Documente Academic
Documente Profesional
Documente Cultură
Probleme Sezonalitate Marketing
Probleme Sezonalitate Marketing
I
32
40
44
2010
2011
2012
53
54,75
Medii mobile
57
58,5
60
62
64
MMC
1
yt-MMC
2
Tr.I 2010
32
Tr.II 2010
48
Tr.III 2010
64
Tr.IV 2010
58
Tr.I 2011
Tr.II 2011
Tr.III 2011
Tr.IV 2011
Tr.I 2012
Tr.II 2012
Tr.III 2012
Tr.IV 2012
yt - DSCj (seria
desezonalizata)
DSCj=ytS
-16
32- (-16)=48
-4
48 - (-4)=52
51,5
12,5
14
64 14 = 50
53
58 6 = 52
40
54,75
-14,75
-16
40 (-16) = 56
52
57
-5
-4
52 (-4) = 56
74
58,5
15,5
14
74 14 = 60
66
60
66 6 =60
44
62
-18
-16
44 (-16) = 60
60
64
-4
-4
60 (-4) = 64
82
14
82 14 = 68
74
74 6 = 68
TOTAL
PASUL 2. In coloana (3) din tabelul de mai sus se determina diferentele dintre termenii
initiali (yt) si mediile mobile (MMC).
PASUL 3. Se iau diferentele din coloana (3) a tabelului de sus si se reaseaza intr-un tabel
matriceal, de forma tabelului 1. Vezi tabelul 3.
Tabelul 3.
Ani
2010
2011
2012
Devieri sezoniere
brute (DSBj)
Devieri sezoniere
corectate
(DSCj)=componenta
sezoniera (ytS)
yt-MMC in trimestrul
I
II
III
12,5
-14,75
-5
15,5
-18
-4
-16,375
-4,5 14
IV
5
6
5,5
-1,375
-16
-4
14
Suma
PASUL 4. Se calculeaza medii ale diferentelor de pe fiecare coloana, obtinandu-se devieri sau
abateri sezoniere brute (DSBj, cu j=1,2,3,4)
DSBI
(in trim. I)
2
5 (4) 4,5
DSBII
(in trim. II)
2
12,5 15,5
14 (in trim. III)
2
56
DSB III
DSBIV
DSB
1,375
0,34
4
4
PASUL 6. Se scade din fiecare deviere sezoniera bruta (DSBj) media DSB , obtinandu-se
devieri sau abateri sezoniere corectate (DSCj), a caror suma trebuie sa fie egala cu zero:
DSB
j 1
Cele patru valori s-au trecut pe ultima linia a tabelului 3, si suma lor e 0.
Interpretarea valorilor DSCj:
DSC I 16 in trim. I factorul sezonier a determinat o scadere medie a numarului de pachete
turistice vandute cu 16 pachete fata de linia de trend.
DSC II 4 in trim. II factorul sezonier a determinat o scadere medie a numarului de pachete
turistice vandute cu 4 pachete fata de linia de trend.
DSC III 14 in trim. III factorul sezonier a determinat o crestere medie a numarului de
pachete turistice vandute cu 14 pachete fata de linia de trend.
Perioada
des
t
des
t ()
Tr.I 2010
48
48
Tr.II 2010
52
48+1,8=49,8
Tr.III 2010
50
49,8+1,8=51,6
Tr.IV 2010
52
51,6+1,8=53,4
Tr.I 2011
Tr.II 2011
Tr.III 2011
Tr.IV 2011
Tr.I 2012
Tr.II 2012
Tr.III 2012
Tr.IV 2012
56
53,4+1,8=55,2
56
55,2+1,8=57
60
57+1,8=58,8
60
58,8+1,8=60,6
60
60,6+1,8=62,4
64
10
62,4+1,8=64,2
68
11
64,2+1,8=66
68
12
66+1,8=67,8
TOTAL
Tr.I 2013
Tr.II 2013
Tr.III 2013
67,8+1,8=69,6
-16
69,6+(-16)=53,6
69,6+1,8=71,4
-4
71,4+(-4)=67,4
71,4+1,8=73,2
14
73,2+14=87,2
Tr.IV 2013
73,2+1,8=75
75+6=81
na b t ytdes
2
des
a t b t t yt
Sistemul devine:
Tabelul 6
y
des
t
y t DSC
1
ty
t
2
des
t
des
t ( lin )
Tr.I 2010
48
48
48
Tr.II 2010
52
104
50
Tr.III 2010
50
150
51
Tr.IV 2010
52
208
16
53
Tr.I 2011
Tr.II 2011
Tr.III 2011
Tr.IV 2011
Tr.I 2012
Tr.II 2012
Tr.III 2012
Tr.IV 2012
56
280
25
55
56
336
36
57
60
420
49
59
60
480
64
61
60
540
81
62
64
10
640
100
64
68
11
748
121
66
68
694
12
78
816
4770
144
650
68
694
TOTAL
Tr.I 2013
Tr.II 2013
Tr.III 2013
Tr.IV 2013
13
46,06+1,81*13=69,61
-16
69,61+(-16)54
14
46,06+1,81*14=71,42
-4
71,42+(-4)67
15
46,06+1,81*15=73,23
14
73,23+1487,4
16
46,06+1,81*16=75,04
75,04+681
Valorile din coloana 2 se aduna cu cele din coloana 3, obtinandu-se previziunile finale din
coloana 4, tabelul 7.