Sunteți pe pagina 1din 7

CENTRUL SCOLAR,C-LUNG MOLDOVENESC

PROF.ING. JUVERDEANU GABRIELA

Proiect didactic
Data : 1.nov.2007
Clasa :a IX a A, SAM Lucrator in alimentatie publica
Disciplina : Tehnologia meseriei
Modulul : Structuri de primire
Unitatea de invatare : Tipuri de structuride primire turistice si caracteristicile acestora
Titlul lectiei : Clasificarea structurilor de primire cu functiuni de cazare
Timp : 50min.
Tipul lectiei : mixta
Loc de desfasurare : sala de clasa
Competente specifice : prezentarea celor mai importante 5 criterii de clasificare a structurilor de primire turistice cu functiuni de cazare si
exemple elocvente din subgrupele respective.

1. OBIECTIVE OPERATIONALE :
La sfarsitul lectiei elevii vor fi capabili sa :
O1 sa defineasca corect structurile de primire si sa enumere functiile acestora ;
O2 sa enumere cele mai importante 5 criterii de clasificare a structurilor de primire cu functiuni de cazare ;
O3 sa recunoasca fiecare tip de structura de primire si grupa din care face parte ;
O4 sa compare principalele caracteristici care diferentiaza componentele fiecarei grupe de unitati de primire ;
O5 sa gaseasca corespondenta dintre fiecare structura de primire si grupa din care face parte.

2. RESURSE :
a.MATERIALE : sala de clasa,manuale ;
b.UMANE : clasa mixta de elevi impartiti in 4 grupe.
3. STRATEGII DIDACTICE :
a.METODE : metoda Mozaic , descoperirea dirijata, dialogul, conversatia
b.MATERIALE SI MIJLOACE : panouri cu poze reprezentand toate tipurile de structuri de primire, bilete cu fiecare criteriu de

clasificare, manuale,etc.

DESFASURAREA LECTIEI
Nr.
crt.
1.
2.

3.

4.

Secventa lectiei

Detalieri de continut

Moment
organizatoric
Verificarea
cunostintelor
insusite anterior

Verifica prezenta si ambientul salii de clasa

Pregatirea elevilor pt
receptarea noilor
cunostinte

Precizarea titlului,
competentei si
obiectivelor lectiei
noi

Adreseaza intrebari din lectia precedenta:


1.Definiti structura de primire turistica
2.Enumerati cele 4 grupe de structuri de primire turistice, cu functiunile
pe care le au.
Situeaza obiectul in contextul disciplinei, subliniind importanta
necesitatii existentei unei diversitati de tipuri de structuri de primire

Anunta titlul lectiei noi : Criterii de clasificare a structurilor de


primire turistice cu functiuni de cazare
Competente specifice :Descrierea unor caracteristici de calitate ale
produselor, proceselor si serviciilor pt stabilirea calitatii acestora.
Obiective operationale :
La sfarsitul lectiei, elevii vor fi capabili :
O1 sa defineasca corect structurile de primire si sa enumere functiile
acestora ;
O2 sa enumere cele mai importante 5 criterii de clasificare a structurilor
de primire cu functiuni de cazare ;
O3 sa recunoasca fiecare tip de structura de primire si grupa din care
face parte ;
O4 sa compare principalele caracteristici care diferentiaza
componentele fiecarei grupe de unitati de primire ;
O5 sa gaseasca corespondenta dintre fiecare structura de primire si
grupa din care face parte.

Activitati de invatare

Resurse

Evaluare

Activitate frontala
Conversatia
Discutii privind definirea
structurii de primire turistice
Enumerarea celor 4 grupe si scurte
observatii despre fiecare
Discutii privind existenta unei
multitudini de tipuri declienti si de
necesitatea existentei unei
diversitati de tipuri de structuri de
primire
Se impart copiii in 4 grupe de
cate 4 si fiecare va primi cate un
numar de la 1- 4.
Apoi,fiecare numar dintr-o grupa
se separa in grupe separate, pt a
studia subiectul din biletul primit.
Pe fiecare bilet este prezentat
cate unul sau doua din cele 5criterii
de clasificare.

