Sunteți pe pagina 1din 6

Nivel:II grupa mare

Propunator:Stancu N.Gina -Claudia

PROIECT DE ACTIVITATE

Tema anuala:Ce si cum vreau sa fiu?


Tema saptamanii:Vreau sa fiu de folos
Tema zilei:Cofetarii priceputi
Mesajul zilei:Munca e bijuterie ,cand lucrezi cu veselie
Tipul activitatii: Consolidarea cunostintelor,priceperilor si deprinderilor
Forma de realizare: Activitate integrata ADP+ALA+ADE(DS-activitate
matematica+DLC)+ALA2
Mijloc de realizare:jocuri si activitati didactice alese/joc didactic/joc sportive,concurs
Scopul activitatii:
consolidarea numaratului in limitele 1-10;
consolidarea exprimarii verbale din punct de vedere fonetic si lexical.
Obiective operationale:
I.Activitati pe domenii experiential(DS+DLC)
sa formeze multimi de obiecte in limitele 1-10;
sa numere constient in limitele 1-10;
sa raporteze numarul la cantitate si invers,asociind cifra corespunzatoare;
sa recunoasca vecinii numerelor;
sa rezolve exercitii de adunare si scadere cu 1-2unitati in limitele 1-10.
sa formulize exercitii dupa imaginile date;
sa analizeze propozitia din punct de vedere fonetic si lexical;
sa reprezinte grafic propozitia si cuvintele.
II.Activitati liber alese(ALA ! si ALA2):
1.Activitati pe centre de interes:
Constructii:Prajituri de diferite forme,culori si marimi
sa realizeze prajituri de diferite forme ,culori si marimi prin imbinarea
pieselor existente.
Joc de masa:Ordoneaza correct ustensilele
sa grupeze jetoanele cu ustensilele de acelasi fel;
sa aseze jetoanele in ordine descrescatoare pe o piramida.
Biblioteca:Retete cu prajituri
sa decupeze imagini cu ingradientele folosite la prajituri.sa le lipeasca pe
coli albe realizand astfelretetede prajituri;
sa scrie numarul de ingredient in coltul din dreapta jod;
sa lucreze in echipa(cate 4 echipe)

sa verbalizeze actiunile
sa denumeasca retetele de prajituri,denumiri care vor fi scrise pe foaie
de educatoare.
2.Jocuri recreative:
Joc sportiv:Stafeta cofetarilor priceputi
sa fie apt sa utilizeze deprinderile insusite in diferite contexte ;
sa aplice regulile jocului;
Concursul de ghicitori:Intrebari glumete pentru minti istete
sa raspunda correct la ghocitori;
Strategii didactice:
Metode si
procedee:expunerea,explicatia,demonstratia,conversatia,exercitiul,proble
mmatizarea,lucrul pe grupe,,jocul,Tehnica blazonului,Turul
galeriei,Veniti,povestiti,aplaudati!,Amesteca,ingheata,formeaza
perechi!
Material didactic:PanoulAstazi suntprezent,calendarul naturii,truse de
constructii,jetoane si imagini cu ustensilele si ingradientele
cofetarului,fise de lucru,carioca,creioane colorate,table magnetic,cifre si
simboluri matematice ,imagini care reprezinta diferite actiuni din
activitatea cofetarului ,lipici,coli de hartie.
Forma de organizare :frontal,pe grupe,individual.
Sarcina didactica:Identifica ustensilele si ingredientele folosite de cofetar in
activitatea sa prin rezolvarea sarcinilor din cadrul activitatii de matematica si
educarea limbajului.
Regula jocului:Copilul atins de educatoare la termunarea versurilor Munca e
bijuterie cand lucrezi cu veselie/Inca un pas am de facut si-s cofetar priceput,va
rezolva una din sarcinile cerute de Bondarel si drept recompensa primeste sortul
Master cofetar.
Elemente de joc:surpriza ,ghicirea,manuirea materialelor,aplauze,Bondarel
Zambarici sau Suparici,sortul Master cofetar
Resurse :
umane:educatoarea si grupa d copii;
temporal:o zi.

