Documente Academic
Documente Profesional
Documente Cultură
pH
Conduc
tivitate
s
Salini
tate%
TDS(NT
U)Solida
total
dizolvare
P1
P2
P3
P4
P5
7.71
8.05
7.56
7.48
7.75
1282 S
200 mS
855
1223
1293
0.6
0.1
0.4
0.6
0.6
626 mg/l
95mg/l
413 mg/l
597 mg/l
628 mg/l
Dur
itat
e
tota
la
TD
Acidit
ate
Alcali
nitate
Cl
or
ul
tot
al
Cl
Indic
ele
oxida
ntulu
i
0.51
0.04
0.00
0.00
0.00
=10ml
-NaOH 1N
=10ml
Na- OOC-H2C
CH2COO Na+
N-CH2-CH2-N
OOC-CH2
CH 2COO
Ca2+
Mg2+
MgCl2,MgSO4,Mg(NO3)
Mg(HCO3)
t0C
Ca(HCO3)2 t0C
Ericrom T EDTA
P1 *
MgCO3
Turbi
ditate
+CO2
+H2O
CaCO3 +CO2
+H2O
P2 *
P3 *
P5 *
T=Dt+Dp
=18.05
Murexid NaOH 1N
P1 *
P2 *
P3 *
P4 *
P5 *
TCIII=
DT1=
=176*56*10-1=17.64 d0
DT2=1.45*5.6=8.12 d0
DT3=3.70*5.6=20.72 d0
DT4=4.70*5.6=26.32 d0
DT5=5.05*5.6=28.28 d0
DCa1=4.15*5.6=23.24 d0
DCa2=1.35*5.6=7.56 d0
DCa3=3.55*5.6=19.88 d0
DCa4=3.90*5.6=21.84 d0
DCa5=4.25*5.6=23.80 d0
DMg1=DT1-DCa1=17.64-23.24=5.6 d0
DMg2=DT2-DCa2=8.12-7.56=0.56 d0
DMg3=DT3-DCa3=20.72-19.88=0.84 d0
DMg4=DT4-DCa4=26.32-21.84=4.48 d0
DMg5=DT5-DCa5=28.28-23.8=4.48 d0
Alcalinitatea
1L0.14 g CaOType equation here.
0.5Lx
X=0.07 g CaO/500ml
DT1=
-1
=140*
-1
=14mVali/L=0.14gCaO/L=0.07
CaO/500ml
DT2=1.9*28=53.2 mgCaO/L=0.0532 gCa O=0.0266 CaO/500ml
DT3=5.2*28=145.6 mgCaO/L=0.6728 CaO/500ml
DT4=5.3*28=0.0742 gCaO/500ml
Proba de apa noua
Conductivitate =196.3 S
Temperatura=17.9 0C
Salinitate=0.1 %
TDS=94 mg/l
pH=7.22
P1
Conductivitate 7.73 mS
Salinitate =4.3%
=63.90 mg/l
pH=7.59
P2
Conductivitate =1890mS
Salinitate=11.2%
TDS=10800 mg/l
P3
Conductivitate=11.51 mS
Salinitate=6.5%
TDS
ph=
Laborator 2
Consistenta sol
So
l
P1
P2
P3
umed
Sol foarte
friobil
frobil
mobil
uscat
dur
Foarte dur
Slab coeziv
Adezivitatea
solului
Sol foarte
aderent
Sol aderent
Sol neaderent
Plasticitatea
solului
Slab plastic
Slab plastic
Sol neplastic
Aprecierea
umiditatii
aproxi
%
m
P4
Cutie goala
Cuti
e cu sol
m0P1=14.82 g
Cuti g
m0P2=15.1083
m0P1=21.753
5g
m0P3=15.0616 g
m0P2
=25.5333 g
m0P3
=23.3668 g
u%=
u(P1)%=7.44%
u(P2)%=23.60%
u(P3)%=25.69%
Pregatrirea probei
Cutia goala
sol 5g
Cutia cu
m0(P1)=53.55g
m1(P1)=5855g
m0(P2)=57.39g
m1(P2)=62.39g
m0(P3)=58.70g
m1(P3)=63.70g
Pregatirea probelor pentru pH,turbiditate
P1=KCl50ml+5gsol
P2=//.
P3=//.
1.Prezenta carbonatilor
a.Testul efervescentei cu HCl10% pentru P1=3-4 efervescenta erudenta
care nu se continua P2=5-10 efervescenta puternica care se continua
2.Determinarea potentialului redox in suspensie apoasa
Ca=5000Ca=cantitatea de apa necesara (ml)
u=umiditatea solului
Ca(P1)=5000-
Ca(P2)=5000-
Ca(P3)=5000-