Sunteți pe pagina 1din 4

Prim-minitri ai RD, RSSA i RSS Moldoveneti (19171991)

Preedini ai Consiliului Director din RD Moldoveneasc


Nume

Pn la

De la

Pantelimon 21
Erhan

decembrie 1917 februarie 1918

Daniel
Ciugureanu

Petru
Cazacu

6 februarie

9 aprilie 1918

12

9 aprilie

decembrie 1918

Preedini ai Sovietului Comisarilor Poporului din RSSA


Moldoveneasc
Nume

De la

Pn la

Aleksei Stroev

23 aprilie 1925 1926

Grigore Borisov

mai 1926

1928

Serghei Dimitriu

1928

aprilie 1932

Grigore Borisov

7 aprilie 1932

22 mai 1937

Fedor Brovko

1938

1940

Tihon Konstantinov 2 august 1940 17 aprilie 1945

Preedini ai Sovietului Comisarilor Poporului din RSS


Moldoveneasc
Nume

Pn la

De la

Nicolae Coval 19 aprilie 1945 5 ianuarie 1946

Preedini ai Sovietului de Minitri din RSS Moldoveneasc


Nume

Gherasim Rudi

Pn la

De la

5 ianuarie 1946

23 ianuarie 1958

Alexandru Diordi 23 ianuarie 1958

15 aprilie 1970

Petru Pascari

24 aprilie 1970

1 septembrie 1976

Semion Grossu

1 septembrie 1976 31 decembrie 1980

Ion Ustian

31 decembrie 1980 24 decembrie 1985

Ivan Clin

24 decembrie 1985 10 ianuarie 1990

Petru Pascari

10 ianuarie

24 mai 1990

Prim-minitri ai RSS Moldoveneasc (pn la declararea


independenei
Nume

Mircea Druc

De la

Pn la

25 mai 1990 28 mai 1991

Valeriu Muravschi 28 mai

27 august 1991

Prim-minitri ai Republicii Moldova


Prenume Nume

Perioada de
activitate

Partid politic

Observaii

Prim-minitrii Republicii Moldova

Valeriu

27 august 1991 1 Frontul Popular din

Muravschi

iulie 1992

Moldova

Andrei

1 iulie 1992 24

Partidul Democrat

Sangheli

ianuarie 1997

Agrar din Moldova

Ion Ciubuc

24 ianuarie 1997
12 martie 1999

Aliana pentru
Democraie i
Reforme

Serafim

5 februarie 19

Aliana Moldova

Urechean

februarie 1999

Noastr

Ion Sturza

Dumitru
Braghi

19 februarie 21
decembrie 1999

21 decembrie
1999 19 aprilie
2001

Vasile

19 aprilie 2001

Tarlev

31 martie 2008

Aliana pentru
Democraie i
Reforme

Partidul Democraiei
Sociale

Partidul Comunitilor
din Republica
Moldova

Interimar

Interimar pn la 13
martie 1999

Zinaida

31 martie 2008

Greceani

14 septembrie 2009

Vitalie Prlog

Vlad Filat

Iurie Leanc

14 septembrie 25
septembrie 2009

Partidul Comunitilor
din Republica
Moldova

Partidul Comunitilor
din Republica
Moldova

25 septembrie

Partidul Liberal

2009 8 martie

Democrat din

2013

Moldova

25 aprilie 2013
prezent

Interimar

n exerciiu pn la 25
aprilie 2013

Partidul Liberal

Interimar n perioada

Democrat din

25 aprilie 2013 - 30 mai

Moldova

2013