Scenariul zilei

Intalnirea de dimineata :
Activitatea debuteaza cu inlanirea de grup intre copii si educatoare,prin intermediul
salutului
I.Salutul-se realizeaza utilizand strategia de invatare pri cooperare:Cerc interior-cerc
exterior combinata cu metoda:Amsteca,ingheata,formeaza perechi.Comanda se
va repeat dandu-le posibilitatea salutarii cu mai multi colegi.Educatoarea patrunde in
mijlocul copiilor si ii salute pe copii:Buna dimineata,cofetari priceputi!
Prezenta-se verifica la panoul cu prezenta daca toate fotagrafiile copiilor prezenti sunt
intoarse.Dupa ce s-a verificat prezenta copiilor,se stabilesc responsabili centrelor de
interes.
Calendarul naturii -copilul responsabil actualizeaza datele din calendarul naturii.
II.Impartasirea cu ceilalti?Activitate de grap:
Ce prajitura iti place cel mai mult?-copii isi aleg prajiturile dupa gustul fiecaruia
III.Noutatea zilei:Se va realize printr-un mesaj trimis de Bondarel.
Dimineata cand am venit la gardinita am gasit in fata usii de la bucatarie un cos si
o scrisoare semnata de Bondarel.
Am adus cosul si scrisoarea la voi pentru a o citi.Educatoarea da citire mesajului
trimis de acesta:

Dragi copii,
Eu sunt Bondarel si imi doresc sa particip la concursul Master cofetar,dar
pentru aceasta am nevoie de ajutorul vostru.Vreau sa fiu pregatit pentru acest concurs
si sa prezint cat mai multe retete de prajituri,dar nu stiu sa numar ingredientele,nu
stiu sa socotesc,nu stiu sa ma exprim corect gramatical,nu stiu sa scriu.Sper ca toate
aceste lucruri sa invat de la voi.
Imi doresc din tot sufletul sa castig!Daca voi reusi,imi voi deschide o cofetarie
unde o sa va astept in fiecare zi pentru a va servi prajituri delicioase.Sunt sigur ca o
sa ma ajutati.
Doamana educatoare va va explica regulile jocului,sa fiti atenti si sa o
ascultati!
Cu mult drag,
Bondarel

Mesajul zilei:Munca e bijuterie,


Cand lucrezi cu veselie
Rutina:Impreuna noi lucram/Munca o valorizam-deprinderea de a lucra in echipa
Tranzitii:Luati seama bine,Ce miros au meseriile-cantec
Tic-tac,tic-tac/Bate cesul ne-ncetat/Tic-tac,tic-tac,/De lucru noi ne-am apucat.
Prin tranzitia : Ce miros au meseriile se face trecerea la activitatile pe centre
de interes ,se prezinta sarcinile la fiecare centru,iar copiii le vor rezolva.Prin metoda
Veniti,povestiti,aplaudati!se face apreciarea lucrarilor din cadrul activitatilor de la
centrele de interes.
Trecerea de la ALA la ADE se realizeaza prin tranzitiaTic-tac,tic-tacLa
activitatile pe domenii experientiale(DS<DLC)copiii vor juca jocul didacticCofetarii
priceputi,in cadrul caruia ei trebuie sa formeze multimi in limitele 1-10,sa rezolve
exercitiile de adunare si scadere cu 1-2 unitati,sa numere constient in limitele 1-10,sa
recunoasca vecinii,sa formuleze propozitii,sa reprezinte grafic propozitiile si cuvintele
acestora,pentru a putea sa il ajute pe Bondarelsa participle la concursul Master
cofetar.Prin metoda Turul galeriei,se face aprecierea activitatilor de al ADE.
Prin tranzitia Luati seama binese face trecerea la ALA2,unde copiii se vor
juca un joc sportiv,Stafeta cofetarului,si vor participa la concursul de
ghicitoriIntrebari glumete pentru minti istete.
La sfarsirul zilei se fac aprecieri generale asupra desfasurarii
activitatii,concluzionand faptul ca sunt cu adevarat priceputi si cu siguranta
Bondarelva castiga concursul.

