Documente Academic
Documente Profesional
Documente Cultură
Aplicatii 1
Calculul hidraulic al instalatiei de balast
Cuprins
Obiective Aplicatii 1
Pagina
207
207
2.
209
Examplu de calcul 1
216
Examplu de calcul 2
220
Bibliografie Aplicatii 1
226
207
Instalaii navale Curs, laborator i proiect
OBIECTIVELE Aplicatii 1
Principalele obiective ale Aplicatiilor Proiect
Studentii aplica teoria de la Mecanica fluidelor pentru a
proiecta o instalatie cu tubulaturi
De reinut!
Toate elementele sunt cuprinse in IMO STCW(Standards
of
Training,
Certification
and
Watchkeeping) privind calificarea minimala a ofiterului
de cart, deci trebuie retinute.
TEMA
Sseefectuezecalcululhidraulicalinstalaieidebalastdinfigur
pentruvariantabalastareissedetermineparametriQiHaipompeidin
figurpentruvitezeledatealefluiduluipeconductadeaspiraieipe
conductaderefulare.
V1,2,3valvulecusertar
CotC1parametri
CotC2,3,4parametri
208
Instalaii navale Curs, laborator i proiect
PierdereanfiltrulFseconsidercu20%maimaredectnsorbul
corespunzator.
Etapeleproiectului:
Calculul hidraulic al instalatiei de Balast. Tema proiectului. Date de intrare.
NOT:pentrudesfurareacalculului,suntnecesareurmatoarelepagini
dinindrumardecalculehidraulice:
209
Instalaii navale Curs, laborator i proiect
210
Instalaii navale Curs, laborator i proiect
211
Instalaii navale Curs, laborator i proiect
212
Instalaii navale Curs, laborator i proiect
213
Instalaii navale Curs, laborator i proiect
214
Instalaii navale Curs, laborator i proiect
215
Instalaii navale Curs, laborator i proiect
216
Instalaii navale Curs, laborator i proiect
Exempludecalcul1
Vitezadeaspiraie
Vitezaperefulare
Volumultanculuidebalast
Timpulmaximdebalastare
Debituldeapanecesar
Calcululdiametrelor
Ariatubulaturii
217
Calcululpierderilorlocalepeaspiraie
Calcululpierderilorliniare
CalcululPierderilorperefulare
218
Instalaii navale Curs, laborator i proiect
Ipotez
Senchideunadinramuri=>totdebitulsescurgepecealaltramur
=>
Pierderiin
219
Instalaii navale Curs, laborator i proiect
Exempludecalcul2
OBIECTULTEMEI
Saseefectuezecalcululhidraulicalinstalatieidebalastdinfigura
pentruvariantabalastaresisasedetermineparametriiQsiHaipompei
dinfigurapentruvitezelefluiduluipeconductadeaspiratiesipeconducta
derefulare:
v a =0.5+0.1 i [m/s]
v r =1+0.1i+0.4g[m/s]
i=numaruldingrupa
g=numarulgrupei
Exemplu:Pentrui=14sig=1mersuldecalculesteurmatorul:
220
Instalaii navale Curs, laborator i proiect
Vitezelepeaspiratiesirefulare:
v a =0,5+0.1 14 =0.874m/s
v r =1+0.114+0.4=2.8m/s
Volumulunuitancdebalast:
V=300+5i=300+70=370m 3
Timpulmaximdebalastare:
