Sunteți pe pagina 1din 14

SCOALA GIMNAZIALA COMUNA BRAZI

Motto: ,,Poate c toat inelepciunea vieii st


in contiina c pe unde ai trecut
s fie ceva mai bine ca inainte
(Nicolae Iorga)

CLASA a V a
Unitate de nvtare: CIVILIZATII ALE ANTICHITATII ORIENTUL

ANTIC

Studiu de caz: Mostenirea culturala a Orientului Antic

Profesor Petre Laura

PROIECT DIDACTIC
PROPUNATOR: Prof. Petre Laura-Rodica
CLASA: a V-a
OBIECTUL: ISTORIE
UNITATE DE INVATARE: CIVILIZATII ALE ANTICHITTII ORIENTUL ANTIC
DETALIERI DE CONTINUT: Mostenirea culturala a Orientului Antic
TIPUL LECTIEI: MIXT
TIMP: 1 ORA
SPATIUL DE INSTRUIRE: SALA DE CLAS
SCOPUL:

INFORMATIV: - sa dobandeasca cunostinte despre mostenirea culturala pe care ne-au lasat-o popoarele
Orientului Antic.
FORMATIV: - dezvoltarea creativitatii elevilor folosind diferite strategii si metode didactice
NIVELUL INITIAL AL CLASEI: - clasa se prezinta la nivelul programei; majoritatea elevilor
participa activ la dezbateri.

MIJLOACE:
-VALENTIN BALUTOIU, CONSTANTIN VLAD, Istorie. Manual pentru clasa a V-a , Ed. ALL, Bucuresti, 2001.
-MIHAI MANEA, ADRIAN PASCU, Atlas scolar de istorie universala., Grupul editorial Corint., Bucuresti, 2003.
-ATLAS ISTORIC ILUSTRAT AL LUMII, Ed. Litera, 2009, versiunea in limba romana.
-CALCULATORUL.
MAPA DE LUCRU:
-C.D. cu schema modulara a temei
-Fise de lucru
-Calculator si video-proiector
- foi flip-chart
-Chestionar de autoevaluare
-fotografii cu palate si temple din Antichitate
-cartonase de recompense

MATERIAL BIBLIOGRAFIC:
HORIA C. MATEI, Enciclopedia antichitatii, Editura Meronia, Bucuresti, 1995.
WILL si ARIEL DURANT, Civilizatii istorisite, vol. 2 6, Ed. Prietenii Cartii, Bucuresti, 2001.
GAFAR TATIANA, Metodica predarii istoriei, E.D.P., Bucuresti, 1996.
JOITA ELENA, Didactica aplicata, Ed.Silver, Craiova, 1994.
S.N.E.E., Ghid de evaluare pentru istorie, Editura Pro Gnosis, Bucuresti, 2001.
C.N.C. , Ghid metodologic de aplicare a programelor scolare pentru disciplina istorie, clasele IV VIII.
Internet: www.edu.ro; www.didactic.ro; www.wikipedia.

STRATEGIA DIDACTICA:

Inductiva
Deductiva
Cognitiva
Semidirijata

METODE:

Conversatia euristica.
Explicatia.
Invatarea prin descoperire, dirijata cu ajutorul fiselor de lucru si a prezentarii PPT.
Metoda ciorchinelui.
Metoda cadranelor.
Turul galeriei.
Jocul de rol.

