Sunteți pe pagina 1din 9

Clasa X

PROIECT DE LECIE NR. 10

Instituia de nvmnt:Liceul Teoretic Andrei BrseanuTrnveni


Disciplina: Religie ortodox; Clasa: a X-a;
Profesor:Hran Maria
Unitatea de nvare: Moral credin
Subiectul leciei: Repere pentru o via dreapt
Tipul leciei: evaluare;
Scopul leciei: evaluarea nivelului cantitativ si calitativ al cunotinelor i al motivaiei morale; educarea voinei i formarea elevilor respectrii poruncilor divine.
Competene derivate
La sfritul leciei, elevii vor dovedi urmtoarele competene:
C1 prezentarea contextului, scopului si gradualitii descoperirii poruncilor divine;
C2 prezentarea parelelei dintre Legea moral a Vechiului Testament i Legea moral a Noului Testament;
C3 enumerarea nvtruilor moral religioase desprinse din Decalog i din Predica de pe munte;
C4 identificarea modalitilor de integrare si aplicare, n viaa personal i de grup, a nvturilor desprinse din poruncile divine;
C5 argumentarea caracterului de sintez al Predicii de pe munte;
C6 sublinierea importanei postului, rugciunii i milosteniei pentru progresul duhovnicesc al cretinului;

Competene afective:
Ca1 participarea activ i afectiva la lecie fcnd dovada interesului fa de cunoaterea i mplinirea poruncilor divine;
Ca2 contribuirea la crearea n clas a unui climat favorabil cooperrii.

Resurse
1.Oficiale:

Programa colar pentru disciplina religie, clasa a X-a;


Planificarea calendaristic orientativ;
Proiectarea unitii de nvare : Moral cretin.
2. Temporale: Nr. de lecii: 1;
Durata : 50.
3. Bibliografice:
1. ***, Biblia sau Sfnta Scriptur, Editura Institutului Biblic i de Misiune al Bisericii Ortodoxe Romne , Bucureti, 1998.
2. ebu, pr. prof. Univ. dr. Sebastian, Metodica predrii religiei, Editura Rentregirea, Alba-Iulia, 2000.
3. Vizitiu, pr. lect. Univ. Mihai, Studiul Noului Testament, Iai, 1992.
4. Mladin, Nicolae Mitropolit, Teologie Moral Ortodox, Bucuresti, 1980.
5. Ceaslov, Editura IBMBOR., Bucureti, 1990.
6. Stniloae, pr. prof. univ. acad. dr. Dumitru, Rugciunea lui Iisus, Editura Deisis, Sibiu, 1995.
7. Muha, prof. Camelia; Mocanu, prof. Elena, Ghid de proiectare didactica, vol. I, Editura Sf. Mina, Iai, 2002.
8. Opri, pr. prof. Dorin; Opri, prof. Monica, Manual de religie, clasa a X-a, Editura Dacia, Cluj- Napoca, 2002.

Strategia didactic
1. Metode i procedee: lectura i interpretarea textului biblic, conversaia, exerciiul moral, probematizarea, demonstraia meditaia religioas, metoda mozaicului, metoda
chiorchinelui, cntarea religioasa, lucrul cu fie.
2. Material didatic utilizat: icoana Mntuitorului nostru Iisus Hristos in grdina Ghetsimani; icoana Buna Vestire i alte icoane cu sfini aflai n timpul rugciunii;
3. Forme de organizare a activitii elevilor: activitate fontal, activitate individual i activitate pe grupe.

Scenariul didactic
Nr.
crt.

Etapele
leciei

C.D.

1
1.

2
Momentul
organizatori
c

2.

Precizarea
titlului i a
competenelor vizate

3.

Timp
(min.)
4

C1

Salutul
Rugciunea Domneasc.
Noteaza absenii i se intereseaz de motivul
absenelor.
Organizeaz clasa pentru nceperea leciei.

