Explorați Cărți electronice
Categorii
Explorați Cărți audio
Categorii
Explorați Reviste
Categorii
Explorați Documente
Categorii
ro
Proiect didactic
Clasa: a IX-a
Subiectul:Nicolae Labi, Moartea cprioarei. Tema, mesajul i ideea poemului.
Competene i subcompetene: 6 /6.1 9/9.1 13/13.1
Tipul leciei: mixt
Timp: 45 min
Obiective operaionale:
Cognitiv-formative:
O1 S-i exprime ideea faa de o afirmaie;
O2S prezinte viaa i activitatea poetului;
O3S identifice motivele, ideea i tema poemului;
Affective:
O3 S manifeste interes pentru lecie;
O4 S formeze atitudini corespunztoare subiectului discutat la lecie;
O5 S dea dovad de insisten n cutarea soluiilor i argumentelor;
Strategii didactice: Graficul T; Jocul didactic; Conversaia euristic; Descoperirea; Cinquen, PPT.
www.referat.ro
Desfurarea activitii
Etapele leciei Obiective
Evocare
a)captarea
ateniei
b)verificarea
temei pentru
acas
O1, O4
O2, O5
Realizarea
sensului
a)prezentarea
noului subiect
O3
Activitatea elevului
Strategii
didactice
Graficul T
Conversaia
euristic
Lucru n
grup
Descoperirea
Reflecia
a)consolidarea
cunotinelor
Extindere
13.m. caprioarei
-Elevii evideniaz tema poemului:
Dup cum s-a menionat, tema
poemului nu este una clar
evideniat ci este o uniune dintre
lupta pentru existent, dar i ideea c
lupta pentru existent nu trebuie s
afecteze fiinele dragi(pentru c aici
copilul asociaz cprioara cu o fat,
o fiina drag sufletului lui).
-Realizeaz cinquenul .
Lucru n
grup
Cinquen
Anexa 1
Aparut in 1954, cand poetul se apropia de 19 ani, Moartea caprioarei, poem cu elemente epice (un eveniment biografic este valorificat
estetiC), include, de fapt, o biografie a intregii generatii, si, artistic, un mod de a percepe lumea. Evenimentul exterior, vanatoarea, rasfrant
sublimat in creatie dupa aproape un deceniu, devine unul al sensibilitatii, ceea ce face ca poemul sa fie mai mult de factura confesiva. Simbolic,
poezia este legenda pierderii inocentei copilariei, neutralizarea miturilor varstei prin imprejurarile pragmatice si dramatice ale vietii.
Structural, acest poem se constituie in peste zece strofe, de intindere, rima si ritm diferite, insa discursi-vitatile sunt anulate de sintagme lirice
memorabile. Asadar epicul - nararea evenimentului - se intrepatrunde cu liricul - confesiunea tanarului care, aflat pe un drum initiatic, printr-o
experienta de viata reala, incepe sa inteleaga lumea in panorama desertaciunilor sale.
Se construiesc succesiv si paralel doua modalitati de a percepe lumea: exista perspectiva realista a tatalui, care stie de foametea din muntii
Carpati", si perceperea uciderii unei fiinte inocente prin ochiul imaculat al copilului. intrebarea este de ce o fiinta care exista pana mai ieri doar in
viziunile fantastice, de basm, ale copilariei, trebuie sa fie sacrificata datorita invaziei realitatii. Poetul depaseste amintirea verificabila, realizand
din pastrarea elementelor fundamentale - vanatoarea si deznadejdea copilului constrans sa cedeze legilor necesitatii - o fictiune semnificativa si
unitara. intoarcerea in timp constituie prilejul unei rascolitoare meditatii asupra fiintei umane.
Prima strofa proiecteaza perceptia realului terifiant intr-un peisaj paralizat de tristete si lipsa de viata:
Seceta a ucis orice boare de vant.
Soarele s-a topit si a curs pe pamant".
Padurea nu mai este loc de contemplatie, favorabil regenerarii sufletesti, natura a devenit .straina si rea".
in peisajul straniu, semn al dezagregarii, copilul se individualizeaza cu incredintarea ca se afla pe un taram ostil:
Si brazii ma zgarie rai si uscati", cladit pe zbuciumul elementelor primordiale. Acestea devin elemente contradictorii in simbolistica lor si in
contextul actualizarii din poezie. Focul poate fi valorizat intr-un sens dublu, de bine si de rau; inseamna dorinta de schimbare, de bruscare a
timpului" (Gaston BachelarD), dar este reinnoire si reconsiderare a lumii, mai mult decat distrugere. in poem, focul arde ca in infern, padurile din
peisajul labisian dansand in satanice jocuri".