Scenariul didactic
Evenimentul
didactic

Continutul stiintific

Moment
organizatoric

Se pregateste sala de grupa si materialul


necesar pentru buna desfasurare a
activitatii
Se realizeaza prin descoperirea cosului
cu ingrediente si un mesej din partea lui
Bondarel.Mesajul consta intr-o
scrisoare(anexa 1)
Se prezinta mesajul zilei :Munca e
bijuterie/Cand lucrezi cu veselie.
Educatoarea se va costuma si ea adecvat
temei,hatarand impreuna cu copiii ca il
vor ajuta pe Bondarel
Tranzitie:Ce miros au meseriilecantec
Se propune desfasurarea jocului
Cofetarii priceoputi>
Obiectivele sunt extrase di mesajul
trimis de Bondarel si sunt prezentate
copiilor pe intelesul lor.
Se realizeaza prin activitatea copiilor di
cadrul centrelor de interes.
Pe baza hartii intocmite impreuna cu
copiii la inceputul saptamanii,cand au
fost stabilite meseriile despre care ei au
vrut sa afle cat mai multa lucruri,acestia
descopera ca astazi vor juca rolul de
cofetari.
Constructii:prajituri de diferite
forme,culori si marimi
Realizeaza prajituri de diferite
forme,culori si marimi prin imbinarea
pieselor existente.
Joc de masa:ordoneaza correct
ustensilele
Grupeaza jetoanele cu ustensilele de
acelasi fel;
Aseaza jetoanele in ordine
descrescatoare pe o piramida.
Tranzitie:tic-tac,tic-tac,/bate ceasul nencetat,/tic-tac,tic-tac,/de lucru noi neam apucat
A)Explicarea regulilor de joc:
Copilul atins de educatoare la
terminarea vesurilor:Munca e o
bijuterie cand lucrezi cu veselieInca un
pas am de facut si-s cofetar priceputva
rezolva una din sarcinile cerute de
Bondarel.Raspunsurile corecte sunt
recompensate cu Bondarel
Zambarici/Suparici si sortul Master
cofetarpe care il va purta pana cand
urmatorul copil va rezolva corect o alta
sarcina.

Captarea
atentiei

Anuntarea
temei si a
obiectivelor
activitatii
Reactualizar
ea
cunostintelor

dirijarea
invatarii

Metode si
procedee

Mijloace de Forme
invatamant
de
organi
zare

Evaluare

Conversati
a
Surpriza

Scrisoare de
la Bondarel

Stimularea
interesului
pentru
activitate

frontal
Lectura
educatoarei
explicatia

Sortulet cu
mesajul zilei

Expunerea;
Explicatia;

scrisoare de
la Bondarel;

frontal;

Stimularea
interesului
pentru
activitate

Conversati
a;
Explicatia;
Exercitiul;

Harta
proiectuluiV
reau sa fiu de
folos;

Frontal
;

Aprecierea
rezolvarii
corecte a
sarcinilor
date.

lucrul pe
grupe;
metoda
activa;
Piramida
exercitiul;

cuburi si
piese lego;

Pe
grupe;

imagini cu
ustensile,unel
te si actiuni
din
activitatea
cofetarului;

individ
ual;

pe
grupe;
Explicatia;

Explicatia;
Conversatia;

Conversati
a;

Demonstratia
;

Explicatia;
Exercitiul;
Demonstrat
ia;

Frontal
;

aprecierea
modului de
cooperare
cu ceilalti
copii
pentru a
finaliza
sarcina
data;
aprecierea
rezolvarii
corecte a
sarcinilor
date;