Precizare:
Astzi, vom recapitula i evalua cunotinele
religioase dobndite n unitatea de nvare:
Moral cretin.
Aceste cunotine nu reprezint o noutate pentru
noi, iar cerinele nu depesc nivelul cunotinelor
predate.
Profesorul anuna i scrie pe tabl data i titlul
leciei: Repere pentru o via dreapt
Profesorul precizeaz competenele i solicit
citirea planului de recapitulare din Fia de
activitate individual.
Profesorul solicit elevilor rspunsuri complete.
ntrebri:
1. Ce sunt poruncile divine i care este scopul lor?

30

Recapitularea i
completarea
cunotinelo
r

Activitatea profesorului

2. n ce mod Dumnezeu a descoperit oamenilor


poruncile Sale?
Precizare:
n nelepciunea lui Dumnezeu exist un plan al
devenirii lumii. Acest plan, din venicie, al lui
Dumnezeu reprezint o norm pentru ntreaga
creaie.
3. Despre ce lege este vorba?
Legea venic este izvorul i norma a tot ceea ce
exist.
4.Cum particip omul la mplinirea acestui plan
divin?
5. n baza crei legi omul realizeaz binele i evit
rul?
6. Care este argumentul biblic pntru legea moral
natural?
Dup cderea omului in pcatul neascultrii,
Dumnezeul a dat oamenilor i alte porunci.
7.Enumerai poruncile divine n oridinea
descoperirii lor.

Activitatea elevului
6
Salutul.
Rugciunea Domneasc.
Numesc elevii abseni i motivul
absenelor.
Elevii se pregtesc pentru nceperea
leciei.

Metode
i
procedee
7

Mijloace de
invmnt
8

Cntarea
religioas

Forme de
organizare
9

Evaluare
10

Activitate
frontal

Elevii ascult cu atenie.


Explicaia

Fi de
activitate
individual

Activitate
frontal

Scriu n caiete data i titlul leciei.


Rein competenele.
Elevii citesc planul de recapitulare
Rspunsuri ateptate:
1. Poruncile divine sunt norme
morale prin care Dumnezeu face
cunoscut oamenilor voia Sa cea
sfnt. Poruncile divine se refer la
drumul pe care oamenii trebuie s-l
parcurg spre desvrire.

Conversaia
catehtic

Activitate
frontal

Aprecieri
verbale

Activitate
frontal

Aprecieri
verbale

Activitate
frontal

Aprecieri
verbale

2. treptat, pe msura puterii de


nelegere a acestora.

3. Este legea venic.


legea venic este izvorul tuturor
legilor.
4. ... prin mplinirea binelui.
5. ... Legea moral natural este
sdit (nnascut) n firea omului de
pretutindeni i de totdeauna.
6. ... Romani 2,14-16.

7. -poruncile divine pn la Moise.


-Legea mozaic i prooroci are n
centru Cele zece porunci.
-Legea cea Nou transmis prin
Domnul nostru Iisus Hristos se
ntemeiaz pe porunca nou.

Argumentarea
biblic
Conversaia
catehtic

Biblia

5
8. De ce Dumnezeu i oblig pe oameni s
primeasc i s mplineasc aceste porunci.
9. n ce loc se afla poporul lui Dumnezeu cnd a
primit Decalogul?
Se solicit elevilor enunarea Celor zece porunci.
Se solicit elevilor prezentarea rolului avut de
Decalog n pregatirea omenirii pentru venirea lui
Mesia Cel mult ateptat.

C2

8. Nu. Dumnezeu respect libertatea


omului de alegere ntre calea binelui
sau calea rului. Omul este liber s
le mplineasc sau nu.
9. Poporul ales (poporul evreu) se
afla la poalele Muntelui Sinai, n
drum spre ara Canaanului
(Pmntul Fgduinei).
Elevul numit rostete poruncile (IIV)
Un alt elev rostete poruncile (VX)
ale Decalogului.
Raspunsuri posibile:
-Decalogul este cea dinti lege scris
a Vechiului Testament i totodata cea
mai nalt lege moral dat
oamenilor pn la venirea
Mntuitorului nostru Iisus Hristos.
-Primele patru porunci se refer la
datoriile credinciosului fa de
Dumnezeu; celelalte ase se refer
la datoriile fa de semeni.
10. Decalogul a fost numit cluz
spre Hristos ( Galateni 3,24).

