Sunteți pe pagina 1din 5

.

Proiect didactic
I Algoritm introductiv
Data:11.05.2007
Obiectul:Geografia Romaniei
Subiectul:Turismul in Romania
Clasa: a VIII a
Scoala:Ipatele, jud. Iasi
Prof:Ciprian Ifteme
Motivatia:Aceasta lectie este importanta deoarece asigura baza intelegerii notiunii d e
sector tertiar si totodata turismul este o componenta a spatiului in care traim.
Obiective operationale:
A. Cognitive
O1 sa identifice caracteristicile acestui fenomen uman complex
O2 sa stabileasca unele trasaturi esentiale ale fenomenului in cauza
O3 sa defineasca notiunile de cadru natural, cadru antropic, flux turistic, polarizare.
B.Metodologice
O4 sa localizeze pe harta regiuni si obiective turistice
O5 sa analizeze componentele sistemului turistic
O6 sa ordoneze grafic cunostintele anterioare si informatiile noi dintr-un text
O7 sa argumenteze ca turismul trebuie sa fie o prioritate pentru Romania
C.Atitudinale
O8 sa formuleze intrebari si raspunsuri impreuna cu colegii
O9 sa evalueze corect raspunsurile colegilor
O10 sa ofere feed-back colegilor.
Conditii prealabile:Elevii stiu sa analizeze componentele esentiale ale unui fenomen
geographic si relatiile acestuia cu spatiul geographic
Resurse materiale:manualul, fotografii, film pe support CD, Harta fizica a Romaniei.
Resurse procedurale:schema logica in tabele; scheme logice piramidale si
arborescente; interogarea multiprocesuala; analiza si interpretarea imaginilor;
Rezumati-Lucrati in perechi-Comunicati; argumente pro-argumente
contra;hexagonul.

II Structura organizatorica si metodica


Secventele
instruirii

Obiective
operationale

1.Organizarea
clasei
2.Cadrul de
gandire si invatare
2 min. .

Evalu
are

Pregatirea materialelor didactice, prezentarea


structurii orei si a modului de lucru.

O1
A.Evocarea
18 min.

Strategii didactice

O2
O4
O5
O8
O9

Profesorul va actualiza cu elevii, care sunt


grupati cate doi, lectia anterioara Repartitia
geografica a industriei.Pentru aceasta se va
folosi o strategie bazata pe studiul individual
si pe scriere Schama logica in
tabel.Tabelul va cuprinde un cap in care se
specifica parametrii sau caracteristicile care
vor fi prezentate, iar pe verticala se inscriu
obiectele ale caror caracteristici sunt redate.
Reg
ind.

Mat.p
rime

Centre
de extr.

Centre
de
prelucr
are

Utiliz
are

Activitate individuala:Dupa organizarea


informatiilor in schema in tabel, elevii vor
trebui sa spatializeze informatia redata pe o
cartoschema.Astfel, pe o harta muta, ei vor
descoperi si corela regiunea numerotata cu
cea redata in tabel.
Evaluare:Prof. foloseste tehnica interogarii
multiprocesuale care implica formularea unor
intrebari variate prin care se determina diverse
procese de gandire si experiente de
invatare.Prof. utilizeaza intrebarile
applicative (elevii rezolva situatii-problema
prin aplicarea noilor cunostinte) si sintetice(ce
presupun rezolvarea problemelor in mod
creativ, propunand solutii si scenarii
alternative).
Credeti ca procesul de industrializare a
Romaniei demarat dupa 1945 a fost un fapt
pozitiv?
Credeti ca deciziile luate in ceea ce priveste
amplasarea unor unitati industriale pe
teritoriul Romaniei au fost corecte din punct
de vedere economic?(ex. Utilaj greu la Iasi,
rulmenti la Barlad sau siderurgie la Calarasi?
Care au fost totusi cauzele amplasarii

Evalua
rea
indivi
duala
si de
grup

B.Realizarea
sensului
20 min.
O3

acestor unitati in aceste locatii?


Credeti ca strategia economica pe care o are
Romania in acest moment , dupa aderarea la
UE, ii asigura o dezvoltare durabila in
perspectiva?
Ce sector de activitate credeti ca ar trebui
dezvoltat in vederea apropierii de media UE?
(PRIMAR, SECUNDAR sau TERTIAR? De
ce?
Profesorul comunica titlul lectiei noi si
motivatia pentru invatare.Timp de 3 min se
vizualizeaza o succesiune de imagini avand ca
tema peisajele naturale si antropice din
Romania.
Activitate individuala:Elevii vor analiza si
interpreta imaginile pentru a intelege un
fenomen geografic complex turismul ca
forma de organizare a spatiului.
Activitate in grup:Elevii vor descoperi printro strategie semidirijata componentele acestui
fenomen.
Evaluare:Printr-o schema logica piramidala
se va rezuma ceea ce au gasit elevii.

Evalua
rea
indivi
duala
si
frontal

O5
Autoe
valuar
ea

O8
O9
O10

Se trece la secventa urmatoare a lectiei. Prin


tehnica Rezumati-Lucrati in echipeComunicati elevii vor descoperi obiectivele

naturale si antropice in 5 min.


Activitate individuala
Activitate in perechi:Cititi colegului
rezumatul pe care l-ati scris,discutati
asemanarile si deosebirile dintre rezumatele
voastre, elaborati un rezumat comun cu care
sunteti amandoi de acord.
Activitate frontala:Pentru evaluarea
rezumatelor scrise de elevi,profesorul cere ca
doua sau trei perechi sa prezinte ce au scris.Se
discuta continuturile rezumatelor.
Activitate individuala:Timp de 3 min elevii
vor citi din manual textul Zonele de atractie
turistica din Romania
Activitate in perechi:Elevii discuta intre ei
care sunt principalele regiuni turistice si
valoarea lor turistica(nationala sau
internationala).
Activitate frontala:Profesorul fixeaza cu
ajutorul hartii fizica a Romaniei zonele
turistice.
Pentru faza de reflectie profesorul va folosi
tehnica argumente pro-argumente contra
pentru a evalua gradul de intelegere a lectiei
noi de catre elevi.Se pleaca de la
afirmatia:Dezvoltarea turismului trebuie sa
fie o prioritate pentru Romania.
Argumente pro
Argumente contra

C.Reflectia si
extensia
10 min.

O4
O5

Evalua
rea
frontal
a si
indivi
duala

Pentru consolidarea notiunilor invatate de


catre elevi profesorul va folosi tehnica
hexagonului pentru sistematizarea
cunostintelor studiate.

O6
O7
Autoe
valuar
ea
1.Cum se desfasoara activitatea de turism?
2.Cand are loc deplasarea fluxurilor de turisti?
3.Unde se deplaseaza turistii?
4.Care sunt factorii favorizanti fenomenului

de turism?
5.De ce se practica turismul?
6.Ce genereaza turismul?

S-ar putea să vă placă și