Frontal
;
aprecierea

Se vor stabili si alte reguli impreuna cu


copiii.
B)Jocul de proba :
Copilul atins de educatoare la
terminarea versurilor mai sus
prezentate,formeaza la flanelograf o
multime cu 6 elemente.
C)Desfasurarea jocului:
Sarcina I
Prin aceiasi regula stabilita,copiii
continua jocul prin formarea sirului
numeric in limitele 1-10,asociind cifra
corespunzatoare numarului de elemente
si invers.
Sarcina II
Se revine la piramida realizata in cadrul
centrului de interes joc de masa.
Copiii denumesc imaginile reprezentate
pe jetoane si formuleaza propoziitii cu
ajutorul acestora,le reprezinta grafic la
table
Sarcina III
In urma reprezentarii grafice ,copiii
asociaza cifra corespunzatoare
numarului de cuvinte din propozitie si
aseaza vecinii acesteia.
Asigurarea
retentiei,a
transferului
de cunostinte
si obtinerea
performantei

Incheierea
activitatii

Prin numararea de la stanga la dreapta


in intervalul 1-4 copiii se impart in
patru laboratoare ,unde vor realiza
retete pentru a-l ajuta pe Bondarel sa-si
diversifice paleta de prajituri pe care o
va prezenta in cadru concursului
Master cofetar.
ALA1:Biblioteca:Retete cu prajituri
sa decupeze imagini cu ingredientele
folosite la prajituri,sa le lipeasca pe coli
albe realizand astfelretetede prajituri;
sa scrie numarul de ingrediente in coltul
din dreapta jos;
sa lucreze in echipa(cate 4 echipe);
sa verbalizeze actiuni;
sa denumeasca retetelede
prajituri,denumiri care vor fi scrise pe
foaie de educatoare.
Lucrarile vor fi appreciate prin metoda
Turul galeriei.
Prin Tranzitia:Luati seama binese
face trecerea de la activitatile pe
domenii experiential la ALA2.
Se desfasoara jocul sportive Stafeta
cofetarilorsi concursul de
ghicitoriIntrebari glumete pentru minti
istete.
Pe parcursul desfasurarii celor doua
jocuri,educatoarea ii recompenseaza pe
copii cu ecuconul Cofetarul priceput.

Explicatia;
Exercitiul;

Explicatia;
Exercitiul;
Problemati
zarea;

Conversati
a;
Piramida;
Exrcitiul;

Flanelograf
Cifre 1-10;
Semene
matematice;

raspunsuril
or date;

Frontal
;

Tabla
magnetica;
Jetoane cu
ingrediente,u
stensile
folosite de
cofetar;

Frontal
;

Tabla
magnetica;

Frontal
;

Frontal
;

aprecierea
respectarii
sarcinii
date si
folosirii
limbajului
matematic
a adecvat;

Marker;
Explicatia;
Exercitiul;

Cifre1-10;

Frontal
;

aprecieri
verbale;
aprecierea
raspunsuril
or date.

Pe
grupe;

Aprecierea
rezolvarii
corecte a
sarcinilor
date;

Tabla
magnetica;
explicatia;
Tehnica
Blazonului
;exercitiu;
Turul
galeriei;

coli albe;
imagini cu
prajituri si
ingrediente;
reclame cu
prajituri;
lipici;
foarfece;

metoda
activaVen
iti,povestiti
,aplaudati;

fise de
lucru,carioca;

conversatia
Explicatia;

Demonstrat
ia;

Pe
grupe;

Aprecierea
rezultatulu
i activitatii
de grup;

lucrarile
finale ale
copiilor;
Oua,lingura,s
foara,carte de
ghicitori,ecus
on cu
cofetar
priceput.

Frontal
Pe
grupe;
Aprecieri
stimulative
,aplauze,ec
usoane.

Jocul.
Frontal
.

S-ar putea să vă placă și