Conversaia
cateheic

10. Cum numete Sf. Apostol Pavel Legea moral


a Vechiului Testament?
11. Este suficient cunoaterea legilor pentru a fi
bun cretin? Argumentai rspunsurile voastre!
Argument: Metoda mozaicului are un pronunat caracter formativ. Se va utiliza o metod
activ-participativ bazat pe mprirea elevilor din clas in 5 grupe de lucru aflate sub
coordonarea profesorului.
Profesorul anun elevilor regulile pentru o bun desfurare a activitaii pe grupe:
1. Fiecare elev i va aduce contribuia la funcionarea grupului din care face parte;
2. S cooperai ntr-un spirit de respect i toleran;
3. Vei raspunde, cu seriozitate, solicitrilor activitii de grup;
4. Vei vita devierile de la subiectul propus de profesat;
5. Fiecare elev i va expune prerea n cadrul grupului;
6. Respectarea timpilor de lucru pentru fiecare sarcin a grupului. Fiecare solicitare va fi
soluionat n timp de 2 - 3 minute.
Se prezint elevilor modul de organizare pe 5 grupe.
Elevii se organizeaz sub coordonarea profesorului.
-Fiecare elev din clas primete un numr de identificare de la 1 la 5, astfel nct s fie 5
grupe aproximativ egale.

10

Activitate
frontal

Demonstraia

Harta
Vechiului
Testament

ntrirea
rspunsurilor pozitive

Conversaia
euristic

Plana
Decalogul

Aprecieri
verbale

Mozaicul

Activitate
pe grupe

Explicaia

1 2 3 4 5 ............ 1 2 3 4 5
Grupul iniial
-Constituirea grupurilor i rezolvarea sarcinilor de lucru.
Elevii cu numrul 1 se grupeaz i primesc fia nr 1
La fel pentru urmtoarele grupe

1 1 1 1 1 ............... 5 5 5 5 5
Grupul 1

Grupul 5

Grupele vor lucra simultan.


Profesorul va coordona activitatea pe grupe, va interveni doar daca persist anumite
neclariti sau pentru a asigura corectitudinea rspunsurilor transmise de ctre elevi.
Fiecare lider de grup prezint profesorului rspunsurle la solicitrile din Fiele de
lucru.

Lucrul cu
fie

Fia nr. 1
Fia nr.2
Fia nr. 3
Fia nr. 4
Fia nr. 5

Activitate
pe grupe

Observarea
sistematic

C3

Se solicit liderilor enumerarea nvturilor


moral-religioase desprinse din Decalog i din
Fericiri.