Activitate frontala
Conversatia
Frontal
Conversatia

Pe grupe de elevi

Formativa :
-proba orala
-observatie
sistematica

Se va dezbate tema urmarind fiecare obiectiv propus :


O1 sa defineasca corect structurile de primire si sa enumere functiile
acestora ;
O2 sa enumere cele mai importante 5 criterii de clasificare a structurilor
de primire cu functiuni de cazare ;
A1 caracteristici tipologice; (diferentiaza structurile de primire dupa
criteriile enuntate anterior) ;
A2 caracteristicile structurilor de primire turistice
Se refera la particularitati specifice ce pot fi oferite clientilor din toate
paturile sociale pt. a acoperi necesitatile tuturor, in functiede scopul,
durata si serviciile de care au nevoie.
- Caracteristicile verificabile de consumatori sunt cele din comercializare,
care poarta numele de caracteristici de baza.
- Acestea se impart, la randul, lor in : caracteristici functionale,
caracteristici economice, caracteristici estetice si caracteristici sociale.
In timp ce criteriile de clasificare cele mai importante sunt :

5.

Comunicarea /
insusirea noilor
cunostinte

I. Dupa caracteristicile fundamentale :


a. Hoteliere si asimilate : hotel, motel, vila, cabana, pensiune
b. Extrahoteliere si complementare : sat de vacanta, camping, popas
turistic, camere de inchiriat.

II. Dupa nivelul de confort :

Copiii vor fi lasati timp de 5


minute sa studieze subiectul primit,
fiind anuntati ca activitatea lor din
aceasta ora va fi dubla : si elev si
profesor pentru colegii lui de
grupa.
Dupa acest interval de timp,
fiecare copil se va intoarce in
grupa initiala, unde vor explica
colegilor de grupa ce a studiat,iar
acestia isi vor nota pe caiete cele
intelese.
Discutii privind elementele noi
din context.
Exercitii de identificare a unor
exemple de unitati specifice
fiecarei categorii, cu ajutorul
panourilor pregatite anterior de
cadrul didactic si care contin
imagini din fiecare grupa si
subgrupa de structuri de primire.

Metoda MOZAIC

Formativa
- observatie
sistematica
Frontal
Conversatia

a. de lux = 4 5 stele
b. de nivel mediu = 2 3 stele
c. de categorie modesta = 1 stea

III. Dupa perioada de functionare :


a.deschise permanente ;
b.sezoniere.

IV. Dupa amplasarea in teritoriu :


a. in statiuni de litoral, la munte si balneare ;
b. in orase (in centru, la periferie)
c. in lungul cailor rutiere.

V. Dupa capacitate :
a. de capacitate mica maxim 50 de camere ;
b. de capacitatemedie intre 50 si 150 de camere ;
c. de capacitate mare intre 150 si 300 de camere.

Discutii privind clasificarea in


functie de criteriul respectiv, pe
grupe si subgrupe.

Pe grupe
Metoda MOZAIC

O3 sa recunoasca fiecare tip de structura de primire si grupa din care


face parte ;
O4 sa compare principalele caracteristici care diferentiaza
componentele fiecarei grupe de unitati de primire ;
O5 sa gaseasca corespondenta dintre fiecare structura de primire si
grupa din care face parte.

Exercitii de identificare a
caracteristicilor fiecarui tip de
structura in parte fata de celelalte.

Metoda MOZAIC
Fiecare grupa de elevi are de asimilat toate cele 5 criterii de clasificare
a structurilor de primire turistice cu functiuni de cazare pe baza fiselor
pregatite anterior, corespunzatoare fiecarui criteriu.
In cazul in care una dintre grupe rezolva mai repede sarcina de lucru,
isi va alege unul din cele 5 panouri cu imagini pt a incerca sa depisteze si
sa fixeze corect benzile cu denumirea criteriului si cu denumirea
subgrupelor respective. Acestea au fost amestecate intentionat si lasate pe
catedra, iar copiii le vor fixa cu ajutorul unor bolduri sau pioneze pe
fiecare panou.

6.

7.