I. COMPETENTE GENERALE
1. Utilizarea eficient a comunicrii i a limbajului de specialitate.

4. Folosirea resurselor care susin nvarea permanent.


II. COMPETENE SPECIFICE
3.2. Stabilirea, pe baza surselor istorice, a elementelor evoluiei grupurilor umane i civilizaiei
omeneti.
3.5. Stabilirea unor asemanari si deosebiri intre civilizatiile Antichitatii, pe baza surselor istorice.
4.1. Elaborarea de instrumente grafice folosind informaii referitoare la timp si spaiu.
III. COMPETENTE OPERAIONALE:
La sfritul activitii elevii ar trebui sa dobndeasc urmtoarele competene:
C1 de ncadrare n timp i spaiu a evenimentelor
C2 de identificare a principalelor tipuri de scriere
C3 de enumerare a principalelor texte literare
C4 de selecie a principalelor descoperiri din domeniile art i tiin
IV. VALORI I ATITUDINI
Acceptarea reprezentrilor multiple asupra istoriei, culturii, vieii sociale
Asumarea diversitii etnice, sociale, religioase si culturale
V. EVALUARE
1. CONTINUA prin intrebari frontale si analiza raspunsurilor la fisele de munca
independenta.
2. FINALA prin teste de evaluare.
VI. MAPA DE LUCRU:
FISA DE EVALUARE Aritmogrif.
FISA DE LUCRU nr. 1 Stiinta.
FISA DE LUCRU nr. 2 Arta.
FISA DE LUCRU nr. 3 Literatura
FISA DE LUCRU nr. 4 Scrierea.
FISE CU FOTOGRAFII ALE UNOR PALATE SI TEMPLE ANTICE
CHESTIONAR DE AUTOEVALUARE.

VI. SCENARIUL DIDACTIC


CONTINUTUL INFORMATIONAL-FORMATIV
NR.
CRT.
I.

II.

SECVENTELE
INSTRUIRII

TIMP
ALOC
AT
1 min.

ASIGURAREA
CONDITIILOR DE
DESFASURARE A
ACTIVITATII.
VERIFICAREA SI
REACTUALIZAREA
CUNOSTINTELOR.

10 min.

III.

CAPTAREA ATENTIEI.
ANUNTAREA
CONTINUTULUI SI A
OBIECTIVELOR.

5 min.

ACTIVITATEA PROFESORULUI
1.

ACTIVITATEA ELEVILOR

Pregtirea climatului socio-afectiv necesar


actului nvrii. Notarea absenelor.
Verificarea materialului didactic necesar.
2. Organizarea colectivului de elevi in patru
grupe. Distribuirea fielor de lucru.
Verifica si reactualizeaza cunostintele din
lectiile anterioare: ORIENTUL ANTIC
METODE:
lucru cu harta
1. Cere elevilor sa identifice zonele de formare
ale popoarelor Orientului Antic, s le identifice
corect pe harta de la tabl si s defineasc
termenul de oras-stat.
aritmogrif
2. Cere elevilor s completeze rebusul cu
informatii din lectiile precedente.
3. Ofera elevilor care au dat raspunsuri corecte
diferite cartonase imprimate cu obiecte de arta
din Orientul Antic, pentru aprecierea acestora,
anuntandu-i ca vor fi transformate in puncte de
notare si ca fiecare cartonas simbolizeaz ceva
legat de continutul lectiei de astazi.

1.

Se incadreaza in atmosfera de lucru.


Se pregatesc pentru desfasurarea
lectiei.

1.

Plaseaza corect, in spatiul geografic


popoarele Orientului Antic.

Realizeaza trecerea la tema noua:


1. Cere elevilor sa identifice pe verticalul
rebusului cuvantul cultura.
2. Prezinta cu ajutorul calculatorului si a videoproiectorului titlul temei noi: MOSTENIREA
CULTURALA A ORIENTULUI ANTIC.
3. Comunica elevilor principalele obiective ale
lectiei sub forma succesiva si cu ajutorul
calculatorului.

1.

Definesc termenul de oras stat si prezinta


principalele orase-stat aparute in Orientul
Antic.
2. Completeaza rebusul in timpul alocat
dupa care il vom verifica cu totii.
3. Elevii care au raspuns corect vor primi
cartonase de recompensare.

STRATEGIA DIDACTICA
Metode/mijloace/evaluare
Conversatia

Lucrul cu izvoare istorice


Harta Orientului Antic
Expunerea
Explicaia
Manuale
Atlas istoric

Harta
Activitate individuala
Aritmogrif
Fise de lucru
Recompense-cartonase

2.
3.