C4

Se solicit elevilor identificarea modalitilor de


integrare i aplicare a poruncilor divine / nvturilor morale, n viaa personal i de grup.
ntrebare: Domnul nostru Iisus Hristos rezum
Cele zece porunci ntr-una singur i o numete
Cea mai mare. Care este aceast porunc?
Scriei textul acestei porunci sintez!
-Putei argumenta scripturistic aceast afirmaie,
folosind Evanghelia?
-Cum v manifestai, deci, iubirea fa de
Dumnezeu?
-Care va fi rsplata de la Dumnezeu pentru acei
oameni care mplinesc poruncile?
Concluzie:
nvturile morale din Legea Vechiului
Testament nu-i pierd valoarea n Noul Testament
(Matei 5,17), dar mnturiea nu poate s vin fr
ascultarea i mplinirea poruncilor Fiului lui
Dumnezeu Care zice: cel ce are poruncile Mele
i le pzete, acela ... M iubete (Ioan 14,21).
mplinirea poruncilor se fundamneteaz pe
iubirea fa de Dumnezeu i are ca urmare
comunicarea cu El.
Argument biblic:
Dac M iubete cineva, va pzi cuvntul
Meu, i Tatl Meu l va iubi, i vom veni la el i
vom face loca la el (Ioan 14,23).
ntrebare: mplinirea poruncilor de ctre omul
credincios are ca efect minunat numai armonia cu
Dumnezeu?
Observaie:
Ai nteles bine faptul c omul care mplinete
poruncile va fi fericit mpreun cu Dumnezeu, n
mpria cerurilor. Dar pn la mpria cerurilor
omul credincios are de parcurs un drum. Acest
drum este un urcu duhovnicesc pe care fr
ajutorul lui Dumnezeu, fr harul divin, omul nu-l
poate parcurge.
ntrebare: - Prezentai drumul (calea) spre
mpria cerurilor aa cum este menionat n
Predica de pe munte.

Precizare:
Drumul spre mpria cerurilor este calea cea
ngust este calea crucii i jertfei. Sunt puini
oameni care aleg aceast cale.

10

Elevii rspund solicitrilor 1,2,3 i 4


din fiecare Fia de lucru i se
compleaz rubrica 2 (nvturi
morale).
Elevii rspund solicitrilor 1,2,3 i 4
din fiecare fia de lucru i
completeaz rubrica 3.(Modaliti de
mplinire)
Rspunsurile ateptate:
-Marea porunc a iubirii, adic s l
iubim pe Dumnezeu cu tot sufletul i
cu tot cugetul nostru, iar pe
aproapele nostru ca pe noi nine.
-Da. Citatul nou-testamntar: Ev.
Dup Matei 22,37-40.
- ... aceast porunc a iubirii este
atotcuprinztoare.
- ... mplinim poruncile Sale,
respectm datoriile att fa de
Dumnezeu ct i fa de semeni.
-Dobndirea mnturirii i fericirii
venice.

Conversaia
cateheic

Fiele de
lucru

Activitate
pe grupe

Aprecieri
verbale
Observarea
sistematic

Activitate
frontal

Prob
oral

Activitate
frontal

Aprecieri
verbale

Conversaia
euristic
Argumentarea
biblic
Conversaia
euristic
Esenilizarea prin
text
scripturistic

Elevii ascult cu atenie.


-Nu. Este armonia deplin ntre omul
credicios i Dumnezeu care
determin i armonia cu semenii, cu
natura i cu propria contiina.

Noul
Testament

ntrirea
rspunsurilor
corecte
Activitate
frontal

Argumentarea
biblic
Descoperirea
didactic

Activitate
frontal

Aprecieri
verbale

Activitate
frontal

Observarea
sistematic

Explicaia

Variante de rspuns:
-Este o scar a desvririi omului
credincios.
-Treptele scrii le consolidm i le
depim numai cu ajutorul lui
Dumnezeu, prin dobndirea virtuilor.

Conversaia
euristic

5
Se solicit elevilor rspunsuri la ntrebrile:
-Care sunt virtuile care impodobesc viaa
cretinului fcndu-l plcut lui Dumnezeu?

-Este uor s dobndim aceste virtui att de


preioase?
C6

Se solicit elevilor sublinierea importanei


postului, rugciunii i milosteniei pentru progresul
spiritual al cretinului.

Precizare:
Trebuie s accentum i s contientizm c tot
ceea ce facem plcut lui Dumnezeu: postim, ne
rugm, facem milostenie, vrem s fim virtuoi,
este rezultatul lucrrii harului divin mpletit cu
voina bun i cu strduina noastr. Fr ajutorul
lui Dunezeu, noi nu am putea face nimic deosebit.
-Cum trebuie svrite rugciunea, postul i
milostenia pentru a fi bine plcute lui Dumnezeu?

