ( fot) = fust rneasc din ln
maram = fie din borangic cu care femeile i acoper capul

S-ar putea să vă placă și