Sunteți pe pagina 1din 4

PROIECT DIDACTIC

DATA: 17.10.2014
CLASA: a V-a;
DISCIPLINA: Matematic;
TIPUL LECIEI: Mixt;
SUBIECTUL LECTIEI: Impartirea cu rest 0 a numerelor naturale cand impartitorul are mai mult de o cifra;
OBIECTIVUL FUNDAMENTAL: Reactualizarea cunotinelor anterioare i transmiterea de noi informaii;
Competente generale:
1. Identificarea unor date i relaii matematice i corelarea lor n funcie de contextul n care au fost
definite
2. Prelucrarea datelor de tip cantitativ, calitativ, structural, contextual cuprinse n enunuri
matematice
3. Utilizarea algoritmilor i a conceptelor matematice pentru caracterizarea local sau global a unei
situaii concrete
4. Exprimarea caracteristicilor matematice cantitative sau calitative ale unei situaii concrete i a
algoritmilor de prelucrare a acestora
5. Analiza i interpretarea caracteristicilor matematice ale unei situaii-problem
6. Modelarea matematic a unor contexte problematice variate, prin integrarea cunotinelor din
diferite domenii
Competente specifice:
C1: Identificarea caracteristicilor numerelor naturale i a formei de scriere a unui numr
natural n contexte variate.
C2: Rezolvarea exerciiilor de impartire cu rest 0 a numerelor naturale.
C3: Enuntarea i aplicarea proprietilor impartirii numerelor naturale.

METODE I PROCEDEE DIDACTICE: Conversaia euristic, explicaia, exerciiul, lucrul cu manualul.


MIJLOACE DE NVMNT: Manualul, creta colorat, culegere.

DESFURAREA LECIEI
ETAPELE
LECIEI
Moment
organizatoric
Captarea ateniei i
verificarea temei

CONINUT I SARCINI DE NVARE


ACTIVITATEA PROFESORULUI

ACTIVITATEA ELEVULUI

Se asigur condiiile optime pentru


desfurare a leciei: se noteaz absenii, se
verific dac exist cret i burete la tabl i
dac toi elevii au pe banc cele necesare.
Se verific tema frontal, iar n cazul n care nu
s-au putut rezolva exerciiile acas, se rezolv
la tabl.
Ce ai avut de pregtit pentru astzi?

Se pregtesc cu cele mecesare pentru lecie. Se


asigur ordinea i disciplina.

Care este regula pentru ordinea efectuarii


operatiilor ?
Reactualizarea
cunotinelor
anterioare

Precizarea temei i
a obiectivelor
operaionale

STRATEGII DIDACTCE

Se propun exercitii din culegere i se rezolv


la tabl o parte din exerciii n vederea
consolidrii
i
evalurii
cunotinelor
acumulate.

Astzi la ora de matematic ne propunem s


nvm o nou operaie cu numerele naturale
i anume: impartirea cu restul 0 cand
impartitorul are mai mult de o cifra. La
sfritul orei vreau s enunai regula de
impartire a numerelor naturale.

Elevii citesc tema cu atenie, corecteaz unde au


greit sau completeaz.
ordinea efectuarii operatiilor
Prima data se efectueaza operatiile de ordinul al
3lea, adica puterile, apoi cele de ordinul 2, adica
impartirea si inmultirea si ultimele adunarile si
scaderile
Elevii rezolv n bnci exerciiile propuse.Aceasta
va conine exerciii cu nivel gradat de dificultate, de
la simplu la complex.
La tabl se vor rezolva exerciiile, pe rand, elevii
fiind alesi aleatoriu. Apreciere i notare a elevilor
care au lucrat la tabl.

Elevii ascult
obiectivele.

cu

atenie

contientizeaz

METODE

MIJLOACE

Conversaia.
Explicaia.

Caietul de teme

Conversaia
euristic.
Explicaia.
Exerciiul.

Conversaia.
Explicaia.

Caietul de clas.
Fie de lucru

Comunicarea i
nsuirea noilor
cunotine

Aprecierea
activitii elevilor
Precizarea i
explicarea temei

Impartirea cu rest 0 a numerelor naturale cand


impartitorul are mai mult de o cifra
1) Impartirea cu rest 0 se numeste impartire
exacta

125:25=5
125- deimpartit
25- impartitor
5- cat

a:b=c daca cb=a

a=bc
b=a:c

Ce se observ?
Deimpartitorul este catul inmultit cu
impartitorul si impartitorul este deimpartitul
impartit la cat.
Observatie: Proba impartirii se face prin
inmultire sau prin impartire.

125=255
25=125:5
Se vor propune pentru rezolvare exerciiile:
1)efectuati impartirile si faceti proba:
a)12773:53=241
b)10902:69=158
2)Efectuati:
a)522930:245=2134
b)180402:562=321
c)568084:241=2324
d)2282888:437=5224
e)3056816:557=
f)2719762:479 =
pag49 ex 4,5
Elevii vor asculta cu atenie.

Se reamintesc cele dou reguli de verificare a


impartirii.
Voi aprecia cu laude elevii care s-au descurcat
bine in ora. aprecieri verbale: Bravo! Foarte
bine1
Anun tema pentru acas.
Tem: culegere pag 49ex 5,6;
pag 50 ex 9,10.

Conversaia
euristic.
Explicaia.
Exerciiul.

Conversaia.
Conversaia.

Elevii noteaz tema.

Caietul de clas.

Conversaia.