C5
C4

Profesorul, prin intermediul solicitrilor 5 i 6 din


Fiele de lucru, conduce la consolidarea,
aprofundarea i aplicarea nvturilor cretine de
ctre elevi.

4.

Aprofundarea

Ca2
Ca1

Ca2

10

Concluzii:
nvtura Mntuitorului nostru Iisus Hristos a
nnoit att Legea moral ct i viaa ntregii
omeniri.
Profesorul solicit elevilor identificarea
elementelor de noutate aduse omenirii prin
nvtura Domnului nostru Iisus Hristos fa de
Legea Vechiului Testament.
ntrebare:-Cui i sunt adresate nvturile moralreligioase ale cretinismului?

De reinut:
Dumnezeu iubete pe toi oamenii i dorete ca:
toi oamenii s se mnuiasc i la cunotina
adevrului s vin. (I Timotei 2,4).
-ntrebare: Toi oamenii primesc nvturile
propovduite de Biserica noastr?

6
-... credina, smerenia, blndeea,
iubirea, ndejdea, rbdarea n
ncercrile vieii, cumptarea,
nelepciunea, curajul de a-L mrturisi
pe Dumnezeu, chiar i cu preul vieii.
-Virtuile le dobndim printr-un efort
spiritual nsoit de rugciune
struitoare, post i milostenie.
Elevii dau variante de rspuns:
-n Predica de pe munte Domnul
nostru Iisus Hristos ne-a transmis
nvturile eseniale despre
dobndirea virtuilor, despre modul
autentic, rugciunea, postul i
milostenia.
- Rugaciunea Domneasc nsoit de
post i milostenie ne nal spre
mpria cerurilor i ne
nvredinicete s-L numim pe
Dumnezeu Tatl nostru.

-Dumnezeu apreciaz i rspltete


rugciunea, postul i milostenia
izvorte din iubirea sincera fa de
Dumnezeu i fa de aproapele.
Elevii rspund solicitrilor 5 i 6 din
Fiele de luru; aprofundeaz
nvturile desprinse din Predica de
pe munte; gsesc modalitile de
mplinire i aplicare a acestor
nvturi n viaa personal i de
grup.
Elevii particip activ la lecie i
formuleaz concluzii.

Raspunsuri posibile:
-Dac nvturile Legii Vechi au fost
adresate poporului evreu, nvturile
Mntuitorului nostru Iisus Hristos
sunt transmise ntregului neam
omenesc.

-Nu. Numai oamenii care doresc s


se mntuiasc.

