Sunteți pe pagina 1din 3

Proiect didactic

Data: 17.X.2009
coala cu cls. I-VIII Plosca
Clasa : a V a C
Prof.Achim Paula
Aria curriculara: Limb i comunicare
Obiectul: Limba i literatura romn
Subiectul: Cuvnt de baz. Cuvnt derivat. Rdcin.Sufix. Prefix. Familie lexical
Tipul leciei : dobndire de noi cunotine
Durata : 50'
Obiective cadru:
- dezvoltarea capacittii de receptare a mesajului oral
- dezvoltarea capacitii de exprimare oral
- dezvoltarea capacitii de receptare a mesajului scris
- dezvoltarea capacitii de exprimare scris.
Obiective de referint:
O 1.1- s identifice informaiile eseniale dintr-un mesaj oral
O 2.1- s selecteze elementele de lexic adecvate situaiilor de comunicare
O 2.2- s construiasc propoziii i fraze corecte din punct de vedere gramatical
O 4.4- s redacteze sinonime, antonime i derivate, adecvate temei date
Obiective operaionale
a) cognitive
- s defineasc i s indice termenii:,, cuvnt de baz, cuvnt derivat, ,, rdcin,
,,sufix, ,,prefix
- s alctuiasc familiile lexicale, pornind de la urmtoarele cuvinte de baz, ,,a
nvaa, ,,copil
- s grupeze cuvintele date n familii lexicale
- s formeze cuvinte derivate cu ajutorul prefixelor i al sufixelor date
- s integreze cuvintele derivate, obinute n enunuri
b) afective- atitudinale
- s participe cu interes la desfaurarea leciei , oferind rspunsuri ct mai interesante
Resurse materiale: manualul, caietul, plana, creta, tabla, fie de lucru
Metode i procedee: conversaia euristic, demonstraia, nvarea prin descoperire,
exerciiul, lucrul n echipe,
munca independent
Demers didactic
Etapele leciei
Moment
organizatoric

Reactualizarea
cunotintelor

Activitatea
profesorului
Stabilesc un climat
favorabil desfurri orei de
limba i literatura romn.
Verific prezena elevilor la
or.
Verific tema din punct de
vedere cantitativ i calitativ.
n timp ce verific dac elevii
i-au scris tema..
Numesc civa elevi s

Activitatea
elevilor

Metode i
procedee
conversatia

conversaia

Elevii citesc tema de acas.


Elevii rspund la ntrebrile

citeasc tema de acas.


Fac reactualizarea
cunotinelor prin cteva
ntrebri:
- n ce gen literar se
ncadreaz textul ,, Copilrie
de Victor Eftimiu
- Cum i exprim poetul
sentimentele?
- Care sunt figurile de stil
nvate pn acum?
- Cum se definete epitetul?
- Ce este comparaia?
- Dar enumeraia?
- Definii repetiia.

adresate.

Anunarea
temei i a
obiectivelor

Fac trecerea la lecia nou,


pornind de la titlul
poeziei,,Copilrie.
Anun i scriu pe tabl
titlul leciei. Imediat le voi
prezenta i obiectivele leciei

Elevii noteaz titlul leciei


n caiete i ascult
obiectivele propuse.

Dirijarea
nvrii

Prezint elevilor o plans pe


care va fi scris urmtorul text:
,,E toamn. Din nuc a czut o
frunz i nc una.
I-am spus fratelui meu:
- Din frunzi au rmas doar
cteva frunze. Unde e nucul
frunzos de ast-var ?
-Nu te necji, Monica, mi-a
rspuns Gelu. La primvar
nucul va nfrunzi iar. Vor iei
mai nti nite frunzulie
firave, apoi vei admira din
nou un frunzar bogat i
falnic!
Voi cere elevilor s
citeasc ntregul text.
Apoi vor identifica, pe text,
cuvintele care se nrudesc
prin sens i pe cel de la care
s-a pornit n obinerea
celorlalte cuvinte
n timp ce ei le vor numi,

braistormingul

conversaia

Demonstraia,
nvaarea prin
descoperire

Elevii citesc textul de pe


plan.
Numesc cuvintele
conversaia
asemntoare ca neles :
frunza, frunzi, frunzos,
nfrunzit, frunzulie,
frunzar.
Le vor transcrie i ei pe
caiete.
Elevii identific din mulimea
cuvintelor, pe cel de baz,,frunz; radicalul- ,,frunz-;
prefixul-n;sufixele,,-i,
,,-os, ,, -ulie, ,,-ar

eu le voi scrie n coloan, pe


tabl.
Vom identifica cuvntul de
la care s-a pornit, cuvntul de
baz. Scriu pe tabl definiia
acestuia.
Prin descoperire, voi
solicita elevilor s identifice
elementul comun, radicalul,
prefixul i sufixul, cuvntul
derivat i familia lexical. De
fiecare dat, voi scrie
definiile elementelor
descoperite pe tabl.

Obinerea
Solicit elevilor s
performanelor alctuiasc familiile lexicale
i asigurarea
ale cuvintelor,, a nvaa i ,,
feed-back-ului copil
Voi mpri clasa n 5
grupe i le voi da fie de
lucru.
Voi cere efilor de grupe s
expun rezolvarea cerinelor
din fie.
Evaluarea
mpart fie de munc
performanelor independent.
Asigurarea
reteniei i a
transferului

Dau tema pentru acas( ex.


1 si 3, pag. 30) i o explic.
Fac aprecieri, evideniez i
notez elevii buni i foarte
buni.

Elevii scriu pe tabl


cuvinte derivate pentru a
forma familiile lexicale ale
cuvintelor date.
Elevii formeaz grupele i
lucreaz exerciiul de pe
fi.
efii de grupe prezint
rezolvarea exerciiilor.

exerciiul

Elevii rezolva individual


exerciiul din fi.

munca
independent

Elevii i noteaz tema i


ascult explicaiile.

conversaia

S-ar putea să vă placă și