Ambivalenta este si simbolistica apei: generatoare si distrugatoare de viata, in poem marcand, prin lipsa ei sau prin semnele limpezimii,
inceputul vanatorii (Setea ma naruie" - traire universala), iar la final, dupa uciderea caprioarei, semnele ei fiind tulburi. Pamantul pe care s-a topit
si a curs soarele reprezinta arena conflictului vis - realitate, copil - tata, ideal - material, traire in armonie cu universul recuperator - pervertire a
dorintelor instinctuale. Si totusi mai ramane o posibilitate de sublimare a imaginii catastrofei: daca inainte de eveniment nici o boare de vant" nu
mai clatina universul, in final aerul devine mediu prielnic pentru un eveniment sacru, cosmic: O pasare albastra zvacnise dintre ramuri", pentru a
duce sufletul neprihanit al caprioarei ucise spre zarile pustii".
Evenimentul trait, elementele naturale si starile sufletesti sunt clar definite, uneori, pentru o constientizare mai accentuata, fiind puse in
antiteza:
Cand va scapata soarele, cand va licari luna", contururile ingrosate: planeta este imensa, setea si foamea sunt hiperbolizate. Urmeaza panda
intr-un loc unde mai rasuna viata (Aici vor veni in sirag sa se-adape
Una cate una caprioarele"), umanul si naturalul presimtind raul si anticipand efectele:
Pe zare curge sange si pieptul mi-i rosu, de parca
Mainile pline de sange pe piept mi le-am sters".
Apar si semnele prevestitoare ale mortii:
Ametitoare apa, ce-ntunecat te datini", vietatea care va muri" la ceas oprit", copilul si spatiul care jelesc pe un altar cosmic si teluric.
Scena mortii este recreata printr-o aliteratie de mare plasticitate:
Dar vaile vuira. Cazuta in genunchi,
Nicolae Labis a scris poezia adundu-si aminte de zilee grele de seceta se de foamete. Aceste timpuri de dupa razboi si l-au inpirat pe
autor de a scrie aceasta poezie.
In poezia Moartea capriearei putem intilni genul lyric, epic, dramatic. Genul epic il vedem atunci cind tata isi ia copilul, arma si
pleaca la vinatoare in muntii Carpati sa gaseasca ceva de mincare. Copilul retraeste aceasta clipa, cind tata omoara caprioara. Genul
lyric il vad prin versul frumoasa jertfa a paduii mele. Genul dramatic il intilnim atunci cind copilul nu se poate impaca ca pusca
tatei va lua viata unei vietati. Moartea caprioarei zguduie acest spatiu terestru, pasarea albastra zguduie printer ramuri.
Problema elucidate de autor este moarte, moartea caprioarei. Caprioara aici e ca o fiinta de basm, ceva ce e in inchipuirea copilului
batut de foame si de sete. Motivele prevazute in aceasta poezie sunt motivul mortii, caprioarei, secetei, foametei, apei, focului, aerului,
pamintului, padurii. Tema transmisa de autor e ca chiar daca esti la un pas de moarte, nu trebuie sa omori fiinta apropiata. Ca aici
copilul o vede pe caprioara ca pe o fata, ca pe o fiinta apropiata, adorabila.
In aceasta perioada scurta, inainte si dupa moartea caprioarei, eul lyric traeste niste sentimente de jale, tristete, disperare, dezamagire.
Copilul traia aceste sentimente din cauza naturii, el simtea natura, simtea cum ea traeste, ca natura tot aceleas sentimente le traia,
aceleas sentimente ca a copilului. Aceasta inseamna ca copilul era foarte atras de natura.
Ideea transmisa de autor este ca toti avem dreptul la viata, toti suntem egali in fata naturii, ca fiecare din noi face parte din natura si
nimeni nu ar trebui sa rupa o alta parte, mai buna, sau mai rea a naturii.
In aceasta poezie am intilnit mijloace artistice ca: hiperbole soarele s-a topit si a cazut pe pamint, pe zare curgea singe; metonimii:
setae a ucis orce boare de vint, danseaza salbatice satanic jocuri; metafore: pe-o nara pusca tatei scoate fum, frumoasa jertfa a
padurii mele; repetitii: focuri, focuri.
Moartea caprioarei este o replica la povestirea lui M.Sadoveanu In padurea Pestisorului, fiindca la Nicolae Labis caprioara devine
un symbol cu o incarcatura semantic deosebita. Daca la M.Sadoaveanu caprioara ramine o delicata fiinta a naturii, la N. Labis ea
devine universal copilariei.
Aceasta poezie ne invata cum trebuie sa ne atasam de natura pentru a o intelege.