Exerciiul
intelectual
i spiritual

Conversaia
euristic

Plana
Predica de
pe munte

Conversaia
euristic
Conversaia

Fiele de
lucru

Modelare
spiritual

Argumentarea
biblic

Noul
Testament

10

Activitate
frontal

Aprecieri
verbale

Activitate
frontal

Aprecieri
verbale

Activitate
frontal

Aprecieri
verbale

Activitate
pe grupe

Observarea
sistematic

Activitate
frontal

Prob
oral

5
Profesorul explic:
Iubirea nnobileaz oamenii deoarece numai prin
iubire devenim i ne meninem oamenii pe care
Dumnezeu l-a vrut dintru nceput, adic chip al
Su. Iubirea nvenicete viaa omului pentru c
iubirea nu cade niciodat (I Corinteni 13,8).
Porunca iubirii din N.T. are un caracter universal
i obligatoriu n ceea ce privete aplicarea ei.
ntrebare: -n raport cu semenii, cum mplinim
porunca iubirii?
Precizri:
Iubirea cretin nu este semnificativ dac se
manifest numai prin cuvinte. Iubirea i iertarea
pcatelor ntre semeni este condiie pe care
trebuie s o respectm nainte de a ne nala
cererile i rugciunile spre tronul Tatlui ceresc.
Iubirea se concretizeaz prin fapte care vorbesc
n locul nostru despre mplinirea poruncilor divine.
Domnul nostru Iisus Hristos ne atenioneaz c
poruncile trebuie mplinite din iubire i transpuse
n viaa cotidian permanet, nu ocazional.
Argument:
Cuvintele Mntuitorului sunt duh i via (ioan,
cap.3)
ntrebri:
-Caracterul obligatoriu al Legii Noului Testament
este n contradicie cu libertatea cu care a fost
nzestrat omul?
-Cum trebuie s folosim libertatea dat de
Dumnezeu?
Observaie:
Cretinul nu poate mplini poruncile divine prin
nicio alt for dect prin iubire, singura n stare
s-l ajute n mod deplin, spre a putea ndeplini i
cerinele cele mai grele, ca de exemplu:
renunarea la egoism n favoarea aproapelui.
ndemn la meditaie:
Exemplul desvrit de mplinire a voinei lui
Dumnezeu ni l-a oferit Domnul nostru Iisus
Hristos. Aceast supunere n faa voinei Tatlui
se reflect prin rugciunea din grdina
Ghetsimani: Printele Meu, de este cu putina,
treac de la Mine paharul acesta! nsa nu precum
voiesc Eu, ci precum Tu voieti (Matei 26,39-44).
Solicitare: - Care i-a fost rsplata de la
Dumnezeu Tatl?
Argument biblic: Filipeni 2,7-11.
-Ce rspuns a dat Maica Domnului atunci cnd
ngerul Gavriil i-a vestit c-L va nate pe Domnul
nostru Iisus Hristos?

10

Elevii pot avea intervenii spontane.

Conversaia
euristic

Activitate
frontal

Aprecieri
verbale

-Se cuvine s-i iubim pe semenii


nostri indiferent dac ne sunt prieteni
sau dumani.

Conversaia
euristic

Activitate
frontal

Observarea
sistematic

Exemplul
moral

Activitate
frontal

Conversaia
euristic

Activitate
frontal

Rspunsuri ateptate:
-Nu.
-... spre mplinirea din voie liber a
binelui i evitarea rului. Pe lang
datoria de a nu face ru (Decalog), n
cretinism avem datoria de a face
binele.

Aprecieri
verbale

Elevii vor medita la ascultarea


desvrit i la Jertfa deplin, din
iubire pentru oameni, pe care Fiul lui
Dumnezeu le-a svrit pentru
mntuirea neamului omenesc.

Exemplul
moral
Meditaia
religioas

Rspunsuri ateptate: Dumnezeu


Tatl L-a preamrit pe Fiul Su Cel
iubit i l-a dat toat puterea n cer i
pe pmnt.

Conversaia
euristic

-Dei nu a nteles atunci cum urma


s fie aceast natere minunat
pentru c era Fecioar i totui a
rspuns: Fie mie, dup cuvntul
tu. (Luca 1,38)

Icoana
Mntuitorului
n grdina
Ghetsimani

Activitate
frontal
Activitate
individual

Observarea
sistematic

Activitate
frontal
Aprecieri
verbale
Icoana
Bunei Vestiri

5
Precizare:
Dumnezeu a respectat libertatea Maicii
Domnului i pentru aceast ascultare deplin fa
de voina lui Dumnezeu, ea a fost rspltit.
-Care i-a fost rsplata?

Profesorul intoneaz sau citete cntarea a 5-a


din Paraclisul Maicii Domnului: Lumineaz-ne pe
noi, Doamne, cu poruncile tale i cu braul Tu
cel nalt, pacea Ta d-ne-o nou, Iubitorule de
oameni. Umple, Preacurat de veselie viaa mea,
druindu-mi bucuria Ta cea netrectoare, ceea ce
ai nscut izvorul veseliei.
ntrebare: -Cum au primit oamenii nvtura
Mntuitorului nostru Iisus Hristos?