t=60+5i=60+70=130minute
t=13060=7800secunde
Lungimispecifice:
L 1 =1m
L 2 =2m
L 3 =1,5i=21m
L 4 =1m
221
Instalaii navale Curs, laborator i proiect
L 5 =2i=28m
L 6 =303i=72m
L 7 =4m
L 8 =255g=20m
L 9 =1m
Secalculeazadebitul:
Q=
V 370
=
=0.047m 3 /s
t 7800
Sectiunileperefularesiaspiratie:
Sa =
Q 0.047
=
=0.053m 2
Va 0.874
Sr=
Q 0.047
=
=0.016m 2
Vr
2.8
Diametreleconductelor:
d a =2
Sa
=2
0.053
=20.129=0.259m=259mm
3.14
=2
0.016
=20.70=0.142m
3.14
Sr
d r =2
d r =142mm
d a =300mm
d r =150mm
Sa =
d a 2 0.3 2 0.282
4
=0.070m 2
Sr=
d r 2 0.15 2
4
=0.017m 2
222
Instalaii navale Curs, laborator i proiect
Va =
Q 0.047
=
=0.67m/s
S a 0.07
Vr=
Q 0.047
=
=2.76m/s
S r 0.017
Pierderidesarcina:
IPierderidesarcinapeaspiratie:
=0.0294 c=51.7
2
0.0294 24 0.67 2
l V
0.3
2 9.8
d 2 g
h lin1 =
h lin1 =0.0538
Re=
Va d a
0.67 0.3
=0.20110 6 =201000
6
1 10
R e >2300
0.3164 0.3164
=
=0.0149
0.25
21.173
Re
h lin 2 =
2 g
d
0.3
2 9.8
h lin 2 =0.0273
h lin 2 =
hlin1 hlin 2
=0.0405
2
Pierderilocale:
IntrareainMKinconductacumuchiedreapta=> 0.5
h wl1 =
Va
0.67 2
=0.5
=0.112m
2 g
2 1
223
Instalaii navale Curs, laborator i proiect
Filtru:
h wl 2 a =
Va
=0.101m
2 g
CotulC 1 :
da
300
=0.8=>
=0.8
R1
R1
R 1 =375mm
da
300
=
=> ` =0.21
2 R1 2 375
= `
90
=0.21
60
=0.14
90
Va
0.67 2
=0.14
=0.031m
h wla 3 =
2 g
2 1
wla
=0.112+0.101+0.031=0.244mCA
IIPierderidesarcinaperefulare:
1.Pierderidedrum(liniare)
h w1 =
2
l Vr
dr
2 g
=7.182m
l=l 4 +l 5 +l 6 +l 7 +l 8 +l 9 =1+28+72+4+20+1
l=126m
Re=
Vr d r
2.76 0.15
=414000
1 10 6
0.3164 0.3164
=
=0.022
0.25
14.26
Re
224
Instalaii navale Curs, laborator i proiect
h w2 =
2
l Vr
dr
2 g
=12.07
2 9.8
0.15
hw=
hw1 hw 2
=9.626m
2
Pierderilocale:
Valvulaperefulareestevalvulacuventildrept.
ValvulaV 2 :
Vr
2.76 2
=4
=1.553m
h wl 5 =
2 g
2 9.81
=3 5.5=>Sealege =4
CotulC 2 :
dr
d
0.15
0.6 R2 r
0.25m
R2
0.6 0.6
dr
d
0.15
r 0.3 ` 0.16
R2
2 R2 2 0.25
90
0.16
2
V
2.76
=0.062m
h wlr 6 = r = 0.16
2 g
2 9.81
Pierderiin,,T:
V
2.76 2
h wlr 7 r = 1.5
=0.582m
2 g
2 9.81
CotulC 3 ,C 4 :
C 2 C 3 C 4 0.062m
225
Instalaii navale Curs, laborator i proiect
ValvulaV 3 :
V 3 V4 1.553 m
Pierderitotaleperefulare:
h wlr =1.5532+30.062+0.582+9.626
h wlr =13.5m
Perderitotalepeaspiratie:
hwla 0.244+0.0405=0.2845m
Sarcinatotalapierderitotaleprininstalatie:
H=13.5+0.2845=13.784
H=13.784+ hg =14.784
hg =inaltimeageodezica=1m
Q 0.047 m 3 / s
Sealegepompacudebitul
H 14.784m
sisemajoreazacu20%
Bibliografie
Fanel-Viorel PANAITESCU, Mariana PANAITESCUMasini si instalatii Navale Editia 2 Revizuita Ed. Ex
Ponto, Constanta, 2009
226
Instalaii navale Curs, laborator i proiect