Fixarea si
sistematizarea
Feed back-ul

Aprecierea activitatii
elevilor
Explicatii pentru
continuitatea invatarii
acasa si pentru
realizarea temei

Pentru ca elevii sa inteleaga ce se asteapta de la ei, li se arata cum


trebuie sa gandeasca, sa fixeze benzile si cum ar trebui sa arate un panou
complet. Astfel va ramane cate un panou pentru fiecare grupa.
Toate grupele vor explica modul in care au gandit si au rezolvat tema
data de profesor, prezentand in acelasi timp concluziile activitatii pe
fisele de lucru si solutiile corecte ale acestora.
In continuare, fiecare elev va primi cate un test pentru a se putea urmari
modul de realizare a feed back-ului. Aceste teste se vor corecta in clasa,
frontal, elevii fiind pusi sa-si puncteze singuri fiecare raspuns corect cu
ajutorul baremului de corectare din partea inferioara a testului. In final,
vor aduna punctele realizate cu punctajul oferit din oficiu si isi vor
calcula singuri nota.
Se verifica rezultatele obtinute de elevi :
- corectitudinea concluziilor din rezolvarea testelor ;
- insusirea cunostintelor.
Se prezinta tema pentru acasa : elevii vor cauta din diferite surse de
informare alte unitati de primire (reviste de specialitate, internet,etc.),
diferite de cele vazute in manual sau pe panouri .
Notarea elevilor : mentionarea elevilor care au participat activ la lectie,
dar si a celor care au lucrat si au fost atenti la ora, pentru a le intari
increderea in sine.

Discutii privind caracteristicile


care diferentiaza unitatile de
primire din zona noastra.

Fise de lucru
Fise de documentare
Panouri de pluta cu
imagini ce reprezinta
cate o unitate din
fiecare tip intalnit in
criteriile de
clasificare.

Frontal
Pe grupe
Solutiile fiselor de
lucru
Teste de autoevaluare
Conversatia

Expunerea

Formativa
- proba scrisa
- observatie
sistematica

Biletul nr. 1
Structurile de primire turistice se clasifica dupa 5 criterii. Unul dintre ele este cel care tine cont de caracteristicile fundamentale. Dupa
acest criteriu, structurile de primire turistice se impart in :
Unitati hoteliere si asimilate acestora :
- HOTEL
- MOTEL
- VILA
- PENSIUNE
- CABANA
Unitati extrahoteliere si complementare :
- SAT DE VACANTA
- CAMPING
- POPAS TURISTIC
- CAMERE DE INCHIRIAT

Biletul nr.2
Un alt criteriu de clasificare a structurilor de primire cu functiuni da cazare este :

In functie de nivelul de confort :


-

DE LUX = 4 5 stele
DE NIVEL MEDIU = 2 3 stele
DE CATEGORIE MODESTA = 1 stea

Biletul nr.3
Al treilea criteriu de clasificare pentru structurile de primire este :

In functie de capacitatea de cazare :


-

CU CAPACITATE MICA maxim 50 camere


CU CAPACITATE MEDIE intre 50 si 150 camere
CU CAPACITATE MARE intre 150 si 300 camere

Biletul nr.4
Alt criteriu de clasificare este :

In functie de regimul de functionare :


-

DESCHISE PERMANENT
SEZONIERE

Biletul nr.5
Al 5- lea criteriu de clasificare a structurilor de primire cu functiuni de cazare este :

In functie de amplasarea in teritoriu :


IN STATIUNI DE LITORAL, LA MUNTE SI BALNEARE
IN ORASE : - in centru, la periferie
IN LUNGUL CAILOR RUTIERE .

TEST DE AUTOEVALUARE

I. Definiti structurile de primire turistice. De cate feluri sunt acestea ?


II.Stabiliti cu ajutorul sagetilor corespondenta dintre tipurile de unitati din
coloana A si grupa din care fac parte din coloana B.
A.
1. sat de vacanta

2. hotel 3 stele
3. vila la mare
4. popas turistic
5. pensiune 10 camere
6. unitate cu 200 camere
7. motel
8. pensiune 5 margarete
9. camping
10. cabana

B.

a. in lungul cailor rutiere


b. sezoniere
c. de capacitate medie
d. de lux
e. hoteliere
f. permenente
g. de categorie medie
h. extrahoteliere
i. in statiuni montane
j. de capacitate mica

Barem de corectare :
1. definitia corecta 2 puncte
2. clasificarea corecta 0,25 puncte pt. fiecare respuns corect = 4*0,25 =
1 punct
3. fiecare sageata dusa corect 1 punct = pot fi gasite maxim 15
raspunsuri corecte = 15 puncte
Total : 2+1+15+2 din oficiu = 20 puncte pentru nota 10