Concluzie:
nvtura Mntuitorului nostru Iisus Hristos, ca
i Legea Veche, este sintetizat n ndemnul spre
desvrire adresat tuturor oamenilor: Fii, dar,
voi desvrii, precum Tatl vostru Cel ceresc
desvrit este. (Matei 5,48); Deci, fii sfini, c
Eu, Domnul sunt sfnt. (Leviticul 11,45 ).
ntrebare: -Ce observai n acest ndemn?

5.

Generalizare

Aprecierea
activitii
elevilor

7.

Precizarea
i
explicarea
temei
nchiderea
activitii

8.

Precizare:
-Predica de pe munte a fost primit de oameni ca
nvtur a lui Dumnezeu, deoarece i nva pe
ei ca Unul Care are putere. (Matei 7,29)
Precizare:
Omul nu trrebuie s mplineasc poruncile divine
din cauza fricii de pedeaps, ci trebuie s le
mplineasc n viaa sa din devotament fa de
legmntul de iubire i credin.
Profesorul va aprecia treptat activitatea elevilor
innd cont de implicarea la or; i anun c vor
primi note i aprecieri verbale n ora urmtoare
dup corectatea fielor de evaluare, lucrate pe
grupe.Se va anuna grupa care a dat rspunsurile
cele mai corecte.
Se prezint din Fia de lucru modul de
completare a ciorchinelui iubirii.

Rugciunea Cuvine-se cu adevrat.


Salutul

-Fecioara Maria s-a nvrednicit de a fi


Nsctoare de Dumnezeu; a purtat
n pntecele ei fecioresc i pe braele
ei, pe Cel necuprins, pe nsui
Dumnezeu. Este mijlocitoare i
rugtoare ntre oameni i Sfnta
Treime, este mparteasa cerului i a
pmntului.

Sensibilizare
spiritual

-Dac Maica Domnului s-a supus


necondiionat voinei divine, despre
conaionalii ei (evrei) nu putem spune
acelai lucru. Unii evrei chiar au
respins nvtura cretin.

Conversaia
euristic

10

Activitate
frontal

Rugaciunea

Biblia

Activitate
frontal

Aprecieri
verbale

-Unitatea moral dintre Legea cea


Veche i Legea cea Nou.
-Dumnezeu a dorit, dintotdeauna,
desvrirea oamenilor.

Explicaia

Activitate
frontal

Elevii ascult cu interes.

Explicaia

Activitate
frontal

Urmresc cu atenie explicaiile


profesorului.

Explicaia

Rugciunea
Salutul

Cntarea
religioas

Fia de
activitate
independent

Activitate
frontal

Apreciere
prin note

Nr.
crt
1.

Coninutul itemului

Punctaj item
Parial

Enumerai concepiile i practicile strine de morala i spiritualitatea cretin-ortodox, studiate la leciile de religie:

1,00 p

....................................., ....................................., ..................................., ................................., ...................................

2.

3.

Completai spaiile punctuate cu informaia corect:


a) Sistemul de convingeri conform crora anumite evenimente din viaa omului, a societii sau a lumii sunt dependente de influena exercitat de poziia
atrilor se numete: ....................
b) Anumite persoane iniiate, numite ................. i ................. s-au rupt de Dumnezeu i de Biseric. Ei nu urmresc un scop religios, ci doar ctigul bnesc
prin nelarea celor creduli.
c) n concepia hinduismului, rencarnarea viitoare este determinat de ......................
d) Eliberarea sufletului din lanul rencarnrilor se identific cu starea de ................... - stare de fericire, in filozofia indian.
e) Forma de sincretism religios ntre cretinism i hinduism este .........................

0,20 p
0,20p x 3
1,40 p
0,20 p
0,20 p
0,20

Stabilii corespondena ntre enunurile din coloana I i formele de religiozitate corespunztoare din coloana II
Coloana I

4.

Total

0,20 px5

Coloana II

Litera
coresp.