Pe verticalul rebusului completat corect


elevii vor identifica cuvantul cultura.
Privesc cu atentie secventele prezentate
de catre profesor cu ajutorul
calculatorului si video-proiectorului.
Recepteaza, devin interesati de tema
noua. Noteaza in caiete titlul lectiei:
MOSTENIREA CULTURALA A
ORIENTULUI ANTIC

Descoperirea
Prezentare PPT
Expunerea
Explicaia
Manuale
Calculator
Videoproiector
Activitate individuala

METODE:
explicatia
1. Explic elevilor c n Orientul Antic popoarele
au lasat o mostenire vasta urmasilor in foarte
multe domenii de activitate precum: arta,
stiinta, literatura, scriere.
2. Prezinta
elevilor
definitia
termenilor:
cultura,
scriere
cuneiforma,
hieroglifica,
papirus,
ziggurat,
piramida, le noteaz la tabl si cere elevilor
sa le scrie in caiete;

nvtarea prin descoperire


folosind prezentarea PPT.
3. Sunt prezentate elementele principale ale
culturii antice din domenii ca: literatura,
arhitectura, sculptura, pictura, scriere, stiinta.
- Sunt expuse principalele monumente de arta,
opere literare, inventii si popoarele care s-au
preocupat de aceste domenii.
stimularea creativitatii folosind
metoda ciorchinelui
4. Imparte fisele de lucru celor 4 grupe dupa cum
urmeaza:
- grupa 1 Stiinta
- grupa 2 Arta
-grupa 3 Literatura
-grupa 4 Scrierea
Profesorul le cere elevilor sa realizeze sarcinile de
lucru precizate pe fise.
Stimularea creativitatii prin metoda
turul galeriei
5. Foile de flip-chart vor fi expuse pe peretii
clasei care devine o adevarata galerie de arta.
- se cere elevilor sa faca un tur al galeriei, sa
aprecieze si sa puna intrebari.
nvtarea prin descoperire folosind
metoda cadranelor
6. Profesorul imparte tabla in 4 cadrane, in fiecare
trecand cate un domeniu: Stiinta, Arta,
Literatura, Scrierea.
- grupele isi va desemna un reprezentatn care va
iesi la tabla si va completa cadranul cu informatii
identificate despre domeniul respectiv.
CE
NE
SUGEREAZA

IV.

PREZENTAREA
NOULUI CONTINUT SI
CONDUCEREA
INVATARII.

5 min.

15 min.

5 min.

1.
2.

Recepteaza, devin interesati


Noteaza in caiete definitiile

3.

Privesc
cu
atentie
prezentarea
Mostenirea culturala a Orientului
Antic, identific principalele domenii
ale culturii.

- examineaza principalele monumente de


arta din Orient coreland opera de arta cu
poporul ce a realizat-o.
- Noteaza in caiete informatiile noi.
4. Elevii, impartiti in 4 grupe a cate 4 elevi
fiecare grupa, primesc fisele de lucru:
- grupa 1 va fi grupa Stiintei
- grupa 2 va fi grupa Artei
- grupa 3 va fi grupa Literaturii
- grupa 4 va fi grupa Scrierii.
Fiecare grupa va analiza fisa de lucru si va
realiza pe o foaie de flip-chart un ciorchine
simplu care sa reliefeze conexiunile dintre
elemente.
- dupa realizarea ciorchinelui fiecarei grupe,
foile flip-chart vor fi expuse pe peretii
clasei, la final, ciorchinele individual se va
transforma intr-unul complex, de grup.
5. Fiecare elev va trece prin fata micutei
galerii improvizate facand aprecieri sau
punand intrebari la care vor raspunde
membrii grupei respective.
6. Grupele de elevi isi vor desemna cate un
reprezentat care trebuie sa completeze
cadranul de la tabla destinat domeniului lor.
Toti elevii isi noteaza in caiete cele 4
cadrane si informatiile scrise de fiecare
grupa.
7. Elevii analizeaza imaginile si identifica
oral asemanari si deosebiri intre palate:
- Zigguratele au forme spiralate, fiind palate

Lucrul cu izvoare istorice


Expunerea
Explicaia
Manual
Calculator
Videoproiector
Prezentare PPT
Fise de lucru
Imagini
Activitate frontala individuala
Activitate de grup

Descoperirea
Studiul pe text
Conversaia euristic
Harta
Fise de lucru
Activitate de grup
Metoda ciorchinelui

Turul galeriei
Studiul pe text
Expunerea
Explicaia
Metoda cadranelor
Imagini
Fise de lucru
Calculator
Videoproiector
Activitate frontala individuala
Activitate de grup

Expunerea
Explicaia
Activitate frontala individuala

2 min.