1) Magia reprezint un sistem de ceremonii i tehnici prin care se acioneaz asupra realitaii cu
ajutorul unor fore supranaturale demonice.

a) religiozitate autentica

0,30 p

2) Pe fondul lipsei de credina i de cunoatere a nvturilor cretine apar superstiiile.

b) religiozitate hibrid

0,30 p

3) Yoga cretin vrea sa demonstreze posibilitatea concilierii ntre credina ntemeiat pe


nvtura Domnului nostru Iisus Hristos i credina n forele proprii.

c) putere dumnezeiasc care se manifest i


prin slujbele Bisericii (exorcisme)

0,30 p

4) Asceza este un mijloc prin care omul credincios se elibereaz de patimi i de influena
duhurilor rele.

d) form deviant de religiozitate

0,30 p

5) Acest neam de demoni nu iese dect cu rugciune si cu post. (Matei 17, 21)

e) religiozitate fals

Plecnd de la o premis, alegei varianta corect din lista de alternative:


1. Dumnezeu nu a descoperit oamenilor momentul (anul, ziua) cnd va fi Judecata Universal deoarece acetia:
a) i-ar cumpra i amenaja spaii pe Lun;
b) trebuie s consulte horoscopul;
c) trebuie s privegheze permanent ateptnd venirea lui Hristos;
2. Din punct de vedere cretin, acceptarea ideii de rencarnare constituie:
a) o ntelegere uoar a efortului personal n vederea mntuirii;
b) ignorarea nvturii Mntuitorului nostru Iisus Hristos;
c) o form de ntovrire a cretinilor cu buditii i cu hinduii, cand e vorba de ispirea pcatelor.
3. Mntuirea sufletului i dobndirea strii de fericire nseamn:
a) eliberarea prin fore proprii;
b) Tantra - Yoga;
c) Sinergia dintre harul divin i efortul personal al omului credincios.

1,50 p

5 c)

0,30 p

0,30 p

0,30p

0,30p

0,90 p

5.

Completai urmatorul rebus i vei obine pe verticala A B cuvntul care definete abaterea de la credin (plural):

Orizontal:
1. Virtutea cretin care se opune mndriei (articulat).
2. Concepia conform creia dup moarte sufletul se rentoarce la viaa pmnteasc pentru a face fapte bune (articulat).
3. Pcat mpotriva Duhului Sfnt, concretizat n ignorana religioas.
4. Zona circular a sferei cereti, care cuprinde doisprezece constelaii corespunztoare lunilor anului.
5. Form extrem a ocultismului, manifestat i n muzia rock (nearticulat).
6. Continentul leagn al religiilor panteiste (budism, hinduism).

6.

7.

8.

Comentai n trei-cinci rnduri urmtorul verset biblic:


Toate mi sunt ngdiute, dau nu toate mi sunt de folos. (I Corinteni 6,12)
..................................................................................................................................................................................................................................
..................................................................................................................................................................................................................................
..................................................................................................................................................................................................................................
..................................................................................................................................................................................................................................
..................................................................................................................................................................................................................................
Enumerai trei nvturi specifice moralei i spiritualitaii ortodoxe prin care s v motivai atitudinea de a nu mbria concepii i pracici religioase asiatice (Yoga,
Meditaia Zen, micarea Ananda Marga, AUM), prezente i n Romnia.
....................................................................................................................................................................................................................................
....................................................................................................................................................................................................................................
....................................................................................................................................................................................................................................
Enumerai trei modalitai concrete prin care ai aciona pentru a aduce la dreapta credin pe un tnr yoghin.
...........................................................................................................................................................................
...........................................................................................................................................................................
...........................................................................................................................................................................

0,30 p
0,30 p
0,30 p
0,30 p
0,30 p
0,30 p

1,00 p

1,80 p

1,00 p

3 x 0,50 p
1,50 p

3 x 0,30 p

0,90 p

1,00 p oficiu
TOTAL: 10 puncte

S-ar putea să vă placă și