V.

OBTINEREA
PERFORMANTEI.
FIXAREA SI
EVALUARE
CUNOSTINTELOR.
ASIGURAREA FEEDBACK-ULUI.

VI.

TEMA PENTRU
ACASA.

5 min.

IMAGINEA.?
7. Cere elevilor sa analizeze imaginea unui
ziggurat, a unei piramide, a unei pagode si a
unui palat indian sculptat in piatra. Pe baza
imaginilor elevii identifica asemanari si
deosebiri intre cele 4 tipuri de palate.
Lucrul cu harta
8. Profesorul le cere elevilor sa arate la harta cele 4
state: Mesopotamia, Egipt, China si India.

pe 7 etaje. Sunt specifice mesopotamienilor.


- Piramidele sunt constructii din piatra si
reprezentau morminte ale faraonilor. Sunt
specifice egiptenilor.
- Pagodele sunt palate etajate cu streasinile
curbate in sus. Sunt specifice chinezilor.
- templele indiene erau sculptate in stanci si
bogat impodobite atat in exterior cat si in
interior.
8. Elevii arata la harta cele 4 state:
Mesopotamia, Egipt, China si India.

-Feed-back-ul va fi realizat prin intermediul


metodei Jocul de rol.

-Elevii vor juca rolul mesopotamianului, al


egipteanului, al feniciaului, al chinezului
prezentand pe scurt principalele creatii si
inventii ale fiecarui popor antic interpretat.

2 min.
Comunica elevilor tema pentru acasa.
Inmaneaza fiecarui elev un chestionar de
autoevaluare care va fi analizat la inceputul orei
urmatoare.

Elevii vor avea de pregatit pentru ora


urmatoare lectia: Mostenirea culturala a
Orientului Antic, de construit enunturi
logice din punct de vedere istoric cu noile
cuvinte cheie si de completat chestionarele
de autoevaluare.

Fise de lucru
Descoperirea
Harta istorica

Joc de rol
Activitate individuala

Activitate individuala
Chestionare de autoevaluare

NUMELE SI PRENUMELE_____________________________
CLASA a V-a
DATA:
TEMA: Mostenirea culturala a Orientului Antic

CHESTIONAR DE AUTOEVALUARE
1. Existena greelilor n formularea rspunsurilor a aprut
din:
a) netiin
b) neglijen
c) grab
2. Pe viitor a putea mbunti viteza i randamentul
rspunsurilor dac:

3. Rspunsurile corecte i activitatea (personal) din timpul


orei, consider c pot fi evaluate cu calificativul sau nota:
Foarte Bine
Bine
Satisfctor
Insufcient
9-10
7-8
5-6
sub 5

FISA CU PENALITTI pentru rspunsurile date gresit

HARTA EGIPTULUI ANTIC

PAGODE- CHINA

INDIA

PIRAMIDA-EGIPT

ZIGGURATUL DIN UR MESOPOTAMIA

REBUS ISTORIC
A
F
E
M

E
1.
2.
3.
4.
5.
6.
7.

P
I

A
P
S
O
T

C
U
L
T
U
R
A
B

I
R
E

E
U
S

N
K
T

M
A
M

E
S
I

R
A

I
I

Popor din Orientul Antic, buni navigatori.


Primul oras-stat aparut in Sumer.
Tara antica a evreilor.
Stat format pe valea fluviului Nil.
Unde au aparut primele orase-stat.
Forma de stat alcatuita dintr-un centru urban fortificat si teritoriul din jurul sau.
Popor situat intre fluviile Tigru si Eufrat.

S-ar putea să vă placă și